دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

زنان بیش از مردان دچار فاشیت پلانتار می‌شوند

پلانتار فاشی‌آیتیس [فاشیت پلانتار] مشکل شایعی است که باعث ایجاد درد در پاشنه پا می‌شود. نواری از بافت ضخیم و نیرومند به نام فاشیای پلانتار قوس پا را حمایت می‌کند. این بافت ممکن است آسیب دیده یا دچار التهاب شود و باعث ایجاد درد و مشکلاتی برای حرکت دادن پا گردد. بر مبنای اعلام "انستیتو ملی بهداشت و مراقبت بهینه" فاشیت پلانتار برای حدود 80 درصد موارد درد پاشنه پا لحاظ می‌شود. در حدود 10 درصد مردم این مشکل را به شکل مادام‌العمر تحمل می‌کنند. کارکرد فاسیای پلانتار جذب ضربات ناشی از ایستادن، راه رفتن، و دویدن است. این قسمت از بدن کاربرد زیادی دارد و فشار بیش از حد می‌تواند به فاسیای پلانتار آسیب برساند.

در صورتی که کودک شروع به لنگیدن کرده یا از درد باسن، درد کشاله ران یا درد زانو شکایت داشته باشد، والدین باید او را به پزشک ارجاع دهند

بیماری لگ-کالو-پرتس یک اختلال مربوط به دوران کودکی که هنگامی ایجاد می‌شود که جریان خون به قسمت گرد (سر فمورال) مفصل ران به طور موقت مختل می‌شود و استخوان مزبور شروع به مردن می‌کند. این استخوان تضعیف شده به تدریج از هم می‌پاشد و ممکن است شکل گرد خود را از دست بدهد. بدن در نهایت جریان خون را به داخل توپی مزبور دوباره برقرار می‌کند و بیمار التیام می‎یابد. اما اگر این توپی پس از التیام دیگر حالت مدور خود را نداشته باشد این وضعیت می‌تواند سبب درد و حالت گرفتگی یا خشکی شود. فرآیند کامل مرگ، شکستگی و نوسازی استخوان ممکن است چندین سال طول بکشد.

فشردگی عصب زمانی ایجاد می‌شود که عصب توسط بافت‌های اطراف خود مثل استخوان‎ها، غضروف، عضلات یا تاندون‌ها تحت فشار بیش از حد قرار گیرد

فشردگی عصب زمانی ایجاد می‌شود که عصب توسط بافت‌های اطراف خود مثل استخوان‎ها، غضروف، عضلات یا تاندون‌ها تحت فشار بیش از حد قرار گیرد. این فشار باعث ایجاد اختلال در عملکرد عصب، درد، بی‌حسی، مور مور یا ضعف می‌شود. فشردگی عصب یا در تنگنا قرار گرفتن آن ممکن است در برخی از نقاط بدن بروز کند. یک دیسک دچار فتق در ستون فقرات تحتانی، برای مثال، می‌تواند ریشه یک عصب را تحت فشار قرار داده سبب ایجاد دردی شود که به سمت پایین و پا ادامه پیدا می‌کند. به همین ترتیب فشردگی عصب در مچ دست می‌تواند درد و بی‌حسی را به دست و انگشتان سرایت دهد (سندرم تونل کارپال). 

قفسه سینه قیفی شکل بیش از دختران در پسران شایع است

پکتوس اکس‌کاواتوم [قفسه سینه قیفی شکل] اختلالی است که در آن استخوان سینه به سمت داخل قفسه سینه دچار فرورفتگی باشد. در موارد شدید، قفسه سینه قیفی شکل ممکن است چنان به نظر برسد که گویی مرکز قفسه سینه از بین رفته و یک خمیدگی عمیق به جا مانده است. اگرچه گودرفتگی استخوان سینه اغلب کمی پس از تولد مشهود است شدت قفسه سینه قیفی شکل به طور معمول در طول دوره رشد جهشی دوره نوجوانی خود را نشان می‌دهد. پکتوس اکس‌کاواتوم که قفسه سینه قیفی شکل نیز نامیده می‌شود بیش از دختران در پسران شایع است. موارد شدید قفسه سینه قیفی شکل در نهایت ممکن است در عملکرد قلب و ریه‌ها اختلال ایجاد کند. 

داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) مثل ایبوپروفن یا آسپیرین کمکی به رفع گرفتگی نمی‌کند

گرفتگی پا در شب [گرفتگی پا در خواب] یا کرامپ‌های شبانه پا، شایع است و می‌تواند بر اثر عدم فعالیت در طول روز، خستگی عضلات یا برخی اختلالات پزشکی بروز کند. گرفتگی پا، که "اسب‌های چارلی" نیز نامیده می‌شود، اسپاسم‌های غیر قابل کنترل در عضلات پا هستند که ممکن است دردناک باشند. آنها به طور معمول در عضلات ماهیچه ساق پا بروز می‌کنند اگرچه امکان ایجاد آنها در قسمت ران یا روی پا وجود دارد. در بیشتر موارد حرکات کششی ساده می‌توانند به فروکش گرفتگی عضلانی کمک کنند.

استنوزیس نخاعی [تنگی کانال نخاعی] اختلالی است که باعث فشرده شدن عصب‌ها در ستون فقرات می‌شود

تنگی کانال نخاعی هنگامی بروز می‌کند که شکاف بین مهره‌ها یا استخوان‌های ستون فقرات تنگ یا باریک می‌شود. این باریک شدن کانال نخاعی را در تنگنا قرار داده باعث فشردگی طناب نخاعی و ریشه عصب‌ها می‌شود. این وضعیت می‎تواند به درد، ضعف، یا بی‌حسی، و اغلب در پا همراه شود. مهره‌ها 33 استخوان هستند که برای تشکیل کانال نخاعی به هم متصل می‌شوند. مجرای نخاعی شامل طناب نخاعی است که از پایه جمجمه شروع شده در سراسر پشت ادامه می‌یابد. در قسمت پایه خود طناب نخاعی به شاخه‌ای از ریشه‌های عصب تقسیم می‌شود. این ریشه عصب‌ها از فضای موجود در مهره‌ها به خارج از طناب نخاعی منشعب می‌شوند.

دررفتگی بیشترین شیوع را در ناحیه شانه‌ها و انگشتان دست دارد

دررفتگی [جابجا شدگی استخوان] نوعی آسیب دیدگی مفصل - محل به هم رسیدن دو یا تعداد بیشتری استخوان - است که در آن انتهای دو استخوان بر اثر اعمال نیرو از وضعیت نرمال قرارگیری خود خارج می‌شوند. این آسیب دردناک باعث دفورمه (دگرشکلی) و بی‌حرکت شدن مفصل می‌گردد. دررفتگی بیشترین شیوع را در ناحیه شانه‌ها و انگشتان دست دارد. دیگر نقاط شامل آرنج، زانو، و مفصل ران می‌شود. اگر کسی به وجود یک مورد دررفتگی در مورد خود مشکوک باشد باید برای برگشتن استخوان‌ها به وضعیت نرمال تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.