plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها
Image

ژن‌ها و سبک زندگی چه تأثیری بر طول عمر دارند؟

 افزایش طول عمر، تنوع ناحیۀ ژنتیکی HLA-DQA1/DRB1، عملکرد سیستم ایمنی

برای انجام این مطالعه محققان به بررسی داده‌های مربوط به 606.059 نفر از مردم پرداختند

اخبار
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• ماریا کوهوت، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه نادر اکبری

تحقیق جدید داده‌های مربوط به ژنتیک و سبک زندگی را برای درک نقشۀ بیولوژیکی و گزینه‌های سبک زندگی که می‌توانند بر طول عمر تأثیر بگذارند، مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.
مطالعۀ منتشر شده در نشریۀ "نیچر" هدف تحکیم درک ما از عوامل ژنتیکی و سبک زندگی را که دارای تأثیر قابل ملاحظه بر میزان طول عمر ما هستند، دنبال می‌کند.
تحقیق حاضر - که از سوی دانشمندان دانشگاه ادینبورگ در اسکاتلند انجام شد - داده‌های جمع‌آوری شده از 25 مطالعه در جمعیت‌های سه قارۀ مختلف را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. این سه قاره شامل اروپا، استرالیا و آمریکای شمالی بود.
پروفسور جیمز ویلسون / James Wilson، نویسندۀ همکار مطالعه توضیح می‌دهد، "قدرت بزرگی داده‌ها و ژنتیک به ما امکان می‌دهد که اثرات رفتارها و بیماری‌های مختلف را در بازه‌های زمانی ماه‌ها و سال‌های از دست رفته یا به دست آمدۀ زندگی مقایسه کنیم و میان ارتباط صرف و اثرات علّی تمایز قائل شویم."

دو تنوع ژنتیکی بر طول عمر تأثیر می‌گذارد
برای انجام این مطالعه محققان به بررسی داده‌های مربوط به 606.059 نفر از مردم پرداختند. پژوهشگران آرایش ژنتیکی نمونه‌ها را بررسی کردند و در عین حال طول عمر والدین آنها را در محاسبات خود لحاظ کردند.
نخست، محققان ثبت کردند که تنوعات دو ناحیۀ ژنتیکی می‌تواند بر طول عمر ما مؤثر باشد. یک تنوع ناحیۀ ژنتیکی HLA-DQA1/DRB1، که به عملکرد سیستم ایمنی مرتبط است، می‌تواند به طور تقریبی 6 ماه به طول عمر اضافه کند.
همزمان یک تنوع ناحیۀ ژنتیکی LPA - که در تنظیم کلسترول خون تأثیر دارد - می‏‌تواند به طور تقریبی 8 ماه از طول عمر مورد انتظار برای ما را کاهش دهد.
محققان در مقالۀ خود نوشته‌اند که این برای نخستین بار است که نقش تنوعات ژنتیکی در زمینۀ انتظار طول عمر مورد تأیید قرار گرفته است.
دیگر روندهای ژنتیکی که ما را مستعد ابتلا به انواع مختلف بیماری‌ها یا اعتیاد می‌کنند، نیز در مورد موضوع کاهش طول عمر ما قابل ملامتند.

مؤثرترین عوامل: سیگار، وزن، تحصیلات
دانشمندان توضیح می‌دهند، یکی از "خطرناک‌ترین" استعدادهای پیشینی ژنتیکی این است که شخص گرایش به وابستگی به نیکوتین را در خود دیکته کند، که می‌تواند به سرطان ریه و دیگر مشکلات سیستم ریوی منجر گردد.
محققان پی بردند که مصرف درازمدت یک پاکت سیگار در هر روز طول عمر فرد را در حدود 6.8 سال کاهش می‌دهد.
به هر جهت محققان می‌گویند که ترک سیگار می‌تواند این تأثیر را معکوس کند، و به سیگاری‌ها امکان برخورداری از عمر طولانی‌تر را بدهد.
اضافه وزن نیز یک عامل اصلی است، و محققان پی بردند که هر یک کیلوگرم اضافه وزن باعث کاهش 7 ماه از طول عمر فرد می‌شود.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر پیتر جاشی / Peter Joshi می‌گوید:
"ما پی بردیم که به طور متوسط دود کردن هر پاکت سیگار در روز طول عمر فرد را به میزان 7 سال کاهش می‌دهد، حال آنکه کاهش 1 کیلوگرم از وزن بدن طول عمر وی را به میزان 2 ماه افزایش می‌دهد."
دیگر یافتۀ جالب توجه - و شاید شگفت‌انگیز - مطالعه به موضوع تأثیر تحصیلات مرتبط است، به ویژه پیگیری آن ورای سال‌های تحصیلات اجباری اولیه.
محققان می‌نویسند، تحصیلات مسؤول 11 ماه اضافی در طول عمر به ازاء هر سال تحصیلات عالی است که در پی تربیت مدرسه‌ای مورد نیاز نرمال دنبال می‌شود.
مطالعه برای از بین بردن متغیرهای مخدوش کننده در حد امکان طراحی شد به شکلی که بتوان بیش از پیوستگی، روابط علی میان آرایش ژنتیکی، انتخاب‌های مربوط به سبک زندگی، و طول عمر را به روشنی ارزیابی کرد.

Source:
How do genes and lifestyle choices affect lifespan?
By Maria Cohut
Fact checked by Jasmin Collier
Published Tue 16 October 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده