دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

نعوظ صبحگاهی یا درخت صبح - آنچه دانستنش نیاز است

اختلال نعوظ، مردان، نعوظ صبحگاهی، تستوسترون، تحریک جنسی ناخودآگاه، گردش خون در آلت تناسلی مردان، درخت صبح، گردش هورمون، چرخش هورمونی، نعوظ در کودکان، نعوظ در پسران جوان

علت بروز توفان شبانۀ آلت تناسلی مردان احتمالاً واقعه‎ای چند محوری است. دکترها در این مورد که چرا هر از گاه مردان با آلت برافراشته از خواب بیدار می‌شوند نظریه‌هایی دارند، اما هیچ‌یک از این نظریه‌ها از پشتوانۀ شواهد پزشکی واقعی برخوردار نیست

مقالات اختلالات نعوظ / انزال زودرس

• کیمبرلی هالند
• بازبینی پزشکی: دانشکده پزشکی دانشگاه ایلی‌نویز - شیکاگو
• ترجمۀ فرهنگ راد


"درخت صبح" (نعوظ صبحگاهی) یا به نام رسمی خود، توفان شبانۀ آلت تناسلی (NPT) اتفاقی شایع برای بسیاری از پسربچه‌‌ها و مردان است. هر از گاه این امکان وجود دارد که آنان با آلتی برافراخته از خواب بیدار شوند. این اتفاق در مردان جوان بیشتر رخ می‌دهد، اگرچه مردان در هر سنی ممکن است این واقعه را تجربه کنند.


[مطالب این مقاله:]
• علل نعوظ صبحگاهی
• چه چیز سبب نعوظ صبحگاهی می‌شود؟
• قطع درخت صبح به چه معنی است؟
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• مخلص کلام


علل نعوظ صبحگاهی
بسیاری از مردم گمان می‌کنند که نعوظ صبحگاهی نشانه‌‌ای از تحریک جنسی است، اما به هر جهت موضوع همیشه چنین نیست. محتمل است که "درخت صبح" پاسخ بدن به یک یا چند اتفاق طبیعی باشد.


چه چیز سبب نعوظ صبحگاهی می‌شود؟
علت بروز توفان شبانۀ آلت تناسلی مردان احتمالاً واقعه‌ای چند محوری است. دکترها در این مورد که چرا هر از گاه مردان با آلت برافراشته از خواب بیدار می‌شوند نظریه‌هایی دارند، اما هیچ ‌یک از این نظریه‌ها از پشتوانۀ شواهد پزشکی واقعی برخوردار نیست. نظریه‌‌های مورد اشاره عبارتند از:

تحریک جسمانی
اگرچه چشمان شما در خواب بسته است، بدنتان هنوز بسیار از آنچه در پیرامون شما می‌‌گذرد آگاهی دارد. اگر خود مرد یا شریک جنسی وی به طور تصادفی ناحیۀ تناسلی مرد را لمس کند یا بر آن دستی بکشد، این ممکن است به ایجاد نعوظ در مرد منجر گردد. بدن تحریک ایجاد شده را احساس می‌کند و تحریک را با نعوظ جواب می‌دهد.

چرخش هورمونی
سطح تستوسترون در مردان در هنگام صبح و بیدار شدن از خواب در بالاترین سطح خود قرار دارد. بالاترین میزان آن مربوط به زمان بلافاصله پس از بیدار شدن از مرحلۀ خواب با حرکت سریع چشم (REM) است. افزایش میزان این هورمون خود به تنهایی برای ایجاد نعوظ کافی است، حتی اگر هیچ‌ گونه تحریک فیزیکی در کار نباشد. وقتی مرد پا به سن می‌گذارد، و معمولاً در سنین 40 تا 50 سالگی، سطح تستوسترون طبیعی رو به کاهش می‌رود. وقتی سطح تستوسترون کاهش یابد دوره‌های NPT نیز ممکن است دچار کاهش گردد.

ریلکسیشن مغز
در خلال ساعات بیداری، بدن فرد برای سرکوب عمل نعوظ هورمون‌‌هایی ترشح می‌‌کند. وقتی مرد به خواب فرو می‌‌رود، بدن میزان کمتری از این هورمون‌‌های مهار کننده را ترشح می‌کند. بر اثر ترکیب این واقعیت و دیگر دلایل مرد ممکن است دچار تجربۀ نعوظ در خواب شود، و احتمال NPT افزایش پیدا می‌کند.
آنچه روشن‌تر می‌‌نماید این است که چه چیزی باعث نعوظ صبحگاهی نمی‌شود. برای مثال نیاز به ادرار کردن دلیل ایجاد درخت صبح نیست. برخی از مردم معتقدند که نعوظ صبحگاهی مانع از ادرار کردن آنها در طول خواب می‌شود، اما این موضوع صحت ندارد. درخت صبح در عین حال همیشه نشانه‌‌ای از تحریک جنسی نیست. در بسیاری موارد، NPT بر اثر رویاها یا افکار دارای سرشت جنسی ایجاد نمی‌شود.

چه کسی دچار درخت صبح می‌شود؟
مردان در تمامی سنین ممکن است بروز NPT را تجربه کنند. این اتفاق در هر سنی پدیدۀ سالمی محسوب می‌شود و نشانه‌ای از عملکرد کامل خون و سیستم عصبی در درون آلت تناسلی و نواحی اطراف آن است. پسران خردسال ممکن است NPT را در سنین 6 تا 8 سالگی تجربه کنند. NPT همچنین ممکن است در مردان سنین 60 و هفتاد سال نیز بروز کند. در صورت بروز مشکلات مربوط به اختلال نعوظ میزان نعوظ صبحگاهی کاهش پیدا می‌‌کند، و این مشکلات با بالا رفتن سن بیشتر می‌شود.
مردان ممکن است در طول هر شب 3 تا 5 بار نعوظ آلت تناسلی را تجربه کنند. صرف‌نظر از اینکه در رویای مرد چه می‌گذرد، NPT ممکن است تا 30 دقیقه و بیشتر ادامه داشته باشد. برخی از مردان ممکن است دچار نعوظی در طول خواب شوند که تا دو ساعت ادامه پیدا می‌کند. به هر حال در اکثر موارد این نعوظ‌ها چند دقیقه مانده به زمان بیداری متوقف می‌شود.


در همین زمینه مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‌شود:
نعوظ تصادفی یا اتفاقی نرمال است؟


قطع درخت صبح به چه معنی است؟
داشتن نعوظ آلت تناسلی در هنگام بیدار شدن از خواب نشان دهندۀ سلامت خون و نیز سلامت جریان خون به آلت تناسلی مرد است. وجود NPT در عین حال نشان می‌دهد که مرد از نظر فیزیکی برای رسیدن به نعوظ و حفظ آن در زمان بیداری قابلیت جسمانی لازم را دارد.
اگر تجربۀ NPT متوقف شود یا مرد متوجه گردد که دیگر در هنگام بیدار شدن از خواب خبری از درخت صبح نیست، این ممکن است نشانه‌ای زودرس از وجود یک مشکل زیربنایی پزشکی باشد.
به احتمال زیاد وضعیت مزبور نشانه‌ای از اختلال نعوظ فیزیکی است. مرد ممکن است دچار مشکلی در بدن خود باشد که مانع از رسیدن خون کافی یا مساعدت عصبی برای ایجاد نعوظ کامل می‌شود. در حالات مندرج در فهرست زیر احتمال دچار شدن به اختلال نعوظ بیشتر است:
• مرد دچار اضافه وزن باشد
• مرد دارای فشار خون بالا باشد
• مرد دچار مشکل بالا بودن میزان کلسترول باشد
• مرد دچار دیابت باشد
• مرد دچار افسردگی باشد
برخی ناتوانی‌های فیزیکی نیز احتمال بروز اختلال نعوظ را افزایش می‌دهند.
داروها نیز ممکن است بر توانایی تجربۀ درخت صبح تأثیرگذار باشند. برخی داروهای ضد درد و نیز داروهای ضد افسردگی مانع از تحقق NPT می‌شوند.
میزان بروز NPT ممکن است با بالا رفتن سن کاهش یابد، اما اگر مرد جوان باشد و خبری از درخت صبح نباشد یا اگر نعوظ‌‌های وی ناگهان متوقف شوند ممکن است زمان رفتن وی پیش پزشک فرا رسیده باشد.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
درخت صبح سالم است، و به ندرت دلیلی برای مراجعه به پزشک محسوب می‌شود. به هر جهت، بروز دو وضعیت اعلام‌گر زمان مراجعه به دکتر است. این دو وضعیت عبارتند از:

دیگر از درخت صبح اثری نیست
اگر مردی مکرراً نعوظ صبحگاهی را تجربه می‌‍‌‌کرده اما دیگر خبری از آن نیست یا اگر میزان نعوظ در وی کاهش یافته باشد، باید به پزشک مراجعه کند. اگرچه کاهش تکرار موارد NPT با بالا رفتن سن طبیعی است، افت ناگهانی در تعداد موارد بروز نعوظ صبحگاهی ممکن است نشانه‌‌ای از وجود یک مشکل زیربنایی باشد.

مرد دچار تجربۀ نعوظ‌های دردناک می‌شود
اغلب نعوظ‌های صبحگاهی در طول 30 دقیقه پس از برخاستن از خواب فروکش می‌کنند. اگر نعوظ‌های مرد بیش از یک ساعت پس از برخاستن از خواب ادامه پیدا کند یا نعوظ‌‌ها با درد همراه باشند، زمان مراجعه به پزشک خواهد بود.
وقتی صحبت از NPT در میان باشد حرف زدن در مورد "بسیار زیاد" و "بسیار کم" دشوار است. برخی از مردها هر روز دچار نعوظ صبحگاهی می‌شوند. برخی دیگر از مردان هفته‌‌ای یک بار این پدیده را تجربه می‌کنند. در خلال معاینات فیزیکی معمول باید با پزشک در مورد میزان و تعداد تجربۀ نعوظ صبحگاهی مشورت شود. اگر مردی به میزان کافی دچار این تجربه نمی‌شود، دکتر ممکن است بتواند در تشخیص علت به وی کمک کند.


مخلص کلام
نعوظ صبحگاهی بسیار شایع بوده و نشانه‌‌ای از نرمال بودن کارکرد خون و عصب در آلت تناسلی است. بسیاری از مردان جوان در طول هفته چند بار شاهد درخت صبح می‌‌شوند. به هر جهت، وقتی مرد پا به سن می‌گذارد میزان تجربۀ نعوظ صبحگاهی رو به کاهش می‌‌رود.
اگر درخت صبح در مردی قطع شود، این می‌تواند نشانه‌‌ای زودهنگام از یک مشکل زیربنایی پزشکی باشد. مرد باید در مورد میزان تکرار نعوظ صبحگاهی هشیار باشد و در صورت توقف بروز آن با پزشک مشورت کند./


Source:
Healthline
Everything You Need To Know About Morning Wood
Medically reviewed by University of Illinois-Chicago, College of Medicine
October 31, 2016
Written by Kimberly Holland

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تفاوت خطر مرگ بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان و مردان

آیا مکمل‌های جنسی مردان ایمن هستند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.