دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آلرژی شکلات و حساسیت به شکلات

شوک آنافیلاکتیک، آلرژی، حساسیت، شکلات، کاکائو، سویا، آجیل درختی، لسیتین، رفتار وحشت‌زده یا عصبی، اضطراب،  مشکلات گوارشی مثل اسهال، تهوع یا آشوب معده، افزایش ضربان قلب، مشکلات خواب،  تحریک‎پذیری، سرگیجه، سردرد

برخی از افراد دارای واکنش آلرژیک به شکلات ممکن است نسبت به فرآورده‎های شیر دچار آلرژی باشند.

مقالات آلرژی

• جون جانسون، استیسی آر. سمپسون
ترجمه هستی فراست‎فر


شکلات یکی از خوراکی‌های لذیذ و عامه‌پسند است که در طیفی از دسرها، اسنک‎ها و نوشیدنی‌ها یافت می‌شود. در هر حال، برای برخی افراد شکلات می‌تواند سبب واکنش آلرژیک شود. از آنجا که شکلات دارای طیفی از ترکیبات است، واکنش مزبور می‌تواند ناشی از هر یک از این ترکیبات باشد.


مطالب این مقاله:
• چه چیز محرک آلرژی شکلات می‌شود؟
• واکنش به دیگر ترکیبات
• اجتناب از واکنش آلرژیک به شکلات
• علایم آلرژی شکلات در برابر حساسیت به شکلات


چه چیز محرک آلرژی شکلات می‌شود؟
شکلات حاوی طیفی از ترکیبات است. ترکیب اصلی معمولاً پودر کاکائو است، که فرآورده‌ای از دانه‌های کاکائو محسوب می‌شود. این پودر با شکر، چربی و امولسیون‌سازهایی مثل لسیتین سویا مخلوط می‌شود.
بسیاری از انواع شکلات نیز با استفاده از فرآورده‌های شیر تولید می‌شود.
برای افراد دچار حساسیت به شکلات، این ممکن است دشوار باشد که دقیقاً تعیین کنند واکنش حساسیت ناشی از چیست زیرا شکلات ترکیبات متعددی دارد. احتمالات متعددی در این راستا مطرحند.


علایم آلرژی شکلات
یک احتمال واکنش به کاکائو است. اگر بدن نسبت به کاکائو دچار آلرژی باشد، سیستم ایمنی در هنگام ورود شکلات به بدن پاسخ می‎دهد. این پاسخ می‌تواند علایمی شامل موارد زیر ایجاد کند:
کهیر
• دشواری تنفس
• تورم زبان، لب‎ها یا گلو
سرفه توأم با خس خس
تهوع یا استفراغ
• گرفتگی‎های ناحیۀ شکم
این علایم ممکن است نشانه‌های آنافیلاکسی باشد، که در صورت عدم درمان می‌تواند کشنده باشد.


علایم آلرژی به شیر
برخی از افراد دارای واکنش آلرژیک به شکلات ممکن است نسبت به فرآورده‌های شیر دچار آلرژی باشند.
فرد دچار آلرژی به شیر ممکن است برخی علایم فوری مثل کهیر، سرفۀ همراه خس خس یا تهوع را در نخستین ساعات بعد از خوردن فرآورده‌های شیر تجربه کند. در هر حال، بروز برخی علایم ممکن تا ساعت‎ها و روزهای بعد دچار تأخیر شود. این علایم شامل موارد زیر هستند:
• ترشح مخاط در بینی یا ریه
آشوب معده
راش‌های پوستی یا کهیر
• سرفه
• گرفتگی‎های ناحیۀ شکم
• دفع مدفوع یا بروز اسهال که ممکن است با مخاط خونی همراه باشد یا نباشد
برخی موارد آلرژی شدید نسبت به شیر می‌تواند فرد را دچار شوک آنافیلاکتیک کند، که باعث تورم گلو و دهان می‌شود و می‌تواند به ارست قلبی ریوی منجر گردد. این موارد نیازمند مداوای فوری پزشکی هستند.

علایم حساسیت به کافئین
این امکان نیز وجود دارد که فرد دچار واکنش نسبت به شکلات دارای حساسیت به کافئین باشد.
دپارتمان کشاورزی ایالات متحد آمریکا (USDA) تخمین می‎زند که هر 100 گرم شمش شکلات در حدود 43 میلی‎گرم کافئین در خود دارد، که در حدود نیمی از مقدار کافئین موجود در یک فنجان قهوه است. برای افراد دچار حساسیت نسبت به کافئین، این مقدار برای ایجاد واکنش حساسیت کافی است.
علایم حساسیت (عدم تحمل) نسبت به کافئین شامل موارد زیر است:
• رفتار وحشت‌زده یا عصبی
اضطراب
• مشکلات گوارشی مثل اسهال، تهوع یا آشوب معده
• افزایش ضربان قلب
• مشکلات خواب
• تحریک‎پذیری
سرگیجه
سردرد
برخی از مردم که کاملاً نسبت به کافئین دچار آلرژی هستند – که مورد نادری است – ممکن است دچار واکنش‌های پوستی مثل کهیر، راش، یا تورم پوست شوند. افراد دچار حساسیت به کافئین باید به این موارد در هنگام نوشیدن چای، قهوه، نوشابه‎های انرژی‌زا، یا برخی نوشیدنی‏های گیاهی مثل گوارانا توجه کنند.


واکنش نسبت به دیگر ترکیبات
برخی از مردم دچار آلرژی به شکلات ممکن است به دیگر مخلفات شکلات واکنش نشان دهند. دیگر مخلفات موجود در شکلات مثل آجیل‌های درختی، بادام زمینی، و سویا، جزء مواد غذایی رایج محرک آلرژی محسوب می‌شوند.
کسی که دچار آلرژی شدید نسبت به بادام زمینی یا آجیل‌های درختی است ممکن است نسبت به شکلات ساخته شده از همان ترکیبات واکنش نشان دهد زیرا این مواد جزء ترکیبات انواع شکلات هستند.
فرد دچار آلرژی نسبت به سویا دچار آلرژی نسبت به خود پروتئین موجود در سویا است. با شیوع کمتر، فرد ممکن است نسبت به مقدار کمتر پروتئین سویا در ترکیبات مشتق از سویای موجود در شکلات مثل لسیتین سویا واکنش نشان دهد. آلرژی پروتئین سویا می‌تواند سبب علایم پیچیده‎ای نظیر موارد مندرج در زیر شود:
• واکنش‎های شبه سرماخوردگی مثل آبریزش بینی، نمناکی چشم، احتقان بینی، و عطسه
• مشکلات گوارشی شامل درد ناحیۀ شکم، گرفتگی‎های معده، گاز، و نفخ
• علایم آسم به دلیل ازدیاد هیستامین موجود در ریه
• واکنش‌های پوستی شامل خارش، کهیر، یا اگزما
در برخی موارد شدید آلرژی پروتئین سویا، مردم ممکن دچار علایم شدیدتر نظیر موارد زیر شوند:
• اضطراب
مه مغزی یا گیجی
• دشواری تنفس
• سرگیجه یا غش
دشواری بلع
• سرخی پوست
این علایم ممکن است نشان دهندۀ واکنش بیش از حد به سویا باشد و نیازمند مداوای فوری است.
این نیز امکان دارد که مردم دچار آلرژی به گندم در مقابل شکلات واکنش حساسیت از خود نشان دهند. این واکنش ممکن است به علت آلودگی موجود در کارخانۀ سازندۀ شکلات باشد که در آنجا شکلات از ترکیباتی مثل گندم نشاسته‌دار که در خود شکلات وجود دارد، ساخته می‌شود


اجتناب از واکنش آلرژیک به شکلات
هر فرد دچار آلرژی باید بسیار مراقب باشد که در مورد آنچه می‎خورد اطلاعات کافی به دست بیاورد. در چهارچوب فروشگاه‎ها این به معنی مطالعۀ برچسب مواد موجود در فرآورده‌ها است تا نسبت به وجود یا عدم وجود آلرژی‎زاهای شناخته شده یقین حاصل شود.
در رستوران‎ها مردم باید درخواست کنند که غذای سرو شده برای آنها فاقد آلرژی‎زاهای بالقوه باشد. این نیز کمک کننده خواهد بود که فرد از اعضاء خانواده یا دوستان خود بخواهد که در مجاورت با او از خوردن غذاهای محرک آلرژی در وی خودداری کنند.
هر فردی که مطمئن است نسبت به کاکائو یا کاکائوی موجود در شکلات دچار آلرژی است باید از بسته‎های محتوی شکلات و همچنین نوشیدنی‌هایی مثل میلک‌شیک یا کاکائوی داغ خودداری کند.
شکلات همچنین ممکن است در کالاهای پخته شده به صورت غیر منتظره یا به عنوان طعم دهندۀ نوشابه‌هایی مثل قهوه، نوشابه‎های غیر الکلی، یا حتی الکلی وجود داشته باشد. شکلات حتی به عنوان طعم دهنده در برخی داروها نیز استفاده می‌شود. مردم دچار آلرژی نسبت به شکلات همیشه باید برچسب مواد غذایی مورد مصرف خود را با دقت مطالعه کنند.


جانشین‌های غذا
رایج‌ترین جانشین شکلات یکی از حبوب به نام خرنوب است. این ماده فرآوری شده و یک پودر شبه کاکائو از آن به دست می‎آید که می‌توان درست مثل شکلات از آن استفاده کرد.
خرنوب که اغلب به عنوان جانشین شکلات در دسرهای پخته شده، نوشابه‎ها و بسته‌های شکلات استفاده می‌شود، نیز فاقد کافئین است. این محصولات می‌توانند گزینۀ مناسبی برای مردم دچار حساسیت به کافئین نیز باشند.


در زمینه آلرژی بیشتر بخوانیم:
تب یونجه یا رینیت آلرژیک


علایم آلرژی شکلات در برابر حساسیت به شکلات
بسیاری از اوقات، فرد شاکی از علایم ناشی از شکلات فقط نسبت به شکلات حساس است و دچار آلرژی شکلات نیست.
حساسیت به شکلات بسیار متفاوت از واکنش آلرژیک است. فرد دچار آلرژی شکلات ممکن است در صورت خوردن شکلات یا تماس با آن دچار شوک آنافیلاکتیک شود. فرد دچار حساسیت به شکلات ممکن است قادر به خوردن مقادیر کم شکلات بدون ابتلاء به هر گونه عارضه‎ای باشد. در هر حال در صورت خوردن مقادیر بیشتر، علایم نیز اغلب بیشتر می‎شوند.
علایم حساسیت به شکلات یا کاکائو می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• آشوب معده
• نفخ، گاز یا گرفتگی
• سردرد
• مشکلات پوستی، مثل راش، کهیر یا آکنه
یبوست
خوشبختانه حساسیت به شکلات یا کاکائو در اغلب موارد تهدید کنندۀ زندگی نیست. بسیاری از مردم می‌توانند علایم را با محدود کردم میزان مصرف شکلات یا خوردن جایگزین‎های شکلات مدیریت کنند.


چه زمانی باید تست آلرژی داد
هر فردی که مظنون به ابتلاء به آلرژی است اما در این مورد که به چه چیز آلرژی دارد مطمئن نیست، باید نسبت به انجام تست آلرژی اقدام کند. متخصص آلرژی ممکن است انجام تست خون درخواست دهد یا ممکن است از فرد بخواهد که یک غذا یا مخلفات را از رژیم غذایی خود حذف کند تا ببیند که آیا علایم بهبود خواهد یافت.
در مورد واکنش‌های شدیدتر، متخصصان آلرژی به مردم توصیه می‎کنند که از خوردن هر نوع شکلات خودداری کنند تا آنها بتوانند مورد آلرژی را تعیین کنند. دکتر همچنین ممکن است به مردم همراه داشتن قلم تزریقی اپی‎نفرین را توصیه کند تا در موارد بروز شوک آنافیلاکتیک قادر به مدیریت مورد باشند. این دارو می‌تواند علایمی مثل سرعت ضربان قلب، تنگی نفس، و تورم صورت و گلو را در موارد اورژانسی تخفیف دهد.


دورنما
آلرژی کامل نسبت به شکلات یا کاکائو مورد نادری است. اغلب موارد آلرژی شکلات در واقع بروز آلرژی نسبت به یکی از مخلفات شکلات یا حساسیت نسبت به شکلات است. موارد شدید آلرژی را باید جدی گرفت چرا که می‌توانند کشنده باشند.


Source:
Medical News Today
Chocolate allergy vs. chocolate sensitivity: Triggers and symptoms
Written by Jon Johnson
Reviewed by Stacey R. Sampson, DO

Last reviewed: Mon 5 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.