دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آلرژی به الکتریسیته چیست؟

سردرد, مور مور, سیگنال‌های ساختگی, درد عضلانی-اسکلتی, سرگیجه,

نخستین گزارش مربوط به EHS در میانه سال‌های 1900 ارائه شد

مقالات آلرژی

در این مقاله:
• آیا حساسیت شدید به الکترومغناطیس وجود دارد؟
• علم در مورد حساسیت به الکترومغناطیس چه می‌گوید
• علایم گزارش شده در مورد حساسیت به الکتریسیته
• درمان حساسیت تصوری به الکترومغناطیس
• خلاصهآیا حساسیت شدید به الکترومغناطیس وجود دارد؟
برای بسیاری از مردم، دستگاه‌های الکترونیکی یک بخش راحت زندگی روزمره هستند. این دستگاه‌ها امکان استفاده از بسیاری جنبه‌های زندگی مدرن مثل اینترنت و مایکروفر را فراهم می‌کنند.
به هر حال، برخی از افراد بر این باورند که نسبت به اشعه ساطع شده از دستگاه‌های الکترونیکی دچار آلرژی هستند. این اختلال تصوری حساسیت بیش از حد به الکترومغناطیس یا الکتروهیپرسنسیتیویتی (EHS) نامیده می‌شود.
حساسیت بیش از حد به الکترومغناطیس زمانی بروز می‌کند که شخص احساس می‌نماید که در مورد میدان‌های الکترمغناطیسی (EMFs) با حساسیت بیش از حد مواجه است. EMFs که اغلب به عنوان اشعه بدان اشاره می‌شود توسط دستگاه‌های الکترونیکی مثل روتر وای فای (Wi-Fi) ، کامپیوترها، مایکروفرها و دیگر وسایل خانگی منتشر می‌شوند.
بر مبنای اظهار افرادی که خبر از ابتلاء خود به EHS می‌دهند، EMFs باعث بروز علایمی به شرح زیر می‌شوند:
سرگیجه
سردرد
مور مور
اعتقاد بر آن است که نخستین گزارش مربوط به EHS در میانه سال‌های 1900 ارائه شد. از اتحاد جماهیر شوروی سابق گزارش شد که تکنیسین‌های رادار و تکنیسین‌های ارتشی که با رادیو سر و کار داشتند خبر از EHS می‌دادند که در آن زمان "سندرم مایکروویو" نامیده می‌شد.
اصطلاح "حساسیت بیش از حد به الکترومغناطیس" برای اولین بار در سال 1991 ظاهر شد. از آن زمان به بعد، بسیاری از مردم خبر از ابتلاء خود به EHS داده‌اند، به ویژه برای آنکه وسایل الکترونیکی به شکل فراگیرتری استفاده عمومی یافته‌اند.
علی‌رغم این گزارش‌ها، EHS در جامعه پزشکی به عنوان بیماری شناخته نمی‌شود. مطالعات در یافتن ارتباط قوی بین EMFs و علایم گزارش شده ناکام بوده‌اند. به علاوه مقیاس عینی برای تشخیص EHS وجود ندارد.
در نتیجه EHS به عنوان وضعیتی دارای مشخصه خودتشخیص‌دهی باقی مانده است. بیایید به آنچه علم در مورد این وضعیت می‌گوید و نیز شیوه مداوای آن نگاهی بیندازیم.


علم در مورد حساسیت به الکترومغناطیس چه می‌گوید
EHS در عرصه پزشکی مبحثی مناقشه‌برانگیز محسوب می‌شود. در حال حاضر هیچ شواهدی در مورد ارتباط EMFs و علایم تصوری EHS وجود ندارد. همچنین هیچ تحقیق قابل اعتمادی در توضیح چگونگی ایجاد چنان علایمی توسط EMFs در دست نیست.
در سال 2019، محققان 28 مطالعه تجربی کور شده را که به بررسی ارتباط بین EMFs و EHS پرداخته بودند تجزیه و تحلیل کردند. محققان قدرت و محدودیت‌های هر مطالعه را در کنار ویژگی قابل اعتماد بودن داده‌ها آنالیز کردند.
بر مبنای نظر محققان، مطالعات عنوان کننده موضوع بروز علایم منفی توسط EMFs دارای محدودیت‌های مختلفی بوده‌اند. این شامل مشکلاتی مثل نارسایی غربالگری نمونه‌های مطالعات برای اختلالات مسبب علایم EHS یا غیر قابل اعتماد بودن آنالیز آماری می‌شود.
به علاوه، مطالعات اخیر پی برده‌اند که مردم قادر به شناسایی قرار گرفتن واقعی در معرض EMF نیستند.
در یک مطالعه مربوط به سال 2018، افرادی که خبر از خودتشخیص‌دهی در مورد EHS می‌دادند در معرض EMFs با منشأ موبایل و سیستم‌های رادیویی و همچنین سیگنال‌های ساختگی (جعلی) قرار گرفتند. نمونه‌ها وقتی بر این گمان بودند که ایستگاهی روشن است از علایم بیشتری خبر می‌دادند - که این نشان می‌دهد که نمونه‌های مطالعه قادر نبودند زمان قرار گرفتن در معرض EMFs را تعیین کنند.
یک مطالعه مربوط به سال 2017 به نتایج مشابهی رسیده بود. نمونه‌های با EHS بر مبنای خودگزارش‌دهی در الگویی تصادفی در معرض EMFs و فرکانس‌های جعلی قرار گرفتند. هیچ‌یک از نمونه‌ها نتوانستند نشان دهند که چه زمانی در معرض EMFs واقعی قرار گرفته بودند.
بر مبنای یک مرور مربوط به سال 2020، این باور که EMFs مضرند ممکن است باعث ایجاد یک اثر نوسبو شود. این وضعیت زمانی بروز می‌کند که شخص دچار علایم منفی بر اثر درمان می‌شود که علت آن وجود باور منفی در مورد درمان است.
برخی دانشمندان همچنین فکر می‌کنند که افراد با اختلالات زمینه‌ای از پیش موجود بر اثر اعتقاد به ابتلاء خود به EHS مقابله می‌کنند.


آیا امکان آلرژی برخی افراد به وای فای وجود دارد؟
برخی افراد خبر از حساسیت زیاد به EMFs بر اثر وای فای می‌دهند.
در هر حال، آلرژی وای فای واقعیت ندارد. هیچ شواهد قدرتمندی برای اثبات اینکه افراد ممکن است به سیگنال‌های وای فای آلرژی پیدا کنند در دست نیست.
به علاوه تحقیقات هیچ بازتاب بالینی در مورد ارتباط بین علایم EHS و وای فای نیافته‌اند.


علایم گزارش شده در مورد حساسیت به الکتریسیته
علایم ادعایی در مورد EHS غیر اختصاصی هستند و طیفی از انواع و شدت را شامل می‌شوند. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند:
• سردرد
• مشکلات پوستی
درد عضلانی-اسکلتی
• اختلالات خواب
• مشکلات خلق
• سرگیجه
• مشکلات حافظه
• مشکلات تمرکز
• احساس گرمای صورت
برخی از افراد که خبر از ابتلاء خود به EHS می‌دهند می‌گویند که این علایم توسط برخی اشیاء خاص مثل تلفن همراه هوشمند یا کامپیوتر ایجاد می‌شوند.
با وجود این علایم ناشی از EHS در تحقیق رد شده‌اند. مطالعات ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض EMF و علایم ذکر شده در بالا نیافته‌اند. در عوض، دانشمندان اظهار می‌دارند که علایم EHS ممکن است ناشی از اختلالات تشخیص داده نشده جسمانی یا روانی باشد.


درمان حساسیت تصوری به الکترومغناطیس
از آنجا که EHS رسمیت تشخیصی ندارد، هیچ درمان استانداردی برای آن در دست نیست. با وجود این پزشک ممکن است چند مورد را برای فروکش علایم توصیه کند.
بر مبنای اعلام WHO، درمان باید شامل موازین زیر باشد.


درمان اختلالات زمینه‌ای
پزشک احتمالاً کار خود را با یک ارزیابی پزشکی برای آشنایی بیشتر با علایم شخص آغاز می‌کند. هدف، تشخیص و مداوای هر گونه اختلالی است که ممکن است علت بروز علایم باشند.
در کنار طرح برخی سؤال‌ها، پزشک معاینه بالینی انجام داده و شرح حال پزشکی شخص را خواهد گرفت. احتمال استفاده از آزمایش خون یا ارجاع شخص به یک متخصص وجود دارد.


مداوا
ممکن است از شخص خواسته شود که با یک متخصص سلامت روانی مشورت کند. این متخصص می‌تواند اختلال روانی زمینه‌ای احتمالی را که شاید عامل تقویت کننده علایم مبتلابه شخص باشند شناسایی و درمان کند.
متخص مزبور در عین حال می‌تواند موارد زیر را برای کمک به مدیریت افکار شخص در مورد EMFs ساماندهی کند:
• درمان شناختی رفتاری
• تماس-درمانی
• گروه‌های خودحمایتی

تغییرات محیطی
عوامل زیست‌محیطی در خانه و محل کار ممکن است به علایم تصوری EHS منجر شوند. در نهایت شخص ممکن است ناچار به تنظیم محیط حضور خود در مورد اقلام مزبور شود.
مثال‌هایی در این مورد عبارتند از:
• کاهش آلودگی هوای داخلی با استفاده از دستگاه‌های رطوبت‌زدا، ترک دخانیات یا چیزهای دیگر
• کاهش سر و صدای بیش از حد
• بهبود شرایط نوررسانی به محیط
• افزایش اقلام ارگونومیک


خلاصه
EHS یک اختلال مبتنی بر خودگزارش‌دهی است که توسط علم اثبات نشده است. این اختلال بر مبنای علایم ناخوشایند مثل سردرد و درد، به تحریک دستگاه‌های الکترونیکی تعریف می‌‌شود.
تحقیقات اخیر هیچ شواهدی در مورد وجود حساسیت بیش از حد به الکترومغناطیس نیافته‌اند. برخی دانشمندان بر این اعتقادند که بعضی افراد به این علت دچار علایم منفی می‌شوند که معتقدند میدان‌های الکترومغناطیسی مضر هستند.
این احتمال وجود دارد که چنین علایمی ناشی از اختلالات زمینه‌ای فیزیکی یا روانی باشند. درمان حساسیت بیش از حد به الکترومغناطیس ادراکی ممکن است شامل برطرف کردن اختلالات زمینه‌ای، روان‌درمانی یا تغییرات محیطی باشد./آلرژی به الکتریسیته چیست؟
دکتر مارک مت، کیرستن نونز
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
Is It Possible to Be Allergic to Electricity?
Medically reviewed by Marc Meth, MD, FACAAI, FAAAI —
Written by Kirsten Nunez
On September 24, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و تولید پوست مناسب برای پیوند در انسان

سرنخی از اینکه چرا مردان بهتر از زنان می‌خوابند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.