دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سندرم نفروتیک معمولاً بر اثر آسیب دیدن گروهی از عروق خونی کوچک در کلیه ایجاد می‌شود

سندرم نفروتیک نوعی اختلال کلیوی است که باعث می‌شود تا بدن مقادیر بیش از حدی پروتئین در ادرار ترشح کند. سندرم نفروتیک معمولاً بر اثر آسیب دیدن گروهی از عروق خونی کوچک در کلیه ایجاد می‌شود. سندرم نفروتیک باعث ایجاد ورم (ادم) و مشخصاً در پا و مچ پا می‌شود و خطر مشکلات دیگری در مورد سلامت را افزایش می‌دهد. درمان سندرم نفروتیک شامل برطرف کردن مشکل زیربنایی مسبب ایجاد آن و مصرف دارو است. سندرم نفروتیک می‌تواند باعث افزایش خطر بروز عفونت و لخته شدن خون گردد. پزشک ممکن است برای پیشگیری از این عوارض و موارد دیگر مرتبط به سندرم نفروتیک دارو و تغییراتی در رژیم غذایی را توصیه کند.

تنها راه تشخیص قطعی بیماری تغییر حداقلی بیوپسی است

بیماری تغییر حداقلی نوعی بیماری کلیه است که در آن مقادیر بالای پروتئین در ادرار رها می‌شود. این بیماری شایع‌‌ترین علت سندرم نفروتیک در سطح جهان است. کلیه‌ها در حالت نرمال برای پاکسازی خون از فرآورده‌های زائد که به مرور زمان انباشته می‌شوند کار می‌کنند. برای انجام این کار کلیه‌ها مجبورند تا کل خون موجود در بدن را چند بار در روز فیلتر کنند. ادرار در واقع نتیجه فیلتر شدن خون است. در حالت نرمال کلیه‌ها می‌توانند این خون را بدون از دست دادن پروتئین‌هایی که گمان می‌رود در گردش خون باقی می‌مانند فیلتر کنند. به هر حال وقتی فیلترهای کلیه دچار آسیب شود، پروتئین‌ها گاه به داخل ادرار وارد می‌شوند.

اندازه سنگ کلیه نقشی در سرعت دفع سنگ از بدن بازی می‌کند

کلیه‌ها مسؤول زدودن اوره و مواد معدنی اضافی از خون هستند. بدن به طور معمول این فرآورده‌ها را به داخل ادرار رها می‌کند. به هر حال در برخی مواقع مقادیر زیاد این مواد معدنی ممکن است در کلیه‌ها انباشته شده باعث تشکیل سنگ‌های کریستال مانند شوند. سنگ کلیه ممکن است در یک کلیه یا هر دو کلیه شکل بگیرد. از این نقطه به بعد سنگ‌ها ممکن است وارد حالب شوند که لوله‌ای است که کلیه را به مثانه متصل می‌کند. سنگ‌های کلیه کوچک اغلب مسیر مورد اشاره را بدون هر گونه مشکلی طی می‌کنند و ممکن است سبب ایجاد علایم نشوند. سنگ‌های کلیه بزرگ‌تر ممکن است به حالب بچسبند، و باعث درد شوند. در صورت عدم دفع سنگ، شخص ممکن است دچار عوارضی مثل عفونت و آسیب کلیوی شود.

مصرف زیاد الکل می‌تواند باعث صدمه دیدن کلیه‌ها یا افزایش خطر بیماری مزمن کلیه شود

درد کلیه ممکن است شدید باشد. این درد راهی است که بدن برای هشدار در مورد اختلالات پزشکی جدی در پیش می‌گیرد، بنابراین بهترین کار آن است که نادیده گرفته نشود. مراجعه فوری به پزشک کمک می‌کند تا درمان مناسب یافت شده و نیز این کار می‌تواند خطر بروز عوارض را کاهش دهد. مصرف معتدل الکل نباید سبب درد کلیه شود. به هر حال، مصرف زیاد الکل می‌تواند باعث صدمه دیدن کلیه‌ها یا افزایش خطر بیماری مزمن کلیه شود. درد کلیه معمولاً در پشت، در دو طرف ستون فقرات و درست زیر دنده‌ها بروز می‌کند. کسی که دچار این نوع درد باشد، به ویژه اگر درد مزبور در طول ساعت‌ها یا روزها تشدید شود.

تغییر ناگهانی اندازه یا شکل بیضه می‌تواند نشانگر وجود یک مشکل باشد

بیضه‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلفی ظاهر می‌شوند. در عین حال موضوع شایعی است که یک بیضه بزرگ‌تر از دیگری و یکی از دیگری آویخته‌تر باشد. به علت این تنوعات زیاد، راه‌های متعددی برای اندازه‌گیری بیضه مردان وجود دارد. یک مقیاس به حجم توجه دارد، که در آن میانگین اندازه بیضه در حدود 20 سانتی‌متر مکعب است. راه دیگر ارزیابی اندازه بیضه اندازه‌گیری طول آن از سر تا ته است. به طور میانگین این طول بین 4.5 تا 5.1 سانتی‌متر است. مردان دارای بیضه‌های بسیار کوچک‌تر از این باید نگران باشند. به هر حال، اگر کوچکی بیضه با علایم دیگری همراه نباشد به ندرت مشکلی مطرح است. 

وقتی کسی دچار نارسایی کلیه کامل باشد، باقی مانده طول عمر وی به طور کلی فقط چند ماه خواهد بود

بیماری مزمن کلیه که در عین حال نارسایی مزمن کلیه نامیده می‌شود، توصیف‌گر کاهش تدریجی عملکرد کلیه است. وقتی بیماری مزمن کلیه به مراحل پیشرفته می‌رسد سطوح خطرناک مایع، الکترولیت‎ها و مواد زائد در بدن انباشته می‌شود. در مراحل اولیه بیماری مزمن کلیه، شخص ممکن است نشانه‌ها یا علایم اندکی داشته باشد. بیماری مزمن کلیه ممکن است تا زمان بروز اختلال قابل توجه در عملکرد کلیه خود را نشان ندهد. نشانه‌ها و علایم بیماری مزمن کلیه اغلب اوقات غیر اختصاصی است، به این معنی که آنها ممکن است توسط دیگر ناخوشی‌ها نیز ایجاد گردند.

اگرچه درد کلیه اغلب در یک سمت پشت بروز می‌کند، ممکن است در هر دو سمت به شکل همزمان بروز کرده و به سمت شکم یا کشاله ران گسترش یابد

بسیاری از علل بیماری کلیه که به درد کلیه منجر می‌شوند ناشی از بیماری‌های زیربنایی اکتسابی هستند که می‎توانند به شکل حاد یا مزمن بر عملکرد کلیه تأثیر منفی بگذارند. دیگر بیماری‌ها ریشه مادرزادی دارند. برخی از مردم ممکن است با یک ناهنجاری متولد شوند که به صورت ژنتیک بر کلیه‌ها تأثیر سوء می‌گذارد. درد کلیه ممکن است حاد، نسبتاً مداوم یا تند و تیز باشد. این وضعیت زیر عنوان "کولیک رنال" شناخته می‌شود. این نوع درد معمولاً زمانی دیده می‌شود که سنگ کلیه یا مشکلات دیگر باعث انسداد حالب یا لوله تخلیه کلیه می‌شوند.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.