دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

انژیوادم می‎تواند کشنده باشد و در فاصله سال‌های 1979 تا 2010 تعداد 5.868 مورد مرگ بر اثر آن ثبت شده است

انژیوادم [انجیوادیما، آنژیوادم] ادم (ادما) یا ورم سریع ناحیه زیر پوست یا موکوسا است. انژیوادم به شکل معمول یک واکنش آلرژیک است اما در عین حال امکان ارثی بودن آن وجود دارد. ورم بر اثر انباشت مایع اتفاق می‎افتد. انژیوادم گرایشی به آسیب زدن به آن نواحی از بدن که دارای بافت شل هستند، به ویژه صورت و گلو و همچنین دست و پا و ناحیه تناسلی، از خود نشان می‎دهد. انژیوادم می‎تواند کشنده باشد و در فاصله سال‌های 1979 تا 2010 تعداد 5.868 مورد مرگ بر اثر آن ثبت شده است. انژیوادم نوعی ورم ناحیه زیر پوست، مشابه ارتیکاریا یا کهیر است.

زنان بیش از مردان در معرض ابتلاء به آلرژی نیکل قرار دارند. دلیل این موضوع گرایش بیشتر زنان به استفاده از پیرسینگ است. یک مطالعه اخیراً انجام شده پی برده است که به نظر می‎رسد میزان شیوع آلرژی نیکل در زنان چاق بیشتر است.

آلرژی نیکل یک علت شایع درماتیت تماسی آلرژیک است، که در آن یک راش خارش‌دار در جایی که پوست با یک ماده معمولاً بی‌ضرر تماس پیدا می‎کند، ظاهر می‎شود. آلرژی نیکل اغلب با گوشواره‎ها و دیگر جواهرات یا بدلیجات مرتبط است. اما نیکل در بسیاری از وسایل مورد استفاده روزمره مثل سکه‎ها، زیپ‎ها، تلفن‎های هوشمند و قاب عینک وجود دارد. ممکن است تماس مکرر یا طولانی مدت با اقلام دارای نیکل به آلرژی نیکل منجر شود. درمان می‎تواند به کاهش علایم این نوع آلرژی منجر گردد. به هر حال وقتی کسی دچار آلرژی نیکل شود، وی همیشه نسبت به این فلز دچار حساسیت بوده و نیاز به اجتناب از تماس با آن دارد.

دلایل متعددی برای ایجاد خشکی گلو در مردم مطرح است. اغلب این دلایل مواردی کوچکند، اما برخی از اوقات خشکی گلو ممکن نتیجۀ یک اختلال زیربنایی جدی‎تر باشد.

دچار شدن به خشکی گلو به ویژه در طول فصل زمستان شایع است. اما چه چیز سبب خشکی گلو می‎شود و چگونه باید آن را درمان کرد؟ دلایل متعددی برای ایجاد خشکی گلو در مردم مطرح است. اغلب این دلایل مواردی کوچکند، اما برخی از اوقات خشکی گلو ممکن نتیجۀ یک اختلال زیربنایی جدی‎تر باشد. در حدود 30 تا 40 درصد مردم دنیا دچار آلرژی هستند. وقتی کسی دچار آلرژی فصلی باشد، مواد آلرژی‎زای محیط اطراف وی می‎توانند سیستم ایمنی فرد را به واکنش بیش از حد وادارند. اگر کسی با دهان باز به خواب فرو رود، ممکن است با گلوی خشک از خواب بیدار شود. دلیل بروز این وضعیت تنفس از راه دهان در هنگام خواب است.

شدیدترین واکنش نسبت به لاتکس آنافیلاکسی است که می‎تواند مهلک باشد. شوک آنافیلاکتیک در مردم دچار حساسیت شدید نسبت به لاتکس بلافاصله پس از تماس با لاتکس ایجاد می‌شود، اما این واکنش به ندرت در اولین بار تماس با لاتکس در کسی شکل می‎گیرد.

آلرژی لاتکس واکنش بدن نسبت به برخی پروتئین‎های موجود در لاتکس لاستیک طبیعی است، فرآورده‏ای که از درخت لاستیک (کائوچو) به دست می‎آید. اگر کسی دچار آلرژی لاتکس باشد سیستم ایمنی بدن وی لاتکس را با ماده‎ای مُضر اشتباه می‎گیرد. آلرژِی لاتکس می‎تواند باعث ایجاد خارش پوست و کهیر یا حتی آنافیلاکسی شود، اختلالی بالقوه کُشنده که می‎تواند سبب ورم گلو و دشواری شدید تنفسی گردد. پزشک می‎تواند تعیین کند که آیا کسی دچار آلرژِی لاتکس بوده یا ریسکی در مورد ابتلاء به این نوع آلرژی در مورد وی مطرح است. درک آلرژی لاتکس و دانستن منابع شایع ایجاد آن می‎تواند به پیشگیری از واکنش‌های آلرژیک در این مورد کمک کند.

تنها راه پیشگیری از واکنش آلرژیک خودداری از خوردن سویا و پروتئین‎های سویا است.

نشانه‎ها و علایم خفیف آلرژی سویا شامل بروز کهیر یا خارش درون و اطراف دهان است. در موارد نادر آلرژی سویا می‎تواند باعث ایجاد واکنش آلرژیک مهلک (آنافیلاکسی) ‎شود. اگر فرد یا کودک وی دچار واکنش نسبت به سویا باشد، باید به دکتر مراجعه شود. تست‎های موجود می‏توانند آلرژی نسبت به سویا را مشخص کنند. دچار بودن به آلرژی سویا به معنی اجتناب از محصولات حاوی سویا است که می‎‏تواند کار مشکلی باشد. بسیاری از غذاها مثل فرآورده‎های گوشت قرمز، انواع نان، شکلات و سریال‎های صبحانه حاوی سویا هستند.

هیچ راهی برای اجتناب از ابتلاء به تب یونجه وجود ندارد. اگر کسی دچار تب یونجه باشد، بهترین کار برای وی کاستن از میزان قرار گرفتن در معرض مواد آلرژی‌زایی است که سبب ایجاد علایم در وی می‎شوند

تب یونجه که رینیت آلرژیک نیز نامیده می‎شود سبب بروز علایم و نشانه‎های شبه سرماخوردگی مثل آبریزش بینی، خارش چشم، احتقان، خس خس سینه و فشار سینوس می‎شود. اما خلاف سرماخوردگی تب یونجه بر اثر یک ویروس بروز نمی‎کند. تب یونجه بر اثر یک پاسخ آلرژیک به مواد آلرژی‎زای فضای داخلی یا محیط بیرون مثل گرده، هیره‎ها، یا تکه‏‌های پوست و بزاق ریخته یا ریزش کرده توسط گربه‌‏ها، سگ‎‏ها و دیگر حیوانات دارای پشم یا مو ایجاد می‎شود. در کنار ایجاد حالت ناخوشی تب یونجه می‎تواند فرد را در محیط خانه یا محل و کار و مدرسه دچار مشکل کند و عموماً باعث بروز اختلال در زندگی روزمره می‎شود.

آلرژی گرده گیاهان وضعیتی شایع و آزاردهنده است. مردم ممکن است نسبت به نوع خاصی از گرده یا موارد متعددی از آنها دچار آلرژی باشند

فرآیند گرده‌افشانی برای رشد گیاهان حیاتی است، اما گرده گیاهان می‎تواند برای مردم دچار آلرژی نسبت به این گرده علایم نامطبوعی به دنبال داشته باشد. در طول فصول رشد، گرده گیاهان از طریق هوا جابجا می‌شود و گیاهان را بارور می‎کند. وقتی مردم دچار آلرژی از این گرده تنفس می‎کنند بدن آنان گرده را به عنوان یک تهدید شناسایی می‎کند، که می‎تواند محرک ایجاد یک واکنش آلرژیک باشد. برخی مردم دچار آسم نیز ممکن است پی ببرند که آلرژی گرده باعث تشدید علایم آسم در آنان می‌شود، که این می‌تواند شامل خس خس سینه و سرفه کردن باشد. وقتی کسی گرده را همراه جریان هوا تنفس می‎کند، گرده پروتئین‌های محلول در آب را در جدار داخلی سیستم تنفسی رها می‌سازد. این پروتئین‌ها عموماً بی‌ضرر هستند اما برخی از اوقات سیستم ایمنی بدن فرد به اشتباه آنها را به عنوان مواد مضر شناسایی می‌کند. بدت نسبت به این تهدیدهای تصوری با ساختن و آزاد کردن موادی موسوم به آنتی‌بادی‌های IgE واکنش نشان می‌دهد.

مقالات دیگر...