دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

راهنمای زمانی مشخصی برای اینکه مردم چه مدت می‎توانند به شکل ایمن ادرار خود را نگه دارند، وجود ندارد.

مقالات ارولوژی / نفرولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

مثانه یک فرد بزرگسال سالم می‎تواند تا 16 اونس یا 2 فنجان ادرار را در خود نگه دارد. این خبری خوب خواهد بود اگر کسی عادت به مصرف یک فنجان قهوه داشته باشد اما برای کسانی که به خوردن بیش از سه فنجان قهوه عادت دارند چنین نیست.
ظرفیت مثانه کودکان زیر سن 2 سال در حدود 4 اونس است. برای کودکان بالای دو سال این ظرفیت را می‎توان بر مبنای تقسیم سن آنها بر عدد 2 و سپس افزودن عدد 6 تعیین کرد. برای مثال اگر کودکی 8 ساله باشد تقسیم عدد مربوط به سن معادل 4 و افزودن آن به عدد 6 معادل 10 اونس ادرار برای ظرفیت مثانه به دست خواهد آمد.
اغلب مردم در مقطعی به نگه داشتن یا احتباس ادرار خود اقدام کرده‌اند و ممکن است نگران آن باشند که چنین کاری ایمن است یا خیر. در این مقاله به این مورد پرداخته خواهد شد.


[در این مقاله:]
• آیا نگه داشتن ادرار ایمن است؟
• پاسخ بدن
• عوارض دیگر
• نکاتی در مورد نگه داشتن ادرار
• پیام همراه


آیا نگه داشتن ادرار ایمن است؟
اگر سیستم ادراری شخص سالم باشد نگه داشتن ادرار به طور کلی خطرناک نخواهد بود. اگر شخص بزرگسال نباشد و مثانه وی بیش از دو فنجان ادرار را در خود نگه دارد، ممکن است دچار ناراحتی شود.
اگر کسی دچار مشکل مثانه بیش‌فعال باشد، نگه داشتن ادرار را می‎توان یک بخش مهم از روند بازپروری مثانه تلقی کرد. تربیت منظم مثانه می‎تواند به ایجاد یک زمان‌بندی مناسبت‌تر برای ادرار کردن کمک کند.
راهنمای زمانی مشخصی برای اینکه مردم چه مدت می‎توانند به شکل ایمن ادرار خود را نگه دارند، وجود ندارد. این موضوع از فردی به فرد دیگر متفاوت است.
در برخی موقعیت‌ها، نگه داشتن ادرار در هر بازه زمانی می‎تواند کار خطرناکی باشد. اگر کسی دچار هر یک از اختلالات فهرست زیر باشد نگه داشتن ادرار می‎تواند خطر بروز عفونت یا بیماری کلیه را در شخص افزایش دهد:
• بزرگ شدن پروستات
• مثانه نوروژنیک
• اختلالات کلیه
• احتباس ادراری (شاشبند)
زنان باردار پیشاپیش در ریسک بالاتری برای ابتلاء به عفونت دستگاه ادراری (UTIs) قرار دارند. اگر زنی باردار باشد نگه داشتن ادرار می‎تواند خطر مورد اشاره را به میزان بیشتری افزایش دهد.

وقتی کسی ادرارش را نگه می‎دارد چه اتفاقی برای بدن وی رخ می‎دهد؟
وقتی کسی برای تخلیه مثانه احساس نیاز می‎کند دلیل پشت این نیاز به سادگی این نیست که مثانه پر از مایع شده است. در واقع فرآیند نسبتاً پیچیده‌ای وجود دارد که در آن بسیاری از عضلات، دستگاه‎ها و عصب‌ها با همدیگر عمل می‎کنند تا به شخص بگویند که زمان رفتن به توالت است.
وقتی که مثانه در حالت نیمه پـــر قرار دارد، این وضعیت باعث فعال شدن برخی عصب‎ها در مثانه می‎شود. عصب‎ها موضوع را به مغز اطلاع می‎دهند تا مغز نیاز به ادرار کردن را القاء کند. آنگاه مغز پیام‌هایی به مثانه ارسال می‎کند که ادرار را تا زمان دفع نگه دارد. نگه داشتن ادرار نوعی مقابله آگاهانه با این پیام مربوط به ادرار کردن است.
این پیام‎ها از فردی به فرد دیگر متفاوتند. در عین حال پیام‎های مزبور بر مبنای سن، مقدار مایع موجود درون مثانه، و زمان متفاوت است است. برای مثال، پیام‎های مورد اشاره در شب کاهش پیدا می‎کنند که به این طریق فرد می‎تواند بدون نیاز به مراجعه مکرر به توالت از خواب شبانه کافی برخوردار شود.
اگر در این اوقات این پیام‌ها ارسال شوند، این ممکن است نتیجه وجود یک اختلال زیربنایی پزشکی باشد. برخی از مردم ممکن است دچار مثانه بیش‌فعال بوده یا مثانه‎ای داشته باشند که به تحریک استرس فعال می‎شود.
در مورد برخی زنان نیاز به ادرار کردن با تکرر بیشتر ممکن است پس از بچه‎دار شدن افزایش یابد. این وضعیت نتیجه تغییراتی شامل تضعیف عضلات و تحریک عصب است که در طول زایمان رخ می‎دهند.

آیا نگه داشتن ادرار سبب ایجاد عفونت دستگاه ادراری می‎شود؟
صرف نگه داشتن ادرار باعث ایجاد عفونت دستگاه ادراری نمی‎شود. عفونت‌های دستگاه ادراری زمانی ایجاد می‎شوند که باکتری‌ها به داخل دستگاه ادراری راه پیدا می‎کنند.
اگر مردم بر یک مبنای منظم مثانه خود را تخلیه نکنند، احتمال جایگزینی و تکثیر باکتری‎ها در مثانه افزایش می‎یابد. این وضعیت می‌تواند به عفونت دستگاه ادراری منجر شود. یک مطالعه به بحث در مورد این ریسک پرداخته است که وضعیت مورد اشاره می‎تواند به بروز عفونت منجر گردد اما ارتباط مورد بحث اثبات شده نیست.
ریسک ابتلاء به عفونت دستگاه ادراری در عین حال ممکن است در صورت عدم مصرف کافی مایعات افزایش یابد. دلیلش آن است که در این حالت مثانه به قدر کافی پر نمی‎شود تا پیام ادرار کردن را برای مغز ارسال کند. باکتری‎هایی که ممکن است پیشتر در دستگاه ادراری لانه کرده باشند در این وضعیت مجال لازم برای تکثیر را پیدا می‎کنند که بالقوه به بروز عفونت منجر می‎شود.
اگر کسی دچار هر گونه علامت غیر معمول در این مورد بوده یا احساس کند که دچار عفونت دستگاه ادراری شده است باید به پزشک مراجعه کند.
علایم عفونت دستگاه ادراری عبارتند از:
• نیاز مداوم به ادرار کردن
• حس سوزش در هنگام ادرار کردن
• زننده شده بوی ادرار
• کف‎آلود به نظر رسیدن ادرار
• بروز خون در ادرار
درد لگن

دیگر عوارض محتمل
مثانه بخشی از سیستم ادراری است. مثانه از طریق مجاری ادرار به کلیه‎ها متصل می‎شود. در موارد نادر، احتمال برگشت ادرار به کلیه‌ها و ایجاد عفونت یا آسیب دیدگی کلیه وجود دارد.
اختلالات از پیش موجود مثل بزرگ شدن پروستات یا مثانه نوروژنیک بر اثر آسیب دیدن عصب می‎تواند به احتباس غیر ارادی ادرار منجر شود. انسداد معبر ادرار یا تضعیف عضلات مثانه می‎تواند مانع از تخلیه کامل مثانه شود.

در مواردی که فرد واقعاً نیاز به نگه داشتن ادرار دارد چه می‎توان گفت؟
وقتی نیاز به رفتن به دستشویی دارید ناچارید به دستشویی بروید. اگر امکان استفاده از دستشویی وجود داشته باشد مردم نباید در این مورد تأخیر کنند.
اما اگر به فرد در مورد مبادرت به هر نوع تربیت مثانه توصیه شده باشد یا دسترسی به توالت مقدور نباشد، در اینجا مواردی هست که مردم می‎توانند برای منحرف کردن ذهن خود از نیاز عاجل به ادرار کردن مورد استفاده قرار دهند:
• کاری مثل بازی یا حل جدول کلمات متقاطع انجام دهید که نیاز به مشارکت فعال مغز داشته باشد.
• به موسیقی گوش دهید
• اگر در حالت نشسته قرار دارید کماکان در همین وضعیت باقی بمانید.
• کتاب بخوانید.
• از طریق تلفن خود وارد شبکه‌های اجتماعی شوید.
• خود را گرم نگه دارید زیرا سرما می‎تواند باعث ایجاد نیاز عاجل به ادرار کردن شود.

خط پایه
در اغلب موارد، نگه داشتن ادرار در زمان حال و بعد آن ضرری برای سلامت فرد ندارد. به هر حال اگر نیاز به ادرار کردن بر زندگی روزانه فرد تأثیر منفی داشته باشد باید با پزشک مشورت شود. نگه داشتن ادرار به روالی منظم می‎تواند خطر ابتلاء به عفونت‌های دستگاه ادراری یا عوارض دیگر را افزایش دهد./


• دکتر الین لو، چونی بروسی
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Healthline
Is It Safe to Hold Your Pee?
Medically reviewed by Elaine Luo, MD
on February 3, 2017 —
Written by Chaunie Brusie, RN, BSN

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

افزایش سرانجام بد در بارداری با آسیب کلیوی مربوط به گذشته

یک مطالعة تازه دریافته است که خطر پره‌اکلامپسی و دیگر عوارض بارداری ممکن است در مادران بارداری که دا

چرا چشم‌های من زردند؟ بررسی علل زردی چشم در کودکان و بزرگسالان

چشم‌ها می‌توانند چیزهای زیادی در مورد افراد بگویند. این ارگان نه فقط چشم‌اندازی به درون شخصیت فرد عر

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.