دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در اغلب موارد درد مجرای ادرار در نتیجه عفونت یا تحریک ناشی از منشأهای زیست‌محیطی بروز می‌کند

درد مجرای ادرار به علل مختلفی رخ می‌دهد. در اغلب موارد این درد در نتیجه عفونت یا تحریک ناشی از منشأهای زیست‌محیطی بروز می‌کند. در هر حال در برخی موارد درد مجرای ادرار می‌تواند نشان دهنده یک مشکل جدی و زیربنایی باشد. مجرای ادرار بخشی از سیستم ادراری تحتانی است. مجرای ادرار لوله‌ای است که ادرار را از مثانه به خارج بدن حمل می‌کند. برخی از اوقات مجرای ادرار ملتهب و دردناک می‌شود. در این مقاله علل ممکن در این مورد و اطلاعاتی در مورد گزینه‌های درمانی ارائه خواهد شد.

قهوه‌ای رنگ شدن ادرار (ادرار قهوه‎ای) طیفی از علل ممکن دارد که بیماری کبد و دهیدراسیون را شامل می‌شود

 قهوه‌ای رنگ شدن ادرار (ادرار قهوه‎ای) طیفی از علل ممکن دارد که بیماری کبد و دهیدراسیون را شامل می‌شود. درمان ادرار قهوه‎ای بر مبنای اختلال مسبب آن متفاوت است. این وضعیت می‌تواند به سادگی تجدید سیراب کردن بدن با آب یا گرفتن داروهای ضد ویروسی باشد. کلیه‌ها مواد زائد را از جریان خون فیلتر کرده و آنها را برای خروج از بدن به مجرای ادرار می‌فرستند. محتویات این مواد زائد که ادرار نامیده می‌شود می‌توانند طیفی از فرآورده‌های ضمنی گوارش تا هورمون‌ها را شامل باشند. ادرار به طور معمول رنگ زرد شفاف یا روشن دارد. تغییرات کوچکی در ترکیب ادرار می‌تواند بر رنگ آن تأثیر بگذارد. 

راهنمای زمانی مشخصی برای اینکه مردم چه مدت می‎توانند به شکل ایمن ادرار خود را نگه دارند، وجود ندارد.

وقتی کسی برای تخلیه مثانه احساس نیاز می‎کند دلیل پشت این نیاز به سادگی این نیست که مثانه پر از مایع شده است. در واقع فرآیند نسبتاً پیچیده‌ای وجود دارد که در آن بسیاری از عضلات، دستگاه‎ها و عصب‌ها با همدیگر عمل می‎کنند تا به شخص بگویند که زمان رفتن به توالت است. وقتی که مثانه در حالت نیمه پر قرار دارد، این وضعیت باعث فعال شدن برخی عصب‎ها در مثانه می‎شود. عصب‎ها موضوع را به مغز اطلاع می‎دهند تا مغز نیاز به ادرار کردن را القاء کند. آنگاه مغز پیام‌هایی به مثانه ارسال می‎کند که ادرار را تا زمان دفع نگه دارد. نگه داشتن ادرار نوعی مقابله آگاهانه با این پیام مربوط به ادرار کردن است. این پیام‎ها از فردی به فرد دیگر متفاوتند. 

اگر کسی در مورد ادرار خود دچار نگرانی باشد، همیشه باید با پزشک مشورت کند. ادرار می‎تواند چیزهای بسیاری در مورد سلامت فرد به پزشک بگوید.

همه مردم این کار را می‎کنند، اما هر کسی در موردش حرف نمی‎زند: ادرار. رنگ، بو، مقدار، و کنترل بر ادرار [پیشاب، شاش،] می‎تواند سر نخ‎هایی در مورد سلامت مردم به دست دهد. گاهی از اوقات هم حرف زدن در مورد ادرار ممکن است کمی ناراحت کننده به نظر بیاید. اما جای نگرانی نیست - ما پرسش‎هایی را که مایلید تا جواب آنها را بدانید مطرح کرده‎ایم. اغلب مثانه‎ها از 50 تا 500 میلی‎لیتر ادرار (کمی بیش از محتوی یک و نیم بطری نوشابه) را در خود نگه می‎دارند. وقتی مثانه به حالت نیمه پر باشد، گیرنده‎هایی که اتساع مثانه را شناسایی می‎کنند کار پیام دادن به مغز را شروع می‌نمایند. به هر حال، وقتی پای ادرار کردن در میان باشد بسته به آنچه فرد خورده یا نوشیده است، اتفاقات متعددی می‎تواند بین مغز و مثانه رخ دهد. در این مقاله آنچه مردم باید در مورد ادرار بدانند تشریح شده است.

تغییر در رنگ ادرار گاهی از اوقات پیامی در مورد وجود مشکلی در سلامت است

ادرار حامل آب اضافی و مواد زائدی است که کلیه‌ها از خون فیلتر می‌کنند. رنگ ادرار می‌تواند از زرد کمرنگ تا کهربایی تیره متفاوت باشد که این رنگ به نسبت آب موجود در ادرار به مواد زائد آن بستگی دارد. عوامل متعددی می‌توانند بر رنگ ادرار تأثیر بگذارند. اغلب این عوامل بدون ضررند، اما تغییر در رنگ ادرار گاهی از اوقات پیامی در مورد وجود مشکلی در سلامت است. ادرار تیره رنگ معمولاً نشانه‌ای از دهیدراسیون است. دهیدراسیون زمانی بروز می‌کند که بدن فاقد مقدار کافی آب است. برخی غذاها و نوشیدنی‌ها می‌توانند سبب ایجاد تغییر در رنگ یا بوی ادرار شوند.

دفع سنگ کلیه ممکن است بسیار دردناک باشد، اما این سنـگ‎ها در صورت تشخیص به موقع باعث ایجاد صدمات دایمی نمی‎شوند.

سنگ کلیه ممکن است فاقد علایم باشد تا اینکه سنگ در کلیه به حرکت درآید یا وارد حالب شود. در این نقطه فرد ممکن است دچار نشانه‌ها و علایم به شرح زیر شود: درد شدید در پهلو و پشت، زیر قفسه دنده‌ای، دردی که به زیر شکم یا کشاله ران گسترش پیدا می‎کند، دردی که به صورت موج‎وار از راه می‎رسد و می‎تواند از نظر شدت در نوسان باشد، درد در هنگام ادرار کردن، صورتی، سرخ یا قهوه‎ای شدن ادرار، کف‎آلود یا بدبو شدن ادرار، تهوع و استفراغ، نیاز مداوم به ادرار کردن، ادرار کردن بیش از میزان معمول، تب و لرز در صورت وجود عفونت، ادرار کردن به میزان کم. درد ناشی از سنگ کلیه ممکن است تغییر کند، برای مثال به نقطه دیگری از بدن منتقل شود یا از نظر شدت افزایش یابد، زیرا سنگ کلیه درون دستگاه ادراری به حرکت درمی‎آید.

اگر کسی دچار پنوماتوری باشد نباید در مراجعه به پزشک برای مشخص کردن علت بروز این علامت سهل‎انگاری کند.

پنوماتوری [پنوماتوریا، نیماتوریا] اصطلاحی برای توصیف حباب‎های هوا در ادرار است. پنوماتوری به تنهایی یا خود به خود بیماری محسوب نمی‎شود اما می‎تواند علامتی در مورد برخی اختلالات مربوط به سلامت باشد. دورنما برای پنوماتوری به میزان زیادی بستگی به علت بروز این علامت دارد. اگر کسی دچار عفونت دستگاه ادراری باشد، احتمالاً مراجعه به پزشک و مصرف آنتی‎بیوتیک‎های تجویز شده به رفع مشکل خواهد انجامید. اگر کسی بر اثر دیورتیکولیت دچار فیستول شود، درمان برای رفع مشکل دارای چند مرحله خواهد بود. حتی با وجودی که علامت مورد بحث ممکن است مشکلی جدی برای سلامت نباشد، نباید آن را نادیده گرفت. پنوماتوری پیامی از سوی بدن در این مورد است که اتفاقی در مثانه یا روده فرد در حال رخ دادن است. اگر کسی دچار پنوماتوری باشد نباید در مراجعه به پزشک برای مشخص کردن علت بروز این علامت سهل‎انگاری کند.

مقالات دیگر...