دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا در مورد ریسک‌های گوارشی آسپیرین مبالغه شده است؟

اخبار گوارش

• اخبار آنستزیولوژی
• ترجمة محمدقاسم رافعی

یک مطالعة تازه عنوان می‌کند که به نظر می‌رسد این دیدگاه که آسپیرین ریسک خونریزی در دستگاه گوارش را بالا می‌برد اغراق‌آمیز است.
مطالعه چنین درمی‌یابد که اگرچه دوز تجویزی اندک آسپیرین برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی با خونریزی دستگاه گوارش مرتبط است، این اتفاق به طور معمول خفیف بوده و به سادگی درمان می‌شود. بر مبنای نظر محققان در حالی که آسپیرین با خونریزی مغزی مرتبط است که می‌تواند ناتوانی‌آور و در برخی موارد کشنده باشد، این ریسک‌ها با شماری از سکته‌های مغزی ایسکمیک و سرطان‌هایی که این دارو از آنها پیشگیری می‌کند خنثی می‌شود.
پژوهشگران می‌نویسند: "نشان داده شده است که آسپیرین میزان وقوع مرگ و میر ناشی از بیماری‌های عروقی و سرطان را کاهش می‌دهد و پتانسیل ایفاء نقشی مهم در سطح جهان را در حفاظت از سلامت و کاهش بیماری دارد. در هر حال این تصور غیر قابل قبول در مورد سمیت آن به طور مشخص در مورد خونریزی دستگاه گوارش به طور جدی مانع از حمایت از مصرف بالینی آن می‌شود."
محققانی از ایالات متحد آمریکا، بریتانیا، سنگاپور و اسپانیا، 13 آزمون کنترل شدة تصادفی‌سازی شده در مورد مصرف پیشگیرانة دوز اندک آسپیرین را که در آن کل خونریزی‌های دستگاه گوارش و همچنین خونریزی‌های کشنده گزارش شده بود مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها در مواردی که خونریزی‌های مهلک گزارش نشده بود با گروه‌های تحقیق تماس گرفتند.
ریسک مرتبط برای هر خونریزی دستگاه گوارش شامل اپیزودهای اصلی، در میان افراد دریافت کنندة دوز پایین آسپیرین 1.59 بود. برای خونریزی‌های مهلک این ریسک 0.45 بود. مطالعة متاآنالیز نشان می‌دهد که ریسک مرتبط برای خونریزی مهلک در بیماران تصادفی‌سازی شده برای دریافت آسپیرین در مقایسه با آنهایی که این دارو را دریافت نکرده بودند 0.77 بود.
محققان گزارش می‌دهند: "خونریزی‌های دستگاه گوارش اکثریت عوارض جانبی ناشی از آسپیرین را تشکیل می‌دهد، در هر حال شواهدی در مورد اینکه تواتر مجموع خونریزی‌های کشندة دستگاه گوارش با آسپیرین افزایش می‌یابد، وجود ندارد. پژوهشگران یافته‌های خود را در هفتة بیماری‌های گوارشی 2016 / 2016 Digestive Disease Week (آبستراکت Tu1072) ارائه داده‌اند./

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

خونریزی دستگاه گوارش - چه تفاوتی میان هماتوچزیا و ملنا وجود دارد؟

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

عود آسم با تزریق آنتی‎بادی کاهش یافت

سرطان لوزالمعده: رویکردی نو نسبت به پیشرفت بیماری

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.