دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

احتباس ادرار می‌تواند به عنوان مشکلی برای کودکان نازاده ظاهر شود. یکی از نشانه‎های وجود انسداد در بچه متولد نشده پایین‌تر بودن میزان مایع آمنیوتیک نسبت به محدوده نرمال است.

مقالات ارولوژی / نفرولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• اریکا راث
• زیر نظر: دانشکده پزشکی دانشگاه ایلی‌نویز - شیکاگو
• ترجمه محمدقاسم رافعی

احتباس ادرار (شاشبند) هنگامی مطرح می‌شود که ادرار نتواند به علت وجود برخی انواع انسداد (یا به شکل محدود یا به طور کامل) از طریق مجرای ادرار، مثانه یا حالب (میزنای) از بدن خارج شود. در این وضعیت ادرار به جای خروج از کلیه و ورود به مثانه به عقب برگشته، دچار سیر قهقرایی شده به درون کلیه برمی‌گردد.
حالب‌های ادراری دو لوله هستند که ادرار را از کلیه‌ها به مثانه حمل می‌کنند. شاشبند شدن می‎تواند سبب ورم و دیگر صدمات به یکی از کلیه‌ها یا هر دوی آنها شود.
این اختلال می‌تواند هم زنان و هم مردان را درگیر کند. مشکل مزبور را حتی می‌توان در طول بارداری در مورد بچه نازاده نیز مشاهده کرد.

[مطالب این مقاله:]
• علل احتباس ادرار یا شاشبند
• علایم احتباس ادرار یا شاشبند
• تشخیص احتباس ادرار یا شاشبند
• درمان احتباس ادرار یا شاشبند
• دورنما

علل احتباس ادرار یا شاشبند
احتباس ادرار بر اثر طیفی از عوامل ممکن است ایجاد شود. فشار ناشی از این اختلال می‌تواند به کلیه‎ها و حالب‌ها آسیب برساند.
انسداد موقتی یا دایمی در حالب یا مجرای ادرار (که ادرار از طریق آن از بدن خارج می‌شود) می‎تواند بر اثر عوامل زیر ایجاد گردد:
• آسیب دیدگی‌هایی مثل شکستگی لگن
• وجود توده توموری که در کلیه‎ها، مثانه، رحم یا کولون گسترش یافته باشد
• بیماری‌های دستگاه گوارش
• سنگ‌های کلیه به دام افتاده در حالب
• لخته‌های خون
اختلالات سیستم عصبی نیز می‌توانند باعث ایجاد شاشبند شوند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که عصب‎های مسؤول کنترل مثانه به شکل درست عمل نمی‌کنند. استفاده از داروهای نوروژنیک برای کنترل مثانه بیش‌فعال نیز می‎تواند در برخی موارد به احتباس ادرار یا شاشبند منجر گردد.
بزرگ شدن پروستات یک عامل شایع احتباس ادرار در مردان به شمار می‌رود. زن باردار نیز ممکن است بر اثر وزن اضافی ناشی از جنین که به سمت پایین و مثانه زن فشار وارد می‌کند دچار مشکل معکوس شدن یا برگشت جریان ادرار شود. به هر حال مورد شاشبند ناشی از بارداری بسیار نادر است.

علایم احتباس ادرار یا شاشبند
آغاز احتباس ادرار می‌تواند بسیار سریع و به شکل حاد بوده یا روندی کند و پیشرونده داشته باشد. فرد مبتلاء به اختلال مورد بحث در بخش میانی یک طرف بدن خود یا هر دو طرف آن دچار درد می‌شود. میزان و محدوده درد در هر کسی متفاوت است و به میزان درگیری یک کلیه یا هر دو کلیه بستگی دارد.
تب، تهوع، و استفراغ نیز علایم شایع احتباس ادرار به شمار می‌روند. فرد ممکن است دچار ورم و حساسیت کلیه‎ها شود زیرا ادرار به عقب برگشته وارد کلیه‌ها می‌شود.
تغییر در عادات ادرار کردن می‌تواند نشان دهنده وجود انسداد در حالب‎ها باشد. علایمی که در این مورد باید گوش به زنگ آنها بود عبارتند از:
• دشواری در دفع ادرار
• کندی جریان ادرار که گاهی از اوقات زیر عنوان "ادرار قطره‌چکانی" توصیف می‎شود
• نیاز مکرر به ادرار کردن به ویژه در هنگام شب (نوکتوریا یا شب‎ادراری)
• این احساس که مثانه تخلیه نمی‌شود
• کاهش میزان برون‌ده ادراری
• وجود خون در ادرار
اگر فقط یکی از کلیه‌ها درگیر مشکل مزبور شده باشد فرد ممکن است با کاهش مقدار ادرار دفع شده توسط خود مواجه شود. به طور معمول برای انسداد جریان دفع ادرار نیاز است که هر دو کلیه مسدود شوند.

علایم در کودکان نازاده
احتباس ادرار می‌تواند به عنوان مشکلی برای کودکان نازاده ظاهر شود. یکی از نشانه‎های وجود انسداد در بچه متولد نشده پایین‌تر بودن میزان مایع آمنیوتیک نسبت به محدوده نرمال است. ادرار یکی از اجزاء مایع آمنیوتیک مسوب می‎شود. جنین مبتلاء به شاشبند قادر به دفع ادرار از بدن خود نیست. این اختلال به افت میزان مایع آمنیوتیک منجر می‎شود که این می‌تواند به بروز عوارضی برای جنین یا تولد بچه بینجامد.

تشخیص احتباس ادرار یا شاشبند
پزشک می‌تواند وجود مشکل احتباس ادرار را از طریق انجام یک اولتراسوند (سونوگرافی) تشخیص دهد. اسکن کردن ناحیه لگن و کلیه‌ها نشان خواهد داد که آیا ادرار مسیر طبیعی خود را طی می‌کند یا اینکه به عقب برگشته و وارد کلیه‎ها می‌شود. تست‎های تصویربرداری می‎توانند انسداد موجود را برای پزشک قابل مشاهده کنند.

درمان احتباس ادرار یا شاشبند
هدف اصلی درمان در احتباس ادرار برطرف کردن انسداد ایجاد شده است.

عمل جراحی
جراح توده‎هایی مثل تومورهای سرطانی، پولیپ‌ها یا بافت مجروح را که در اطراف و درون حالب‎ها شکل گرفته‎اند از بدن خارج می‌کند. وقتی عمل پاکسازی انسداد انجام شود آنگاه ادرار خواهد توانست تا به سهولت به درون مثانه جریان یابد.

جاگذاری استنت
یک روش کمتر مداخله‌ای درمانی در این مورد جاگذاری استنت در حالب مسدود شده یا کلیه است. استنت یک لوله مش است که باعث باز ماندن حالب یا ناحیه دچار انسداد در کلیه می‌شود. استنت‌گذاری می‎تواند راه حلی برای مواردی باشد که در آنها باریک شدن بافت مجروح یا دیگر علل باعث تنگی حالب‌ها شده است.
دکتر با استفاده از یک لوله انعطاف‌پذیر به نام کاتتر استنت را در حالب قرار می‌دهد. کاتتریزاسیون یا کاتترگذاری به طور معمول تحت بی‌حسی و در شرایط بیدار بودن بیمار انجام می‎شود. در برخی موارد نیاز است تا برای انجام این اقدام پزشکی آرام‌بخشی صورت گیرد.

درمان برای کودکان نازاده
دکتر ممکن است در برخی موارد بتواند انسداد جنینی را درون رحم برطرف کند. پزشک در این مورد ممکن است از یک شانت یا سیستم تخلیه در مثانه بچه نازاده استفاده کند. شانت مزبور ادرار را به داخل کیسه آمنیوتیک تخلیه می‌کند.
درمان جنینی صرفاً هنگامی انجام می‌شود که به نظر می‌رسد کلیه جنین به شکل غیر قابل برگشتی در حال آسیب دیدن است. اغلب اوقات پزشکان ترمیم عملکرد کلیه و رفع انسداد حالب‌ها را به بعد تولد بچه موکول می‌کنند.

چشم‌انداز درازمدت
دورنما در احتباس ادرار به این موضوع بستگی دارد که آیا یک کلیه و یا هر دو کلیه درگیر شده است. مردمی که انسداد فقط در یک کلیه آنها ایجاد شده باشد کمتر محتمل است که با شاشبند مزمن مواجه شوند. افراد دچار انسدادهای برگشت کننده در مورد یک کلیه یا هر دو کلیه بیشتر محتمل است که به صدمات گسترده کلیوی دچار شوند. آسیب دیدگی کلیه ممکن است مشکلی برگشت پذیر باشد و نیز امکان دارد که بر مبنای وضعیت سلامت فرد بدون تغییر باقی بماند./

Source:
Healthline
Obstructive Uropathy
Medically reviewed by University of Illinois-Chicago, College of Medicine
on May 16, 2017 —
Written by Erica Roth

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

افزایش سرانجام بد در بارداری با آسیب کلیوی مربوط به گذشته

یک مطالعة تازه دریافته است که خطر پره‌اکلامپسی و دیگر عوارض بارداری ممکن است در مادران بارداری که دارای سابقة آسیب کلیوی هستند بیشتر باشد، حتی اگر عملکرد کلیة آنان در زمان پیش از بارداری نرمال بوده با

چرا چشم‌های من زردند؟ بررسی علل زردی چشم در کودکان و بزرگسالان

چشم‌ها می‌توانند چیزهای زیادی در مورد افراد بگویند. این ارگان نه فقط چشم‌اندازی به درون شخصیت فرد عرضه می‌کند بلکه می‌تواند سرنخ‌هایی در مورد سلامت عمومی بدن به دست دهد. وقتی سفیدی چشم به زردی می‌زند،

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.