دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آنچه باید در مورد اختلال عملکرد کف لگن بدانیم

اختلال عملکرد کف لگن، مثانه، رکتوم، مجرای ادرار، رحم، واژن، پروستات، رکتوسل، پرولاپس اندام لگن، انقباض متناقض‌نمای پوبرکتالیس، سندرم لواتور انی،  کوکسی‌گودینیا، پروکتالژیا فوگاکس، پودندال نورالژیا، یوریتروسل، انتروسل، سیستوسل، پرولاپس رحم

اختلال عملکرد کف لگن یک مشکل شایع سلامت است

مقالات ارولوژی / نفرولوژی

اختلال عملکرد کف لگن چیست؟
• علایم اختلال عملکرد کف لگن
• علل اختلال عملکرد کف لگن
• درمان اختلال عملکرد کف لگن
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهعضلات، رباط‌ها و بافت‌های کف لگن مثانه، راست روده و ارگان‌های جنسی را حمایت می‌کنند. وقتی این ساختارهای حمایت کننده تضعیف یا مشخصاً سفت ‌شوند، پزشکان این وضعیت را به عنوان اختلال عملکرد کف لگن توصیف می‌کنند. اختلال عملکرد کف لگن یک مشکل شایع سلامت است.
وقتی کسی دچار اختلال عملکرد کف لگن باشد امکان فروافتادگی ارگان‌های داخل لگن وجود دارد. این ارگان‌های فروافتاده به مثانه یا راست روده فشار می‌آورند، و باعث ایجاد نشت ادرار یا مدفوع می‌شوند. یا اینکه ممکن است فرد دچار اختلال مورد بحث دچار مشکل ادرار کردن یا دفع مدفوع شود.

اختلال عملکرد کف لگن چیست؟
کف لگن از عضلات، رباط‌ها، و بافت‌هایی که استخوان لگن را احاطه کرده‌اند ساخته شده است. این عضلات به جلو، عقب و طرفین استخوان و همچنین پایین‌ترین قسمت ستون فقرات موسوم به ساکروم متصلند.
کارکرد کف لگن حمایت از ارگان‌های داخل لگن است که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• مثانه
• رکتوم (راست روده)
• مجرای ادرار
• رحم
واژن
• پروستات
مردم مبتلاء به اختلال عملکرد کف لگن ممکن است دچار ضعف یا مشخصاً سفتی و تنگی عضلات کف لگن باشند.
وقتی عضلات سفت یا دچار اسپاسم می‌شوند مردم ممکن است در دفع ادرار یا مدفوع با مشکل مواجه گردند. وقتی این عضلات ضعیف می‌شوند ارگان‌های محدوده داخل لگن ممکن است دچار فروافتادگی شده به رکتوم و مثانه فشار بیاورند.
جدول زیر چند نوع شایع اختلال عملکرد کف لگن را مشخص می‌کند:

 
نوع اختلال عملکرد کف لگن توصیف اختلال
انسداد مسیر دفع مدفوع این اختلال زمانی مطرح است که مدفوع وارد راست روده می‌شود اما بدن قادر به تخلیه کامل روده نیست
رکتوسل رکتوسل به معنی بیرون زدن راست روده به داخل واژن است. مدفوع ممکن است در محفظه ایجاد شده حبس شده یک برآمدگی یا توده در واژن تشکیل شود.
پرولاپس اندام لگن این اختلال به کشیدگی کف لگن و فروافتادگی اندام‌های لگن بر اثر پیری، زایمان یا یک اختلال کلاژن اشاره دارد.
انقباض متناقض‌نمای پوبرکتالیس این اختلال یک عضله کف لگن به نام پوبرکتالیس را دچار انقباض می‌کند. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد سعی در دفع مدفوع ممکن است شبیه به فشار آوردن به در بسته باشد.
سندرم لواتور انی سندرم لواتور شامل اسپاسم عضلات کف لگن پس از حرکات روده برای دفع مدفوع است. این سندرم می‌تواند باعث ایجاد درد مبهم یا فشاری رنجور کننده در رکتوم شود.
کوکسی‌گودینیا کوکسی‌گودینیا به درد در تیل‌بون (استخوان دنبالچه) اشاره دارد که در طول حرکات روده و پس از آن بدتر می‌شود.
پروکتالژیا فوگاکس پروکتالژیا فوگاکس به اسپاسم‌های دردناک رکتوم و عضلات کف لگن اشاره دارد.
پودندال نورالژیا پودندال نورالژیا به آزردگی یا صدمه به عصب‌های پودندال اشاره دارد، که به عملکرد لگن کمک می‌کنند.
یوریتروسل یوریتروسل به فشار مجرای ادرار در داخل واژن اشاره دارد.
انتروسل انتروسل به نزول روده کوچک و فشار آن به داخل واژن که باعث ایجاد برآمدگی یا توده می‌شود اشاره دارد.
سیستوسل سیستوسل به فروافتادگی مثانه و فشار به داخل واژن اشاره دارد.
پرولاپس رحم پرولاپس رحم به نزول رحم و فشار به داخل واژن اشاره دارد.

 
علایم اختلال عملکرد کف لگن
اختلال عملکرد کف لگن می‌تواند طیفی از علایم را ایجاد کند و برخی از این علایم در زندگی روزمره اختلال ایجاد می‌کنند.
بسته به نوع اختلال عملکرد کف لگن بیمار ممکن است با موارد زیر مواجه گردد:
درد لگن
• فشار
• بروز برآمدگی یا توده در ناحیه تحتانی لگن
بی‌اختیاری ادراری استرسی، که شامل نشت مقدار کمی ادرار از بدن به علت کنش‌هایی مثل سرفه است
• نشت بی‌اختیار مدفوع
• ادرار کردن نیمه کاره
• اختلال حرکات روده
• احساس درد در هنگام مقاربت جنسی
همچنین برخی از مردم وقتی برای مشکل مثانه بیش‌فعال به پزشک مراجعه می‌کنند متوجه می‌شوند که مشکل آنان نتیجه اختلال عملکرد کف لگن است.

علل اختلال عملکرد کف لگن
مشکلات متعددی شامل موارد زیر می‌توانند باعث تضعیف کف لگن شوند:
• سن
• بیماری‌های سیستمیک
• مشکلات ادامه‌داری که باعث افزایش فشار در شکم و لگن می‌شوند و از جملۀ آنها می‌توان به سرفه مزمن اشاره کرد.
• بارداری
تروما در زمان وضع حمل
• زایمان‌های متعدد
• نوزاد بزرگ جثه
• زایمان با عمل جراحی
تحقیق نشان می‌دهد که بی‌اختیاری ادراری استرسی، پرولاپس اندام لگن، یا هر دو در میان حدودنیمی از تمامی زنان دارای سابقه زایمان بروز می‌کند. این مشکلات ارتباط نزدیکی با صدمات مرتبط به زایمان در عضلات کف لگن دارند. چند نوع بی‌اختیاری ادراری وجود دارد.
عضلات کف لگن در عین حال ممکن است با بالا رفتن سن دچار کشیدگی شوند. برای مثال بی‌اختیاری ادراری استرسی و پرولاپس اندام لگن با افزایش سن در زنان شایع‌تر است.
اختلالات کلاژن نیز می‌توانند بر توانایی عضلات در حمایت از اندام‌های لگن تأثیر منفی بگذارند.
در این اثناء کوکسی‌گودینیا به طور معمول ریشه در ترومای استخوان دنبالچه دارد که برای مثال می‌توان به سقوط از بلندی اشاره کرد. گفته می‌شود که در حدود یک-سوم مردم دچار این اختلال علت کوکسی‌گودینیا ناشناخته باقی می‌ماند. درد ناشی از بیماری می‌تواند دفع مدفوع را با مشکل مواجه کند.

ورزش
پزشکان ورزش‌های کف لگن را برای موقعیت‌های مختلفی توصیه می‌کنند.
از این ورزش‌ها مخصوصاً زنان باردار سود می‌برند زیرا عضلات کف لگن در طول بارداری ممکن است تضعیف و دچار کشیدگی شوند. تقویت این عضلات به پیشگیری از بی‌اختیاری پس از تولد بچه کمک می‌کند. برخی پزشکان به زنانی که در صدد بارداری هستند توصیه می‌کنند تا تمرینات مورد اشاره را پیش از باردار شدن شروع کنند.
علی‌رغم شایع‌تر بودن اختلال عملکرد کف لگن در زنان، مردان نیز می‌توانند از ورزش‌های کف لگن سود ببرند. در مردان این تمرینات به پیشگیری از پرولاپس دستگاه لگنی و بی‌اختیاری ادراری کمک کرده و باعث بهبود مقاربت جنسی می‌شوند.
برای ورزیده کردن این عضلات شخص باید در آرامش بنشیند. سپس باید سعی کند تا عضلات لگن را بدون حبس کردن نفس جمع کند.
این موضوع مهم است که شخص بتواند عضلات درست را بدون سفت کردن شکم، باسن و ران‌ها منفک کند.
پزشکان توصیه می‌کنند که زنان ده بار انقباض طولانی را هدف قرار دهند که هر یک از این انقباض‌ها ده ثانیه ادامه می‌یابد و به دنبال آن ده انقباض کوتاه مدت می‌آید. به هر حال، ممکن است ایده خوبی باشد که نگه داشتن هر انقباض به مدت چند ثانیه در هر تمرین در مد نظر باشد.
با تمرین مکرر مردم می‌توانند هفته به هفته انقباض‌های بیشتری را به تمرین روتین خود اضافه کنند.
در طول چند ماه شخص ممکن است متوجه کاهش علایم مبتلابه خود شود. حتی اگر علایم به طور کامل برطرف شوند شخص باید تمرینات تقویت عضلات مورد بحث را ادامه دهد.
فیزیوتراپیست‌هایی متخصص در مورد اختلال عملکرد کف لگن در دسترسند. برای رسیدن به بازده بهتر مردم می‌توانند با یکی از این متخصصان مشورت کنند.

درمان اختلال عملکرد کف لگن
پزشکان پیش از توصیه درمانی برای اختلال عملکرد کف لگن نوع آن را تعیین می‌کنند زیرا انواع مختلف این بیماری نیاز به رویکردهای درمانی متفاوتی دارد.
هدف از درمان اختلال عملکرد کف لگن تخفیف یا کاهش علایم بیماری و بهبود کیفیت زندگی شخص است. برای برخی از بیماران ترکیبی از روش‌های درمانی کارآیی بهتری دارد.
پزشکان ممکن است موارد زیر را توصیه کنند:
• تغییرات رژیم غذایی. برای مثال، خوردن فیبر بیشتر، نوشیدن مایعات بیشتر، و مصرف برخی داروها می‌توانند دفع محتویات روده را راحت‌تر کنند.
ملین‌ها. مصرف روزانه ملین می‌تواند به مردم دچار اختلال عملکرد کف لگن در دفع مدفوع کمک کند، اما مهم است که مردم در این مورد پیشتر با پزشک مشورت کنند زیرا تمامی ملین‌ها اثربخشی یکسانی ندارند.
• تخفیف درد. برخی از مردم برای تخفیف علایم بیماری نیاز به گرفتن تزریق مسکن درد یا داروهای ضد التهابی دارند.
• بیوفیدبک. این شامل تحریک الکتریکی، درمان اولتراسوند یا ماساژ عضلات کف لگن برای بهبود حس رکتال و انقباض عضله است.
• پساری. یک پزشک یا پرستار یک پساری را برای تقویت ارگان‌های دچار پرولاپس داخل واژن فرو می‌برد. این نوع دستگاه می‌تواند به درمان علایم مختلف اختلال عملکرد کف لگن کمک کند، چه به عنوان جایگزینی برای جراحی استفاده شود چه زمانی که زنان در زمان انتظار برای جراحی بسر می‌برند.
• جراحی. وقتی پرولاپس باعث ایجاد اختلال در فعالیت‌های روزانه شود، دکتر ممکن است عمل جراحی را توصیه کند. رکتوسل‌های بزرگ نیز در صورت ایجاد علایم نیاز به عمل جراحی دارند.

درمان‌های سلول بنیادی
محققان یک مطالعه مربوط به سال 2016 در این مورد تحقیق کردند که آیا درمان بر پایه سلول بنیادی می‌تواند به رفع اختلال عملکرد کف لگن در موش‌های صحرایی منجر شود.
محققان سلول‌های بنیادی را برای تولید و رهش الاستین و کلاژن در کف لگن مهندسی کرده و آنها را به موش‌های صحرایی دچار اختلال عملکرد کف لگن تزریق کردند.
الاستین و کلاژن ترمیم ساختارهای کف لگن را تقویت کردند و نشانه‌های بی‌اختیاری ادراری استرسی را کاهش دادند.
در جزء نهایی تحقیق، محققان سلول‌های بنیادی ایجاد کردند که باعث توقف تولید الاستین شد. این تقویت تولید و رهش الاستین را به داخل کف لگن افزایش داد.
در صورت مطالعات بیشتر محققان ممکن است درمان‌های مشابهی با اثربخشی در انسان را بیابند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
هر کسی که دچار درد در هنگام حرکات روده، مشکلات ادرار کردن یا دفع مدفوع، درد لگن، یا درد در طول مقاربت جنسی باشد باید به پرشک مراجعه کند.
وجود برآمدگی به شکل غیر معمول بزرگ در ناحیه پایین لگن نیز می‌تواند دلیلی برای مراجعه به پزشک باشد اگرچه این برآمدگی به تنهایی نمی‌تواند علتی برای نگرانی محسوب گردد.
مردم دچار اختلال عملکرد کف لگن گزینه‌های درمانی متعددی در پیش رو دارند. در حالی که این مورد ممکن است برای بحث با پزشک ناراحت کننده باشد، مهم است که مردم در مورد علایم به پزشک مراجعه کنند.
اگرچه برخی پزشکان خانواده ممکن است با اختلال عملکرد کف لگن آشنا نباشند، متخصصانی مثل پزشکان متخصص در کولورکتال، ارولوژیست‌ها و متخصصان زنان می‌توانند در تشخیص مشکل و توصیه بهترین رویکرد درمان کمک کنند.

خلاصه
اختلال عملکرد کف لگن ممکن است هر کسی را مبتلاء کند اما زنان باردار در ریسک بالاتری برای ابتلاء به آن قرار دارند.
انواع مختلف اختلال عملکرد کف لگن ریشه در علل مختلفی دارند و پزشک باید پیش از توصیه به درمان مشکل زیربنایی منجر به بروز بیماری مورد بحث را بیابد.
برخی ورزش‌ها می‌توانند به بعضی مردم دچار اختلال عملکرد کف لگن کمک کنند. بسته به علت پزشک می‌تواند تغییرات رژیم غذایی، دارو، پساری، بیوفیدبک یا عمل جراحی را [برای درمان] توصیه کند./


• دکتر کارولاین کی، دکتر جسیکا کاپوروشیو
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
What to know about pelvic floor dysfunction
Medically reviewed by Carolyn Kay, M.D.
On January 16, 2020
New —
Written by Jessica Caporuscio, Pharm.D.

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.