دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ارتورکسیا (ارتورکسی)، وسواس ناسالم برای خوردن غذاهای سالم

اختلالات خوردن، ارتورکسی، ارتورکسیا،  خوراک سالم، اضطراب خود-ساخته، عدم تعادل الکترولیت، اسیدوز متابولیک

همانند دیگر موارد اختلالات تغذیه و خوردن، ارتورکسیا نوعی اختلال روان‌شناختی است

مقالات اختلالات خوردن

ارتورکسیا چیست؟
• چه چیز باعث ارتورکسیا می‌شود؟
• ارتورکسیا چقدر شایع است؟
• ارتورکسیا چطور تشخیص داده می‌شود؟
• اثرات منفی ارتورکسیا بر سلامت
• چگونه بر ارتورکسیا غلبه کنیم
• پیام همراهغذا خوردن سالم می‌تواند به بهبود اساسی در سلامت و تندرستی منجر شود.
به هر حال در مورد برخی از مردم تمرکز بر تغذیه سالم می‌تواند به یکی از اختلالات خوردن به نام ارتورکسیا (ارتورکسی) بینجامد.
همانند دیگر موارد اختلالات تغذیه و خوردن، ارتورکسیا نوعی اختلال روان‌شناختی است، و برای غلبه بر آن در اغلب موارد یه یک پلن درمانی طراحی شده از سوی متخصصان مراقبت‌های سلامت نیاز است.

ارتورکسیا چیست؟
ارتورکسیا یا ارتورکسیا نرووسا، یک اختلال خوردن است که شامل وسواس ناسالم در مردم خوردن غذاهای سالم است.
خلاف دیگر اختلالات خوردن، ارتورکسیا اغلب موارد پیرامون کیفیت غذا و نه کمیت آن دور می‌زند. مردم دچار ارتورکسیا به طور معمول بر موضوع کاهش وزن متمرکز نمی‌شوند.
در عوض، آنان تمرکز بیش از حدی بر خلوص غذاهای خود و نیز وسواس در مورد فواید خوراک سالم نشان می‌دهند.
چند سال پیش، ارتورکسیا به خاطر جوردن یانگر / Jordan Younger، یک وبلاگ‌نویس موفق در اینستاگرام با 70.000 دنبال کننده به محور بحث‌های رسانه‌ای تبدیل شد. خانم یانگر با توصیف این موضوع که چگونه انگیزش وی برای خوراک سالم تا به نقطه سوءتغذیه به وسواس انجامید همه را شوکه کرد.
اگرچه ارتورکسیا به شکل رسمی در DSM-5 تعریف نشده کوشش برای شناختن آن از سوی جامعه پزشکی آغاز شده است.
اصطلاح ارتورکسیا برای نخستین بار در سال 1997 از سوی پزشک آمریکایی به نام استیون براتمن /Steven Bratman وضع شد و مشتق از کلمه یونانی "ارتوس" به معنی "درست" است.

چه چیز باعث ارتورکسیا می‌شود؟
شخص ممکن است برخی تغییرات در عادات سبک زندگی خود را برای دگرگونی رژیم غذایی خود صرفاً برای بهبود وضعیت سلامت شروع کند اما در افراد دچار ارتورکسیا این تمرکز می‌تواندبه مراتب شدیدتر باشد.
تحقیق در مورد علل ارتورکسیا اندک‌شمار است اما گرایش‌های وسواسی ناگزیر و اختلالات خوردن در گذشته یا حال به عنوان ریسک فاکتورهای ارتورکسیا شناخته می‌شوند.
دیگر ریسک فاکتورها شامل گرایش به کمال‌گرایی، اضطراب شدید یا نیاز به کنترل است.
چندین مطالعه نیز گزارش داده‌اند که افراد متمرکز بر سلامت به خاطر حرفه خود ممکن است در خطر بالاتری برای ابتلاء به ارتورکسیا قرار داشته باشند. مثال‌هایی در این مورد شامل کارکنان بخش مراقبت‌های بهداشتی، خوانندگان اپرا، رقصندگان باله، موزیسین‌های ارکستر سمفونی و ورزشکاران می‌شود.
ریسک ابتلاء به ارتورکسیا همچنین به سن، جنس، میزان تحصیلات و وضعیت اقتصادی اجتماعی شخص بستگی دارد، اما پیش از رسیدن به جمع‌بندی در این مورد تحقیق بیشتری نیاز است.

ارتورکسیا چقدر شایع است؟
در برخی موارد تشخیص تمایز بین ارتورکسیا و نگرانی کلی در مورد خوراک سالم دشوار است.
به همین دلیل تعیین میزان شیوع ارتورکسیا دشوار است. نرخ گزارش شده در مطالعات از 6 تا 90 درصد متغیر است. بخشی از این تفاوت نتیجه عدم توافق فراگیر در مورد مقیاس‌های تشخیصی است.
به علاوه این مقیاس به ارزیابی رفتارهای دارای تأثیر منفی بر سلامت اجتماعی، فیزیکی یا روانی شخص که ضمایم اساسی ارتورکسیا محسوب می‌شوند نمی‌پردازد.
اشتیاق شدید به خوراک سالم فقط وقتی به ارتورکسیا می‌انجامد که به وسواسی مثل کاهش وزن بیش از حد یا رد غذا خوردن با دوستان در بیرون تبدیل می‌گردد که بر زندگی روزمره به شکل منفی تأثیر می‌گذارد.
وقتی این اثرات منفی لحاظ شده باشند، نرخ ارتورکسیا به کمتر از 1 درصد کاهش می‌یابد، که در مقایسه با نرخ دیگر اختلالات خوردن بالا محسوب می‌شود.

ارتورکسیا چطور تشخیص داده می‌شود؟
برای ایجاد تمایز روشن بین خوراک سالم و ارتورکسیا، استیون بارتمن و توماس دان / Thomas Dunn مقاله‌ای را در مورد یک مقیاس تشخیص دو قسمتی تدوین کردند:

1. تمرکز وسواسی بر خوراک سالم
نخستین بخش تمرکز وسواسی بر خوراک سالم که شامل تشدید پریشان‌حالی عاطفی است به گزینه‌های غذایی مرتبط است. این می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• رفتار یا افکار. این شامل رفتارها یا مشغله‌های ذهنی در مورد گزینه‌های غذایی است که باور بر آن است که باعث تقویت سلامت در شکل بهینه می‌شوند.
• اضطراب خود-ساخته. شکستن قواعد غذایی خود-ساخته می‌تواند سبب اضطراب، شرمدنگی، ترس از بیماری، حس عدم خلوص، یا حس‌های منفی فیزیکی شود.
• محدودیت شدید. محدودیت‌های غذایی می‌تواند به مرور زمان تشدید شده و حذف کل گروه‌های غذایی و افزودن پاکسازی کننده‌ها، روزه یا هر دو را شامل شود.

2. رفتار مختل کننده زندگی روزمره
بخش دوم رفتار وسواسی است که از عملکرد زندگی روزمره پیشگیری می‌کند. این اتفاق ممکن است از طریق هر یک از راه‌های زیر بروز کند:
• مشکلات پزشکی. این می‌تواند شامل سوءتغذیه، کاهش وزن شدید، یا دیگر پیامدهای پزشکی باشد.
• اختلال سبک زندگی. شخص ممکن است به علت باورها یا رفتارهای مرتبط به خوراک سالم دچار دیسترس شخصی یا مشکلات اجتماعی یا عملکرد تحصیلی شود.
• وابستگی عاطفی. این شامل زمانی است که تصویر بدنی، خودارزیابی، هویت، یا خشنودی بسیار وابسته به تجمیع با قواعد خودساخته رژیم غذایی است.

اثرات منفی ارتورکسیا بر سلامت
اثرات منفی ارتورکسیا بر سلامت عموماً به یکی از دسته‌بندی‌های زیر مرتبط می‌شود:

1. اثرات فیزیکی
اگرچه مطالعات مربوط به ارتورکسیا محدود است، این اختلال احتمالاً به بسیاری از همان پیامدهایی منجر می‌شود که با دیگر انواع اختلالات خوردن مرتبطند.
برای مثال، کوتاهی در رساندن مواد مغذی حیاتی به بدن از طریق ایجاد محدودیت در خوراک می‌تواند به سوءتغذیه، آنمی، یا کُند شدن غیر نرمال ضربان قلب منجر شود.
دیگر مشکلات سلامت می‌تواند مسائل مربوط به گوارش، عدم تعادل الکترولیت و هورمونی، اسیدوز متابولیک و اختلال سلامت استخوان را شامل شود.
این پیامدهای فیزیکی می‌تواند مهلک باشد و نباید زیر میزان واقع تخمین زده شود.

2. اثرات روان‌شناختی
اشخاص دچار ارتورکسیا ممکن است در زمان ایجاد اختلال در عادات مربوط به رژیم غذایی خود با ناامیدی شدید مواجه شوند.
شکسته شدن قواعد خودساخته غذایی می‌تواند باعث ایجاد حس گناه، نفرت از خود، یا وسواس نسبت به ایجاد "خلوص" از طریق مصرف پاکسازی کننده‌ها یا روزه شود.
به علاوه زمان زیادی صرف مراقبت در این مورد می‌شود که آیا برخی غذاها به قدر کافی "تمیز" یا خالص هستند. این می‌تواند نگرانی در مورد قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌ها، لبنیات دارای مکمل‌های هورمونی و اسانس‌های صناعی یا نگهدارنده‌ها را شامل شود.
گذشته از وعده‌های غذا زمان ممکن است زیادی صرف تحقیق، بررسی کاتالوگ‌ها، وزن کردن یا اندازه‌گیری غذا یا برنامه‌ریزی برای برنامه‌های غذایی صرف شود.
تحقیقات کنونی خبر از آن می‌دهند که این مشغله ذهنی دایمی در مورد غذا و سلامت با تضعیف کارکرد حافظه مرتبط است.
افراد دچار ارتورکسیا کمتر محتمل است که در مورد وظایف نیازمند مهارت‌های انعطاف‌پذیر حل مشائل عملکرد خوبی داشته باشند. آنان همچنین کمتر می‌توانند تمرکز خود را در پیوند با محیط اطراف شامل مردم پیرامون خود حفظ کنند.

3. اثرات اجتماعی
مردم دچار ارتورکسیا علاقه‌ای ندارند که وقتی موضوع غذا در میان است کنترل خود را از دست بدهند.
آنان در عین حال اغلب قواعدی سفت و سخت، و خودساخته را دیکته می‌کنند که بر مبنای آنها غذاها باید در چیدمان خاصی ترکیب شده یا در اوقات مشخصی در روز خورده شوند.
این الگوهای صُلب و سخت می‌توانند مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی نرمال پیرامون غذا مثل مهمانی‌های شام یا غذا خوردن در محیط خارج از خانه را با چالش‌ مواجه کنند.
به علاوه افکار ناخوانده و سرزنده مربوط به غذا و گرایش به حرمت‌گذاری به عادات غذایی خود به عنوان عالی ممکن است باعث پیچیده‌تر شدن فعل و انفعال‌های اجتماعی گردد.
این می‌تواند به انزوای اجتماعی منجر شود که به نظر می‌رسد در میان مردم دچار ارتورکسیا شایع باشد.

چگونه بر ارتورکسیا غلبه کنیم
پیامدهای ارتورکسیا ممکن است هم‌اندازه دیگر انواع اختلالات خوردن شدید باشد.
در صورت عدم درمان، این پیامدها می‌توانند صدمات غیر قابل برگشتی برای سلامت ایجاد کنند.
اولین مرحله غلبه بر ارتورکسیا شناسایی وجود آن است.
این موضوع ممکن است چالش‌برانگیز باشد زیرا اشخاص دچار این اختلال اغلب هر گونه اثرات منفی آن بر سلامت، به‌زیستی یا عملکرد اجتماعی را رد می‌کنند.
وقتی وجود اختلال شناسایی شود، کمک لازم باید از یک تیم چندتخصصی مراقبت‌های سلامت مثل گروه شامل یک پزشک، روانپزشک و متخصص تغذیه گرفته شود.
درمان‌های رایج شامل پیشگیری مواجهه و پاسخ، تعدیل رفتار، بازسازی شناختی و اشکال مختلف تمرینات ریلکسیشن است.
به هر حال، اثربخشی این درمان‌ها برای ارتورکسیا از نظر علمی تأیید نشده‌اند.
در نهایت آموزش در مورد اطلاعات علمی معتبر تذغیه نیز می‌تواند به مردم دچار ارتورکسیا کمک کند تا باورهای خود را در مورد غذا به چالش بکشند.

پیام همراه
ذهن‌آگاه بودن در مورد رژیم غذایی و اثرات آن بر سلامت عموماً به عنوان یک چیز خوب تلقی می‌شود.
به هر حال، در مورد برخی مردم، خط باریکی خوراک سالم و اختلالات خوردن را از هم جدا می‌کند.
اگر رژیم غذایی سالم فعلی کسی بر سلامت او، به‌زیستی روان‌شناختی یا زندگی اجتماعی او اثرات منفی دارد، تمرکز او بر سلامت ممکن است به ارتورکسیا استحاله یافته باشد.
خبر خوب آن است که در صورت برخورداری از کمک‌های تخصصی، غلبه بر ارتورکسیا ممکن است./


• الینا پِتره
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Healthline
Orthorexia: When Healthy Eating Becomes a Disorder
Written by Alina Petre, MS, RD (CA)
on December 4, 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.