دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سنجش تراکم استخوان: انواع، فواید و محدودیت‌ها

جذب‌سنجی اشعه X انرژی دوگانه, DXA محیطی, CT کمّی, QCT محیطی,

تمامی سنجش‌های تراکم استخوان به روش مشابهی عمل می‌کنند.

پزشکان سنجش تراکم استخوان [چگالی استخوان] را برای رسیدن به برآوردی از میزان استحکام استخوان‌های شخص انجام می‌دهند. این تست می‌تواند نشان دهد که آیا استخوان‌های شخص در معرض پوکی استخوان قرار دارند. روش‌های متفاوتی شامل اشعه X و اسکن اولتراسوند (سونوگرافی) برای تست چگالی یا تراکم استخوان وجود دارد. تست‌های مختلف چگالی استخوان می‌توانند انواع مختلف استخوان در بدن را اسکن کنند. در مجموع، آنها مقدار ماده استخوانی را در بخش مشخصی از استخوان، مثل استخوان مفصل ران یا ستون فقرات اندازه‌گیری می‌کنند. هر قدر مقدار ماده استخوانی در استخوان‌های شخص بیشتر باشد، تراکم استخوان وی بیشتر خواهد بود.

علل و درمان خشکی انگشت

 سرمادرمانی, گرمادرمانی, اسپلینت, استروئیدها, آنزیم‌ها, جراحی

خشکی انگشت مثل هر نوع دیگر کاهش قدرت تحرک می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

خشکی انگشت می‌تواند باعث زحمت باشد و ارتریت یا صدمات خفیف علل شایع آن به شمار می‌روند. در برخی موارد مشکلات سلامت مرتبط به استخوان، بافت همبند، یا عضلات دست مسؤول مشکل مزبور هستند. پزشک می‌تواند علت مشکل را تشخیص داده و بهترین دوره درمان را توصیه کند. حرکات کششی برای دست و انگشت می‌تواند مانع ایجاد خشکی شوند و ورزش اغلب به عنوان درمان مکمل توصیه می‌شود.

استئوما (استیوما)، تومور استخوان: انواع، علایم، علل و درمان

سندرم گاردنر, قطع رادیوفرکانسی جلدی, CT اسکن, بیوپسی, پروپتوزیس, ناشنوایی, سرطان‌زا

استئوماها توده‌های خوش‌خیمی هستند که معمولاً در جمجمه یا استخوان فک بروز می‌کنند.

استیوماها [استئوماها] تومورهای خوش‌خیم استخوان هستند که به طور معمول روی جمجمه شکل می‌گیرند. بسته به محل بروز آنها، این تومورها گاهی از اوقات می‌توانند مشکلاتی مثل سردرد یا عفونت سینوس ایجاد کنند. اگرچه استئوماها گرایشی به شکل‌گیری روی جمجمه از خود نشان می‌دهند، آنها ممکن است بر روی استخوان‌های دراز بدن مثل استخوان ماهیچه و ران نیز ایجاد گردند. استئوماهایی که روی استخوان‌های دراز بدن بروز می‌کنند استئوماهای استئوئید نامیده می‌شوند.

عمل جراحی کاهش قد (کوتاه کردن استخوان)

عمل جراحی کاهش قد، کوتاه کردن استخوان، اختلاف طول اندام‌ها، اپی‌فیزیودسیس، اپی‌فیزیودزیس،  فمور، تیبیا، درد، عفونت

اپی‌فیزیودزیس بیشتر برای کودکان و نوجوانان که هنوز دوره رشد خود را سپری می‌کنند به کار می‌رود

تفاوت بین اندام‌ها در زمان رشد ناشایع نیست. یک دست ممکن است کمی درازتر از دیگری باشد. یک پا ممکن است چند میلی‌متری کوتاه‌تر از پای دوم شود. به هر حال هر از گاه این امکان وجود دارد که جفت‌های استخوانی دارای تفاوت قابل ملاحظه‌ای از نظر طول باشند. این زمانی است که برای برخی افراد عمل جراحی کوتاه کردن استخوان در مد نظر قرار می‌گیرد. در حالی که جراحی کوتاه کردن استخوان به عنوان گزینه اول مطرح نیست، می‌تواند به تصحیح تفاوت طول اندام‌ها کمک کرده باعث آرامش بیشتر افراد [دچار این مشکل] شود.

بیماری پاژه استخوان: علایم، علل، تشخیص و درمان

 نارسایی قلبی, سرطان استخوان, بیسفسفونات‌ها, الندرونات, ایباندرونات, پامیدرونات, ریسدرونات, زولدرونیک اسید

اکثریت بیماران مبتلاء به بیماری پاژه استخوان فاقد علامتند.

بیماری پاژه استخوان در فرآیند بازیافت نرمال بدن که در آن بافت استخوانی جدید به تدریج جایگزین بافت قدیمی استخوان می‌شود اختلال ایجاد می‌کند. به مرور زمان این بیماری می‌تواند باعث شود که استخوان‌های آسیب دیده شکننده شده و از شکل خارج شوند. بیماری پاژه استخوان بیشترین بروز را در ناحیه لگن، جمجمه، ستون فقرات و پاها دارد. ریسک بیماری پاژه استخوان با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد. ریسک متوجه شخص در عین حال اگر در خانواده وی کسی دچار این بیماری باشد بالا خواهد رفت. پیامدهای بیماری پاژه استخوان شامل شکستگی استخوان، ناشنوایی و فشردگی عصب در ستون فقرات است.

بورسیت ایسکیال یا نشیمن‌گاه بافنده: علایم، درمان و پیشگیری

نشیمن‌گاه بافنده, سیاتیکا, سیاتیک, ایبوپروفن, ورزش, اتساع مفصل ران, درد پشت, درد باسن

بورسیت ایسکیال می‌تواند باعث ایجاد درد در قسمت زیر کفل‌ها شود

بورسیت ایسکیال زمانی بروز می‌کند که بورسای موجود در مفاصل لگن تحتانی ملتهب می‌شود. بورسا در سراسر بدن در مناطق مجاور مفصل‌ها وجود دارد. آنها کیسک‌های پر از مایعی هستند که باعث کاهش سایش ناشی از حرکت عضلات و تاندون‌ها در حرکت علیه پوست و استخوان می‌شوند. آنها در عین حال حرکت را تسهیل می‌کنند اما امکان التهاب آنها در صورت وجود فشار یا سایش بیش از حد در نواحی مورد بحث در طولانی مدت وجود دارد. بورسای ایسکیال درست زیر کفل‌ها یا عضلات گلوتیوس ماکسیموس قرار دارد. نقش اولیه آنها پیشگیری از سایش تاندون گلوتیوس ماکسیموس با قسمتی از استخوان لگن است که شخص بر روی آن می‌نشیند.

اراکنوئیدیت یا بیماری آسیب دیدگی عنکبوتیه

اراکنوئیدایتیس، اراکنوئیدیت، نورولوژیک،  درد، عنکبوتیه، اراکنوئیدیت چسبنده، اراکنوئیدیت اسیفیکانس، اراکنوئیدیت سربرال، اراکنوئیدیت وراثتی، اراکنوئیدیت نئوپلاستیک، اراکنوئیدیت اُپتوکیاماستیک

اراکنوئیدیت زمانی ایجاد می‌شود که بافت‌های محافظ مغز، عصب‌ها و طناب نخاعی آسیب می‌بینند

اراکنوئیدایتیس [اراکنوئیدیت، آراکنوئیدیت] اختلالی نورولوژیک است که باعث ایجاد درد پشت، درد پرینیوم (فضای بین ناحیه تناسلی و رکتوم)، درد پا، و درد دست می‌شود. اراکنوئیدیت در عین حال می‌تواند به بینایی، دید و میزان حرکت‌پذیری تأثیر منفی بگذارد. اراکنوئیدیت زمانی ایجاد می‌شود که بافت‌های محافظ مغز، عصب‌ها و طناب نخاعی آسیب می‌بینند، که معمولاً نتیجه صدمات تروماتیک است. اراکنوئیدیت زمانی ایجاد می‌شود که اراکنوئید (عنکبوتیه) آسیب می‌بیند. عنکبوتیه بخشی از گروه غشاهایی است که برای مغز و عصب‌های طناب نخاعی زیرسازی لازم را ایجاد می‌کنند. وقتی زیرسازی مزبور آسیب می‌بیند عصب‌ها ممکن است نتوانند عملکرد صحیحی داشته باشند.

مقالات دیگر...