plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا ادرار استریل است؟ واقعیت و افسانه

کراتینین, نیش عروس دریایی, عفونت پای ورزشکار, ادرار درمانی, نوشیدن ادرار

این فکر که ادرار استریل است تنها افسانه مرتبط به ادرار نیست

اگر نوشیدن ادرار پلن پشتیبانی بقاء شماست، برایتان خبر بدی داریم. خوب، این شایعه که ادرار استریل است، شایعه است. دانشمندان پی برده‌اند که ادرار در اشخاص سالم به شکل طبیعی حامل باکتری است، بنابراین خلاف آنچه افسانه‌ها ما را به باور آن رسانده‌اند ادرار کاملاً "تمیز" نیست. اینکه ادرار استریل است به این معنی است که حامل هیچ باکتری یا دیگر ارگانیسم‌های زنده نیست. دانشمندان اثبات کرده‌اند که این ادعا صحت ندارد. یک مطالعه در مقیاس کوچک مربوط به سال 2014 نمونه‌های ادرار 65 نمونه را بررسی کرد. برخی نمونه‌ها دارای علایم عفونت دستگاه ادراری بودند. مطالعه مزبور پی برد که 80 درصد نمونه‌ها دچار رشد باکتری‌هایی بودند که بسیاری از آنها به شکل طبیعی در ادرار وجود دارند.

نوکتوریا یا پرادراری شبانه: علل و درمان

مثانه بیش‌فعال, بیش‌فعالی مثانه, هیپرکالمیا, دیسفلکسی اتونومیک, بیماری مدولاری کیستیک

درمان نوکتوریا به علت آن بستگی دارد

به عبارت ساده نوکتوریا پرادراری شبانه است. این وضعیت شامل بیدار شدن به شکل منظم در شب برای ادرار کردن است. علل مختلفی برای این وضعیت مطرح است که می‌توانند تشخیص آن را با مشکل مواجه کنند. به هر حال وقتی علت یافته شود درمان‌های متعددی در دسترسند. همچنین راه‌هایی برای کمک به پیشگیری از نوکتوریا و نکاتی برای خواب مناسب در شرایط ابتلاء به این اختلال وجود دارد. درمان نوکتوریا به علت آن بستگی دارد، بنابراین ممکن است درمان‌های کارآمد مختلف متعددی مطرح باشند. برای مثال، اگر پرادراری شبانه بر اثر عفونت ایجاد شده باشد، آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند باعث برطرف شدن علایم شوند.

ادرار بدبو: علل، تشخیص و درمان

عفونت دستگاه ادراری, واژینوزیس باکتریایی, دیابت, نارسایی ارگان, مارچوبه,

بوی بد ادرار اغلب خود به خود از بین می‌رود

ادرار اغلب کمی بوی آمونیاک می‌دهد، مخصوصاً به عنوان ادرار اول در صبح یا زمانی که شخص دچار دهیدراسیون باشد. بوی بد ادرار اغلب خود به خود از بین می‌رود به ویژه زمانی که دهیدراسیون یا چیزی در رژیم غذایی علت آن باشد. در صورتی که شخص بداند علت بدبو شدن ادرار چیزی بی‌ضرر مثل مارچوبه است نیازی به رفتن پیش دکتر نیست. علل دیگر در این مورد نیاز به درمان دارند. اگرچه عفونت دستگاه ادراری نسبتاً مضر نیست، می‌تواند پیشرفت کرده و باعث مشکلات جدی برای سلامت شامل عفونت‌های کلیه شود. در صورت درمان زودهنگام شخص در طول چند روز بهبود خواهد یافت.

چه چیز باعث رقیق شدن ادرار در تست مواد مخدر می‌شود؟

 مشکلات کلیه, کراتینین ادرار, وزن مخصوص ادرار, کروماتوگرافی گاز - طیف‌سنجی جرمی, ایمونواسی

ایمونواسی یک تست مواد مخدر است که از آنتی‌بادی‌ها برای کشف برخی مواد مخدر استفاده می‌کند

تست ادراری مواد مخدر برای شناسایی وجود مواد مخدر غیر قانونی و تجویزی در ادرار به کار می‌رود. این تست به نام غربالگری ادراری مواد مخدر نیز شناخته می‌شود. در تست ادراری مواد مخدر یک نمونه از ادرار گرفته و برای بررسی به آزمایشگاه ارسال می‌شود. تست کننده ادرار را در مورد برخی مواد مخدر یا متابولیت‌های آنها آزمایش می‌کند. متابولیت‌ها فرآورده‌های ضمنی تشکیل شده در بدن هستند که پس از پردازش ماده مخدر ایجاد می‌شوند. ادرار نباید بیش از حد یا به مقدار بسیار کم آب داشته باشد. در غیر این صورت نتایج تست مواد مخدر ممکن است نادرست از آب درآید.

سندرم نفروتیک و ناکارآمدی کلیه‌ها

 سندرم نفریتیک, پروتئین, ورم, خستگی مفرط, بی‌اشتهایی, افزایش وزن, ادرار کف‌آلود

سندرم نفروتیک ممکن است در صورت درمان علت زمینه‌ای برطرف گردد

سندرم نفروتیک گروهی از علایم است که نشان می‌دهند کلیه‌ها آن گونه که باید کار نمی‌کنند. سندرم نفروتیک ممکن است بر اثر بیماری‌های صرفاً تأثیرگذار بر کلیه‌ها یا بیماری‌های درگیر کننده سراسر بدن بروز کند. احتمال ایجاد این بیماری‌ها هم در بزرگسالان و هم در کودکان وجود دارد. بر مبنای اعلام "انستیتو ملی بیماری‌های دیابت و گوارش و کلیه" (NIDDK)، دیابت یک بیماری سیستمیک است که شایع‌ترین علت سندرم نفروتیک به شمار می‌رود در حالی که در گلومرولواسکلروزیس سگمنتال کانونی (FSGS) که یک اختلال مرتبط به کلیه است بیشترین احتمال بروز آن وجود دارد.

دیالیز: انواع، چگونگی انجام، و پیامدها

دیالیز پریتونئال مداوم چرخه‌ای, دیالیز پریتونئال مداوم سیار, دیالیز صفاقی

دیالیز برای تمامی بیماران مناسب نیست

دیالیز درمانی است که برای عملکرد کلیه در صورت بازماندن این ارگان از انجام وظیفه‌اش انجام می‌شود. دو نوع دیالیز وجود دارد: همودیالیز. خون برای تصفیه شدن از بدن خارج شده و پس از تصفیه مجدداً به بدن برگردانده می‌شود. این کار یا در مرکز دیالیز و یا در محیط خانه صورت می‌گیرد. دیالیز پریتونئال. خون داخل خود بدن تمیز می‌شود. یک مایع مخصوص برای جذب مواد زائد از خونی که از طریق مویرگ‌ها وارد حفره شکمی می‌شود وارد شکم می‌گردد. این نوع دیالیز معمولاً در محیط خانه صورت می‌گیرد.

خونریزی آلت تناسلی مردان: علل و درمان

 پروستاتیت, پاره شدن رگ‌های خونی, سرطان, خون در ادرار، هماتواسپرمی

خونریزی آلت تناسلی مردانه می‌تواند نگران کننده باشد

خونریزی آلت تناسلی مردانه می‌تواند نگران کننده باشد، به ویژه اگر هیچ آسیب مشهود وجود نداشته یا میزان خونریزی زیاد باشد. خونریزی آلت تناسلی مردان همیشه یک فوریت پزشکی نیست. به هر حال در صورت مواجه شدن با هر یک از موارد زیر مردان باید بلافاصله به اورژانس مراجعه کنند: ناتوانی در متوقف کردن خونریزی، درد شدید و غیر قابل تحمل، تهوع و تب بالا. در صورت مواجهه با هر یک از موارد زیر مردان باید در طول 24 ساعت به پزشک مراجعه کنند: وجود خون در ادرار، بروز یک مورد بریدگی که به نظر در آستانه عفونی شدن قرار دارد، بروز علایم پروستاتیت یا عفونت دستگاه ادراری

مقالات دیگر...