دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

عفونت کلیه مبتلابۀ 3 تا 4 مرد از هر 10.000 مرد و 15 تا 17 زن از هر 10.000 زن است.

عفونت کلیه که زیر عنوان عفونت رنال یا پیلونفرایتیس (پیلونفریت) نیز شناخته می‎شود، نوع شایعی از عفونت دستگاه ادراری است. باکتری‎ها اغلب مثانه یا مجرای ادرار را عفونی کرده و به یکی از کلیه‌ها یا هر دوی آنها گسترش می‎یابند.  زنان، مادران باردار، کودکان زیر 2 سال، و افراد در سنین بالای 60 سال بیشتر دچار عفونت کلیه می‎شوند. بنا به آمار عفونت کلیه مبتلابۀ 3 تا 4 مرد از هر 10.000 مرد و 15 تا 17 زن از هر 10.000 زن است. وقتی کسی دچار عفونت کلیه می‎شود به طور معمول علایم به سرعت و در طول یک روز یا حتی چند ساعت ظاهر می‎شوند. 

اگر فرد به این نکته پی ببرد که ادرار وی گرم‎تر از حالت نرمال یا به حالت داغ از مجرای ادرار خارج می‎شود، این بدان معنی است که عفونت یا جراحتی در میان است

ادرار به دو دلیل ممکن است داغ احساس شود - یا به دلیل اینکه دمای ادرار بالاتر از میزان معمول است، یا به این دلیل که ادرار کردن سبب ایجاد سوزش می‎شود. هر دو علامت به احتمال وجود عفونت اشاره دارند، بنابراین در اینجا استفاده از کمک پزشکی مهم است، به ویژه اگر در کنار علایم مزبور علایمی دیگر نیز وجود داشته باشد. ادرار به طور معمول دارای همان دمای بدن است، یعنی به طور میانگین 37 درجه سانتی‎گراد. این بدان معنی است که وقتی ادرار از دستگاه ادراری موسوم به مجرای ادرار خارج می‎شود، می‎تواند توسط پوست در تماس با آن شامل پوست ناحیۀ تناسلی، دست‎ها یا پاها، گرم احساس شود. در هوای سرد فرد ممکن است جریان بخاری را که از ادرار متصاعد می‎شود، ببیند. این موضوع که ادرار گرم یا داغ احساس شود موضوع کاملاً نرمالی است. ادرار به ویژه در هنگام سرد بودن بدن یا دست‌های فرد گرم احساس می‎شود.

تخمین زده می‎شود که 30 درصد زنان در سنین 30 تا 60 سال دچار بی‎اختیاری ادراری هستند در حالی که این رقم برای مردان بین 1.5 تا 5 درصد است.

بی‎اختیاری ادراری نشت غیر ارادی ادرار اسـت. ایـن بدان مـعنی اسـت که فرد در زمانی که نمی‎خواهد، ادرار می‎کند. در بی‎اختیاری ادراری کنترل بر اسفنکتر ادراری یا از دست می‎رود یا تضعیف می‎شود. بی‎اختیاری ادراری مشکل شایعی است که مردمان بسیاری به آن مبتلا هستند. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی ارولوژی" یک‌چهارم تا یک‌سوم مردان و زنان در ایالات متحد آمریکا دچار بی‎اختیاری ادراری هستند. بی‎اختیاری ادراری در زنان بیش از مردان شایع است. تخمین زده می‎شود که 30 درصد زنان در سنین 30 تا 60 سال دچار بی‎اختیاری ادراری هستند در حالی که این رقم برای مردان بین 1.5 تا 5 درصد است.

بوی شیرینی در ادرار یک وضعیت شایع پزشکی است که پزشکان به مشاهدۀ آن خو گرفته‎اند. فارغ از علت بروز بو هر قدر فرد زودتر به پزشک مراجعه کند دورنمای درمان بهتر خواهد بو

ادرار در صورت داشتن مقادیر زیاد گلوکز، که نوعی قند محسوب می‎شود، ممکن است بوی شیرینی بدهد. دیابت یکی از علل شایع بروز چنین وضعیتی است اما تغییر بوی ادرار در مردم به دلایل متعددی امکان وقوع دارد. ادرار مسائل زیادی را در مورد سلامت انسان روشن می‎کند. بنابراین اگرچه ممکن است چنین احساس شود که بحث در مورد بوی ادرار با پزشک چیز غریبی است، این موضوع اهمیت دارد که مردم در صورت بروز هر گونه تغییر ناگهانی در نمای ظاهری یا بوی ادرار خود با پزشک مشورت کنند. از آنجا که ادرار به دفع زائدات بدن کمک می‌کند، نوع رژیم غذایی و مایعات مصرفی فرد می‎تواند بر نمای ظاهری و بوی ادرار تأثیر بگذارد.

در اغلب موارد علت دقیق بروز هیپوسپادیاس مشخص نیست. برخی از اوقات، هیپوسپادیاس اختلالی ژنتیکی است، اما محیط زیست نیز در این مورد نقشی بازی می‎کند.

هیپوسپادیاس (یا به تلفظ دقیق‎تر: های-پو-اسپی-دی-اس*) یک اختلال مادرزادی است که در آن دهانۀ مجرای ادرار به جای سر آلت تناسلی مردانه در زیر آن قرار دارد. مجرای ادرار لولۀ باریکی است که ادرار از طریق آن از مثانه تخلیه و از بدن خارج می‎شود. هیپوسپادیاس اختلالی شایع است و سبب ایجاد مشکل در مراقبت از نوزاد نمی‎شود. جراحی به طور معمول باعث ایجاد نمای نرمال در آلت تناسلی بچه می‎شود. در صورت درمان موفقیت‎آمیز هیپوسپادیاس اکثر مردان می‎توانند به طور طبیعی ادرار کنند و تولید مثل طبیعی داشته باشند.

ناباروری جدی‎ترین عارضه‎ای است که می‎تواند بر اثر واریکوسل ایجاد شود. بروز ناباروری در این مورد احتملاً ناشی از آن است که افزایش مقدار خون در ناحیۀ بیضه باعث افزایش دمای بیضه‌ها می‎شود.

واریکوسل عارضه‎ای شبیه به واریس وریدی است اما به جای پا در اطراف بیضه‎ها بروز می‎کند. واریکوسل‎ها معمولاً باعث بروز مشکلات جدی نمی‎شوند اما می‎توانند بر باروری مردان تأثیر منفی بگذارند. واریکوسل زمانی بروز می‎کند که برخی وریدها در کیسۀ بیضه به علت سوء عملکرد موجود در برخی دریچه‎های درگیر در پمپاژ خون بزرگ می‎شوند. واریکوسل مبتلابۀ 15 درصد مردان است و در آن گرایشی به بروز در سنین 15 تا 25 سال به چشم می‎خورد. واریکوسل‎ها معمولاً دچار یک بیضه می‎شوند و بیضۀ چپ در این مورد آسیب‌پذیرتر است.

مناقشه‌‏ای در این مورد وجود دارد که آیا انزال زنان ادرار است یا نوع دیگری از مایع. انزال زنانه در مورد تمامی زنان اتفاق نمی‎افتد، اما برخی زنان جاری شدن آن را از مجرای ادرار در کوران ارگاسم تجربه می‎کنند

این امکان هست که زنان در بحبوحۀ مقاربت جنسی ادرار کنند. در طول رابطۀ جنسی احتمال وارد آمدن فشار بر مثانه توسط آلت تناسلی مرد، انگشتان وی یا چیزهای دیگر وجود دارد. دلیلش آن است که مثانه در بدن زنان نزدیک به واژن و چوچوله قرار گرفته است. در نتیجه، به نوعی تحریک شدن مثانه در طول سکس اتفاق نسبتاً شایعی است. در عین حال مناقشه‌‏ای در این مورد وجود دارد که آیا انزال زنان ادرار است یا نوع دیگری از مایع. انزال زنانه در مورد تمامی زنان اتفاق نمی‎افتد، اما برخی زنان جاری شدن آن را از مجرای ادرار در کوران ارگاسم تجربه می‎کنند. محققان "دانشگاه کلمبیا" این مایع را به عنوان مایعی که نه ادرار است و نه مایع واژن، توصیف کرده‎اند. به هر جهت، یک مطالعۀ دیگر مدعی شده است که این مایع ترشح ادرار کنترل نشده است.

مقالات دیگر...