دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تنفس پارادوکسیکال یا تنفس متناقض‌نما - علایم، علل، تشخیص، و درمان

دیافراگم، ریه، تنفس پارادوکسیکال، تنفس متناقض‌نما، اینسپیراسیون، اکسپیراسیون، بازدم، دم، توکشیدن قفسه سینه، تنفس غیر متعارف، اورژانس پزشکی، آپنه خواب، عدم تعادل الکترولیتی

تنفس پارادوکسیکال را در میان نوزادان می‎توان نرمال تلقی کرد اما در میان کودکان و بزرگسالان اغلب اوقات نشانه‎ای از وجود یک اختلال پزشکی زیربنایی است.

مقالات آسم / سیستم تنفسی

• زاؤن ویلینز، کاریسا استیفنز
• ترجمه هامیک رادیان


تنفس پارادوکسیکال اغلب نشانه‌ای از مشکلات تنفسی است. این نوع تنفس سبب می‌شود تا قفسۀ سینه در طول عمل دم منقبض و در طول عمل بازدم منبسط شود، که این روندی متضاد با آن چیزی است که باید صورت گیرد.


مطالب این مقاله:
• تنفس پارادوکسیکال چیست؟
• علایم تنفس پارادوکسیکال
• علل تنفس پارادوکسیکال
• تنفس پارادوکسیکال در نوزادان و کودکان
• تشخیص تنفس پارادوکسیکال
• درمان تنفس پارادوکسیکال
• دورنما


تنفس پارادوکسیکال چیست؟
نوعی که این تنفس بروز می‌کند و احساس می‌شود به حرکات دیافراگم و ریه‌ها بستگی دارد.
دیافراگم اولین عضله‌ای است که تنفس را کنترل می‌کند. در طول اینسپیراسیون - اصطلاح فنی عمل دم - دیافراگم پایین کشیده می‌شود، و در قفسۀ سینه جای بیشتری برای پر شدن ریه‌ها از هوا ایجاد می‌کند. این عمل باعث فراخ‎تر به نظر رسیدن قفسۀ سینه می‌شود.
در طول اکسپیراسیون - اصطلاح تکنیکی برای عمل بازدم - دیافراگم بالا می‎رود، و هوا را از درون ریه‌ها به خارج می‎راند که این سبب منقبض شدن قفسۀ سینه می‌شود.
تنفس پارادوکسیکال باعث معکوس شدن این روند می‌شود، که این بدان معنی است که در طول اینسپیراسیون قفسۀ سینه منقبض شده و در طول اکسپیراسیون قفسۀ سینه منبسط می‌شود.
تنفس پارادوکسیکال به طور معمول با حرکات نامعمول در شکم همراهی می‌شود، که ممکن است در زمان عمل به سمت داخل کشیده شود و در زمان عمل بازدم به سمت خارج.
تنفس پارادوکسیکال را در میان نوزادان می‎توان نرمال تلقی کرد اما در میان کودکان و بزرگسالان اغلب اوقات نشانه‌ای از وجود یک اختلال پزشکی زیربنایی است. اگر تنفس پارادوکسیکال با مشکلات تنفسی همراهی شود، یک موقعیت اورژانسی پزشکی تلقی می‎گردد.


علایم تنفس پارادوکسیکال
علامت اولیۀ تنفس پارادوکسیکال بروز تغییری در الگوی تنفس است. برای تست تنفس پارادوکسیکال فرد می‌تواند به پشت دراز کشیده و نفس عمیقی بکشد.
در این وضعیت قفسۀ سینه و شکم باید در زمان عمل دم متسع شده و در هنگام عمل بازدم منقبض شوند. اگر قفسۀ سینه و شکم در طول عمل دم منقبض و در هنگام عمل بازدم منبسط شوند، فرد ممکن است دچار تنفس پارادوکسیکال باشد.
برخی از اوقات تنفس پارادوکسیکال با علایم دیگری شامل فهرست زیر همراهی می‌شود:
سرگیجه و ضعف
• دشواری در نفس گرفتن
• ناتوانی در انجام تنفس عمیق
• افزایش سرعت ضربان قلب
درد، تنش، یا ضعف در قفسۀ سینه یا معده


علل تنفس پارادوکسیکال
مگر در مورد نوزادان و کودکان زیر 2.5 سال، تنفس پارادوکسیکال به وجود مشکلی در ریه‌ها یا دیافراگم اشاره دارد. شایع‌ترین علل بروز تنفس پارادوکسیکال شامل موارد مندرج در زیر است:

آسیب دیدن قفسۀ سینه
آسیب دیدگی قفسۀ سینه، برای مثال بر اثر سقوط از بلندی، صدمات ورزشی یا تصادف اتومبیل، می‌تواند به ریه‌ها و قفسۀ دنده‎ها صدمه بزند. این تروما می‌تواند سبب شود که ریه‌ها در طول عمل بازدم و نه در هنگام عمل دم، متسع شوند.
وقتی تنفس پارادوکسیکال نتیجۀ تروما باشد، به طور معمول بلافاصله پس از تصادف بروز می‌کند و نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد.

مشکلات نورولوژیک
برخی مشکلات مغز و اعصاب می‎توانند سبب فلج شدن دیافراگم شوند. وقتی دیافراگم قادر به حرکت نباشد، ریه‌ها قادر نخواهند بود تا در زمان عمل دم به طور کامل منبسط شوند.
اختلالات نورولوژیک می‏توانند باعث ایجاد اختلال به پیام‎های رسیده به ریه‌ها و دیافراگم و برعکس شوند، که این سبب بروز اختلال در عملکرد تنفس می‌شود.

عدم تعادل الکترولیت‌ها
سوء تغذیۀ شدید، استفراغ، اسهال، و برخی اختلالات متابولیک می‎توانند سبب بروز عدم تعادل در الکترولیت‌های بدن شوند. این عدم تعادل ممکن است به مشکلات سیستم تنفسی شامل تنفس پارادوکسیکال منجر شود زیرا بدن تلاش می‌کند تا اختلالات متابولیک ایجاد شده را جبران کند.

چرخش‌های هورمونی
هورمون‎ها پیام‎رسان‎های شیمیایی بدن انسان هستند. آنها عملاً اطلاعات حیاتی را به تمامی قسمت‎های بدن شامل سیستم تنفسی انتقال می‎دهند. عدم تعادل هورمونی ممکن است باعث تغییر الگوهای تنفسی و سبب تنفس پارادوکسیکال شود.

اختلال عملکرد عضله
اگر دیافراگم قادر به ارائه عملکرد کامل خود نباشد، قادر نخواهد بود تا برای ایجاد امکان اتساع کامل برای ریه‌ها به حرکت درآید. این وضعیت می‌تواند سبب بروز دشواری در تنفس شود و می‌تواند باعث گردد که ریه‌ها در هنگامی که فرد عمل تنفس انجام می‎دهد فقط تا حدودی متسع شوند. آسیب دیدن دیافراگم به علت تروما و مشکلات نورولوژیک مثل مالتیپل اسکلروزیس (MS)، ممکن است علت بروز اختلال در عملکرد دیافراگم باشد.

انسداد راه هوایی فوقانی
وقتی چیزی باعث بروز انسداد در راه هوایی فوقانی شامل بینی، گلو، و قسمت بالایی نای شود، احتمال بروز تنفس پارادوکسیکال وجود خواهد داشت. این اتفاق ممکن است در کوران یک واکنش آلرژیک در صورت تورم گلو، یا در صورتی که فرد دچار عفونت سیستم تنفسی شود، یا در صورت بروز حالت خفگی، برای وی رخ دهد.

آپنه خواب
آپنه خواب یک اختلال خواب و سیستم تنفسی است که سبب می‌شود تا فرد مکرراً در طول خواب دچار وقفه‎های تنفسی شود یا اینکه تنفس سطحی داشته باشد. هم کودکان و هم بزرگسالان دچار آپنه خواب ممکن است نشانه‌های ابتلا به تنفس پارادوکسیکال را داشته باشند.


تنفس پارادوکسیکال در نوزادان و کودکان
قفسۀ سینۀ کودکان ممکن است در طول عمل دم منقبض شود. این وضعیت تا هنگامی که معدۀ آنها منبسط می‌شود نرمال است.
ریه‌ها و قفسۀ سینه در سنین زیر 2 تا 3 سالگی هنوز به طور کامل توسعه پیدا نکرده‎اند. از آنجا که قفسۀ سینه در نوزادان بسیار آسان‌تر حرکت می‌کند تنفس در این گروه سنی ممکن است متفاوت از تنفس در بزرگسالان به نظر برسد.
به هر جهت، والدین و مراقبان بچه در صورت وجود هر گونه نگرانی در مورد اختلال تنفسی در کودکان باید در پی دیگر نشانه‌های مربوط به دیسترس تنفسی باشند. سرفه، تنگی نفس، و شکایت از دشواری تنفسی هشداری برای مراجعه به پزشک محسوب می‌شود.
کنش تو کشیدن در نوزادان و نوزادگان یک موقعیت اورژانسی محسوب می‌شود. تو کشیدن هنگامی بروز می‌کند که پوست ناحیۀ دنده‎ها در هنگام تقلای بدن برای رسیدن به هوای کافی دچار توررفتگی می‌شود. این وضعیت در عین حال می‌تواند باعث گودرفتگی قفسۀ سینه شود.
دیگر نشانه‌های مشکلات تنفسی در نوزادان شامل موارد زیر است:
• خر خر کردن یا خس خس
• حالت گرگرفتگی مکرر پره بینی
• کبود شدن
• تنفس خیلی سریع


تشخیص تنفس پارادوکسیکال
تشخیص تنفس پارادوکسیکال با گرفتن شرح حال پزشکی فرد در کوتاه مدت شروع می‌شود. دکتر سؤالاتی در مرود حوادثی مثل خفگی، آسیب دیدگی‎های اخیر، انواع آلرژی، و تغییرات سلامتی که می‎توانند توضیح دهندۀ مشکلات تنفسی باشند مطرح می‌کند.
برخی از تست‎های مورد استفاده برای تشخیص تنفس پارادوکسیکال شامل موارد زیر است:
• تست‎های تصویربرداری مثل تست اشعه ایکس
• گوش دادن به صدای قلب
• تست ظرفیت حیاتی، که در آن بررسی می‌شود که فرد چه مقدار هوا را می‌تواند از سینه خارج کند
• تست‎های خون برای بررسی عدم تعادل هورمونی یا الکترولیت‎ها
• اولتراسوند برای قفسۀ سینه و ساختارهای اطراف
هر فردی که قادر به دسترسی به میزان کافی اکسیژن نباشد پیش از هر گونه تست تشخیصی نیاز به درمان اورژانسی خواهد داشت.


درمان تنفس پارادوکسیکال
درمان تنفس پارادوکسیکال به میزان زیادی وابسته به علت زیربنایی بروز اختلال است. در برخی از مردم درمان به معنی داشتن یک برنامۀ جامع برای یک اختلال نورولوژیک یا دیگر اختلالات است.
دیگر درمان‎های ممکن شامل موارد زیر است:
• استفاده از ماسک اکسیژن یا دیگر سیستم‎های تحویل اکسیژن
• استفاده از تراکئوتومی، که یک لولۀ تنفسی در نای وارد می‌شود
• استفاده از دارو برای درمان اختلالات زیربنایی
• جایگزینی الکترولیت‎های از دست رفته از طریق مایعات داخل وریدی
• ترمیم آسیب دیدگی قفسۀ سینه یا دیافراگم
• درمان آپنه خواب، که ممکن است شامل کاهش وزن یا استفاده از دستگاه کمک تنفسی باشد
• درمان و برداشتن هر گونه انسداد احتمالاً موجود در راه هوایی
• پایش بیمار در تنظیمات بیمارستانی اگر علت بروز تنفس پارادوکسیکال ناشناخته بوده باشد


دورنما
تنفس پارادوکسیکال طیفی از علایم موقتی در نوزادان تا علایم تهدید کنندۀ زندگی مردم دچار فلج دیافراگم یا آسیب دیدگی جدی را شامل می‌شود.
الگوی تنفس به تنهایی قادر به تشخیص یک وضعیت یا اختلال پزشکی نیست، بنابراین این موضوع اهمیت دارد که درمان پزشکی کامل انجام شود و شرح حال پزشکی دقیق بیمار به دست آید. در صورت تشخیص درست تنفس پارادوکسیکال را می‎توان مداخلات پزشکی مناسب درمان کرد./


برای مطالعۀ بیشتر در مورد الگوهای تنفسی و مشکلات تنفسی مطالعۀ لینک‌های زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‌شود:
تنفس شین - استوکس
و
تنفس کوسمول


Source:
Medical News Today
What is paradoxical breathing?
Last reviewed Sun 5 November 2017
By Zawn Villines
Reviewed by Carissa Stephens, RN, CCRN, CPN 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

نشانه‌های سندرم لخته شدن خون کدامند؟

چرا خطر حملة قلبی آتش‌نشان‌ها را بیشتر تهدید می‌کند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.