plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

کوچکی بیضه در مردان

 اتروفی بیضه، ناباروری، سرطان، پیچش بیضه، کریپتورکیدیزم، بیضه فرونیفتاده، HIV

تغییر ناگهانی اندازه یا شکل بیضه می‌تواند نشانگر وجود یک مشکل باشد

مقالات ارولوژی / نفرولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• کمبود تستوسترون
واریکوسل
• اختلالات مادرزادی
اتروفی بیضه
ناباروری
سرطان
• عوارض جانبی کوچکی بیضه
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنمابیضه‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلفی ظاهر می‌شوند. در عین حال موضوع شایعی است که یک بیضه بزرگ‌تر از دیگری و یکی از دیگری آویخته‌تر باشد. به علت این تنوعات زیاد، راه‌های متعددی برای اندازه‌گیری بیضه مردان وجود دارد.
یک مقیاس به حجم توجه دارد، که در آن میانگین اندازه بیضه در حدود 20 سانتی‌متر مکعب است. راه دیگر ارزیابی اندازه بیضه اندازه‌گیری طول آن از سر تا ته است. به طور میانگین این طول بین 4.5 تا 5.1 سانتی‌متر است.
مردان دارای بیضه‌های بسیار کوچک‌تر از این باید نگران باشند. به هر حال، اگر کوچکی بیضه با علایم دیگری همراه نباشد به ندرت مشکلی مطرح است.
گذشته از مقایسه اندازه بیضه خود با مال دیگران، هر مردی باید به این موضوع توجه داشته باشد که بیضه‌های وی در گذر زمان چه تغییراتی داشته‌اند. بیضه‌هایی که به شکل ناگهانی بسیار کوچک یا بزرگ شده باشند هشداری از وجود یک مشکل محسوب می‌شوند.

کمبود تستوسترون
یک مطالعه مربوط به سال 2017 پی برده است که حجم بیضه در کنار شاخص توده بدن (BMI)، می‌تواند یک نشانگر میزان تستوسترون در بدن باشد. به طور میانگین نمونه‌های دارای تستوسترون کمتر در این مطالعه بیضه‌های کوچک‌تری داشتند.
بسیاری از مردان با سطح پایین تستوسترون دارای بیضه‌های به اندازه نرمال هستند، بنابراین این موضوع مهم است که در این مورد به تمامی علایم توجه شود و نه فقط اندازه بیضه.
برخی علایم کمبود تستوسترون شامل موارد زیر است:
• کمبود میل جنسی
• دشواری در رسیدن به نعوظ و حفظ آن
خستگی مفرط
• تغییرات خلق و بی‌قراری
افسردگی
• از دست دادن توده عضلانی

واریکوسل
واریکوسل اتساع ناشی از ورم وریدها در کیسه بیضه است. در حالی که برخی مردان ممکن است دچار درد و ورم شوند دیگران ممکن است هیچ گونه علامتی را تجربه نکنند.
برخی از مردان مبتلاء به واریکوسل دچار مشکلات مربوط به باروری می‌شوند. در حدود 40 درصد مردان دچار ناباروری به واریکوسل مبتلاء هستند، در حالی که مردان دیگر در عین ابتلاء به واریکوسل مشکلی در مورد ناباروری ندارند.
برخی از مردان دچار واریکوسل ممکن است متوجه این موضوع شوند که بیضه‌های آنان کوچک شده یا اینکه یک بیضه ناگهان کوچک‌تر از دیگری شده است. آنان ممکن است در عین حال دچار نوعی درد رنجور کننده عمقی در کیسه بیضه شوند.
بیشتر واریکوسل‌ها با عمل جراحی قابل درمان است. در بعضی اوقات بیضه‌ها پس از عمل جراحی به اندازه معمول خود برمی‌گردند.

اختلالات مادرزادی
اختلال مادرزادی مشکلی است که در زمان تولد فرد وجود دارد. برخی اختلالات مادرزادی نادر باعث می‌شوند تا بیضه‌ها بسیار کوچک شوند.
یکی از این اختلالات سندرم کلاینفلتر* نام دارد. سندرم کلاینفلتر باعث می‌شود تا مردان به جای یک کروموزوم X دو تا یا تعداد بیشتری از این کروموزوم را داشته باشند.
در مردان دچار سندرم کلاینفلتر به طور معمول قد مرد بیشتر از میزان میانگین بوده و آنان دارای بیضه‌هایی هستند که میزان تولید تستوسترون در آنها بسیار کم است. اغلب مردان دچار سندرم کلاینفلتر مشکل ناباروری دارند.
سندرم کلاینفلتر همچنین می‌تواند بر رشد مغز و رشد حرکتی تأثیر منفی بگذارد. کودکان دچار اختلال مورد بحث ممکن است دچار ضعف هماهنگی باشند یا در زمینه فراگیری مهارت‌های رفتاری با چالش مواجه شوند.
برخی از پسربچه‌های دچار سندرم کلاینفلتر در طول بلوغ با مشکل بزرگ شدن پستان مواجه می‌گردند. بعضی از مبتلایان در اوایل کودکی تشخیص داده می‌شوند اما مابقی ممکن است از ابتلاء خود به این بیماری بی‌خبر بمانند.

اتروفی بیضه (آتروفی بیضه)
اتروفی بیضه زمانی مطرح است که بیضه‌ها کوچک یا چروکیده می‌شوند. چند اختلال مختلف می‌توانند عامل ایجاد اتروفی بیضه باشند.
یک علت به خوبی شناخته شده در این مورد عمل جراحی ترمیم فتق اینگوینال است. این عارضه نادر مبتلابه حدود 0.5 درصد مردانی می‌شود که تحت عمل ترمیم فتق اینگوینال اولیه قرار می‌گیرند.
اشخاصی که موارد دیگری از جراحی ترمیم فتق اینگوینال نیز در مورد آنان انجام شده باشد در ریسک بالاتری برای ابتلاء به اتروفی بیضه قرار دارند و میزان شیوع این بیماری به حدود 5 درصد افزایش می‌یابد.
برخی از دیگر علل اتروفی بیضه شامل موارد زیر است:
• پیری
عفونت‌های واگیردار جنسی (STIs) مثل سیفلیس و HIV
• عفونت‌های دیگری مثل اوریون
سیروز ناشی از مصرف الکل

ناباروری
تحقیقات کمی به طور مستقیم به بررسی ارتباط میان اندازه بیضه و ناباروری پرداخته‌اند. یک مطالعه مربوط به سال 1989 می‌نویسد که از جمع 1029 مرد نابارور حاضر در مطالعه، 704 نفر دارای بیضه‌های با اندازه نرمال بودند. مابقی نمونه‌های مطالعه به درجات مختلف دچار کاهش حجم بیضه در یکی از بیضه‌ها یا هر دو، بودند.
تعداد و حرکت اسپرم با کاهش حجم بیضه نسبت مستقیم داشت. مردان دارای بیضه با حجم کمتر اغلب دارای تعداد کمتری اسپرم بودند.
از آنجا که بیشتر مردان حاضر در این تحقیق دارای بیضه‌های با اندازه نرمال بودند مطالعه مزبور قادر به برقراری ارتباط روشنی میان اندازه بیضه و ناباروری در مردان دارای بیضه‌های با اندازه نرمال نبود.
مردان دچار نگرانی در مورد باروری باید از پزشک خود بخواهند تا کیفیت تولید اسپرم در مورد آنان تست شود. پزشک در عین حال می‌تواند برای اندازه‌گیری سطح هورمون آزمایش خون را در دستور کار قرار دهد.

سرطان
کاهش اندازه بیضه در صورت داشتن سابقه پیچش بیضه می‌تواند یک ریسک فاکتور سرطان بیضه باشد. هر مردی که متوجه می‌شود که بیضه‌های وی ناگهان کوچک شده‌اند باید به پزشک مراجعه کند.
ممکن است تمایز قائل شدن بین علایم سرطان بیضه از علایم مربوط به انواع دیگر سرطان دشوار باشد.
برخی از علایم سرطان بیضه شامل موارد زیر است:
• بروز یک برآمدگی یا غده روی بیضه‌ها
• بزرگ شدن بیضه‌ها
• جمع شدن مایع در کیسه بیضه
• بزرگ شدن پستان
• احساس سنگینی در بیضه‌ها یا کیسه بیضه
• وجود درد مبهمی در قسمت عقب شکم
• دچار شدن به تنگی نفس
برخی ریسک فاکتورهای سرطان بیضه شامل موارد زیر است:
بیضه فرونیفتاده (کریپتورکیدیزم). مردان دچار کریپتورکیدیزم در مقایسه با مردان دارای بیضه فروافتاده بیشتر محتمل است که دچار سرطان بیضه شوند.
• تاریخچه خانوادگی. در حالی که بیشتر مردان مبتلاء به سرطان بیضه دارای تاریخچه خانوادگی ابتلاء به این بیماری نیستند، با وجود این داشتن یک خویشاوند نزدیک دچار سرطان بیضه خطر ابتلاء به این بیماری را در مردان افزایش می‌دهد.
• HIV. مردان دچار HIV به ویژه مردان مبتلاء به مرحله سوم این بیماری در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان بیضه قرار دارند.
• سابقه سرطان بیضه. در حدود 3 تا 4 درصد مردانی که با تشخیص ابتلاء به سرطان در یک بیضه مواجه می‌شوند در ادامه به این سرطان در بیضه دوم مبتلاء می‌گردند.
• نژاد و قومیت. مردان سفیدپوست در مقایسه با مردان سیاه‌پوست و مردان دارای تبار آسیایی آمریکایی 4 تا 5 بار بیشتر احتمال دارد که دچار سرطان بیضه شوند.
• سن. اگرچه احتمال ابتلاء مردان به سرطان بیضه در هر سنی مطرح است نزیدک به 50 درصد موارد سرطان مزبور در مردانی بروز می‌کند که در سنین بین 20 و 34 قرار دارند.

عوارض جانبی کوچکی بیضه
اگر بیضه‌های مردی کوچک‌تر از میزان متوسط باشد اما هیچ اختلال زیربنایی پزشکی در مورد وی مطرح نباشد، به طور معمول هیچ عارضه جانبی مطرح نخواهد بود.
اختلالات پزشکی مسبب کوچک شدن بیضه‌ها در عین حال می‌توانند نشانه‌ها و علایم دیگری ایجاد کنند. برای مثال واریکوسل می‌تواند باعث ایجاد درد و ورم کیسه بیضه شود.
اتروفی بیضه می‌تواند بر سلامت جنسی و تولید مثل به طرق مختلف تأثیر منفی بگذارد. مردان ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:
درد بیضه(‌ها)
• کاهش توان باروری
• کاهش شهوت جنسی
• مشکلات جنسی مثل اختلال نعوظ

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر کسی نگران اندازه بیضه خود و علایم همراه آن باشد باید به پزشک مراجعه کند. پزشک می‌تواند ارزیابی کند که آیا یک مشکل زیربنایی جدی مطرح است یا خیر.
هر کسی که در مورد اندازه بیضه خود دچار اضطراب یا خودآگاه بوده باشد باید در این مورد با پزشک مشورت کند.
این موضوع مهم است که در صورت مطرح بودن موارد زیر مردان به پزشک مراجعه نمایند:
• بروز درد، کوچک شدگی یا ورم در یک بیضه یا هر دو
• در صورتی که شریک زندگی مرد پس از گذشت یک سال یا بیشتر تلاش برای باردار شدن باردار نشده باشد
• در صورت بروز برآمدگی یا غده در کیسه بیضه
• در صورت رشد غیر معمول پستان در مرد
• در صورت وجود علایم کاهش میزان تستوسترون مثل مشکلات نعوظ یا کمبود انرژی
• در صورت بروز علایم همراه مثل درد کمر، تنگی نفس، درد شکم، سرفه، گیجی یا سردرد

دورنما
کوچک بودن بیضه‌ها لزوماً به معنی نیست که شخص دچار مشکلی در مورد سلامت خود است.
به هر حال، تغییر ناگهانی اندازه یا شکل بیضه می‌تواند نشانگر وجود یک مشکل باشد.
حتی مشکلات جدی مثل سرطان بیضه در صورت تشخیص زودهنگام از سوی پزشک راحت‌تر درمان می‌شوند. بنابراین مردم نباید در گرفتن درمان تأخیر کنند./

*همان‌گونه که در مقاله مربوط به سندرم کلاینفلتر توضیح داده شده است Klinefelter یک کلمه بوده و در نتیجه ما خلاف دیگر متن‌های فارسی از نوشتن آن به شکل "کلاین فلتر" یا "کلاین‌فلتر" خودداری کرده‌ایم.


• زاون ویلینز، دکتر استیسی سمپسون
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Medical News Today
What to know about small testicles
Last reviewed Mon 4 November 2019
By Zawn Villines
Reviewed by Stacy Sampson, DO

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تفاوت خطر مرگ بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان و مردان

آیا مکمل‌های جنسی مردان ایمن هستند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده