دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ارتوپنیا (ارتوپنه) یا تنگی تنفس در حالت درازکش

ارتوپنیا، ارتوپنه، دیس‎پنه، بیماری انسدادی مزمن ریه، تنگی نفس، حالت درازکش، نارسایی قلبی، نارسایی احتقانی قلب، آسیت، پلورال افیوژن، کاپتوپریل (کاپتوپن)، آنالاپریل (واسوتک)، لیسینوپریل (زستریل)، آلبوترول (پروایر HFA، ونتولین HFA)، آیپراتروپیوم (آتروونت)، سالموترول (سیریونت) تیوتروپیوم (اسپیریوا)

ارتوپنیا (ارتوپنه) تنگی نفس یا دشواری تنفس در هنگام دراز کشیدن است. ارتوپنه از کلمات یونانی "ارتو" به معنی سرراست یا قائم یا عمودی و "پنیا" به معنی "نفس کشیدن" می‎آید

مقالات آسم / سیستم تنفسی

• استفانی واتسون، دکتر سوزان فالک
• ترجمه هامیک رادیان

ارتوپنیا (ارتوپنه) تنگی نفس یا دشواری تنفس در هنگام دراز کشیدن است. ارتوپنه از کلمات یونانی "ارتو" به معنی سرراست یا قائم یا عمودی و "پنیا" به معنی "نفس کشیدن" می‎آید.
اگر کسی دچار این علامت باشد، در هنگامی که دراز کشیده است با دشواری تنفس کردن مواجه خواهد شد. این اختلال زمانی که فرد در حالت نشسته یا ایستاده قرار می‎گیرد، بهبود پیدا می‎کند.

[مطالب این مقاله:]
• علایم ارتوپنیا (ارتوپنه)
• علل ارتوپنه
• درمان
• اختلالات مرتبط
• دورنما

در اغلب موارد ارتوپنه نشانه‎ای از نارسایی قلبی است.
ارتوپنه با دیس‌پنه (دیس‌پنیا) متفاوت است که دشواری تنفس کردن در طول فعالیت‎های جسمانی سبک است. اگر کسی دچار دیس‌پنه باشد، فرد فارغ از آنکه در حال انجام فعالیتی باشد یا اینکه بدن وی در هنگام نفس کشیدن در چه حالتی قرار گرفته باشد، خود را با مشکل تنگی نفس مواجه می‎بیند.

دیگر متغیرهای این علامت شامل موارد زیر است:
• پلاتی‎پنیا (پلاتی‌پنه). این اختلال سبب ایجاد تنگی نفس در حالت ایستاده می‎شود.
• تریپوپنیا (تریپوپنی). این اختلال سبب بروز تنگی نفس در حالت خم شده به پهلو می‎شود.

علایم ارتوپنه
ارتوپنه یک علامت است. فرد مبتلاء به این علامت در هنگام دراز کشیدن دچار تنگی نفس می‎شود. استفاده از یک یا دو بالش یا بیشتر برای تکیه دادن پشت می‎تواند باعث بهبود تنفس در فرد دچار ارتوپنه شود.
اینکه فرد برای رها شدن از تنگی نفس مورد بحث به چند بالش نیاز داشته باشد می‎تواند تصویری از شدت ارتوپنه برای دکتر ترسیم کند. برای مثال "ارتوپنه سه بالشی" بدین معنی است که فرد دچار ارتوپنه شدید است.

علل ارتوپنه
ارتوپنه بر اثر افزایش فشار عروق خونی درون ریه‎ها ایجاد می‎شود. وقتی فرد دراز می‎کشد، خون از پاهای وی به عقب و درون قلب برگشته و در مرحله بعد به ریه‎ها می‎رود. در مردم سالم، این بازتوزیع خون سبب ایجاد هیچ‎گونه مشکلی نمی‌شود.
اما اگر کسی دچار بیماری قلبی یا نارسایی قلبی باشد، این امکان هست که قلب وی برای پمپ کردن خون اضافی بازگشته به قلب توانایی کافی نداشته باشد. این وضعیت می‎تواند فشار وریدها و کاپیلاری‎های داخل ریه‎ها را افزایش دهد و سبب نشت مایع به داخل ریه‌ها شود. این مایع اضافی همان چیزی است که باعث دشوار شدن تنفس می‎شود.
برخی از اوقات مردم مبتلاء به بیماری ریوی دچار ارتوپنه می‎شوند، مخصوصاً وقتی که ریه‎های این بیماران مخاط اضافی تولید می‎کند. در حالتی که فرد دراز کشیده باشد صاف کردن ریه‎ها از مخاط موجود در آن دشوارتر خواهد بود.
دیگر علل محتمل برای ارتوپنه شامل موارد زیر است:
• وجود مایع اضافی در ریه‎ها (ادم پولمونری)
پنومونی شدید
چاقی
• تجمع مایع در اطراف ریه (پلورال افیوژن)
• تجمع مایع در ناحیه شکم (آسیت)
• فلج دیافراگم

گزینه‎های درمانی
برای تسکین تنگی نفس، فرد باید با استفاده از یک بالش یا تعداد بیشتری از آن از حالت درازکش خارج شود. این کار به تسهیل تنفس کمک می‎کند. فرد در عین حال ممکن است به اکسیژن کمکی، یا در محیط خانه یا در بیمارستان، نیاز داشته باشد.
وقتی دکتر توانسته باشد علت بروز ارتوپنه را در بیمار تشخیص دهد، درمان وی آغاز خواهد شد. پزشکان نارسایی قلبی را با استفاده از دارو، جراحی، و دستگاه‌های پزشکی درمان می‎کنند.
داروهایی که باعث تخفیف ارتوپنه در مردم دچار نارسایی قلبی می‎شوند عبارتند از:
• دیورتیک‎ها. این داروها مانع از تجمع مایع در ساختارهای درون بدن می‎شوند. داروهایی مثل فوروسماید (لازیکس) باعث توقف جمع شدن مایع در ریه‎ها می‎گردند.
• مهار کننده‎های آنزیم تبدیل آنژیوتنسین (ACE). این داروها برای مردم دچار نارسایی سمت چپ قلب توصیه می‎شوند. داروهای مزبور جریان خون را بهبود بخشیده و از اجبار قلب برای پُرکاری شدید ممانعت به عمل می‎آورند. مهار کننده‎های ACE شامل کاپتوپریل (کاپتوپن)، آنالاپریل (واسوتک)، و لیسینوپریل (زستریل) است.
• بتا بلوکرها نیز برای مردم دچار نارسایی قلبی توصیه می‎شوند. بسته به شدت نارسایی قلبی مبتلابه فرد، داروهای دیگری نیز وجود دارد که پزشکان آنها را برای بیماران تجویز می‎کنند.
اگر کسی دچار بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) باشد، پزشک داروهایی را برای شل کردن راه‎های هوایی و کاهش التهاب ایجاد شده درون ریه‎ها تجویز می‎کند. این داروها عبارتند از:
• برونکودیلاتورهایی مثل آلبوترول (پروایر HFA، ونتولین HFA)، آیپراتروپیوم (آتروونت)، سالموترول (سیریونت) و تیوتروپیوم (اسپیریوا)
• استروئیدهای استنشاقی مثل بودسوناید (پولمیکورت فلکهالر، یوسریس)، فلوتیکاسون (فلاونت HFA، فلوناس)
• ترکیب برونکودیلاتورها و استروئیدهای استنشاقی مثل فورموترول و بودسوناید (سیمبیکورت) و سالموترول و فلوتیکاسون (اداویر)
فرد ممکن است در عین حال برای زمان خواب خود نیاز به اکسیژن کمکی داشته باشد.

اختلالات مرتبط
ارتوپنه می‎تواند نشانه‎ای از چند اختلال پزشکی مختلف شامل موارد زیر باشد:

نارسایی قلبی
این اختلال هنگامی بروز می‎کند که قلب قادر نیست تا به شکل مؤثر خون را به سراسر بدن پمپاژ کند. اختلال مورد بحث نارسایی احتقانی قلب نیز نامیده می‎شود. وقتی بیمار در حالت درازکش قرار می‎گیرد، خون بیشتری در ریه‎های وی جریان پیدا می‎کند. اگر کسی دچار مشکل قلبی باشد قادر به خارج کردن خون مزبور برای ارسال آن به دیگر نقاط بدن نخواهد بود، پس فشار داخل ریه‎ها افزایش یافته و باعث ایجاد تنگی نفس می‎شود.
اغلب اوقات علایم اختلال خود را نشان نمی‎دهند تا اینکه چند ساعتی از زمان دراز کشیدن فرد گذاشته باشد.

بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)
COPD ترکیبی از بیماری‎های ریوی شامل آمفیزم و برونشیت مزمن است. COPD باعث ایجاد تنگی نفس، سرفه، خس خس سینه، و سفتی قفسه سینه می‎شود. خلاف نارسایی قلبی، ارتوپنه ناشی از COPD تقریباً بلافاصله پس از آنکه فرد دراز می‎کشد آغاز می‎گردد.

ادم ریوی
ادم پولمونری (ادم ریوی) بر اثر تجمع بیش از حد مایع در ریه‎ها ایجاد می‎شود که باعث دشواری نفس کشیدن می‎شود. تنگی نفس فرد در حالت درازکش افزایش پیدا می‎کند. اغلب اوقات این اختلال بر اثر نارسایی قلبی رخ می‎دهد.

دورنما
دورنما در بیمار بستگی به علت زیربنایی بروز ارتوپنه، میزان شدت این علامت، و چگونگی درمان آن دارد. داروها و دیگر درمان‎ها می‎توانند برای تخفیف ارتوپنه و اختلالات مسبب آن مثل نارسایی قلبی و COPD مؤثر باشند./

Source:
Healthline
Orthopnea
Medically reviewed by Suzanne Falck, MD
on December 12, 2017 —
Written by Stephanie Watson

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.