دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار یائسگی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• آنا ساندویو
• ترجمه محمدقاسم رافعی

برخلاف باور عموم مردم بیماری قلبی فقط یک مشکل "مردانه" نیست؛ این بیماری عامل پیشتاز ایجاد مرگ و میر هم در مردان و هم در زنان است. تحقیق جدید ارتباط میان تاریخچۀ زادآوری زنان و خطر بیماری قلبی عروقی در آنان را بررسی می‎کند.
بر مبنای گزارش CDC هر ساله در حدود 610.000 نفر از مردم بر اثر بیماری قلبی در آمریکا جان خود را از دست می‎دهند.
اگرچه بیماری قلبی مشکلی است که عموماً در مردان دیده می‌شود، در میان زنان نیز سبب مرگ و میر می‎گردد. بر مبنای برآورد CDC از هر 4 مورد مرگ و میر زنان در سال 2013 یک مورد بر اثر بیماری قلبی روی داده است.
تحقیقات پیشین در مورد ارتباط میان تاریخچۀ تولید مثل زنان و خطر بیماری قلبی عروقی (CVD) مطالعه کرده‎اند. برخی مطالعات وجود ارتباط میان سن مادری و اشکال مختلف CVD، از آریتمی تا نارسایی قلبی را نشان داده‎اند.
در طول بارداری، هورمون‌های جنسی زنان – مثل پروژسترون، استروژن، کورتیزول – تا بیش از 100 برابر مقادیر عادی خود افزایش پیدا می‎کنند. بنابراین محققان عنوان کرده‎اند که این هورمون‎ها می‎توانند به طور مستقیم یا به شکل غیر مستقیم از طریق دیگر تغییرات متابولیک مرتبط به حاملگی بر ریسک توسعۀ بیماری قلبی مؤثر باشند.
برخی مطالعات خاطرنشان کرده‎اند، زنانی که دچار یائسگی زودرس می‌شوند نیز در معرض افزایش ریسک بیماری قلبی قرار دارند. تحقیق جدید که در نشریۀ کالج کاردیولوژی آمریکا منتشر شده است، به نظر می‌رسد که این ارتباط را گسترده‎تر می‎کند چرا که محققان به ارتباطی میان نشانگان یائسگی زودرس و ریسک نارسایی قلبی دست پیدا کرده‌اند.

یائسگی زودرس و کوتاه بودن عمر باروری با نارسایی قلبی مرتبط است
تیم تحقیق 28.516 زن را که در دوران پس از یائسگی بودند و دچار CVD نبودند و در مطالعۀ "طرح بهداشت زنان" شرکت داشتند مورد بررسی قرار داد. نمونه‎ها به طور متوسط به میزان 13.1 سال مورد پیگیری بالینی قرار گرفتند که در طول آن 5.2 درصد این زنان دچار نارسایی قلبی شدند و به بیمارستان انتقال یافتند.
محققان ارتباط میان مجموع دفعات زایمان منجر به تولد نوزاد زنده، سن مادر در هنگام بارداری اول و همچنین کل دورۀ زادآوری زنان را بررسی کردند که این مورد اخیر شامل زمان شروع عادت ماهانه تا آغاز یائسگی در زن بود.
در کل کوتاه بودن دورۀ تولید مثل با ریسک بالاتر برای نارسایی قلبی پیوستگی داشت. ریسک مزبور با یائسه شدن در سنین پایین‎تر مرتبط بود و این ارتباط وقتی که زن به طور طبیعی و نه از طریق جراحی یائسه می‌شد، بیشتر بود.
دکتر نیشا آی. پریخ / Nisha I. Parikh، استادیار دانشکدۀ پزشکی دانشگاه کالیفرنیا – سان فرانسیسکو و نویسندۀ ارشد مطالعه نتایج مطالعه را تفسیر می‌کند:
"یافته‌های ما در مورد ارتباط کوتاه بودن کل مدت دورۀ تولید مثل با افزایش ملایم خطر نارسایی قلبی می‎تواند بر اثر افزایش ریسک بیماری کرونری قلب باشد که همراه یائسگی زودرس است. این یافته‎ها ادامۀ ارزیابی پتانسیل محافظتی قلب مکانیسم‎های هورمون جنسی در زنان را تضمین می‌کند."
به علاوه، مطالعه پی برد زنانی که هرگز بچه‌دار نمی‌شوند دارای ریسک بالاتری برای ابتلاء به نارسایی قلبی دیاستولیک هستند.
نویسندگان گزارش می‎دهند، به نظر می‎رسد که این پیوستگی تأثیری بر ناباروری ندارد. به علاوه، داشتن بچه‌های بیشتر بر ریسک نارسایی قلبی اضافه نمی‎کند. در یک تفسیر تکمیلی که در کنار مطالعه منتشر شده است، دکتر ناندیتا اس. اسکات / Nandita S. Scott، همکار مدیریت در برنامۀ سلامت قلب زنان کاریگان در بیمارستان عمومی ماساچوست می‎نویسد:
"هنوز سؤالات بسیاری شامل مورد مکانیسم‎های اثرات محافظت قلب استروژن بی‎جواب باقی مانده‌اند، که این را کاملاً به کاری در روند پیشرفت تبدیل می‎کنند. روی هم رفته این یافته‎ها سؤالات جالب توجهی در مورد اثرات کاردیومتابولیک تماس با هورمون جنسی در طول عمر زنان مطرح می‎کنند و پرسش‌های مهمی برای تحقیقات بعدی مطرح می‎نمایند."

Source:
medicalnewstoday.com
Early menopause, never giving birth may raise heart failure risk
Written by Ana Sandoiu
Published: Tue 16 May 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

فشار خون زنان پیش از بارداری جنسیت فرزند را پیش‌بینی می‌کند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.