دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چه ارتباطی بین آلرژی و سرگیجه وجود دارد؟

آبریزش قسمت عقب بینی,	سرفه لوله استاش,  سبکی سر,  ورتیگو, آنتی‌هیستامین, قرص‌های خواب‌آور

سرگیجه ناشی از آلرژی ممکن است بر اثر مواد آلرژن (آلرژی‌زا) ایجاد شود

مقالات آلرژی

در این مقاله:
• چه چیزی باعث سرگیجه ناشی از آلرژی می‌شود؟
• ورتیگوی القاء شده توسط آلرژی چیست؟
• سرگیجه ناشی از آلرژی چگونه درمان می‌شود؟
• دورنمااگر کسی دچار سرگیجه باشد ممکن است نگران چیزی شود که علت سرگیجه محسوب می‌گردد. دهیدراسیون، داروها، و طیفی از اختلالات می‌توانند سبب احساس سرگیجه و تهوع گردند.
در حالی که سرگیجه ممکن است اختلالی خفیف به نظر برسد، می‌تواند در زندگی روزمره مشکلات زیادی ایجاد کند. سرگیجه ممکن است به قدری شدید باشد که فرد را برای ساعت‌ها یا روزهای متوالی به تختخواب میخکوب کند.
سرگیجه هر از گاه ممکن است بر اثر آلرژی ایجاد شود.
آلرژِی پاسخ سیستم ایمنی به یک ماده خارجی است که به طور معمول ضرری برای بدن ندارد. این مواد خارجی آلرژن (آلرژی‌زا) نامیده می‌شوند. مواد مزبور ممکن است شامل برخی غذاها، گرده گیاهان یا موی حیوانات خانگی باشند.
احتقان بینی و سینوس مرتبط به آلرژی می‌تواند به سرگیجه یا انواع شدیدتر سرگیجه به نام ورتیگو منجر گردد.


چه چیزی باعث سرگیجه ناشی از آلرژی می‌شود؟
سرگیجه ناشی از آلرژی ممکن است بر اثر مواد آلرژن (آلرژی‌زا) ایجاد شود.
اگر کسی نسبت به برخی مواد هوارو شامل گرد و غبار، گرده و موی حیوانات خانگی آلرژی داشته باشد، بدن شروع به رهش مواد شیمیایی هیستامین برای مقابله با مهاجمان فرضی می‌کند. این مواد شیمیایی علت بروز آن چیزی هستند که مردم به عنوان علایم آلرژی می‌شناسند.
علایم معمول آلرژی عبارتند از:
• احتقان بینی
• عطسه
• خارش گلو
• آبریزش قسمت عقب بینی
سرفه
آلرژی می‌تواند به لوله استاش تأثیر بگذارد. این لوله در اساس تونلی است که گوش میانی را به قسمت عقب گلو متصل کرده و به تنظیم تعادل کمک می‌کند، در حالی که در عین حال فشار گوش میانی را با فشار هوای محیط متعادل می‌سازد.
وقتی کسی دچار علایم در گوش خود شامل انسداد آزار دهنده‌ای که می‌تواند شنیدن صداها را با مشکل مواجه کند، می‌شود، این موضوع اغلب نتیجه انسداد لوله استاش با مخاط است.
وقتی لوله استاش بلوک می‌شود دیگر قادر به همنواخت کردن فشار داخل گوش و حفظ تعادل در بدن نیست.
اختلالات گوش میانی می‌تواند باعث بروز علایم سرگیجه در مردم دچار آلرژی، سرماخوردگی و عفونت‌های سینوس شود.
سبکی سر نیز می‌تواند یک علامت آلرژی باشد. سبکی سر و سرگیجه دو علامت اختصاصی هستند که عموماً می‌توان آنها را از یکدیگر تمیز داد.
وقتی کسی دچار سبکی سر می‌شود، چنین احساس می‌کند که گویی در حال غش کردن یا از حال رفتن است، به جای اینکه دچار حس دوار سر یا چرخیدن محیط اطرف پیرامون خود شود.
دراز کشیدن معمولاً سبکی سر را دستکم به شکل موقتی برطرف می‌کند در حالی که سرگیجه عموماً با دراز کشیدن از بین نمی‌رود.


ورتیگوی القاء شده توسط آلرژی چیست؟
ورتیگو یک شکل شدید سرگیجه است که باعث می‌شود تا شخص چنین احساس کند که محیط پیرامون او در حال چرخیدن است. شخص دچار ورتیگو همچنین ممکن است چنین احساس کند که گویی در حال حرکت است حال آنکه در واقع وی کماکان نشسته یا در حالت ایستاده قرار دارد.
در مورد ورتیگوی ناشی از آلرژی، مقصر انباشت مایع در گوش میانی است.
این موضوع مهم است که به یاد داشته باشیم در حالی که ورتیگو می‌تواند ناتوان کننده یا مخل باشد اغلب مشکلی قابل درمان است. پزشک برای تعیین علت معمولاً یک رشته تست‌ها را انجام می‌دهد.
اگر مشخص گردد که ورتیگو ریشه در رینیت آلرژیک دارد، پزشک درمان را بر مبنای ارجاع شخص به متخصص آلرژی یا متخصص گوش، حلق و بینی در دستور کار قرار خواهد داد.
از آنجا که ورتیگو ممکن است به مشکلات جدی‌تری مرتبط باشد، این موضوع مهم است که مردم در صورت مواجه شدن با علایم آن بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.


سرگیجه ناشی از آلرژی چگونه درمان می‌شود؟
علاج سرگیجه ناشی از آلرژی معمولاً درمان علت آن یعنی خود آلرژی است.
اجتناب از کلیه مواد آلرژی‌زا مؤثرترین راه درمان آلرژی است. بدبختانه اجتناب کامل از مواد آلرژی‌زای موجود در هوا امکان‌پذیر نیست.
داروهای نسخه‌ای و غیر نسخه‌ای برای کمک به تخفیف سرگیجه و دیگر علایم آلرژی در دسترسند. به هر حال، درمان علت زمینه‌ای معمولاً راه مؤثرتری برای خلاص کردن خود از سرگیجه است.
نخست، پزشک علت سرگیجه ناشی از آلرژی را تعیین خواهد کرد. این معمولاً با استفاده از یک تست مرسوم برای آلرژی انجام می‌شود که در آن مواد آلرژی‌زای خاص برای فرد به طور مشروح تجزیه و تحلیل می‌شود.

داروها
گزینه‌های متعددی برای مقابله با علایم آلرژی وجود دارد. آنتی‌هیستامین‌ها گزینه محبوب برای کاربرد کوتاه مدت هستند و می‌توانند در تخفیف احتقان مسبب علایم سرگیجه بسیار مؤثر باشند.
آنتی‌هیستامین‌ها همچنین برای درمان ورتیگو کاربرد دارند. مردم باید بدانند که بسیاری از آنتی‌هیستامین‌های قدیمی می‌توانند خواب‌آور باشند. این موضوع مهم است که مردم در هنگام اولین بار مصرف آنتی‌هیستامین‌ها از رانندگی یا کار با ماشین‌آلات خودداری کنند.
مردم در عین حال باید از مصرف آنتی‌هیستامین به همراه داروهای ضد افسردگی، عامل‌های ضد اضطراب، شل‌کننده‌های عضلانی، قرص‌های خواب‌آور یا الکل خودداری کنند. در صورت وجود هر گونه پرسشی در این زمینه شخص باید با پزشک یا داروساز مشورت نماید.
گذشته از آنتی‌هیستامین‌ها، دیگر انواع داروهای مورد استفاده برای انواع آلرژی یا علایم آلرژی شامل موارد زیرند:
• قرص‌های کورتیکوستروئیدی
• کرومولین سدیم
• اسپری‌های استروئیدی بینی
• دکونژستانت‌ها
• تعدیل کننده‌های لکوترین
تزریق‌های مربوط به آلرژی
در درازمدت پزشک احتمالاً در صدد برخواهد آمد که علت ایجاد آلرژی را در شخص درمان کند. این کار را می‌توان با تجویز داروهایی که مصرف روزانه آنها ایمن است انجام داد. هدف مزبور در عین حال با تزریق آمپول‌هایی با فورمولاسیون اختصاصی قابل تحقق است.
وقتی کسی برای آلرژی از داروی تزریقی استفاده می‌کند، در عمل مقدار اندکی از ماده آلرژی‌زا به وی تزریق می‌شود. این کار به بدن کمک می‌کند تا به مرور زمان از ماده آلرژین حساسیت‌زدایی کند.
با افزایش تدریجی دوز ماده تزریقی بدن خود را با این روند هماهنگ می‌کند. علایم مبتلابه شخص به مرور زمان کاهش پیدا خواهد کرد.

رژیم غذایی
پزشک در عین حال ممکن است شخص را در مورد علایم بیماری سلیاک مورد پایش قرار دهد. بیماری سلیاک شکلی جدی از عدم تحمل گلوتن است که نیاز به اجتناب کامل از مصرف گلوتن در برنامه غذایی را برای پیشگیری از عوارض جدی سلامت که با این کار همراه است ایجاد می‌کند.


دورنما
سرگیجه می‌تواند به عنوان یک مشکل بروز کند اما وقتی علت ریشه‌ای آن آلرژی باشد درمان می‌تواند شخص را از دست علایم همراه آن خلاص کند.
نکته کلیدی در این مورد تعیین دلیل سرگیجه و درمان علت است تا آنکه شخص به خود علایم بپردازد./چه ارتباطی بین آلرژی و سرگیجه وجود دارد؟
دکتر مارک مت، ژاکلین کافاسو
ترجمه هامیک رادیان

Source:
Healthline
Allergies and Dizziness: The Cause and the Treatment
Medically reviewed by Marc Meth, MD, FACAAI, FAAAI —
Written by Jacquelyn Cafasso —
Updated on June 30, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.