دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار پیوند اعضاء / اهداء عضو
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• ماریا کوهوت
• ترجمه نادر اکبری

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‎دهد که میزان بالای از دور خارج شدن کلیه‌های اهدایی در آینده قابل پیشگیری است. محققان می‎گویند حتی کلیه‎های دارای نتایج ضعیف در بیوپسی ممکن است در افزایش طول عمر بیمار بیش از دیگر درمان‎های رایج کارآیی داشته باشند.
بر مبنای اعلام "شبکۀ تدارک و پیوند ارگان" (OPTN) در سال 2017، 6099 مورد کلیه در ایالات متحد آمریکا اهداء شده است. از این تعداد، 2223 مورد مربوط به اهدا کنندگان زنده بوده و 3876 مورد از اهداکنندگان مرده گرفته شده است.
داده‎های OPTN همچنین نشان می‎دهد که از آغاز جولای 2017، تعداد 97297 بیمار در انتظار پیوند کلیه بسر می‎برند. بر مبنای "داده‌های بنیاد ملی کلیه" میانگین زمان انتظار بیماران در فهرست انتظار برای دریافت کلیه در حدود 3.6 سال است.
این داده‎ها به این معنی است که در حدود 13 نفر هر روزه بر اثر عدم انجام پیوند کلیه جان خود را از دست می‎دهند.
در تحقیقی که اخیراً در نشریۀ "پیوند /Transplantation" منتشر شد، دارن ئی. استیوارت / Darren E. Stewart، از "شبکه متحد اشتراک ارگان" در ریچموند، و همکارانش نشان دادند که تعداد کلیه‎های اهدایی دور انداخته شده در فاصلۀ سال‎های 1988 تا 2009 به میزان 14 درصد افزایش یافته است. در حال حاضر تقریباً 29 درصد کلیه‎های اهدایی دور انداخته می‎شوند.
وقتی تعداد کلیه‎های اهدایی و دور انداخته شده با تعداد بیماران حاضر در فهرست انتظار برای پیوند مقایسه شود، این موضوع آشکار می‎گردد که کمبود شدیدی در مورد اندام‎ها وجود دارد.

می‎توان از نرخ بالای دور انداختن اندام‎ها اجتناب کرد
دکتر سامیت موهان / Sumit Mohan – از کالج پزشکان و جراحان دانشگاه کلمبیا و بیمارستان پروتستان نیویورک، هر دو در شهر نیویورک، و همکارانش اخیراً مطالعه‌ای در مورد کلیه‎های اهدایی انجام دادند.
نتایج مطالعۀ آنها در "نشریه انجمن نفرولوژی آمریکا" منتشر خواهد شد.
دکتر موهان و همکارانش با 975 مورد کلیه کار کردند، که از این تعداد 247 مورد از اهدا کنندگان زنده و 548 مورد از اهداکنندگان مرده گرفته شده بود.
محققان می‎نویسند، دلیل اصلی از دور خارج کردن اندام‎های اهدایی در ایالات متحد آمریکا نتایج ضعیف به دست آمده از بیوپسی است. مطالعۀ آنها اهمیت این پیامدها را تجزیه و تحلیل می‎کند، و این موضوع را مورد لحاظ قرار می‎دهد که این پیامدها آیا بر اثربخشی پیوندها تأثیرگذارند و این تأثیرگذاری به چه میزان است.
بر مبنای داده‎های گردآمده در سراسر مطالعۀ آنها، چنین به نظر می‎رسد که نرخ بالای کلیه‎های از دور خارج شده امری غیر ضروری است.
در مورد کلیه‎های گرفته شده از اهداکنندگان زنده، به این موضوع پی برده شد که نتایج بیوپسی تأثیر قابل ملاحظه‎ای بر فرجام سلامت بیماران پس از عمل پیوند ندارد. این بدین معنی است که اغلب موارد دور انداختن کلیه‎های اهدایی از سوی اهداکنندگان زنده عملی است که در آینده قابل اجتناب است.

پیوندها از دیالیز مؤثرترند
محققان همچنین عنوان می‌کنند، حتی کلیه‎هایی که در بررسی بیوپسی نتایج ضعیفی به دست داده‎اند، و نیز آنهایی که از اهداکنندگان مرده گرفته شده‎اند، در طولانی‌تر کردن میزان طول عمر بیماران از دیالیز مؤثرتر هستند. نتایج مطالعه نشان می‎دهد که حتی کلیه‌های دارای بدترین نتایج در بیوپسی می‎توانند به میزان 5 سال بر عمر بیمار اضافه کنند.
دکتر سامیت موهان می‎گوید: "... 73 درصد کلیه‎های گرفته شده از اهداکنندگان مرده و دارای نتایج زیر بهینه در بیوپسی کماکان تا 5 سال کار می‎کنند، که این عنوان کنندۀ این موضوع است که دور انداختن کلیه بر مبنای نتایج بیوپسی ممکن است کاری نادرست و شایستۀ مطالعات بیشتر باشد."
تحقیق انجام شده از سوی دکتر موهان و همکارانش این امید را به وجود می‎آورد که نرخ بالای دور انداخته شدن ارگان‎ها در آینده ممکن است افت کند، که این باعث خواهد شد تا نرخ بالای مرگ و میر در بیماران فهرست انتظار برای اهدا عضو کاهش یابد.

Source:
Kidney transplants: Many discarded kidneys could prolong life
By Maria Cohut
Published: Fri 7 Jul 2017 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

افزایش سرانجام بد در بارداری با آسیب کلیوی مربوط به گذشته

یک مطالعة تازه دریافته است که خطر پره‌اکلامپسی و دیگر عوارض بارداری ممکن است در مادران بارداری که دا

داروهای مصرف نشدة جراحی دندان، محرک اپیدمی داروهای مخدر

ایالات متحد آمریکا در بحبوحة یک اپیدمی داروهای مخدر تجویزی قرار دارد. شواهد نشان می‌دهند که افراد دچ

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.