دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اسکولیوز ممکن است در هر سنی بروز کند اما اغلب از سن 10 تا 12 سالگی یا در دوران نوجوانی خود را نشان می‎دهد، و در عین حال گاهی از اوقات علایم آن در نوزادان دیده می‌شود.

اسکولیوسیس [اسکولیوز] باعث ایجاد انحراف به پهلو در ستون فقرات می‎شود. اسکولیوز می‎تواند مبتلابۀ هر بخشی از ستون فقرات گردد اما بیشترین شیوع آن در سطح قفسه سینه و قسمت کمر به چشم می‎خورد. اسکولیوز اغلب در کودکان ایجاد می‎شود. در بیشتر موارد به درمان نیازی نیست زیرا انحنای مورد اشاره با رشد کودک خود به خود از بین می‎رود. به هر حال، بسته به میزان انحراف و سن کودک اغلب ترکیبی از عضوبند و فیزیوتراپی توصیه می‎شود. تعداد بسیار کمی از بیماران دچار اسکولیوز ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. عوارض اسکولیوز شامل درد مزمن، کمبودهای تنفسی، و کاهش قابلیت ورزشی بیماران است.

در حدود 70 درصد بیماران دارای تشخیص سرطان اولیه استخوان، به مدت یک سال یا بیشتر زنده می‎مانند و بیش از 50 درصد این بیماران این امکان را پیدا می‎کنند که به مدت 5 سال یا بیشتر به زندگی ادامه دهند

مهم‎ترین علت بروز درد در استخوان سرطان استخوان است. این بیماری بیشترین شیوع را در استخوان‎های دراز قسمت بالای دست یا پا دارد اما در عین حال ممکن است هر استخوانی در بدن به آن مبتلا شود. وقتی سرطان در سلول‎های خود استخوان شکل گرفته باشد سرطان استخوان اولیه نامیده می‎شود. درد ناشی از سرطان استخوان ممکن است با علایم فهرست زیر همراه شود: حس حساسیت و فروافتادگی اولیه در استخوان،  افزایش درد اولیه به درد مداوم در ناحیۀ آسیب دیده یا دردی که به صورت متناوب بروز کرده و از بین می‎رود، احساس درد مداوم در طول شب و در زمان استراحت.

درد فرآیند زیفوئید در ابتدا ممکن است با درد ناشی از شکستگی دنده اشتباه گرفته شود.

فرآیند زیفوئید (گزیفوئید) زائدۀ استخوانی کوچکی است که درست زیر استرنوم یا استخوان جناغ سینه قرار دارد. ناراحتی ناشی از فرآیند زیفوئید می‎تواند دردناک باشد زیرا به قسمت تحتانی قفسه صدری (زیر دنده‎ها)، استخوان سینه، و چند عضلۀ اصلی که در اطراف شکم و دیافراگم قرار دارند، آسیب می‎زند. نام زیفوئید مشتق از کلمات یونانی به معنی "شمشیر سرراست" است زیرا ساختار مورد بحث دارای سری تیز و مشابه شمشیر است. این ساختار در عین حال به نام‎های دیگری مثل متااسترنوم، زایف‌استرنوم، و غضروف زیفوئید شناخته می‎شود. در این مقاله علایم، علل، و گزینه‌های درمانی درد فرآیند زیفوئید مورد بحث قرار خواهد گرفت.

در مورد برخی از انواع پلی‎داکتیلی احتمال انتقال نسل به نسل بیشتر است. در دیگر موارد احتمال ارتباط آن با اختلالات ژنتیکی وجود دارد

پلی‎داکتیلی اختلالی است که در آن فرد با یک یا تعداد بیشتری انگشت اضــافی در دست یا پا متولد می‎شود. این اختلال می‎تواند در مورد هر دو دست و هر دو پا بروز کند. نام پُلی‎داکتیلی برگرفته از کلمات یونانی "پُلی" به معنی "بسیار" و "داکتیلوس" به معنی "انگشت" است. انگشتان مضاعف در دست یا پا به عنوان "اضافی" توصیف می‎شوند که در این مورد به معنی "بیش از تعداد نرمال" است. به همین دلیل این وضعیت برخی از اوقات انگشت اضافی خوانده می‎شود. بسته به نوع پلی‎داکتیلی طیفی از درمان‎ها برای آن در دسترس است، و علت آن اغلب ژنتیکی است.

دانشمندان بر این باورند که تا 75 درصد چگالی مواد معدنی استخوان در انسان توسط عوامل ژنتیکی تعیین می‌‏شود

"استئوپوروزیس" [پوکی استخوان] در لغت به معنی "استخوان متخلخل" یا خُلل و فُرج‎دار است. در استئوپوروزیس استخوان ضعیف‎تر شده خطر شکستگی به ویژه در ناحیۀ مفصل ران، مهره‎های ستون فقرات و مچ دست افزایش می‎یابد. استئوپوروزیس هنگامی بروز می‎کند که چگالی یا تراکم استخوان کاهش می‎یابد و بدن دیگر قادر نیست تا به اندازۀ قبل آن را تولید کند. استئوپوروزیس می‎تواند مبتلابۀ هر دو جنس شود اما احتمال بروز آن در زنان یائسه بیشتر است زیرا در این دورۀ زندگی زنان میزان استروژن به شکل ناگهانی کاهش می‎یابد، و استروژن هورمونی است که به طور معمول مانع از ایجاد استئوپوروزیس می‎شود. وقتی استخوان‎ها تضعیف می‎شوند ریسک بالاتری از شکستگی در صورت افتادن یا حتی وارد آمدن ضربات خفیف به بدن وجود خواهد داشت. در حال حاضر فقط در سطح ایالات متحد آمریکا 53 میلیون نفر با مشکل استئوپوروزیس مواجه هستند.

در برخی از موارد برآمدگی استخوان ترقوه ممکن است بر اثر وجود یک کیست یا تومور رخ دهد

استخوان ترقوه یا کلاویکل استخوانی بلند و باریک است که بین جناغ سینه (استرنوم) و کتف قرار دارد. این استخوان دست را به بدن متصل می‎کند، و در مجاورت تعداد زیادی عصب و رگ‎های خونی قرار گرفته است. بروز برآمدگی یا غده روی استخوان ترقوه یا در اطراف آن ممکن است دلایل متعددی داشته باشد که برخی از آنها نیاز به مراقبت و بررسی پزشکی دارند. در این مقاله به علل بروز برآمدگی روی استخوان ترقوه و نیز گزینه‎های درمانی و زمان مراجعه به پزشک پرداخته خواهد شد. برخی از اوقات آسیب‎دیدگی استخوان ترقوه یا مواردی مثل ترک یا شکستگی در این استخوان به شکل‎گیری توده یا غده منجر می‎شود. این آسیب‎دیدگی می‎تواند طیف گسترده‎ای داشته و از یک ترک ساده تا شکستگی‌های پیچیده و بغرنجی را که استخوان‎ها را به چند پاره تقسیم می‎کنند، شامل شود.

استخوان ترقوه در معرض بیشترین احتمال برای ترک برداشتن و شکستگی قرار دارد

بسیاری جراحات و آسیب دیدگی‎ها می‌‏توانند به استخوان ترقوه صدمه برسانند و برخی از آنها نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارند. چه هنگامی نیاز به مراقبت اورژانسی برای فرد هست و چه هنگامی مراجعۀ عادی به پزشک کافی است؟ در این مقاله به این پرسش‎ها و موارد دیگر پرداخته خواهد شد. ترقوه که به نام کلاویکل نیز شناخته می‎شود استخوانی است که از شانه تا استخوان سینه امتداد دارد. علل شایع درد ترقوه عبارتند از: ترک برداشتن استخوان و شکستگی، سندرم خروجی توراسیک، آسیب دیدگی مفصل، استئوارتریت، وضعیت خواب، استئولیز کلاویکولار دیستال، سرطان، استئومیلیت

مقالات دیگر...