دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

این کشف شاید به زودی باعث گسترش دامنۀ سلامت افراد پیر شود

اخبار پیری / سالخوردگی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• آنا ساندویو، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه محمدقاسم رافعی

تحقیق تازه‎ای که در نشریه BMC بیولوژی سلول منتشر شده است نشان می‌‏دهـد که سلول‎های انسان‎های پیر را می‎توان با استفاده از مواد شیمیایی شبیه به رزوراترول، که ماده‎ای است که در شراب سرخ، انگور، بادام زمینی و شکلات تلخ یافت می‎شود، جوانسازی کرد. 
این تحقیق تازه توسط محققان دانشگاه اکستر و برایتون، هر دو در "پادشاهی متحد [شامل انگلستان، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز]" انجام شده است.
لورنا هریس / Lorna Harries، استاد ژنتیک مولکولی در دانشگاه اکستر رهبر گروه محققان و نویسندۀ اول مطالعه دکتر ایوا لاتوری / Eva Latorre، دانشیار پروهشی در همان دانشگاه است.
تحقیق جدید بر پایۀ مطالعۀ پیشین از سوی دانشگاه اکستر انجام شد که در آن محققان پی بردند که عوامل موسوم به پیوند دهنده - که نوعی پروتئین محسوب می‎شوند - گرایش به غیر فعال شدن در هنگام پا به سن گذاشتن ما دارند.
در تحقیق جدید محققان، "رزورالوگ‌ها" یا مواد شیمیایی مشابه رزوراترول را به سلول‎های پیر شدۀ انسان اضافه کردند و پی بردند که آنها عوامل متصل کنندۀ مزبور را مجدداً فعال می‎کنند. این کار به نوبۀ خود نه تنها باعث جوان‎تر شدن سلول‎های پیر گشت بلکه در عین حال کار تقسیم دوبارۀ سلولی، فرآیندی که در سلول‎های جوان وجود دارد، از سر گرفته شد.
دکتر لاتوری می‌گوید، "وقتی من در ظرف کشت دیدم که برخی سلول‎های پیر دوباره جوان شدند، باورم نمی‎شد. این سلول‎های پیر مثل سلول‎های جوان به نظر می‎رسیدند. این شبیه جادوگری بود."
دکتر لاتوری اضافه می‎کند، "من در هر مورد آزمایش را چند بار تکرار کردم و در همۀ موارد سلول‎ها دوباره جوان شدند. من از دیدن پیامدها و پتانسیل این تحقیق هیجان زده شدم."
رزوراترول ترکیبی است که در بادام زمینی، انگور، شراب قرمز، شکلات تلخ و برخی انواع توت وجود دارد.

عوامل پیوند دهندۀ mRNA چیستند؟
برای فهم بهتر زمینۀ یافته‎های جدید، پروفسور هریس به اخبار پزشکی امروز در مورد پیونددهنده‎های mRNA توضیح داد.
خانم پروفسور هریس گفت: "اطلاعات مربوط به‌ژن‎های ما در DND ما حمل می‎شود. هــمۀ سـلول‎ها در بدن مـا حامل ژن‎های یـکسانی هستند، اما همۀ ژن‎ها روی هـمۀ سلول‎ها "روشن" نمی‎شوند. علتی که باعث می‎شود یک سلول کلیه یک سلول کلیه از آب دربیاید و یک سلول قلب، یک سلول قلب، همین موضوع است."
وی ادامه داد، "وقتی ژنی مورد نیاز باشد این ژن روشن می‎شود و یک پیام اولیه به نام RNA می‎سازد، که حامل دستوراتی برای آن چیزی است که ژن می‎سازد."
پروفسور هریس اضافه کرد، "پیام اولیه از بلوک‎های پایۀ ساختمان ساخته شده است که هم می‏‌توانند حفظ شوند و هم این امکان وجود دارد که برای ساختن پیام‎های متفاوت کنار گذاشته شوند. این وارد کردن یا بیرون کشیدن بلوک‎های ساختمان توسط فرآیندی به نام به هم پیوستن mRNA انجام می‎شود، که در آن بلوک‎های مختلف ساختمان بر مبنای نیاز به هم متصل می‎شوند."
وی گفت، "این کمی شبیه به کتاب دستورالعمل پخت و پز است، که در آن شما می‎توانید بسته به اینکه شکلات را به ترکیب خود اضافه می‎کنید یا خیر، اسفنج وانیلی درست کنید یا کیک شکلاتی."
پروفسور لورنا هریس می‎گوید، "ما پیشتر پی برده بودیم که پروتئین‏‌هایی که تصمیم می‎گیرند یک بلوک وارد ساختار شود یا از آن خارج گردد (اینها عوامل پیونددهنده نامیده می‎شوند) همان‎هایی هستند که اغلب در هنگام پیر شدن ما تغییر می‎کنند."

پیران می‎توانند ‘برای تمامی عمر خویش’ سالم زندگی کنند
پروفسور هریس توضیح می‎دهد، "[این یافته‎ها عنوان می‎کنند] که وقتی شما سلول‎های پیر شده را با مولــکول‎هایی که عوامل پیوند دهنده را بازسازی می‎کنند مورد درمان قرار می‎دهید، این سلول‎های پیر برخی مشخصات جوانی را دوباره به دست می‎آورند.
"این سلول‎ها قادرند رشد کنند، و تلومرهای آنها - کلاه‎های انتهای کروموزوم‎ها که با پا به سن گذاشتن ما کوتاه می‎شوند - اکنون بلندتر می‎گردند، زیرا اکنون درون سلول‎های جوان قرار گرفته‎اند.
"’ما’ از دیدن جذبۀ ‘این یافته‎ها’ کاملاً شگفت‌زده شدیم." پروفسور هریس همچنین توضیح داد که اثرات جوانسازی برای هفته‎ها ادامه داشت که این نیز یافتۀ هیجان‌انگیزی بود.
این کشف شاید به زودی باعث گسترش دامنۀ سلامت افراد پیر شود. پروفسور هریس توضیح می‎دهد، "این گام اول در تلاش برای نرمال کردن کل حیات مردم، بلکه ایجاد سلامت برای تمامی عمر انسان است."
پروفسور هریس همچنین در توضیح برنامه‎های گروه محققان برای آینده به اخبار پزشکی امروز گفت، "ما اکنون در تلاش هستیم تا دریابیم که چگونه تغییرات سطح عوامل پیوند دهنده سبب نجات سلول می‎شود. ما مطالب بیشتری در دست آماده‎سازی در این مورد داریم، بنابراین این چشم‎انداز را تماشا کنید!"

Source:
Breakthrough: Scientists reverse aging in human cells
By Ana Sandoiu
Fact checked by Jasmin Collier
Published Wed 8 November 2017 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

الکلیسم تحت تأثیر صدها ژن است

تحقیق تازه‌ای که در PLOS ژنتیک منتشر شده است پس از آشکار کردن صدها ژن که ممکن است اشتیاق به مصرف الکل را افزایش دهند، شواهدی دال بر تأثیر ژنتیک بر اعتیاد به الکل فراهم می‌آورد. اختلال مصرف الکل با داش

پیش‌بینی ریسک آلزایمر در 18 سالگی با محاسبات ژنتیک

محققان یک سیستم امتیازدهی ژنتیک را توسعه داده‌اند که می‌گویند می‌تواند ده‌ها سال پیش از بروز نشانگان آلزایمر بگوید کدام گروه از افراد بزرگسال در ریسک توسعة این بیماری قرار دارند.