دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

رنگ ادرار - انواع تغییرات و علل

ادرار، پیشاب، شاش، بول، قاروره، ادرار نارنجی، ادرار سبز، ادرار قهوه‎ای، کاروتن، هموگلوبین، پروتئین در ادرار، خون در ادرار، هماچوری، پوفیری، هموگلوبینوری، مارچوبه، هویج، بوی ادرار، کم‎آبی بدن، ادرار کف‎آلود، ادرار ابری

ادرار به طور معمول دارای رنگ زرد روشن است، اما عمق زردی می‎تواند از نظر سلامت معانی متفاوتی داشته باشد

مقالات ارولوژی / نفرولوژی

• مارکوس مک‎گیل، دکتر النا بیگرز
• ترجمه هامیک رادیان

ادرار (پیشاب، شاش، بول، کمیز، قاروره) طبیعی باید زرد کم‎رنگ باشد. ادرار ممکن است رنگی شفا‎ف‌تر داشته بدون حالت ابری (کف‎آلود) یا تجمع ذرات باشد.
"چرا ادرار من دارای رنگ زرد روشن است؟" پرسشی است که می‎توان به آن پاسخ داد اگر که معنی زرد روشن تعریف شود.
این مقاله طیف کامل رنگ‌های محتمل برای ادرار و دلایل وجود چنین رنگ‎هایی در ادرار را توضیح می‎دهد. اگر زرد روشن به معنی زرد نئونی باشد، بروز این رنگ در ادرار دلیل مشخصی دارد.

مطالب این مقاله:
• مرور اجمالی
• رنگ‎های ادرار
• دیگر نشانه‌ها
• دکتر

چرا ادرار زرد رنگ است؟
جواب دادن به سؤال مطرح شده در بالا، ممکن است به پوشش این موضوع که چرا و چه وقت ادرار واقعاً دارای رنگ فلورسنتی روشن است کمک کند.
ادرار دارای رنگ زرد نئونی پیامی در این مورد است که مصرف ویتامین B در فرد بالا است، اگرچه این موضوع، موردی بی‌ضرر تلقی می‎شود.

رنگ نرمال برای ادرار چیست؟
ادرار به طور معمول دارای رنگ زرد روشن است، اما عمق زردی می‎تواند از نظر سلامت معانی متفاوتی داشته باشد.
زردی رنگ ادرار رو به تیرگی می‎رود وقتی که غلظت ادرار افزایش پیدا می‎کند. غلظت ادرار به معنی بخش مواد زائد درون آب موجود در ادرار است.
بخش مواد زائد در کنار آب ادرار تیرگی رنگ ادرار را افزایش می‎دهد زیرا در این حالت از مقدار مایع موجود در ادرار کاسته می‎شود. این وضعیت در عین حال بر اثر از دست دادن مایعات زیاد به دلایل دیگر مثل تعریق نیز بروز می‎کند.

چه چیز به ادرار رنگ زرد سالم آن را می‎دهد؟
رنگ زرد در ادرار نرمال از ماده‎ای به نام یوروکروم می‎آید یوروکروم همچنین زیر عنوان یوروبیلین شناخته می‎شود و نتیجۀ در هم شکستن و خرد شدن هموگلوبین است.
هموگلوبین پروتئینی در سلول‎های قرمز خون است که امکان حمل اکسیژن در بدن را برای خون فراهم می‎کند. گبلول‎های قرمز خون روزانه به تعداد میلیونی تجدید تولید می‎شوند، بنابراین گلبول‌های کهنه باید خرد شوند و درهم بشکنند. یوروکروم یا فرآوردۀ ضمنی این فرآیند در ادرار به رنگ زرد ظاهر می‎شود.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

خون در ادرار یا هماچیوریا (هماچوری)

رنگ ادرار سطح سیراب بودن بدن را نشان می‎دهد
رنگ زرد ادرار از دیرباز به عنوان نشانگر تعادل مایعات در بدن قلمداد شده است. تنها در دوره‎های اخیر بوده که رنگ ادرار خود را به عنوان یک راه قابل اعتماد برای پایش سیراب بودن بدن در طول ورزش اثبات کرده است.
مردم می‎توانند به رنگ ادرار خود نگاه کنند و آن را برای تشخیص این موضوع که آیا مقدار کافی مایعات مصرف کرده‎اند یا خیر، مورد استفاده قرار دهند. وجود تیرگی در رنگ زرد ادرار عنوان کنندۀ این موضوع است که فرد دچار کم‎آبی بدن است و نیاز به خوردن آب دارد.

رنگ‏‌های غیر نرمال در ادرار و علت آنها
ادرار ممکن است طیف قابل توجهی از رنگ‎ها را داشته باشد، و برخی از این رنگ‎ها هشداری از یک مشکل پزشکی محسوب می‎شوند. بسیاری از علل محتمل در زیر قید شده است، اما فهرست ارائه شده کامل نیست. تغییرات رنگ ادرار می‎تواند به دلایل دیگری نیز بروز کند. بهترین انتخاب برای مردم دچار نگرانی در بارۀ رنگ ادرار مراجعه به پزشک است.

ادرار نارنجی
نارنجی رنگ شدن ادرار ممکن است نتیجۀ مصرف دارو باشد. مثال‌هایی در این مورد شامل آنتی‎بیوتیک ریفامپین و داروی ضد درد فنازوپیریدین است که برای درد مثانه در هنگام ادرار کردن به کار می‎رود. برخی مدرها و نیز عامل‎های شیمی درمانی نیز می‎توانند باعث تغییر رنگ ادار به نارنجی شوند.
عوامل غذایی پشت نارنجی رنگ شدن ادرار شامل مصرف زیاد هویج است، زیرا هویج‎ها دارای ماده‎ای به نام کاروتن هستند که می‎تواند باعث تغییر رنگ ادرار به نارنجی شود. ویتامین C، تمشک، چغندر قند، و ریواس نیز می‎توانند اثرات مشابهی بر رنگ ادرار داشته باشند.

ادرار قرمز
قرمز رنگ شدن ادرار دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد.
وجود خون در ادرار یکی از دلایل است، و نیز دلیلی برای مراجعۀ فرد به دکتر محسوب می‎شود. وجود خون در ادرار زیر عنوان هماچوری شناخته می‎شود.
یک اختلال مرتبط به خون به نام هموگلوبینوری نیز می‎تواند باعث قرمز رنگ شدن ادرار گردد، و همین نقش را میوگلوبینوری دارد که در مورد عضلات رخ می‎دهد.
دلایل بی‌ضرر قرمز رنگ شدن ادرار شامل وجود چغندر قند یا شاه‎توت در رژیم غذایی است.

ادرار قهوه‎ای
داروهایی که باعث قهوه‏ای رنگ شدن ادرار می‎شوند شامل موارد زیرند:
• داروهای ضد روان‎پریشی مثل کلرپرومازین (تورازین) و تیوریدازین (ملاریل)
• آنتی‎بیوتیک‎هایی مثل مترونیدازول (از جمله فلاژیل) و نیتروفورانتین (برای مثال فورادانتین)
• داروی ضد صرع به نام فنی‎توئین (دیلانتین)
• مدرهای سینوساید (مدر سنا، سنوکات)

ادرار بنفش سیر
اختلالی به نام پورفیری (پوروفیریا) سبب می‎شود تا ادرار به رنگ بنفش تیره درآید. پورفیری یک اختلال متابولیک نادر محسوب می‎شود.

ادرار سبز
ادرار به دلایل زیر می‎تواند به رنگ سبز درآید:
• مصرف داروها و دیگر ترکیبات حاوی فنول، مثل پرومتازین که برای درمان آلرژی و تهوع به کار می‏رود و نیز پروپوفول، دارویی که در بیهوشی (هوشبری) کاربرد دارد.
• دیگر داروها شامل داروی ضد افسردگی تریپ‌تیلین، سایمتدین، که برای کاهش اسید معده به کار می‎رود، و داروی ضد درد ایندومتاسین
• رنگ‎ها شامل آبی نیلی، که برای تست‎های کلیوی به کار می‎رود، اسید کربولیک، و مشتقات فلاوین
• بیلی‎وردین، که یک رنگدانۀ صفرا است
عفونت با باکتری پسودوموناس
متیلن بلو، رنگی که به عنوان دارو نیز مورد استفاده دارد می‎تواند باعث ایجاد رنگ سبزآبی در ادرار شود.
نشریات پزشکی اغلب به انتشار گزارش مورد اقدام می‎کنند. در گزارش مورد اغلب گرایشی به تشریح موارد غیر معمول مشاهده شده توسط پزشکان دیده می‎شود. یک گزارش مورد که در سال 1999 در نشریۀ "نفرولوژی، دیالیز، پیوند" منتشر شد دارای چنین عنوانی بود: یک مورد از ‘ادرار سبز’.
اعتقاد بر آن بود که سبزی رنگ ادرار بیمار به علت یک بیماری به نام کولیت اولسراتیو باشد. نویسندگان مطالعه نوشته بودند که این ناخوشی به این معنی است که یک رنگ غذایی که به طور معمول قابل جذب نیست در جدار رودۀ بیمار جذب شده بود.

دیگر نشانه‎هایی که باید برای رنگ ادرار به آنها توجه کرد
ادرار می‎تواند به راه‌هایی غیر از رنگ نشان دهندۀ تغیرات ایجاد شده در بدن باشد. تغییر بوی ادرار یکی از این راه‎ها است.

ادرار ابری
ابری بودن ادرار می‎تواند پیامی از یک سری مشکلات محتمل باشد. در مورد زنان این می‎تواند از ترشحات واژینال ناشی شود. دیگر تغییراتی که ممکن است سبب ابری شدن ادرار شوند عبارتند از:
• کم‎آبی بدن می‎تواند ادرار را به حالت فوم یا کف درآورد
• عفونت‎های مثانۀ ادراری و عفونت‎های دستگاه ادراری تحتانی
• بیماری کلیوی شامل سنگ کلیه
سفید یا شیری رنگ شدن ادرار می‎تواند بر اثر عفونت ایجاد گردد. دیگر علت در این مورد شامل وجود مواد معدنی زیاد مثل کلسیم، یا وجود پروتئین زیاد در ادرار است.
مشکلات کلیوی و نیز پروتئین زیاد می‎توانند در عین حال باعث ایجاد حالت فوم مانند (کف‎آلود) در ادرار شوند. کف‎آلود شدن موقتی ادرار معمولاً نتیجۀ وجود ناپایداری در جریان ادرار است. اگر حالت ابری بودن ادرار بیش از چند روز ادامه داشته باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

بوی ادرار
بوی ادرار ممکن است تغییر کند. برخی تغییرات در این مورد بی‌ضررند در حالی که مابقی می‎تواند نشانۀ بیماری باشند:
• خوردن مقدار زیاد مارچوبه می‎تواند باعث شود که ادرار دارای بویی مثل بوی کلم پوسیده شود
• عفونت‎های دستگاه ادرای می‎توانند باعث ایجاد بوی زننده در ادرار شوند
• ادرار دارای بویی که به شیرینی می‎زند می‎تواند یکی از نشانه‌های دیابت باشد

چه هنگامی برای تغییرات ادرار به پزشک مراجعه کنیم
بسیاری از تغییرات ایجاد شده در رنگ ادرار موقتی هستند و در صورت عدم مصرف برخی مواد غذایی رفع می‎شوند. اغلب تغییرات رنگی مورد بحث بی‌ضرر هستند.
مراجعه به پزشک هنگامی که کم‌آبی بدن ناشی از بیماری باشد، یا اگر فرد قادر به حفظ مایعات بدن نباشد، اهمیت دارد. این موضوع به ویژه هنگامی مهم است که هیچ توضیحی برای کم‎آبی بدن وجود نداشته یا کم‎آبی بدن شدید باشد.
کم‎آبی بدن می‎تواند برای هر کسی خطرناک باشد، اما به طور خاص برای گروه‌های آسیب‌پذیر مردم مثل کودکان خردسال و افراد پیر خطرناک است.
یک دلیل قاطع برای مراجعه به پزشک ایجاد رنگ سرخ در ادرار است. در عین حال اگر هر گونه شکی در مرود علت تغییر رنگ ادرار وجود داشته باشد مردم باید به دکتر مراجعه کنند.
برخی از مشکلات موجب تغییر رنگ ادرار نادر اما جدی هستند. وجود تومور در دستگاه ادراری مثالی از موارد نادر است که نیاز به تشخیص فوری دارد.
مراجعه به دکتر در عین حال اگر تغییرات رنگ ادرار بیش از 2 تا 3 روز ادامه داشته باشد مهم است. علایم دیگری نیز که باعث ایجاد نگرانی باشند لزوم مراجعه به دکتر را مورد تأکید قرار می‎دهند./

Source:
Why is my urine bright yellow? Colors, changes, and causes
Last reviewed Sun 30 October 2016
By Markus MacGill
Reviewed by Alana Biggers, MD, MPH

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

افزایش سرانجام بد در بارداری با آسیب کلیوی مربوط به گذشته

چرا چشم‌های من زردند؟ بررسی علل زردی چشم در کودکان و بزرگسالان

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.