دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هر یک کیلوگرم اضافه وزن باعث کاهش 7 ماه از طول عمر فرد می‎شود

اخبار ژنتیک
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• ماریا کوهوت، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه نادر اکبری

تحقیق جدید داده‌های مربوط به ژنتیک و سبک زندگی را برای درک نقشۀ بیولوژیکی و گزینه‎های سبک زندگی که می‎توانند بر طول عمر تأثیر بگذارند، مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.
مطالعۀ منتشر شده در نشریۀ "نیچر" هدف تحکیم درک ما از عوامل ژنتیکی و سبک زندگی را که دارای تأثیر قابل ملاحظه بر میزان طول عمر ما هستند، دنبال می‎کند.
تحقیق حاضر - که از سوی دانشمندان دانشگاه ادینبورگ در اسکاتلند انجام شد - داده‎های جمع‎آوری شده از 25 مطالعه در جمعیت‎های سه قارۀ مختلف را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. این سه قاره شامل اروپا، استرالیا و آمریکای شمالی بود.
پروفسور جیمز ویلسون / James Wilson، نویسندۀ همکار مطالعه توضیح می‎دهد، "قدرت بزرگی داده‎ها و ژنتیک به ما امکان می‎دهد که اثرات رفتارها و بیماری‎های مختلف را در بازه‎های زمانی ماه‌ها و سال‎های از دست رفته یا به دست آمدۀ زندگی مقایسه کنیم و میان ارتباط صرف و اثرات علّی تمایز قائل شویم."

دو تنوع ژنتیکی بر طول عمر تأثیر می‎گذارد
برای انجام این مطالعه محققان به بررسی داده‎های مربوط به 606.059 نفر از مردم پرداختند. پژوهشگران آرایش ژنتیکی نمونه‎ها را بررسی کردند و در عین حال طول عمر والدین آنها را در محاسبات خود لحاظ کردند.
نخست، محققان ثبت کردند که تنوعات دو ناحیۀ ژنتیکی می‎تواند بر طول عمر ما مؤثر باشد. یک تنوع ناحیۀ ژنتیکی HLA-DQA1/DRB1، که به عملکرد سیستم ایمنی مرتبط است، می‎تواند به طور تقریبی 6 ماه به طول عمر اضافه کند.
همزمان یک تنوع ناحیۀ ژنتیکی LPA - که در تنظیم کلسترول خون تأثیر دارد - می‏‌تواند به طور تقریبی 8 ماه از طول عمر مورد انتظار برای ما را کاهش دهد.
محققان در مقالۀ خود نوشته‎اند که این برای نخستین بار است که نقش تنوعات ژنتیکی در زمینۀ انتظار طول عمر مورد تأیید قرار گرفته است.
دیگر روندهای ژنتیکی که ما را مستعد ابتلا به انواع مختلف بیماری‎ها یا اعتیاد می‎کنند، نیز در مورد موضوع کاهش طول عمر ما قابل ملامتند.

مؤثرترین عوامل: سیگار، وزن، تحصیلات
دانشمندان توضیح می‎دهند، یکی از "خطرناک‌ترین" استعدادهای پیشینی ژنتیکی این است که شخص گرایش به وابستگی به نیکوتین را در خود دیکته کند، که می‎تواند به سرطان ریه و دیگر مشکلات سیستم ریوی منجر گردد.
محققان پی بردند که مصرف درازمدت یک پاکت سیگار در هر روز طول عمر فرد را در حدود 6.8 سال کاهش می‎دهد.
به هر جهت محققان می‌گویند که ترک سیگار می‎تواند این تأثیر را معکوس کند، و به سیگاری‎ها امکان برخورداری از عمر طولانی‎تر را بدهد.
اضافه وزن نیز یک عامل اصلی است، و محققان پی بردند که هر یک کیلوگرم اضافه وزن باعث کاهش 7 ماه از طول عمر فرد می‎شود.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر پیتر جاشی / Peter Joshi می‎گوید:
"ما پی بردیم که به طور متوسط دود کردن هر پاکت سیگار در روز طول عمر فرد را به میزان 7 سال کاهش می‎دهد، حال آنکه کاهش 1 کیلوگرم از وزن بدن طول عمر وی را به میزان 2 ماه افزایش می‎دهد."
دیگر یافتۀ جالب توجه - و شاید شگفت‎انگیز - مطالعه به موضوع تأثیر تحصیلات مرتبط است، به ویژه پیگیری آن ورای سال‎های تحصیلات اجباری اولیه.
محققان می‎نویسند، تحصیلات مسؤول 11 ماه اضافی در طول عمر به ازاء هر سال تحصیلات عالی است که در پی تربیت مدرسه‎ای مورد نیاز نرمال دنبال می‎شود.
مطالعه برای از بین بردن متغیرهای مخدوش کننده در حد امکان طراحی شد به شکلی که بتوان بیش از پیوستگی، روابط علی میان آرایش ژنتیکی، انتخاب‎های مربوط به سبک زندگی، و طول عمر را به روشنی ارزیابی کرد.

Source:
How do genes and lifestyle choices affect lifespan?
By Maria Cohut
Fact checked by Jasmin Collier
Published Tue 16 October 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تمرینات اروبیک و بهبود شناخت در دوران پیری

کرم‌های جدید ضد آفتاب از پوست در برابر پیری و سرطان پوست ناشی از اشعة یو وی ای محافظت می‌کنند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.