plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چه ارتباطی بین کهولت و زوال عقل وجود دارد

زوال عقل اجرام لوی, زوال عقل عروقی, بیماری پارکینسون, بیماری هانتینگتون , هیپوکامپوس , کلسترول,

اکثریت موارد زوال عقل در مردم سنین بالای 65 بروز می‌کند

مردم ممکن است اصطلاح "کهولت" را برای توصیف کاهش توانایی تفکر، تمرکز یا یادآوری به کار ببرند. کهولت و "پیر بودن" اصطلاحاتی قدیمی هستند و برخی افراد برای اشاره به زوال عقل (دمانس، دیمنتیا) از آن آنها استفاده می‌کنند. اصطلاحی که در حال حاضر از سوی پزشکان به کار می‌رود "اختلال عصبی-شناختی" است که ممکن است مینور (جزئی) یا ماژور (گسترده) باشد. برای مثال، پزشکان ممکن است اختلال عصبی-شناختی مینور را به علت بیماری آلزایمر تشخیص دهند که نوعی از زوال عقل است.

زوال عقل عروقی یا دمانس عروقی

استروک، رگ‌های خونی آسیب دیده، دخانیات، سیگار، سیگارت، چاقی، غیر نرمال بودن ریتم قلب، کلسترول بالا، فشار خون بالا، اترواسکلروزیس، دیابت، حمله قلبی، استروک

زوال عقل عروقی پس از بیماری آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل محسوب می‌شود

زوال عقل عروقی (دمانس عروقی) آسیبی در مغز است که بر اثر کاهش جریان خون به مغز رخ می‌دهد. مردم اغلب اوقات به دنبال ابتلاء به استروک دچار زوال عقل عروقی می‌شوند اما به شکل بالقوه چند علت و ریسک فاکتور دیگر در این مورد مطرحند. زوال عقل عروقی پس از بیماری آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل محسوب می‌شود. این بیماری اغلب به حافظه، قوه استدلال و دیگر فرآیندهای فکری لطمه می‌زند. درمان می‌تواند روند پیشرفت این بیماری را کُند و در برخی مواقع از آن پیشگیری کند. اثرات زوال عقل عروقی ممکن است در طیفی از خفیف تا شدید ظاهر شوند. علایم ممکن است تأثیر تعیین کننده‌ای بر کیفیت زندگی شخص بگذارند و بر توانایی او برای ادامه زندگی مستقل تأثیر منفی داشته باشند.

نشانه‌های اولیه زوال عقل یا دمانس

 اختلالات عروقی، زوال عقل مختلط یا ترکیب انواع، کاهش حافظه، گیجی، چالش فهم اطلاعات بصری، مشلات صحبت کردن، ضعف داوری

بر مبنای اعلام "انستیتو ملی سالخوردگی" بیماری آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل است.

زوال عقل [دمانس] اصطلاحی است که برای توصیف طیفی از علایم آسیب زننده به عملکرد شناختی شامل توانایی تفکر، یادآوری و استدلال به کار می‌رود. زوال عقل گرایشی به تشدید در گذر زمان دارد بنابراین نشانه‌های اولیه کلیدی معدودی در دسترس است. زوال عقل زمانی بروز می‌کند که سلول‌های عصبی در مغز شخص از کار کردن بازمی‌مانند. اگرچه این موضوع به طور معمول در مردمان پیر اتفاق می‌افتد، بخشی ناگزیر از سالخوردگی محسوب نمی‌شود. زوال مغز به شکل طبیعی برای هر کسی در روند پیر شدن بروز می‌کند اما روند این زوال در مردم دچار دمانس سریع‌تر است. انواع مختلفی از زوال عقل وجود دارد.

زوال عقل - علایم، درمان، و علل

زوال عقل، دیمانس، دمانس، بیماری آلزایمر، زوال عقل چندگانه، بیماری کروتزفلد - جاکوب، اجرام لوی، پلاک املوئید، نزول شناختی، اختلال رفتاری، فراموشی

اگرچه احتمال بروز زوال عقل با پیری افزایش می‎یابد، زوال عقل جزء نرمال پیری محسوب نمی‎شود.

زوال عقل به خودی خود یک بیماری واحد نیست، بلکه اصطلاحی عام برای تشریح علایم اختلال در حافظه، ارتباط و تفکر است. اگرچه احتمال بروز زوال عقل با پیری افزایش می‎یابد، زوال عقل جزء نرمال پیری محسوب نمی‎شود. اختلال شناختی خفیف مثل حافظۀ کوتاه مدت ضعیف‎تر می‎تواند به عنوان یک بخش نرمال سالخوردگی بروز کند. این وضعیت به عنوان نزول شناختی وابسته به پیری شناخته می‎شود و متفاوت از زوال عقل است زیرا سبب بروز مشکلات قابل ملاحظه‎ای نمی‎شود. زوال عقل توضیح دهندۀ دو علامت یا بیشتر است که شدت آنها برای آسیب زدن به فعالیت‎های روزمره کافی است.

دمانس عروقی یا زوال عقل عروقی

فشار خون، اترواسکلروزیس، دیابت، آزمایش خون، اسکن‌های MRI، سونوگرافی، CT اسکن

زوال عقل عروقی (دمانس عروقی) صدمه دیدن مغز بر اثر کاهش جریان خون است

زوال عقل عروقی زمانی بروز می‌کند که محدود شدن جریان خون به مغز باعث آسیب‌ دیدن سلول‌های مغزی می‌شود. بدون ورود خون تازه کافی به مغز سلول‌های مغز ممکن است آسیب دیده یا بمیرند. فرآیند ترمیم در این سلول‌ها کُند است و بدن همیشه قادر نیست تا برای آنها جایگزین ایجاد کند. علایم زوال عقل عروقی ممکن است به شکل ناگهانی مثل موارد مربوط به استروک یا اتفاقات ایسکمیک، بروز کند. در موارد دیگر صدمه به سلول ممکن است در طول زمان انباشته شود. اگر چنین موردی مطرح باشد علایم بیماری تدریجاً بدتر می‌شود. اثرات زوال عقل عروقی می‌تواند در طیفی از خفیف تا شدید بروز کند.

بیماری آلزایمر - آنچه دانستنش نیاز است

آلزایمر، زوال عقل، بیماری آلزایمر، بتا املوئید، پلاک مغزی، ژن APOE4، دونپزیل (اریسپت)، ریواستیگمین (اکسلون)،  تاکرین (کاگنکس)، ممنتاین (نامندا)

بیماری آلزایمر شایع‌ترین شکل زوال عقل است

بیماری آلزایمر نوعی اختلال مغز و اعصاب است که در آن مرگ سلول‎های مغزی باعث کاهش حافظه و نزول شناختی می‎شود. آلزایمر یک بیماری تباهی یا انحطاط عصبی است. نخست علایم این بیماری خفیف است اما به مرور زمان شدیدتر می‎شود. در سال 2016، محققان یافته‎هایی را انتشار دادند که بر مبنای آنها تغییر در حس شوخ‌طبیعی فرد می‎تواند یک نشانۀ اولیه برای آلزایمر باشد. تحقیقات اخیر عنوان می‎کنند که ویژگی‎های آلزایمر مثل ضایعات مغزی ممکن است در دوران میانسالی وجود داشته باشد، اگرچه علایم بیماری تا دوران متأخر زندگی فرد بروز نمی‎کنند.

زیست مارکرهای اختلال شناختی بیماری پارکینسون کشف شد

بیماری پارکینسون فقط در سطح ایالات متحد آمریکا در حدود نیم میلیون نفر را رنج می‌دهد. تحقیق جدید زیست مارکرهایی را شناسایی کرده است که می‎توانند اختلالات شناختی متعارف این بیماری تباهی عصبی را پیش‌بینی کنند.

مقالات دیگر...