دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ناباروری جدی‎ترین عارضه‎ای است که می‎تواند بر اثر واریکوسل ایجاد شود. بروز ناباروری در این مورد احتملاً ناشی از آن است که افزایش مقدار خون در ناحیۀ بیضه باعث افزایش دمای بیضه‌ها می‎شود.

واریکوسل عارضه‎ای شبیه به واریس وریدی است اما به جای پا در اطراف بیضه‎ها بروز می‎کند. واریکوسل‎ها معمولاً باعث بروز مشکلات جدی نمی‎شوند اما می‎توانند بر باروری مردان تأثیر منفی بگذارند. واریکوسل زمانی بروز می‎کند که برخی وریدها در کیسۀ بیضه به علت سوء عملکرد موجود در برخی دریچه‎های درگیر در پمپاژ خون بزرگ می‎شوند. واریکوسل مبتلابۀ 15 درصد مردان است و در آن گرایشی به بروز در سنین 15 تا 25 سال به چشم می‎خورد. واریکوسل‎ها معمولاً دچار یک بیضه می‎شوند و بیضۀ چپ در این مورد آسیب‌پذیرتر است.

بوی شیرینی در ادرار یک وضعیت شایع پزشکی است که پزشکان به مشاهدۀ آن خو گرفته‎اند. فارغ از علت بروز بو هر قدر فرد زودتر به پزشک مراجعه کند دورنمای درمان بهتر خواهد بو

ادرار در صورت داشتن مقادیر زیاد گلوکز، که نوعی قند محسوب می‎شود، ممکن است بوی شیرینی بدهد. دیابت یکی از علل شایع بروز چنین وضعیتی است اما تغییر بوی ادرار در مردم به دلایل متعددی امکان وقوع دارد. ادرار مسائل زیادی را در مورد سلامت انسان روشن می‎کند. بنابراین اگرچه ممکن است چنین احساس شود که بحث در مورد بوی ادرار با پزشک چیز غریبی است، این موضوع اهمیت دارد که مردم در صورت بروز هر گونه تغییر ناگهانی در نمای ظاهری یا بوی ادرار خود با پزشک مشورت کنند. از آنجا که ادرار به دفع زائدات بدن کمک می‌کند، نوع رژیم غذایی و مایعات مصرفی فرد می‎تواند بر نمای ظاهری و بوی ادرار تأثیر بگذارد.

مخاط بیش از حد در ادرار یا مخاطی که از نظر رنگ و قوام دچار تغییر شده باشد می‎تواند نشانۀ یک اختلال زیربنایی باشد که نیاز به بررسی و توجه دارد

مخاط مادۀ لزجی است که توسط غشاءها و غدد برای لیز کردن و محافظت بعضی بخش‌های بدن تولید می‌شود. مخاط دستگاه ادراری را پوشانده و از آن محافظت می‌کند، بنابراین وجود آن در ادرار نرمال است. اما مخاط بیش از حد یا مخاطی که از نظر رنگ و قوام دچار تغییر شده باشد می‎تواند نشانۀ یک اختلال زیربنایی باشد که نیاز به بررسی و توجه دارد. از آنجا که مخاط درون دستگاه ادراری در حرکت است، اجرامی را که ممکن است باعث برخی عفونت‎ها شوند ار بدن دفع می‎کند. مخاط در ادرار رقیق و شبه مایع است و به طور معمول شفاف، سفید یا شیری رنگ است. مقدار مخاط در ادرار ثابت نیست. به هر حال، مقادیر زیاد مخاط، یا مخاطی که دچار تغییر رنگ شده باشد می‌‏تواند نشانگر وجود عفونت یا معضل دیگری باشد.

در اغلب موارد خیس کردن بستر یا بی‎اختیاری ادراری در کودکان یک مشکل محسوب نمی‎شود. مسأله نوع واکنشی است که کودک یا خانواده در برابر آن نشان می‎دهند

خیس کردن بستر خواب که زیر عنوان انوریزیس شبانه یا بی‎اختیاری ادراری شبانه نیز شناخته می‎شود، در کودکان خردسال که هنوز مثانۀ آنها در حال رشد است، اتفاق شایعی محسوب می‎شود. این اختلال مبتلابه 15 درصد کودکان تا سن 5 سال است و تا سن 6 سالگی نیز پدیدۀ نامعمولی محسوب نمی‎گردد. به صورت میانگین دختران معمولاً در سن شش سالگی و پسران در سن هفت سالگی از این وضعیت رهایی پیدا می‎کنند. در ده سالگی 95 درصد کودکان دیگر دچار شب‎ادراری نمی‎شوند. متخصصان بیماری‌های کودکان می‌گویند که خیس کردن بستر یکی از شایع‎ترین علل مراجعۀ مرتبط به کودکان والدین به مراکز پزشکی است.

مناقشه‌‏ای در این مورد وجود دارد که آیا انزال زنان ادرار است یا نوع دیگری از مایع. انزال زنانه در مورد تمامی زنان اتفاق نمی‎افتد، اما برخی زنان جاری شدن آن را از مجرای ادرار در کوران ارگاسم تجربه می‎کنند

این امکان هست که زنان در بحبوحۀ مقاربت جنسی ادرار کنند. در طول رابطۀ جنسی احتمال وارد آمدن فشار بر مثانه توسط آلت تناسلی مرد، انگشتان وی یا چیزهای دیگر وجود دارد. دلیلش آن است که مثانه در بدن زنان نزدیک به واژن و چوچوله قرار گرفته است. در نتیجه، به نوعی تحریک شدن مثانه در طول سکس اتفاق نسبتاً شایعی است. در عین حال مناقشه‌‏ای در این مورد وجود دارد که آیا انزال زنان ادرار است یا نوع دیگری از مایع. انزال زنانه در مورد تمامی زنان اتفاق نمی‎افتد، اما برخی زنان جاری شدن آن را از مجرای ادرار در کوران ارگاسم تجربه می‎کنند. محققان "دانشگاه کلمبیا" این مایع را به عنوان مایعی که نه ادرار است و نه مایع واژن، توصیف کرده‎اند. به هر جهت، یک مطالعۀ دیگر مدعی شده است که این مایع ترشح ادرار کنترل نشده است.

مردان در تمامی سنین ممکن است دچار پروستاتیت شوند اما این بیماری در مردان جوان و میانسال شیوع بیشتری دارد.

پروستاتیت التهاب غده پروستات است. این التهاب ممکن است بر اثر عفونت و همچنین علل مختلف دیگری ایجاد شود. در سطح ایالات متحد آمریکا پروستاتیت سالانه مسؤول 2 میلیون پذیرش سرپایی در بخش‌های ارولوژی محسوب می‎شود. غده پروستات بخشی از سیستم تولید مثل مردان است. پروستات مجرای ادرار را می‎پوشاند، لولۀ باریکی که ادرار و منی از طریق آن از بدن خارج می‎شوند. عملکرد اصلی پروستات تولید مایع منی با هدف انتقال اسپرم از طریق مجرای ادرار است. NIH بر سر تعریف و طبقه‎بندی زیر در مورد پروستاتیت به اجماع رسیده است

بیماری مزمن کلیه در حال حاضر هیچ درمانی ندارد. به هر جهت، برخی درمان‎ها می‎توانند نشانه‌ها و علایم بیماری را کنترل کرده، عوارض آن را کاهش دهند، و سیر پیشرفت بیماری را کُند کنند.

 بیماری مزمن کلیه که زیر عنوان نارسایی مزمن کلیوی، بیماری مزمن کلیوی، یا نارسایی مزمن کلیه نیز شناخته می‎شود، بسیار بیش از آنچه مردم فکر می‎کنند گسترش دارد. این بیماری اغلب اوقات تا مراحل پیشرفتۀ خود کشف و تشخیص داده نشده باقی می‌ماند. این موضوع غیر نرمال نیست که مردم زمانی متوجه ابتلا خود به بیماری مزمن کلیه شوند که حد کارآیی کلیه به 25 درصد میزان نرمال رسیده باشد. بیماری مزمن کلیه یک بیماری با روند کند و در عین حال پیشروندۀ از دست رفتن عملکرد کلیه در طول چندین سال است. در نهایت این بیماری باعث ایجاد نارسایی کلیوی دایمی می‎شود.

مقالات دیگر...