دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سندرم مجرای ادراری توصیف کننده گروهی از علایم است که در هنگام بروز آزردگی در مجرای ادرار بروز می‌کنند

سندرم مجرای ادراری توصیف کننده گروهی از علایم است که در هنگام بروز آزردگی در مجرای ادرار بروز می‌کنند. مجرای ادرار لوله‌ای است که ادرار را از مثانه به خارج بدن حمل می‌کند. در این مقاله در مورد سندرم مجرای ادراری در کنار ریسک فاکتورها و علایم آن بحث خواهد شد. در عین حال موضوعات مربوط به تشخیص، درمان و پیشگیری از سندرم مجرای ادراری پوشش داده می‌شود. مجرای ادرار لوله عضلانی کوچکی است که بین مثانه و خارج بدن امتداد دارد. در مردان مجرای ادرار در کنار حمل ادرار به خارج از بدن وظیفه حمل منی از بیضه‌ها را در طول انزال ایفا می‌کند.

در مورد مردان طیفی از علل ممکن می‌توانند باعث ایجاد خون در ادرار شوند

در مورد مردان طیفی از علل ممکن می‌توانند باعث ایجاد خون در ادرار شوند. در موارد نادر هماچوری می‌تواند علامت هشداری برای سرطان آسیب زننده به دستگاه ادراری یا سیستم تولید مثل باشد. این انوع سرطان اغلب در صورت تشخیص و درمان زودهنگام قابل علاج هستند. گاهی از اوقات هماچوری صرفاً زیر میکروسکپ قابل کشف است، بنابراین هر کسی که دچار علایم برگشت کننده یا مداوم باشد باید به پزشک مراجعه کند.

در اغلب موارد درد مجرای ادرار در نتیجه عفونت یا تحریک ناشی از منشأهای زیست‌محیطی بروز می‌کند

درد مجرای ادرار به علل مختلفی رخ می‌دهد. در اغلب موارد این درد در نتیجه عفونت یا تحریک ناشی از منشأهای زیست‌محیطی بروز می‌کند. در هر حال در برخی موارد درد مجرای ادرار می‌تواند نشان دهنده یک مشکل جدی و زیربنایی باشد. مجرای ادرار بخشی از سیستم ادراری تحتانی است. مجرای ادرار لوله‌ای است که ادرار را از مثانه به خارج بدن حمل می‌کند. برخی از اوقات مجرای ادرار ملتهب و دردناک می‌شود. در این مقاله علل ممکن در این مورد و اطلاعاتی در مورد گزینه‌های درمانی ارائه خواهد شد.

تغییر در رنگ ادرار گاهی از اوقات پیامی در مورد وجود مشکلی در سلامت است

ادرار حامل آب اضافی و مواد زائدی است که کلیه‌ها از خون فیلتر می‌کنند. رنگ ادرار می‌تواند از زرد کمرنگ تا کهربایی تیره متفاوت باشد که این رنگ به نسبت آب موجود در ادرار به مواد زائد آن بستگی دارد. عوامل متعددی می‌توانند بر رنگ ادرار تأثیر بگذارند. اغلب این عوامل بدون ضررند، اما تغییر در رنگ ادرار گاهی از اوقات پیامی در مورد وجود مشکلی در سلامت است. ادرار تیره رنگ معمولاً نشانه‌ای از دهیدراسیون است. دهیدراسیون زمانی بروز می‌کند که بدن فاقد مقدار کافی آب است. برخی غذاها و نوشیدنی‌ها می‌توانند سبب ایجاد تغییر در رنگ یا بوی ادرار شوند.

تنگی مجرای ادرار می‌تواند باعث انسداد توانایی ادرار کردن شده و باعث شود تا ادرار به عقب و داخل دستگاه ادراری برگردد.

مجرای ادرار لوله باریکی است که ادرار را از مثانه ادراری به خارج از بدن حمل می‌کند. تنگی مجرای ادرار [تنگی مجرای ادراری] هنگامی مطرح است که باریک شدن مجرای مزبور بر اثر جراحت بافت بروز می‌کند. تنگی مجرای ادرار می‌تواند باعث انسداد توانایی ادرار کردن شده و باعث شود تا ادرار به عقب و داخل دستگاه ادراری برگردد. این اختلال می‌تواند به آسیب دیدن کلیه منجر گردد. تنگی مجرای ادرار می‌تواند یک مشکل آزار دهنده برای مردان و زنان باشد. احتمال بروز این بیماری در مردان به مراتب بیشتر است.

قهوه‌ای رنگ شدن ادرار (ادرار قهوه‎ای) طیفی از علل ممکن دارد که بیماری کبد و دهیدراسیون را شامل می‌شود

 قهوه‌ای رنگ شدن ادرار (ادرار قهوه‎ای) طیفی از علل ممکن دارد که بیماری کبد و دهیدراسیون را شامل می‌شود. درمان ادرار قهوه‎ای بر مبنای اختلال مسبب آن متفاوت است. این وضعیت می‌تواند به سادگی تجدید سیراب کردن بدن با آب یا گرفتن داروهای ضد ویروسی باشد. کلیه‌ها مواد زائد را از جریان خون فیلتر کرده و آنها را برای خروج از بدن به مجرای ادرار می‌فرستند. محتویات این مواد زائد که ادرار نامیده می‌شود می‌توانند طیفی از فرآورده‌های ضمنی گوارش تا هورمون‌ها را شامل باشند. ادرار به طور معمول رنگ زرد شفاف یا روشن دارد. تغییرات کوچکی در ترکیب ادرار می‌تواند بر رنگ آن تأثیر بگذارد. 

راهنمای زمانی مشخصی برای اینکه مردم چه مدت می‎توانند به شکل ایمن ادرار خود را نگه دارند، وجود ندارد.

وقتی کسی برای تخلیه مثانه احساس نیاز می‎کند دلیل پشت این نیاز به سادگی این نیست که مثانه پر از مایع شده است. در واقع فرآیند نسبتاً پیچیده‌ای وجود دارد که در آن بسیاری از عضلات، دستگاه‎ها و عصب‌ها با همدیگر عمل می‎کنند تا به شخص بگویند که زمان رفتن به توالت است. وقتی که مثانه در حالت نیمه پر قرار دارد، این وضعیت باعث فعال شدن برخی عصب‎ها در مثانه می‎شود. عصب‎ها موضوع را به مغز اطلاع می‎دهند تا مغز نیاز به ادرار کردن را القاء کند. آنگاه مغز پیام‌هایی به مثانه ارسال می‎کند که ادرار را تا زمان دفع نگه دارد. نگه داشتن ادرار نوعی مقابله آگاهانه با این پیام مربوط به ادرار کردن است. این پیام‎ها از فردی به فرد دیگر متفاوتند. 

مقالات دیگر...