دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اگر کسی دچار پنوماتوری باشد نباید در مراجعه به پزشک برای مشخص کردن علت بروز این علامت سهل‎انگاری کند.

مقالات ارولوژی / نفرولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر سوزان فالک، کاترین واتسون
• ترجمه هستی فراست‌فر

پنوماتوری [پنوماتوریا، نیماتوریا] اصطلاحی برای توصیف حباب‎های هوا در ادرار است. پنوماتوری به تنهایی یا خود به خود بیماری محسوب نمی‎شود اما می‎تواند علامتی در مورد برخی اختلالات مربوط به سلامت باشد.
علل شایع پنوماتوری شامل عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs) و وجود معبرهای میان کولون و مثانه (موسوم به فیستول) هستند.

[در این مقاله می‌خوانیم:]
• علایم پنوماتوریا [پنوماتوری]
• علل پنوماتوری
• تشخیص پنوماتوری
• درمان پنوماتوری
• دورنما

پنوماتوری چگونه به نظر می‌رسد؟
اگر کسی دچار پنوماتوری باشد، احساس می‌کند که گاز (هوا) یا حباب جریان اختلال را مختل می‎کند. ممکن است ادرار فرد پر از حباب‎های کوچک هوا به نظر برسد. این وضعیت متفاوت از حالت کف‌آلود بودن ادرار است که به طور معمول نشان دهنده وجود مقدار زیادی پروتئین در ادرار است.
از آنجا که پنوماتوری یک علامت برخی اختلالات دیگر بوده و خود به تنهایی یک بیماری محسوب نمی‌شود، مردم ممکن است بخواهند در جستجوی علایم دیگری باشند که گاهی از اوقات در کنار پنوماتوری بروز می‎کنند و شامل موارد زیرند:
• احساس سوزش در هنگام ادرار کردن
• دشواری در ادرار کردن
• احساس اینکه نیاز مداومی برای رفتن به توالت وجود دارد
• تغییر رنگ ادرار
تمامی این علایم می‎توانند نشان دهنده وجود یک عفونت در دستگاه ادراری باشند.

علل شایع پنوماتوری
یک علت شایع پنوماتوری وجود باکتری‎های عفونی است. پنوماتوری می‎تواند نشان دهنده وجود یک عفونت دستگاه ادراری باشد، زیرا باکتری‎ها باعث ایجاد حباب‌های هوا در سیستم ادراری می‎شوند.
دیگر علت شایع در این مورد فیستول است. فیستول معبری بین دستگاه‌های بدن است که در جایی قرار دارد که نباید در آنجا باشد. وجود فیستولی بین روده و مثانه می‎تواند باعث ایجاد حباب‌هاب گاز در جریان ادرار شود. این فیستول می‌تواند یکی از عوارض دیورتیکولیت باشد.
با شیوع کمتر غواصان دریایی پس از گذراندن زمانی در زیر آب دچار پنوماتوری می‌شوند.
برخی از اوقات پنوماتوری علامت ابتلاء فرد به بیماری کرون است.
موارد بسیار نادری وجود دارد که در آن فرد دچار پنوماتوری است اما پزشکان نمی‎توانند علتی زیربنایی برای بروز این علامت پیدا کنند. اما پزشکان بیش از آن که پنوماتوری را یک وضعیت یا اختلال مستقل ارزیابی کنند، بر این باورند که در این موارد یک اختلال زیربنایی وجود دارد اما در زمان تشخیص پنوماتوری قابل تعیین نیست.
پنوماتوری چگونه تشخیص داده می‌شود؟
برای اینکه کسی واقعاً مبتلاء به پنوماتوری تشخیص داده شود ادرار وی در هنگام خروج از مثانه باید حاوی حباب‎های هوا باشد. حباب‌هایی که در جریان ادرار کردن وارد آن می‎شوند به عنوان پنوماتوری در نظر گرفته نمی‌شوند. پزشک ممکن است برای تعیین محل ورود حباب گاز به داخل ادرار نیاز به انجام برخی تست‎ها داشته باشد.
ادرار فرد باید برای بررسی وجود احتمالی باکتری در سیستم ادراری مورد آزمایش قرار گیرد. برای تعیین وضعیت فیستول به طور معمول یک تست CT اسکن انجام می‎شود. در عین حال ممکن است در مورد تعیین وضعیت ابتلاء به فیستول از کولونوسکپی استفاده شود. تستی موسوم به سیستوسکپی که برای بررسی جدار داخلی مثانه به کار می‎رود نیز ممکن است استفاده شود.

گزینه‎های درمانی پنوماتوری
درمان پنوماتوری به علت زیربنایی بروز آن بستگی دارد. عفونت‌های دستگاه ادراری از طریق استفاده از یک دوره آنتی‌بیوتیک با هدف کشتن باکتری‎های موجود در سیستم ادراری درمان می‎شود. هر از گاه این احتمال وجود دارد که باکتری‌ها به دور نخست داروی تجویز شده مقاوم باشند که در این صورت نیاز است که آنتی‎بیوتیک‎های دیگری برای بیمار تجویز شود. وقتی عفونت مبتلابه فرد برطرف گردد آنگاه پنوماتوری نیز از بین خواهد رفت.
اگر کسی دچار فیستول باشد طیفی از گزینه‌های درمانی برای وی در دسترس خواهد بود. عمل جراحی لاپاروسکپیک برای ترمیم فیستول یکی از راهکارهایی است که می‎توان در مد نظر قرار داد. این عمل جراحی محصول کوشش مشترک بیمار، پزشک جراح و متخصص ارولوژی است. بیمار می‏تواند در مورد بهترین گزینه برای خود و نیز زمان انجام عمل با تیم درمانی مشورت کند.
تمامی بیماران برای انجام عمل جراحی گزینه‎های مناسبی نیستند. اگر کسی دچار دیورتیکولیت باشد که به بروز فیستول منجر می‎شود، درمان اختلال مزبور می‎تواند تأثیر مثبتی بر مابقی علایم مبتلابه بیمار داشته باشد. درمان‎های محافظه‎کارانه و غیر جراحی برای دیورتیکولیت شامل استفاده از رژیم غذایی موقت مبتنی بر مایعات یا رژیم کم‎فیبر و استراحت است.

دورنما در پنوماتوری
دورنما برای پنوماتوری به میزان زیادی بستگی به علت بروز این علامت دارد. اگر کسی دچار عفونت دستگاه ادراری باشد، احتمالاً مراجعه به پزشک و مصرف آنتی‎بیوتیک‎های تجویز شده به رفع مشکل خواهد انجامید.
اگر کسی بر اثر دیورتیکولیت دچار فیستول شود، درمان برای رفع مشکل دارای چند مرحله خواهد بود.
حتی با وجودی که علامت مورد بحث ممکن است مشکلی جدی برای سلامت نباشد، نباید آن را نادیده گرفت. پنوماتوری پیامی از سوی بدن در این مورد است که اتفاقی در مثانه یا روده فرد در حال رخ دادن است. اگر کسی دچار پنوماتوری باشد نباید در مراجعه به پزشک برای مشخص کردن علت بروز این علامت سهل‎انگاری کند./


Source:
Healthline
Pneumaturia
Medically reviewed by Suzanne Falck, MD
on February 7, 2018 —
Written by Kathryn Watson

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

افزایش سرانجام بد در بارداری با آسیب کلیوی مربوط به گذشته

یک مطالعة تازه دریافته است که خطر پره‌اکلامپسی و دیگر عوارض بارداری ممکن است در مادران بارداری که دارای سابقة آسیب کلیوی هستند بیشتر باشد، حتی اگر عملکرد کلیة آنان در زمان پیش از بارداری نرمال بوده با

چرا چشم‌های من زردند؟ بررسی علل زردی چشم در کودکان و بزرگسالان

چشم‌ها می‌توانند چیزهای زیادی در مورد افراد بگویند. این ارگان نه فقط چشم‌اندازی به درون شخصیت فرد عرضه می‌کند بلکه می‌تواند سرنخ‌هایی در مورد سلامت عمومی بدن به دست دهد. وقتی سفیدی چشم به زردی می‌زند،

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.