دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سندرم آلرژی دهانی یا سندرم آلرژی گرده-میوه

آنتی‌بادی IgE، سیستم ایمنی، موز، گیلاس، پرتقال، سیب، هلو، گوجه فرنگی، خیار،کدو، فلفل دلمه‌ای، ایمنی‌درمانی

افراد دچار سندرم آلرژی دهانی عموماً درگیر واکنش آلرژیک شدید نمی‌شوند

مقالات آلرژی

سندرم آلرژی دهانی یا سندرم آلرژی گرده-میوه
• دکتر النا بیگرز، کاترین واتسون
• ترجمه هامیک رادیان


♦ فهرست محرک غذایی سندرم آلرژی دهانی
♦ درمان و مدیریت علایم سندرم آلرژی دهانی
♦ چه کسی دچار سندرم آلرژی دهانی می‌شود؟
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیمسندرم آلرژی دهانی (OAS) نوعی آلرژی مرتبط به غذا است که در بزرگسالان ایجاد می‌شود. سندرم آلرژی دهانی با آلرژی‌های زیست‌محیطی مثل تب یونجه مرتبط دانسته شده است.
وقتی کسی دچار سندرم آلرژی دهانی باشد برخی میوه‌های تازه، آجیل‌ها، و سبزیجات می‌توانند بر اثر داشتن پروتئین‌هایی با ساختار مشابه پروتئین گرده گیاهان محرک ایجاد یک واکنش آلرژیک شوند.
به عبارت دیگر، بدن انسان پروتئین میوه را با پروتئین گرده اشتباه می‌گیرد. آنتی‌بادی IgE سیستم ایمنی واکنش آلرژیک ایجاد می‌کند.
به همین دلیل، این اختلال گاه به نام سندرم آلرژی گرده-میوه نامیده می‌شود. علایم این اختلال گرایشی به تشدید در اوقاتی از سال که در آنها سطح گرده‌افشانی گیاهان بالا است از خود نشان می‌دهند.


فهرست محرک غذایی سندرم آلرژی دهانی
منبع تحریک در افراد مختلف متفاوت است. سندرم آلرژی دهانی صرفاً بر اثر فعالیت بین بخشی میان گرده گیاهان و پروتئین‌های با ساختار مشابه در برخی میوه‌ها بروز می‌کند. برخی محرک‌های شایع سندرم آلرژی دهانی شامل موارد زیر است:
• موز
• انواع گیلاس
• پرتقال
• سیب
• هلو
• گوجه فرنگی
• خیار
• کدو
• فلفل دلمه‌ای
• دانه آفتابگردان
• هویج
• گیاهان دارویی تازه مثل جعفری یا گشنیز
اگر کسی دچار سندرم آلرژی دهانی باشد، آجیل‌های درختی مثل فندق و بادام می‌توانند باعث ایجاد واکنش آلرژیک شوند. سندرم آلرژی دهانی متفاوت از آلرژی‌های آجیل درختی است که می‌توانند کشنده باشند.
افراد دچار سندرم آلرژی دهانی عموماً درگیر واکنش آلرژیک شدید نمی‌شوند. به هر حال، امکان بروز آنافیلاکسی در میان حدود 2 درصد مردم وجود دارد. این واکنش به طور معمول محدود به ناحیه دهان است اما می‌تواند در 9 درصد مردم به علایم فراگیر (سیستمیک) منجر شود.


علایم سندرم آلرژی دهانی
علایم سندرم آلرژی دهانی می‌تواند متفاوت باشد اما گرایشی به تمرکز آنها در ناحیه دهان به چشم می‌خورد. این علایم به ندرت دیگر بخش‌های بدن را درگیر می‌کنند. وقتی سندرم آلرژی دهانی در کسی تحریک شود شخص ممکن است علایم زیر را تجربه کند:
• خارش یا مور مور زبان یا سقف دهان
ورم لب یا بی‌حسی لب
• حالت خراش گلو
• عطسه و احتقان بینی


درمان و مدیریت علایم سندرم آلرژی دهانی
بهترین درمان برای سندرم آلرژی دهانی رویکردی سرراست دارد: اجتناب از غذاهای محرک.
برخی از راه‌های ساده کاهش علایم سندرم آلرژی دهانی شامل موارد زیر است:
• غذای خود را بپزید یا گرم کنید. آماده کردن غذا با گرما باعث تغییر ترکیبات شیمیایی غذا می‌شود. در بسیاری از موارد این کار باعث رفع ماده آلرژی‌زا می‌شود.
• از سبزیجات یا میوه‌های کنسرو شده استفاده کنید.
• سبزیجات یا میوه‌ها را پوست بگیرید. پروتئین مسبب سندرم آلرژی دهانی اغلب در پوست محصول وجود دارد.

داروهای غیر نسخه‌ای
بر مبنای یک مطالعه بلوک کننده‌های غیر نسخه‌ای هیستامین یا آنتی‌هیستامین‌ها که برای تب یونجه به کار می‌روند ممکن است در مورد سندرم آلرژی دهانی کارآیی داشته باشند.
دیفن‌هیدرامین (بنداریل) و فکسوفنیدین (الگرا) را می‌توان برای تخفیف خارش، آبریزش چشم، و خراش گلو که با روزهای بالا بودن میزان گرده‌افشانی همراهند، به کار برد.
پیش‌درمانی با آنتی‌هیستامین‌ها پیش از خوردن غذا به طور کامل مؤثر نشان نداده است.

ایمنی‌درمانی (ایمونوتراپی)
افرادی که در مورد سندرم آلرژی دهانی ایمنی‌درمانی شده‌اند نتایج متناقضی را تجربه کرده‌اند. در یک مطالعه بالینی، نمونه‌ها توانستند مقادیر کم محرک‌های گرده درخت غان را پس از ایمنی‌درمانی تحمل کنند. به هر حال، آنان نتوانستند به طور کامل بر علایم سندرم آلرژی دهانی غلبه کنند.
از آنجا که علایم سندرم آلرژی دهانی خطرناک نیستند از پزشک خود در این مورد سؤال کنید، که آیا می‌توانید برای یافتن نوع ماده واکنش دهنده انواع مختلف محرک‌ها را امتحان کنید.


چه کسی دچار سندرم آلرژی دهانی می‌شود؟
بر مبنای اعلام "کالج آمریکایی آلرژی، آسم، و ایمنولوژی" افراد دچار آلرژی به گرده درخت غان، گرده علفزار، و گرده ابروسیا بیشتر محتمل است که به سندرم آلرژی دهانی مبتلاء شوند.
کودکان خردسال معمولاً تحت تأثیر سندرم آلرژی دهانی قرار نمی‌گیرند. در اغلب موارد، بزرگسالان جوان برای اولین بار پس از خوردن غذاهای محرک پس از سال‌ها عدم مشکل با این غذاها دچار علایم سندرم مزبور می‌شوند.
سندرم آلرژی دهانی در فصل‌های گرده‌افشانی – بین اپریل و ژوئن [فرودین و تیر] - گرایشی به اوج‌گیری از خود نشان می‌دهد. برخی مواقع در ماه‌های سپتامبر و نوامبر [شهریور و آبان] علایم دوباره برمی‌گردند زیرا درخت‌ها دچار برگریزی می‌شوند و مقدار زیادی بذر گیاه در دسترس قرار می‌گیرد.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در 9 درصد مردم دچار سندرم آلرژی دهانی علایم به شکل شدیدتری بروز می‌کنند و نیاز به مراقبت پزشکی مطرح می‌شود. اگر کسی دچار واکنش به غذای بر پایه گرده باشد که به ورای ناحیه دهان گسترش می‌یابد، باید تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.
در موارد بسیار نادر، سندرم آلرژی دهانی می‌تواند محرک ایجاد آنافیلاکسی شود. در موارد دیگر مردم ممکن است آلرژی جدی خود نسبت به آجیل یا بنشن را با سندرم آلرژی دهانی اشتباه بگیرند.
با پزشک خود در مورد شدت و کثرت علایم مبتلابه خود مشورت کنید. ممکن است نیاز باشد که به یک متخصص آلرژی ارجاع داده شوید تا این یقین حاصل گردد که علایم مزبور بر اثر سندرم آلرژی دهانی ایجاد شده‌اند./


Source:
Healthline
What Is Oral Allergy Syndrome?
Medically reviewed by Alana Biggers, MD
On May 8, 2019 —
Written by Kathryn Watson

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.