plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها
Image

پیوند کلیه – بسیاری از کلیه‎های دور انداخته شده می‎توانند باعث افزایش طول عمر شوند

اخبار
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• ماریا کوهوت
• ترجمه نادر اکبری

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‎دهد که میزان بالای از دور خارج شدن کلیه‌های اهدایی در آینده قابل پیشگیری است. محققان می‎گویند حتی کلیه‎های دارای نتایج ضعیف در بیوپسی ممکن است در افزایش طول عمر بیمار بیش از دیگر درمان‎های رایج کارآیی داشته باشند.
بر مبنای اعلام "شبکۀ تدارک و پیوند ارگان" (OPTN) در سال 2017، 6099 مورد کلیه در ایالات متحد آمریکا اهداء شده است. از این تعداد، 2223 مورد مربوط به اهدا کنندگان زنده بوده و 3876 مورد از اهداکنندگان مرده گرفته شده است.
داده‎های OPTN همچنین نشان می‎دهد که از آغاز جولای 2017، تعداد 97297 بیمار در انتظار پیوند کلیه بسر می‎برند. بر مبنای "داده‌های بنیاد ملی کلیه" میانگین زمان انتظار بیماران در فهرست انتظار برای دریافت کلیه در حدود 3.6 سال است.
این داده‎ها به این معنی است که در حدود 13 نفر هر روزه بر اثر عدم انجام پیوند کلیه جان خود را از دست می‎دهند.
در تحقیقی که اخیراً در نشریۀ "پیوند /Transplantation" منتشر شد، دارن ئی. استیوارت / Darren E. Stewart، از "شبکه متحد اشتراک ارگان" در ریچموند، و همکارانش نشان دادند که تعداد کلیه‎های اهدایی دور انداخته شده در فاصلۀ سال‎های 1988 تا 2009 به میزان 14 درصد افزایش یافته است. در حال حاضر تقریباً 29 درصد کلیه‎های اهدایی دور انداخته می‎شوند.
وقتی تعداد کلیه‎های اهدایی و دور انداخته شده با تعداد بیماران حاضر در فهرست انتظار برای پیوند مقایسه شود، این موضوع آشکار می‎گردد که کمبود شدیدی در مورد اندام‎ها وجود دارد.

می‎توان از نرخ بالای دور انداختن اندام‎ها اجتناب کرد
دکتر سامیت موهان / Sumit Mohan – از کالج پزشکان و جراحان دانشگاه کلمبیا و بیمارستان پروتستان نیویورک، هر دو در شهر نیویورک، و همکارانش اخیراً مطالعه‌ای در مورد کلیه‎های اهدایی انجام دادند.
نتایج مطالعۀ آنها در "نشریه انجمن نفرولوژی آمریکا" منتشر خواهد شد.
دکتر موهان و همکارانش با 975 مورد کلیه کار کردند، که از این تعداد 247 مورد از اهدا کنندگان زنده و 548 مورد از اهداکنندگان مرده گرفته شده بود.
محققان می‎نویسند، دلیل اصلی از دور خارج کردن اندام‎های اهدایی در ایالات متحد آمریکا نتایج ضعیف به دست آمده از بیوپسی است. مطالعۀ آنها اهمیت این پیامدها را تجزیه و تحلیل می‎کند، و این موضوع را مورد لحاظ قرار می‎دهد که این پیامدها آیا بر اثربخشی پیوندها تأثیرگذارند و این تأثیرگذاری به چه میزان است.
بر مبنای داده‎های گردآمده در سراسر مطالعۀ آنها، چنین به نظر می‎رسد که نرخ بالای کلیه‎های از دور خارج شده امری غیر ضروری است.
در مورد کلیه‎های گرفته شده از اهداکنندگان زنده، به این موضوع پی برده شد که نتایج بیوپسی تأثیر قابل ملاحظه‎ای بر فرجام سلامت بیماران پس از عمل پیوند ندارد. این بدین معنی است که اغلب موارد دور انداختن کلیه‎های اهدایی از سوی اهداکنندگان زنده عملی است که در آینده قابل اجتناب است.

پیوندها از دیالیز مؤثرترند
محققان همچنین عنوان می‌کنند، حتی کلیه‎هایی که در بررسی بیوپسی نتایج ضعیفی به دست داده‎اند، و نیز آنهایی که از اهداکنندگان مرده گرفته شده‎اند، در طولانی‌تر کردن میزان طول عمر بیماران از دیالیز مؤثرتر هستند. نتایج مطالعه نشان می‎دهد که حتی کلیه‌های دارای بدترین نتایج در بیوپسی می‎توانند به میزان 5 سال بر عمر بیمار اضافه کنند.
دکتر سامیت موهان می‎گوید: "... 73 درصد کلیه‎های گرفته شده از اهداکنندگان مرده و دارای نتایج زیر بهینه در بیوپسی کماکان تا 5 سال کار می‎کنند، که این عنوان کنندۀ این موضوع است که دور انداختن کلیه بر مبنای نتایج بیوپسی ممکن است کاری نادرست و شایستۀ مطالعات بیشتر باشد."
تحقیق انجام شده از سوی دکتر موهان و همکارانش این امید را به وجود می‎آورد که نرخ بالای دور انداخته شدن ارگان‎ها در آینده ممکن است افت کند، که این باعث خواهد شد تا نرخ بالای مرگ و میر در بیماران فهرست انتظار برای اهدا عضو کاهش یابد.

Source:
Kidney transplants: Many discarded kidneys could prolong life
By Maria Cohut
Published: Fri 7 Jul 2017 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده