دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تنفس شین – استوکس: آنچه به دانستنش نیاز است

تنفس شین - استوکس، آپنه، نارسایی قلبی، سکته مغزی

تنفس شین – استوکس یک بیماری جدی است. از آنجا که این بیماری معمولاٌ در افراد دچار نارسایی قلبی شدید یا در حوالی پایان عمر فرد بروز می‌کند، آن را می‎توان دارای پیش‎آگهی ضعیف تلقی کرد.

مقالات آسم / سیستم تنفسی

• جین لئونارد، دکتر سوزان فالک
• ترجمه هامیک رادیان

تنفس شین - استوکس که به نام تنفس متناوب نیز شناخته می‎شود یک الگوی غیر نرمال تنفسی است. شین – استوکس شامل تنفسی است که به شکل فزاینده‎ای عمیق‎تر می‎شود، و آنگاه با دوره‎ای دنبال می‎گردد که در آن تنفس به تدریج کم‎عمق‎تر می‎شود. سپس ممکن است پیش از شروع دوباره چرخۀ مزبور یک دور آپنه شروع شود که در آن تنفس دچار انقطاع کوتاه مدت می‎شود.
به طور متوسط هر یک از این چرخه‎ها بین 30 ثانیه تا دو دقیقه ادامه پیدا می‎کند.
این اختلال تنفسی هم در طول خواب و هم در زمان بیداری کامل بروز می‎کند، اگرچه اعتقاد بر این است که در طول خواب بیشتر شایع است.

مطالب این مقاله:
• علایم
• دیگر الگوهای غیر نرمال تنفس
• مدیریت
• پیشگیری

علایم
افراد دچار تنفس شین – استوکس معمولاٌ موارد زیر را تجربه می‎کنند:
ارتوپنه: ارتوپنه تنگی نفس در هنگام دراز کشیدن است.
• تنگی نفس حمله‎ای شبانه: تنگی نفس شدید و سرفه. این اختلال معمولاً شب‎ها بروز می‎کند و باعث اختلال خواب می‎شود.
•خواب‎آلودگی بیش از حد در طول روز و خستگی مفرط: این اختلال نتیجۀ دوره‎های اختلال خواب است.

در مورد بیماری‌های ریه بیشتر بخوانیم:

برونکیکتاسیس (برونشکتازی) یا آسیب‌دیدگی دایمی لوله‎های نایژه‎ای

شین – استوکس چطور بروز می‎کند؟
فرآیندهای منتج به توسعۀ تنفس شین – استوکس که سیستم قلبی عروقی، ریوی، و سیستم‎های عصبی سمپاتیک را درگیر می‎کند، به طور کامل شناخته شده نیست.
در هر حال، باور بر این است که این وضعیت مرتبط است با:
بازخورد ناپایدار سیستم کنترل تنفس. تغییرات سطح اکسیژن و دی‎اکسید کربن در خون سبب چرخه‎های آپنه و تهویه بیش از حد یا هیپرونتیلاسیون می‎شود.
تأخیر گردش خون: زمان گردش خون در افراد دچار نارسایی احتقانی قلب و تنفس شین – استوکس افزایش پیدا می‎کند. این موضوع یک تقویت کنندۀ مهم مسبب ایجاد اختلال محسوب نمی‎شود، اما به طور مستقیم با دامنۀ چرخۀ تنفس غیر نرمال مرتبط است.
دیگر علت بالقوه کاهش ظرفیت بافری گازهای خون است. سیستم حایل یا بافری بی‎کربنات از طریق خارج کردن دی‎اکسید کربن از راه بازدم به حفظ اسیدیتۀ بدن کمک می‎کند.
در مورد دچار تنفس شین – استوکس تهویۀ بالا، احتمال کاهش مجموع ذخیرۀ دی‎اکسید کربن وجود دارد، که این با دی‎اکسید کربن ظرفیت بافری بدن تداخل پیدا می‎کند.
در افراد دچار تنفس شین – استوکس سطح پایین اکسیژن بدن نیز می‎تواند سبب تشدید نوسانات گازهای خون شود.
چه کسی در خطر تنفس شین – استوکس قرار دارد؟
تنفس شین – استوکس در افراد دچار اختلالات نورولوژیک یا نارسایی احتقانی قلب احتمال بروز دارد. برخی تحقیقات تخمین می‎زنند که 50 درصد افرادی که دچار نارسایی احتقانی قلب در حد متوسط هستند، به شکل قابل ملاحظه‎ای دچار تنفس شین – استوکس می‎شوند.
این اختلال همچنین به عنوان یکی از اجزاء سندرم آپنه خواب شناخته می‎شود.
در هر حال، بسیاری از موارد شین – استوکس ممکن است شناسایی نشود، مشخصاً به این دلیل که اغلب موارد آن در خواب بروز می‎کند.

اختلالات همراه
شین – استوکس معمولاٌ با نارسایی قلبی یا سکته مغزی همراهی می‎شود، اما همچنین به چند اختلال دیگر مرتبط است که عبارتند از:
• بیماری یا ناخوشی ارتفاع
• صدمه مغزی
• تومورهای مغزی
• مسمومیت دی‎اکسید کربن
ادم ریوی مزمن
هیپوناترمی
• فشار داخل جمجمه‎ای
نارسایی کلیوی
انسفالوپاتی سمی
تنفس شین – استوکس همچنین ممکن است در نزد افراد در حال مرگ مشاهده شود، زیرا بدن در این زمان در کشاکش با تغییرات سطح دی‎اکسید کربن بسر می‎برد.

ریسک فاکتورها
ریسک فاکتورهای اصلی تنفس شین – استوکس نارسایی قلبی و سکته مغزی است، اگرچه ابتلا به هر یک از اختلالات همراه شین – استوکس را می‎توان یک ریسک فاکتور تلقی کرد.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

ارتوپنیا (ارتوپنه) یا تنگی نفس در حالت درازکش

دیگر الگوهای غیر نرمال تنفس
تنفس کوسمول 
این اختلال نیز با تنفس عمیق سریع مشخص می‎شود. در هر حال، تنفس کوسمول ویژگی تنفس سطحی، آپنه، یا تناوب الگوهای تنفسی قابل مشاهده در تنفس شین – استوکس را ندارد. این اختلال در کل مدت بروز خود به صورت تنفس عمیق و سریع باقی می‎ماند.
تنفس کوسمول را می‎توان در افراد دچار کتواسیدوز دیابتی یا نارسایی کلیوی مشاهده کرد. این یک مقیاس جبرانی در تلاش برای ایجاد تعادل میان اسید و باز بدن و حفظ آن است، که در آن بدن تلاش می‎کند تا دی‎اکسید کربن را از بدن که اسیدی شده است، خارج کند.

تنفس خوشه‎ای
تنفس خوشه‎ای که به نام تنفس بایوت نیز شناخته می‎شود، با گروه یا خوشه‎ای از تنفس سطحی مشخص می‎گردد. این اختلال به دنبال دوره‎های آپنه بروز می‎کند. تفاوت تنفس بایوت با شین – استوکس در این است که با چرخه‎های تنفس عمیق یا تناوب تدریجی الگوهای تنفسی مشخص نمی‎شود.

تهویۀ بیش از حد (هیپرونتیلاسیون)
تهویه بیش از حد با تنفس بیش از حد مشخص می‎شود، که در آن تنفس عمیق و سریع است، و سبب کاهش میزان دی‎اکسید کربن و بالا رفتن سطح اکسیژن در خون می‎شود.
افراد دچار اضطراب و نگرانی، استرس یا آنهایی که یک حمله پانیک را تجربه می‎کنند ممکن است دچار تنفس بیش از حد شوند. علایم این اختلال شامل سرگیجه، ضعف، غش و گیجی است.

تهویۀ ناکافی (هیپوونتیلاسیون)
تنفس بیش از حد آهسته یا بیش از حد سطحی، تهویۀ ناکافی یا هیپوونتیلاسیون نامیده می‌شود. این وضعیت باعث افزایش میزان دی‎اکسید کربن و کاهش سطح اکسیژن در خون می‎شود.
هیپوونتیلاسیون ممکن است ناشی از مشکلات ریوی مثل آمفیزم یا فیبروز کیستیک باشد. علایم این اختلال شامل خواب‎آلودگی در طول روز، سردرد و غش کردن است.

آپنه انسدادی خواب
افراد دچار آپنه انسدادی خواب دچار تناوب‌های گذرای توقف تنفس در طول خواب می‎شوند. این دوره‎های آپنه ناشی از کُلاپس راه هوایی فوقانی است، و ممکن است تا بیش از 6 بار در هر ساعت تکرار شود.
آپنه انسدادی خواب با چاقی مرتبط است. علایم آن شامل احساس سردرد هنگام برخاستن از خواب، دشواری تمرکز و خواب‎آلودگی در طول روز است.

تشخیص
تشخیص تنفس شین – استوکس می‎تواند دشوار باشد زیر این اختلال اغلب در طول خواب بروز می‎کند.
افرادی که دچار علایم تنفس شین – استوکس یا دیگر الگوهای غیر نرمال تنفس هستند باید به پزشک مراجعه کنند. دکتر بر اساس علایم و معاینۀ فیزیکی بیماری را تشخیص می‎دهد.
اگر این اختلال در طول شب بروز می‎کند، پزشک ممکن است انجام پولی‎سومنوگرافی را تجویز کند، که نوعی بررسی خواب محسوب می‎شود.

مدیریت شین - استوکس
مدیریت تنفس شین – استوکس می‎تواند شامل تمامی گزینه‎های درمانی زیر باشد:

درمان نارسایی قلبی
درمان نارسایی انسدادی قلب که عامل اختلال محسوب می‌شود می‎تواند به رفع علایم تنفس شین – استوکس کمک کند.
درمان‎های این اختلال شامل موارد زیر نیز می‎شود:
• داروها
• جراحی دریچۀ قلب
• پیوند قلب
• استفاده از پیس میکر و سایر دستگاه‎ها

اکسیژن مکمل
چندین مطالعه عنوان کرده‎اند که درمان کوتاه مدت با اکسیژن در طول خواب می‎تواند باعث کاهش تنفس شین – استوکس شود.
این نکته مشخص شده است که درمان اکسیژن شبانه علایم اختلال، کیفیت زندگی و عملکرد دهلیز چپ قلب را در فرد بهبود می‌بخشد.

فشار هوایی مثبت مداوم (CPAP)
فشار هوایی مثبت مداوم درمان پیشتاز برای آپنه خواب محسوب می‎شود. این درمان از فشار هوای ملایم برای باز نگه داشتن راه هوایی استفاده می‎کند. بیمار ماسکی بر روی دهان، بینی یا هر دو می‎گذارد. ماسک به یک لولۀ متصل به یک دستگاه CPAP وصل است که این لوله جریان هوای مثبت را در اختیار بیمار قرار می‎دهد.
فواید قابل مشاهدۀ این روش شامل بهتر شدن کیفیت خواب، کاهش خُر و پف، و کاهش میزان خواب‎آلودگی در طول روز است. فواید درازمدت آن شامل کنترل فشار خون، کاهش خطر سکته مغزی، و بهبود حافظه است.
در هر حال، برخی مطالعات نشان داده‎اند که CPAP میزان بقاء را در بیماران دچار نارسایی قلبی افزایش نمی‎دهد، اگرچه مطالعات دیگری عنوان می‎کنند که 43 درصد افراد فوایدی را در مورد علایم شین – استوکس تجربه می‎کنند.

پیشگیری
پیشگیری از تنفس شین – استوکس شامل پیشگیری از اختلالات پزشکی پشت این بیماری شامل نارسایی قلبی و سکته مغزی است که به این اختلال مرتبطند.
افراد دچار این بیماری‎ها باید اطمینان داشته باشند که برنامۀ درمانی برای کمک به مدیریت علایم خود را که می‎تواند به پیشگیری از تنفس شین – استوکس کمک کند، دنبال می‎کنند.
اجتناب از قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین و دیگر مواد شیمیایی که می‎توانند سبب آنسفالوپاتی سمی شوند، نیز به پیشگیری از این اختلال کمک می‎کند.

دورنما
تنفس شین – استوکس یک بیماری جدی است. از آنجا که این بیماری معمولاٌ در افراد دچار نارسایی قلبی شدید یا در حوالی پایان عمر فرد بروز می‌کند، آن را می‎توان دارای پیش‎آگهی ضعیف تلقی کرد. در هر حال، همیشه مورد چنین نیست، و این اختلال را می‎توان در افراد سالم دچار ناخوشی ارتفاع یا در طول خواب مشاهده کرد.
در برخی از مطالعات برای بیماران دچار نارسایی احتقانی قلب و تنفس شین – استوکس، نرخ مرگ و میر بالاتر تعیین شده است، به ویژه اگر بیماران در طول ساعات بیداری خود دچار مشکلات تنفسی باشند. دلیل این موضوع این است که تنفس شین – استوکس در یک قلب دچار نارسایی چیزی بیشتر از یک "فشار" محسوب می‎شود.

برای آشنایی بیشتر با الگوها و اختلالات تنفسی به لینک‌های زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت مراجعه فرمایید:

تنفس پارادوکسیکال یا تنفس متناقض‌نما

تنفس کوسمول - علایم، درمان، و پیشگیری

Source:
Cheyne-Stokes respiration: What you need to know
Written by Jayne Leonard Reviewed by Suzanne Falck, MD, FACP
Last reviewed: Sat 6 May 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

سرنخی از اینکه چرا مردان بهتر از زنان می‌خوابند

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.