دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

واکنش آلرژیک چیست و چه کسانی دچار آن می‌شوند؟

 آلرژی تخم مرغ, آلرژی شیر, آلرژی سویا, آلرژی لاتکس, درماتیت اتوپیک,

آلرژی در واقعیت ریشه در رفتار افسار گسیخته سیستم ایمنی دارد

مقالات آلرژی

در این مقاله:
• چرا واکنش آلرژیک رخ می‌دهد
• اغلب چه چیز باعث حمله سیستم ایمنی می‌شود؟
• علایم، از خارش چشم تا عطسه
• چطور تسکین یابیم؟بعضی افراد دیوانه‌وار عطسه می‌زنند. مابقی دچار کهیر خارش‌دار یا چشم‌های نمناک می‌شوند. اما واکنش هر چه باشد، موضوع به یک چیز برمی‌گردد: آلرژی.
اگر شما دچار آلرژی باشید شریک زیاد دارید. در حدود 30 درصد بزرگسالان و 40 درصد کودکان در ایالات متحد آمریکا دچار همین مشکل هستند.
در حالی که ممکن است چنین به نظر برسد که مشکل شما از بینی یا چشم نشأت می‌گیرد، آلرژی در واقعیت ریشه در رفتار افسار گسیخته سیستم ایمنی دارد.
دانستن اینکه چرا این واکنش‌ها اتفاق می‌افتند می‌تواند به شما در تحت کنترل درآوردن موارد و رسیدن به حس بهتر کمک کند.


چرا واکنش آلرژیک رخ می‌دهد
سیستم ایمنی وظیفه مهمی بر عهده دارد: دفاع از بدن در برابر مهاجمانی مثل باکتری و ویروس که برای بدن مضرند؛ اما وقتی این جنگ علیه موادی صورت می‌گیرد که مضر نیستند، این دیگر آلرژی است.
بادام زمینی، تخم مرغ، یا گرده گیاهان، برای مثال، می‌توانند محرک واکنش‌هایی شوند. آنها آلرژن (آلرژی‌زا) نامیده می‌شوند.
در طول یک واکنش، سیستم ایمنی آنتی‌بادی آزاد می‌کند. آنتی‌بادی‌ها پروتئین‌هایی هستند که پیامی را به سلول‌ها انتقال می‌دهند: آن ماده را متوقف کنید! سلول‌ها در مرحله بعد هیستامین رها می‌کنند، که باعث می‌شود رگ‌های خونی متسع شوند، و نیز دیگر مواد شیمیایی آزاد می‌گردد، که محرک علایم آلرژی می‌شوند.
این آنتی‌بادی‌ها ذهنیت محدودی دارند. هر یک از آنها فقط یک نوع ماده آلرژی‌زا را هدف می‌گیرند. این موضوع توضیح دهنده آن است که چرا کسی ممکن است به بادام زمینی آلرژی داشته باشد اما در مورد تخم مرغ دچار آلرژی نباشد.
مردم از طرق مختلفی ممکن است در معرض مواد آلرژی‌زا قرار گیرند: از طریق پوست، چشم، بینی، دهان، یا معده. این وضعیت می‌تواند به انسداد بینی، التهاب پوست، دشوارتر شدن تنفس یا مشکلات معده منجر شود.


اغلب چه چیز باعث حمله سیستم ایمنی می‌شود؟
چرا برخی از مردم دچار آلرژی‌های بد هستند و دیگران چنین نیستند؟ کارشناسان تمامی جواب‌ها را در این مورد ندارند اما می‌گویند تاریخچه خانوادگی در این مورد اهمیت دارد. برخی مواد آلرژی‌زای شایع عبارتند از:
• مو و پشم حیوانات
• نیش زنبور عسل
• برخی داروها مثل پنی‌سیلین
• هیره‌ها [آلرژی هیره]
• غذا – مشخصاً بادام زمینی، آجیل‌های درختی، ماهی، صدف خوراکی، تخم مرغ [آلرژی تخم مرغشیر [آلرژی شیر]، گندم و سویا [آلرژی سویا]
• نیش حشرات
• لاتکس [آلرژی لاتکس] یا دیگر موادی که لمس می‌شوند
کپک
• گیاهان یا گرده افشانی گیاهان


علایم، از خارش چشم تا عطسه
حملات آلرژی می‌تواند در طیفی از خفیف و آزار دهنده تا جدی و حتی مهلک بروز کنند. تمامی اینها بستگی به روش واکنش بدن ما و مقدار ماده آلرژی‌زای وارد شده به سیستم بدن دارد. اگر آلرژی شدید باشد، ما ممکن است دچار واکنشی جدی به نام آنافیلاکسی شویم. برخی موارد ممکن است تهدیدگر حیات آدمی باشند و نیاز به مراقبت فوری دارند.
در ادامه چند نوع آلرژی متداول فهرست شده‌اند:
تب یونجه. تب یونجه به نام رینیت آلرژیک نیز شناخته می‌شود و باعث موارد زیر می‌گردد:
• عطسه
• آبریزش یا گرفتگی بینی
• خارش چشم، بینی، یا سقف دهان
ورم، سرخی و نمناک شدن چشم، اختلالی که زیر عنوان ورم ملتحمه آلرژیک شناخته می‌شود
آلرژی غذایی. شخص ممکن است دچار حالت مور مور یا گز گز در دهان شود. احتمال ورم زبان، لب، گلو یا صورت وجود دارد. یا ممکن است دچار کهیر گردد. در شدیدترین موارد شخص ممکن است دچار آنافیلاکسی شده و به درمان پزشکی فوری نیاز داشته باشد.
اگزما. اگزما که زیر عنوان درماتیت اتوپیک نیز شناخته می‌شود یک بیماری پوست است. اغلب انواع اگزما آلرژی نیستند. اما این بیماری ممکن است در طول دوره‌های دچار شدن شخص به واکنش آلرژیک عود کند. سیستم ایمنی بدن به مواد موسوم به آلرژن، که عموماً بی‌ضررند، واکنش نشان می‌دهد. شخص ممکن است دچار کهیر، خارش، ورم، عطسه، و آبریزش بینی شود. در صورت دچار بودن به خارش، سرخی پوست و پوسته دادن یا فلس‌وار شدن پوست شخص ممکن است دچار اگزما باشد.
دارو. اگر کسی نسبت به داروی خاصی دچار آلرژی باشد، ممکن است به راش، ورم صورت، یا کهیر مبتلاء شود. امکان ابتلاء به خس خس سینه وجود دارد. در موارد شدید، احتمال آنافیلاکسی مطرح است.
نیش. اگر کسی دچار آلرژی به زنبور عسل یا دیگر حشرات باشد ممکن است موارد زیر را تجربه کند:
• ورم یک ناحیه وسیع به نام ادم، در محل نیش
• خارش یا کهیر در سطح بدن
تنگی نفس، خس خس سینه، سفتی قفسه سینه، یا سرفه
همانند سایر موارد آلرژی مثل آلرژی غذایی و آلرژی دارو، واکنش شدید نسبت به نیش می‌تواند به آنافیلاکسی منجر گردد.

[توضیح مهرین – اخبار سلامت: در این قسمت توضیح کوتاه مربوط به آنافیلاکسی ترجمه نشد زیرا در این مورد توضیحات کامل در وبسایت وجود دارد و تنها با یک کلیک بر روی کلمه آنافیلاکسی در دسترس مخاطب است.]


چطور تسکین یابیم؟
شما می‌توانید برای موارد خفیف یا متوسط واکنش آلرژیک گزینه‌های درمانی بیابید. آنتی‌هیستامین‌ها و دکونژستانت‌ها می‌توانند در درمان برخی علایم مفید باشند و اسپری‌های بینی نیز چنین تأثیری دارند.
اگر کسی دچار آسم نوع آلرژیک باشد، دکتر ممکن است داروی استنشاقی برای فروکش حملات آسم تجویز کند. یا ممکن است یک آنتی‌بادی خاص برای مدیریت علایم تزریق نماید.
اگر کسی با اجتناب از محرک‌ها و مصرف دارو به تسکین کافی دست نیابد، پزشک ممکن است تزریق آمپول آلرژی را به وی توصیه کند. این نوع درمان ایمنی درمانی نامیده می‌شود و می‌تواند در مورد تب یونجه و آسم آلرژیک مؤثر باشد.
نوع دیگری از ایمنی درمانی شامل استفاده از قرص‌های حل شونده زیر زبان است.
در مورد سینوس‌ها، داروهای غیر نسخه‌ای به فروکش علایم کمک می‌کنند./واکنش آلرژیک چیست و چه کسانی دچار آن می‌شوند؟
دکتر نایانا آمباردکار
ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
WebMD Medical Reference
What Is an Allergic Reaction?
Reviewed by Nayana Ambardekar, MD
On March 7, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مروری بر انواع شایع آلرژی

آیا سل نوعی بیماری خودایمنی است؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.