plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آنفولانزا در سالمندان: علایم، پیامدها و موارد دیگر

 ایبوپروفن, عفونت گوش, عفونت سینوس, واکسیناسیون, واکسن, فلوزون, واکسن فلو

تا 85 درصد مرگ‌های مرتبط به آنفولانزای فصلی در افراد 65 ساله و مسن‌تر بروز می‌کند

آنفولانزا (فلو) یک ویروس فصلی است که می‌تواند باعث ایجاد علایم خفیف تا شدید شود. برخی از مبتلایان در طول یک هفته بهبود می‌یابند اما در مورد دیگران این بیماری می‌تواند خطری جدی بوده با پیامدهای مهلک همراه باشد. خطر بروز پیامدها در صورتی که فرد مبتلاء بالای 65 سال باشد افزایش می‌یابد. در سالمندان روندی مبنی بر تضعیف سیستم ایمنی به چشم می‌خورد که به شکل طبیعی با افزایش سن بروز می‌کند. و وقتی سیستم ایمنی بدن قوی نباشد، مقابله با ویروس برای بیمار دشواتر خواهد بود. وقتی عفونت آنفولانزا بدتر می‌شود ممکن است به پنومونی پیشرفت کند و به بستری بیمارستانی و گاهی از اوقات به مرگ بیمار منجر گردد.

فواید و مضرات واکسن آنفولانزا در شرایط شیوع کوروناویروس

سندرم گیلن – باره, CDC, واکسیناسیون, واکنش آلرژیک, واکسن تزریقی, واکسن اسپری بینی, ACOG,

واکسن آنفولانزا بسیار ایمن است

هر زمستان ویروس آنفولانزا باعث ایجاد اپیدمی آنفولانزا می‌شود. زمستان امسال این اپیدمی ممکن است به علت پاندمی COVID-19 که همزمان وجود دارد گسترده‌تر باشد. آنفولانزا بسیار مسری است. این بیماری هر ساله باعث صدها هزار مورد بستری بیمارستانی و هزاران مورد مرگ و میر می‌شود. واکسن آنفولانزا هر ساله برای کمک به محافظت از مردم در برابر ابتلاء به آنفولانزا در دسترس است. اما آیا این واکسن ایمن است؟ و اهمیت این واکسن اکنون که COVID-19 به عنوان یک عامل مطرح است چقدر است؟

آنفولانزای خوکی یا آنفولانزای H1N1

انسفالوپاتی، شوک سپتیک، اُسلتامیویر، تامیفلو، زانامیویر، ریلنزا،  پرامیویر، راپیوب، بالوکساویر

هر از گاه، ویروس آنفولانزا از خوک به انسان منتقل می‌شود

از نظر فنی "آنفولانزای خوکی" بـه آنفولانزا (فلو) در خوک‌ها اشاره دارد. هر از گاه، ویروس آنفولانزا از خوک به انسان منتقل می‌شود، که عمدتاً مزرعه‌دارها و دامپزشکان به آن مبتلاء می‌شوند. با شیوع کمتر فرد آلوده به آنفولانزای خوکی آن را به سایر مردم منتقل می‌کند. در بهار سال 2009، دانشمندان یک گونه خاص ویروس فلو به نام H1N1 را شناسایی کردند. این ویروس معمولاً ترکیبی از ویروس‌های نشأت گرفته از خوک‌ها، پرندگان و انسان است. در طول آنفولانزای فصلی 10-2009، H1N1 سبب ایجاد عفونتی تنفس در انسان شد که عموماً زیر عنوان آنفولانزای خوکی به آن اشاره می‌شود. 

آنفلوآنزا (آنفولانزا) یا فلو

خستگی مفرط ، احتقان بینی، گلودرد، تامیفلو، اسلتامیویر، کورتیکوستروئیدی، HIV/AIDS

واکسن فلو در حال حاضر فقط به شکل تزریقی در دسترس است. CDC دیگر استفاده از واکسیناسیون فلو با استفاده از اسپری‌های بینی را توصیه نمی‎کند زیرا اسپری‎های مزبور در طول فصول شیوع آنفولانزا نسبتاً بی‎تأثیر نشان داده‎اند.

آنفلوآنزا (آنفولانزا) یک عفونت ویروسی است که به سیستم تنفسی - بینی، گلو و ریه‌ها - حمله می‏‌کند. آنفولانزا که عموماً فلو نامیده می‌شود با ویروس‌های "فلو" در معده که باعث اسهال و استفراغ می‌شوند، یکی نیست. در مورد اغلب مردم آنفولانزا خود به خود برطرف می‌شود. اما در برخی مواقع آنفولانزا و عوارض آن می‌توانند کشنده باشند. در ابتدا فلو ممکن است شبیه به سرماخوردگی همراه آبریزش بینی، عطسه کردن و گلو درد باشد. اما سرماخوردگی به طور معمول به کندی توسعه می‌یابد حال آنکه آنفولانزا گرایش به آن دارد که به شکل ناگهانی آغاز شود. و اگرچه سرماخوردگی می‌تواند آزار دهنده باشد، مردم در هنگام ابتلاء به آنفولانزا ممکن است دچار وخامت حال بیشتری شوند.

علل، علایم و درمان زکام

سرفه، درد صورت، خستگی مفرط، کاهش خفیف شنوایی استنشاق بخار، بخور، دکونژستانت

زکام بر اثر دفاع طبیعی بدن، یعنی سیستم ایمنی، در واکنش به یک عفونت یا آزردگی و تحریک ایجاد می‌شود

زکام التهاب غشاء مخاطی درون راه‌های هوایی است و به طور معمول قسمت پشت بینی، گلو یا سینوس‌ها را درگیر می‌کند. زکام ممکن است بسیار آزار دهنده و مشکل‌زا باشد اما خبر خوب این است که مشکلی جدی تلقی نمی‎شود و برای آن برخی گزینه‌های درمانی در دسترس است. این اتفاق بیشترین شیوع را در سینوس‌های قسمت جلو صورت در طرفین بینی دارد اما امکان بروز آن در گلو، گوش‌ها یا قفسه سینه نیز مطرح است. اگرچه زکام خود به خود یک اختلال مستقل در پزشکی محسوب نمی‌شود، اغلب به عنوان یک علامت در اختلالات دیگری مثل سرماخوردگی، تب یونجه یا دیگر انواع مشکلات تحریک شده بر اثر آلرژی یا پولیپ بینی مطرح است.

این سرماخوردگی است یا آنفولانزا؟

سرماخوردگی، آنفولانزا، فلو، تب، سردرد، خستگی مفرط، ضعف، تخلیه انرژی شدید، گرفتگی بینی، عطسه، گلودرد، ناراحتی قفسه، سینه، سرفه، سینوزیت، برونشیت، عفونت گوش، پنومونی، دکونژستانت‌ها WebMD Medical Reference، آبریزش بینی

دانستن تفاوت میان علایم آنفولانزا (آنفلوآنزا، فلو) و سرماخوردگی مهم است.

دانستن تفاوت میان علایم آنفولانزا (آنفلوآنزا، فلو) و سرماخوردگی مهم است. سرماخوردگی در مقایسه با فلو بیماری تنفسی خفیف‌تری است. در حالی که علایم سرماخوردگی می‌تواند شخص را برای چند روز بدحال کند، علایم فلو قادر است تا وی را برای چند روز تا هفته‌ها بیمار نماید. فلو می‎تواند به مشکلات جدی سلامت مثل پنومونی و بستری شدن بیمار در بیمارستان منجر شود. علایم سرماخوردگی به طور معمول با گلودرد شروع می‎شود که معمولاً در طول یکی دو روز از بین می‌رود. علایم مربوط به بینی، آبریزش بینی و احتقان به همراه سرفه در روزهای چهارم و پنجم از راه می‌رسند. تب در بزرگسالان شایع نیست، اما احتمال بروز تب خفیف وجود دارد. در سرماخوردگی احتمال ایجاد تب در کودکان بیشتر است.

آنفولانزی پرندگان یا آنفولانزای مرغی - علل، علایم، و درمان

آنفولانزای مرغی، آنفولانزای پرندگان، ویروس H5N1، آنفولانزای فصلی، خشونت صدا،  تب شدید، بالای 38 درجۀ سانتی‎گراد،  انسداد بینی، آبریزش بینی، درد استخوان، مفاصل، و عضلات، خونریزی از بینی، درد قفسۀ سینه، تعریق سرد و لرز، خستگی مفرط،،  سردرد،  فقدان اشتها، مشکلات خواب، آشوب معده، خونریزی از لثه، خلط خونی، تست آنفولانزای AVantage A/H5N1، اُسلتامیویر (تامیفلو)، پاندمیک، WHO، آنفولانزای پرندگان در ایران

مطالعات عنوان کرده‎اند که برخی موارد بیماری ممکن است نسبت به درمان مقاوم باشند. بیماران دارای تشخیص ابتلا یا مظنون به ابتلا به آنفولانزای پرندگان یا باید در محیط خانه بمانند یا باید در محیط قرنطینۀ بیمارستانی نگهداری شوند.

آنفولانزای مرغی یا آنفولانزای پرندگان، به گروهی از بیماری‎های عفونی اشاره دارد که توسط ویروس‎های آنفولانزایی ایجاد می‎شود که پرندگان را به عفونت مبتلا و بیمار می‌‏کند. یک زیرنوع آنفولانزای پرندگان H5N1 است. H5N1 عفونتی شدید با نرخ بالای مرگ و میر است. نخستین طغیان آنفولانزای پرندگان H5N1 در دسامبر 2003 به وقوع پیوست. از آن زمان به بعد بیش از 700 مورد آن در آفریقا، آسیا، و اروپا گزارش شده است. بزرگ‎ترین موارد بروز این عفونت مربوط به اندونزی، ویتنام و مصر بوده است. از آن زمان به بعد بیش از 700 مورد آن در آفریقا، آسیا، و اروپا گزارش شده است. بزرگ‎ترین موارد بروز این عفونت مربوط به اندونزی، ویتنام و مصر بوده است.

مقالات دیگر...