دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مشکلات انزال - انواع، علل، و درمان

مشکلات انزال،  انزال زودرس، انزال تأخیری، انزال قهقرایی، ناتوانی در انزال، وایاگرا، پریلجی، درمان پروستات، تأخیر در انزال، پیش‌انزالی، صمیمیت جنسی، سکس تراپی، سکس درمانی، مشاوره روان‎شناسی

در هنگام مصرف دارو به ویژه در آن مورد آن دسته از داروها که "حیاتی" محسوب نمی‎شوند، فرد باید محاسن دارو را نسبت به معایب آن بسنجد و با پزشک در این باره مشورت کند

مقالات اختلالات نعوظ / انزال زودرس

• انجمن مشاوره جنسی بریتانیا
• ترجمه محمدقاسم رافعی

چهار نوع مشکل انزال ممکن است گریبانگیر مردان شود:
انزال زودرس
• انزال تأخیری
• انزال قهقرایی
• ناتوانی در انزال

انزال زودرس
انزال زودرس هنگامی مطرح است که در تمامی، یا تقریباً تمامی، موارد مرد پیش از آن که خودش یا شریک جنسی وی بخواهد دچار انزال می‎شود. این نوع انزال به طور معمول در طول کمتر از یک دقیقه یا حدود یک دقیقه پس از دخول آلت تناسلی مرد در واژن بروز می‎کند. اما فقط صرف فکر کردن در مورد محرک‎های جنسی می‎تواند محرک انزال باشد و گاهی از اوقات انزال حتی پیش از هر گونه تحریک مستقیم آلت تناسلی مرد صورت می‎گیرد. نکتۀ مهم در این مورد به خاطر داشتن این موضوع است که بروز انزال پیش از زمان مورد تمایل مرد یا شریک جنسی وی اگر سبب پریشان‎حالی، آزردگی، یأس، و / یا مانع صمیمیت جنسی باشد، در این صورت انزال ‘زودرس’ تلقی می‎شود.

چقدر شایع است؟
انزال زودرس یکی از شایع‎ترین و شدیدترین مشکلات جنسی مبتلابۀ مردان است. این اختلال در هر سنی و در هر موقعیتی امکان بروز دارد اما بیشترین شیوع آن در مردان جوانسال، مشخصاً در نوجوانان و رده‎های سنی محدودۀ بیست سالگی دیده می‎شود. این مشکل بخشاً به دلیل تازگی تجربۀ جنسی (شریک جنسی تازه یا موقعیت متفاوت) به شکلی متفاوت از مردان مسن بروز می‎کند، اگرچه اغلب مردان در برهه‎ای از زندگی با این مشکل مواجه می‎شوند. تخمین‌های مربوط به شمار مردان درگیر انزال زودرس بسیار متفاوت بوده و از فقط 5% تا 31% را شامل می‌‏شود.

چه علتی دارد؟
اغلب موارد انزال زودرس به سادگی ناشی از فقدان کنترل بر پاسخ انزالی رخ می‏دهد. مشکلات نعوظ ممکن است در این مورد نقش داشته باشد زیرا برخی از مردان در صورتی که فکر کنند دچار انزال زودرس می‎شوند این احتمال وجود دارد که نعوظ در آنها از بین برود. در عین حال برخی اختلالات در مورد مردان پیر مثل اترواسکلروزیس، دیابت و اختلالات نورولوژیک مطرح است که می‎توانند در فرآیند انزال اختلال ایجاد کنند.
تجارب جنسی زودهنگـام ممکن است در ابعاد عادات انزالی آینده مؤثر باشند. عصبانیت و عجله، مثل داشتن سکس در پشت اتومبیل، ارتباط‎های یک‎شبه، ترس از اطلاع دیگران یا شنیده شدن سر و صدا در محیط خانه از راه دیوارها و دیگر تجارب جنسی ناخوشایند اولیه می‎توانند به ایجاد الگویی از انزال زودرس منجر شوند.
دیگر علت شایع انزال زودرس مشکلات ارتباطی است. استرس در ارتباط ممکن است از خواسته‎های جنسی شریک جنسی، انتظارات غیر واقع‎گرایانه، نیازها و تمایلات متفاوت در شرکاء جنسی، ناخشنودی، فقدان ارتباط و اعتماد، ناشی شود. سخنان نامهربانانه در هنگام سکس ممکن است مسائل را بدتر کند و به ایجاد چرخه‎ای از نارسایی و اضطراب منجر شود.

چطور می‎توان انزال را به تأخیر انداخت؟
بسیاری از مردان می‎توانند به خود در به تأخیر انداختن انزال کمک کنند، اما برخی دیگر نیاز به کمک دارند. مردان در این مورد باید با شریک زندگی خود در مورد موضوع مشورت کنند تا پی ببرند که وی چه نیازهایی دارد و در مورد مشکل موجود چطور فکر می‎کند. یک روش ساده کمک به خود که می‎تواند مؤثر باشد تکنیک ‘حرکت / توقف’ نامیده می‎شود. این کار را خود مرد می‎تواند به تنهایی انجام دهد یا انجام آن را شریک جنسی مرد بر عهده بگیرد.
• مرحله 1: تحریک آلت تناسلی را به تدریج آغاز کنید (استفاده از لوبریکانت کمک کننده خواهد بود)، درست در آستانۀ زمانی که خود را در حال آغاز انزال می‎بینید (نقطۀ بی‎بازگشت!) تحریک آلت را متوقف کنید.
• مرحله 2: بدون هر گونه تحریکی 30 تا 60 ثانیه به خود استراحت بدهید تا نیاز به انزال برطرف شود.
• مرحله 3: دوباره مالش دادن آلت را از سر بگیرید، تحریک آن را تا هنگام رفع نیاز به انزال متوقف کنید یا کاهش دهید. مطابق مرحله 2 به خود استراحت بدهید
• مرحله 4: مراحل 1 تا 3 را 4 تا 5 بار تکرار کنید تا به شناسایی زمانی برسید که در حال انزال کردن هستید. آنگاه اجازه دهید تا انزال صورت بگیرد. این کار نیاز به آن دارد که در طول چند هفته پیگیری شود.
این ‘تکنیک حرکت / توقف’ را می‎توان با مشارکت شریک جنسی مرد تغییر داد و در این صورت ‘تکنیک فشردن’ نامیده می‎شود. در این وضعیت امر تحریک آلت بر عهدۀ زن خواهد بود که تا نقطۀ بی‎بازشگت ادامه می‎یابد، سپس با استفاده از انگشت شست و اشاره آلت تناسلی مرد در محل اتصال غدد شفت فشار داده می‎شود. در این حالت ممکن است از میزان سفتی آلت کاسته شود تا اینکه تحریک مجدداً از سر گرفته شود. مدیرین این تکنیک کمی مشکل‎تر از تکنیک اول است.

آیا "اسپری‎های تأخیری" کارآیی دارند؟
اسپری‌های تأخیری حاوی مواد بی‎حسی هستند. این مواد می‎توانند میزان حساسیت آلت تناسلی را کاهش دهند اما در عین حال ممکن است باعث شوند تا مرد انزال خود را احساس نکند. رایج‎ترین این اسپری‎ها حاوی لیدوکایین هستند و احتمال تجویز آنها از سوی پزشک وجود دارد.
تحقیقات نشان داده‎اند که استفاده از اسپری بی‎حس کننده برای آلت تناسلی مرد در فاصلۀ 5 دقیقه پیش از مقاربت جنسی به مردان دچار انزال زودرس کمک می‎کند تا انزال خود را حداکثر 6 بار به تأخیر بیندازند و عوارض جانبی اندکی به همراه دارد. این اسپری‎ها زمان مقاربت جنسی را از 0.6 دقیقه به 3.8 دقیقه افزایش می‎دهند، در حالی که درمان با دارونما زمان مورد اشاره را از 0.6 دقیقه به 1.1 دقیقه افزایش داده است.
در هنگام استفاده از اسپری‎های بی‎حسی یادآوری این نکته مهم است که با این کار مرد مادۀ بی‎حسی را به شریک جنسی خود نیز منتقل می‎کند و در نتیجه باعث کاهش لذت جنسی دروی می‎شود، بنابراین بهترین کار استفاده از کاندوم است.

استفاده از داروهای ضد افسردگی
برخی از داروها به عنوان کند کنندۀ روند انزال شناخته می‎شوند، اما اغلب این داروها دارای تأییدیه لازم برای درمان انزال زودرس نیستند. به هر جهت، اگر پزشک به این نتیجه برسد که استفاده از این داروها می‎تواند برای مرد دچار انزال زودرس مفید باشد، احتمال تجویز یکی از آنها وجود دارد که به طور معمول یک داروی مهار کنندۀ انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) یا کلومیپرامین برای این منظور تجویز می‎شود. هر شب یک قرص به مدت یک ماه مصرف می‎شود. اگر دارو برای مشکل انزال زودرس مفید باشد، درمان در صورت نیاز با مصرف یک قرص یک ساعت پیش از مقاربت جنسی ادامه پیدا می‎کند. در این مورد عوارض جانبی مثل خشکی دهان (زروستومیا)، تاری گهگاهی دید، و خواب‏‌آلودگی مطرحند. دارو صرفاً باید شب‎ها مصرف شود و در هنگام رانندگی و کار با ماشین‎آلات نهایت احتیاط لحاظ گردد.
داپوکستین (پریلیجی®) نخستین دارویی است که برای درمان انزال زودرس در بریتانیا تأیید شد. داپوکستین نوعی SSRI است اما از آنجا که بسیار سریع‎تر از داروهای توصیف شده در بالا عمل می‎کند، آن را می‎توان ‘بسته به نیاز’ در فاصلۀ 1 تا 3 ساعت پیش از فعالیت جنسی مصرف کرد.
نشان داده شده است که این دارو زمان مقاربت جنسی را به میزان قابل توجهی افزایش می‎دهد. داپوکستین عموماً برای مردان مصرف کنندۀ مهار کننده‎های فسفودی‎استراز (PDE5i) مثل وایاگرا توصیه نمی‎شود زیرا ترکیب این دو دارو می‎تواند سبب افت فشار خون شود. به همین دلیل، این داروها باید صرفاً توسط پزشکی توصیه شود که سلامت بیمار را تحت نظر گرفته و از وضعیت کلی او و مصرف دیگر داروها توسط وی مطلع است. در آزمون‌های انجام شده عوارض جانبی بسیار شایع شامل سرگیجه، سردرد و تهوع، و عوارض جانبی شایع شامل اضطراب، بی‎خوابی، رویاهای عجیب و غریب، رعشه، تاری دید، تینتینیس، اختلال نعوظ و کاهش شهوت جنسی بوده است.
داروهای دیگری برای درمان انزال زودرس در دسترس است به ویژه اگر مرد دچار مشکلات اختلال نعوظ نیز باشد. مردان باید در مورد گزینه‎های موجود با پزشک مشورت کنند. در هنگام مصرف دارو به ویژه در آن مورد آن دسته از داروها که "حیاتی" محسوب نمی‎شوند، فرد باید محاسن دارو را نسبت به معایب آن بسنجد و با پزشک در این باره مشورت کند.
دارودرمانی برای انزال زودرس در عین حال ممکن است در ترکیب با سکس درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

انزال تأخیری
انزال تأخیری نتیجۀ خطای کسی نیست و ناشایع نیز نیست. در این مورد انزال دچار مشکل است و مرد متوجه می‎شود که انزال کردن برای وی بسیار دشوار است حتی با وجودی که او مایل به انزال است و تحریک کافی را نیز برای رسیدن به انزال در اختیار داشته است.

چه علتی دارد؟
انزال تأخیری ممکن است بر اثر مشکلات فیزیکی، معضلات روان‎شناختی یا ترکیبی از هر دو بروز کند. مشکلات فیزیکی شامل دیابت شدید، دارو درمانی و مشکلات نورولوژیک مثل موارد مربوط به صدمات طناب نخاعی، جراحی لگن، مالتیپل اسکلروزیس و الکلیسم است.
مشکلات روان‎شناختی بیشتر زمانی محتمل است که فرد دچار مشکلات نام برده در بالا نباشد. برخی از مردان دچار تفکرات ناخودآگاهانه نسبت به پاسخ به روش یا شیوه‎ای خاص هستند و انزال در مورد آنان مشروط به تحقق آن شرایط است. برای مثال، این احتمال وجود دارد که مرد بیش از آنکه در مقاربت جنسی به انزال برسد تحقق انزال برای وی فقط از طریق خودارضایی امکان داشته باشد، زیرا برخی از مردان به نوعی خاص از تحریک با دست عادت می‎کنند و در نتیجه تطبیق خود را با شرایط موجود در هنگام مقاربت با شریک جنسی دشوار می‎یابند. در عین حال در این مورد وجود مشکل زیربنایی در ارتباط نیز مطرح است.

چطور درمان می‎شود؟
در شرایط حاضر هیچ نوع داروی تأیید شده‎ای برای رفع مشکل دیرانزالی یا انزال تأخیری وجود ندارد. درمان به طور معمول شامل سکس درمانی است.

انزال برگشت کننده یا قهقرایی
انزال برگشت کننده هنگامی مطرح است که مرد پس از رسیدن به ارگاسم هیچ مایعی (منی) را مشاهده نمی‎کند. اگر این اتفاق بیفتد مرد ممکن است متوجه شود که نخستین مایع خارج شده از وی پس از مقاربت جنسی حالت کدر و ابرمانند دارد. دلیل این موضوع این است که منی به سمت عقب برگشته و وارد مثانه شده است.

چه علتی دارد؟
شایع‌ترین علت بروز این وضعیت انجام جراحی پروستات یا گردن مثانه است. بسیاری از مردانی که سابقۀ عمل پروستات دارند این وضعیت را تجربه می‎کنند. دیگر علل در این مورد شامل مشکلات نورولوژیک ناشی از دیابت یا مالتیپل اسکلروزیس، آسیب دیدگی طناب نخاعی، و برخی داروها (عمدتاً داروهای کنترل فشار خون است). در عین حال امکان کاهش حس انزال نیز وجود دارد.

چطور درمان می‎شود؟
درمان در این مورد فقط هنگامی در دستور کار قرار می‎گیرد که موضوع باروری مطرح باشد. اگر مرد این وضعیت را پریشانی‎آور تلقی می‎کند، ممکن است از سکس درمانی سود ببرد.

ناتوانی در انزال
ناتوانی در انزال هنگامی مطرح است که مرد به حس انزال می‎رسد اما انزالی در عمل رخ نمی‎دهد. این وضعیت ناشایع است.

چه علتی دارد؟
علت اصلی آسیب دیدگی نورولوژیک ناشی از صدمات طناب نخاعی، جراحی گره‎های لنفی اصلی، دیابت یا مالتیپل اسکلروزیس است. در عین حال امکان بروز این مشکل بر اثر مسائل روان‎شناختی وجود دارد.

چطور درمان می‎شود؟
درمان ناتوانی در انزال فقط هنگامی در دستور کار قرار می‎گیرد که مشکلاتی در پیوند با باروری مطرح باشد. اگر مرد این وضعیت را پریشانی‎آور تلقی می‎کند، ممکن است از سکس درمانی سود ببرد.

سکس درمانی
سکس درمانی نوعی گفتاردرمانی است که در آن فرد یا طرفین رابطه با یک درمانگر کارآزموده برای ارزیابی و درمان مشکلات مربوط به رابطۀ جنسی خویش مشاوره می‎کنند. این گروه به اتفاق هم عوامل محرک مسائل را شناسایی کرده و یک برنامۀ درمانی خاص برای رفع یا کاهش مشکلات موجود تدوین می‎کنند.
سکس درمانی در مخاطب قرار دادن علل اصلی و عوامل تقویت کنندۀ مشکلات جنسی بسیار مؤثر تلقی می‎شود. و به مردم کمک می‎کند تا به تلقی سالم‎تری نسبت به سکس برسند، صمیمیت جنسی خود را بهبود ببخشند، از نظر جنسی به اطمینان بیشتری دست یابند، و ارتباط میان خود را تقویت کنند.
در عین حال امکان تلفیق سکس درمانی با دیگر اشکال درمان وجود دارد./

Source:
Ejaculation Problems
Sexual advice association.co.uk

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تفاوت خطر مرگ بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان و مردان

آیا مکمل‌های جنسی مردان ایمن هستند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.