دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

گرفتگی گردن یا خشکی گردن - آنچه دانستنش نیاز است

گرفتگی گردن، خشکی گردن، تاندون، رباط، رگ به رگ شدن، تنش خفیف، حرکت، شلاق‌وار، ارتریت، اسپوندیلوسیس سرویکال،  ارتریت گردن، اشعه X، اسکن MRI، مننژیت، مننژیت‌های ویروسی ، مننژیت باکتریایی، مننژیت قارچی،  سرمادرمانی، گرمادرمانی، داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs)، ایبوپروفن، ناپروکسن

اگر گرفتگی گردن به طور ناگهانی بروز کند و با علایم دیگر همراه باشد، مردم نباید موضوع را نادیده بگیرند

مقالات استخوان / اُرتوپدی

• جنیفر بِری، دکتر گریگوری مینیس
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


گردن دارای چند عضله، تاندون، رباط‎ و استخوان‌ است. این اعضاء با یکدیگر برای حمایت از سر کار می‌کنند و امکان آن را به گردن می‎دهند که در جهات مختلف به حرکت درآید. گردن ممکن است بر اثر کاربرد بیش از حد یا آسیب دیدگی دچار گرفتگی یا دردناک شود.
گرفتگی گردن اغلب هنگامی بروز می‎کند که یکی از عضلات گردن دچار کشیدگی، رگ به رگ شدگی یا تنش می‎شود. خشکی گردن در عین حال ممکن است بر اثر آسیب دیدگی یکی از مهره‌های گردن ایجاد شود.
گرفتگی گردن ممکن است وقتی که فرد سعی دارد تا گردن یا سر خود را حرکت دهد درد ایجاد کند.
به طور معمول گرفتگی گردن نتیجه یک آسیب دیدگی یا حادثه کوچک است. مردم اغلب می‎توانند گرفتگی مزبور را در محیط خانه مداوا کنند. به هر حال، در موارد نادر گرفتگی گردن می‎تواند نشانه‌ای از یک ناخوشی جدی باشد که نیاز به درمان پزشکی دارد.

[در این مقاله:]
• علل گرفتگی گردن [خشکی گردن]
• درمان گرفتگی گردن
• پیشگیری از گرفتگی گردن
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراه

علل گرفتگی گردن
گرفتگی به طور معمول بر اثر کاربرد بیش از حد عضلات گردن، کشیدگی بیش از حد، یا تنش بروز می‎کند. این وضعیت می‎تواند سبب ایجاد دردی شود که طیفی از خفیف تا شدید را شامل می‎شود و می‎تواند حرکت دادن سر یا کاربرد عضلات گردن را دشوار کند.
شایع‌ترین علل بروز گرفتگی گردن شامل موارد زیر است:

رگ به رگ شدن و تنش خفیف
گرفتگی گردن اغلب نتیجه صدمه یا رگ به رگ شدگی جزئی، احتمالاً به علل زیر است:
• خوابیدن در وضعیت نامناسب
• نشستن یا خم شدن در طولانی مدت، مثل مورد نشستن پشت میز
• نگاه کردن به سمت پایین به یک شیء (مثل صفحه تلفن همراه) به شکل مکرر
• آسیب دیدگی ناشی از ورزش
• افتادن یا سقوط کردن
• داشتن عضلات پرتنش به علت استرس

حرکت شلاق‌وار
صدمات شدیدتر گردن به علت حرکت ناگهانی به سمت جلو و عقب اتفاق می‎افتد. مردم اغلب براثر تصادف اتومبیل که سبب حرکت ناگهانی سر به سمت جلو و عقب می‎شود، به این مشکل دچار می‎گردند.
حرکت شلاق‌وار آسیب دیدگی عضلات، استخوان‎ها، رباط‌ها، عصب‎های گردن یا مجموعه آنها را باعث می‎شود. این حرکت درد و خشکی گردن را به دنبال دارد.
دیگر نشانه‌های حرکت شلاق‌وار عبارتند از:
سردرد
سرگیجه
درد پشت یا درد شانه
• احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش در ناحیه گردن
• کاهش حافظه یا دشواری تمرکز

ارتریت
اسپوندیلوسیس سرویکال یا ارتریت گردن، نیز می‎تواند سبب درد و گرفتگی گردن شود که ممکن است با دراز کشیدن بهبود یابد.
درد مزبور ممکن است در صورتی که فرد مدتی طولانی در یک حالت خاص، مثل رانندگی یا نشستن جلو کامپیوتر، قرار داشته باشد، تشدید شود. دیگر نشانه‌های اسپوندیلوسیس سرویکال شامل موارد زیر است:
• سردرد
• بی‎حسی بازوها یا دست‎ها
• دشواری در راه رفتن، حفظ تعادل یا هر دو
• ضعف دست یا پا
پزشک می‎تواند اسپوندیلوسیس سرویکال را به کمک برخی تست‎ها مثل اشعه X، اسکن MRI و آزمایش‎های خون تشخیص دهد.

مننژیت
برخی از اوقات گرفتگی گردن علامتی از مننژیت است، که باید آن را جدی گرفت. مننژیت التهاب مننژها است که پوشش مغز و طناب نخاعی محسوب می‎شوند.
یک ویروس، باکتری، یا قارچ می‎تواند باعث ایجاد مننژیت شود. مننژیت‌های ویروسی ممکن است خود به خود برطرف شوند، اما مننژیت باکتریایی و مننژیت قارچی می‎توانند مهلک باشند. برخی از نشانه‌های مننژیت شامل موارد زیر است:
تب ناگهانی، که معمولاً با سردرد، گرفتگی گردن یا هر دو همراه است
تهوع
استفراغ
• حساسیت نسبت به نور
• گیجی، تحریک‎پذیری، یا هر دو
• ناتوانی در بیدار شدن از خواب
در صورت بروز علایم مزبور فرد باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

درمان گرفتگی گردن
بهترین درمان برای یک مورد گرفتگی گردن بستگی به علت بروز آن دارد. وقتی خشکی خفیف است برخی از مداواهای خانگی فهرست زیر می‎توانند مفید باشند:

استفاده از یخ
استفاده از یخ (سرمادرمانی) می‎تواند باعث تسکین التهاب و ورم ناشی از کشیدگی خفیف شود. یخ می‎تواند اثری بی‌حس کننده داشته و باعث تخفیف موقت درد شود.
استفاده از یخ به طور معمول در طول 48 ساعت اول پس از بروز آسیب مفید است، یعنی زمانی که ورم قابل توجهی در موضع آسیب دیده وجود دارد.
در این مورد مردم باید از آیس پک مخصوص کمک‎های اولیه استفاده کنند یا یخ یا نخود یخ زده را در لفافی پارچه‎ای بپیچند تا از سرمازدگی پیشگیری شود. در هر بار استفاده یخ باید حدود 20 دقیقه روی موضع قرار گیرد، و این کار باید با وقفه‎های 20 تا 30 دقیقه‌ای دنبال گردد.

استفاده از گرما
برخی از مردم از یخ و گرما (گرمادرمانی) برای عضله دچار کشیدگی استفاده می‎کنند. استفاده از پد گرم یا گرم دوش آب گرم می‎تواند به ریلکس شدن عضلات دچار تنش منجر شده و حالت تسکین ایجاد کند.

مصرف داروهای غیر نسخه‌ای
اگر استفاده از یخ، گرما، یا هردو، کارآیی نداشته باشد، آنگاه استفاده از داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) می‎تواند کمک کننده باشد.
برخی مثال‎ها در این مورد شامل ایبوپروفن، و ناپـروکسن است که باعث کاهش ورم و تسکین درد می‎شوند. اگر کسی دچار مشکلی در سلامت خود باشد که بر اثر آن داروهای دیگری مصرف می‎کند، در این صورت باید پیش از مصرف NSAIDs با پزشک مشورت کند.

حرکات کششی
با حرکت ملایم و آرام سر و گردن به جوانب مختلف عضلات گردن را در وضعیت حرکات کششی قرار دهید. شانه‎ها را به جلو و عقب بچرخانید. اگر این حرکات سبب درد می‎شود باید آنها را متوقف کنید.

بررسی محیط خواب
برخی از اوقات بالش خواب بیش از حد سفت بوده یا به قدر کافی حمایت از گردن ایجاد نمی‎کند که این می‎تواند سبب ایجاد درد گردن شود. بالشی که دارای سایز یا تناسب لازم نیست نیز می‎تواند سبب خشکی گردن شود.
سر، گردن، و پشت باید در طول خواب در یک وضعیت متناسب قرار گیرند. بالش مورد استفاده برای خواب باید با وضعیت خواب همخوانی داشته باشد.
بالش‌های سفت‌تر و بزرگ‎تر محکم است برای کسانی که عادت به خوابیدن به پهلو دارند کارآیی بهتری داشته باشند. آنهایی که به پشت می‌خوابند باید از بالش کوتاه‎تر استفاده کنند که بدون تحمیل حرکت رو به جلو به آنها حمایت لازم را از سر و گردن ایجاد کند.

توجه به حالت قرارگیری بدن
دولا ماندن می‎تواند تدریجاً باعث کشیدگی عضلات گردن و سبب درد و خشکی آنها شود. فرد باید بر موضوع راست نگه داشتن شانه‌ها، گردن، و پشت در طول روز تمرکز کند. استفاده از دستگاه‌های تصحیح کننده حالت بدن در این مورد کمک کننده است زیرا می‎توان هشدارها و یادآوری‎های آنها را با تلفن همراه یا کامپیوتر تنظیم کرد.

به دندان‌پزشک مراجعه کنید
خشکی گردن ادامه‎دار همراه با سردرد یا درد فک در هنگام بیدار شدن از خواب می‎تواند نشانه‌ای از دندان قروچه ناشی از کابوس یا بروکسیسم باشد. دندان‎پزشک می‎تواند دندان‎ها را در جستجوی فرسایش ناشی از برهم ساییدن آنها بررسی کند، و راهی برای تنظیم فک پیدا کند.
برخی از مردم از محافظ دندان مخصوص شب برای محافظت دندان‌های خود از صدمات بیشتر استفاده می‎کنند. این محافظ همچنین می‎تواند از فشار وارده شده بر عضلات فک و گردن کم کند.

استفاده از ماساژ
ماساژ درمانگر صاحب صلاحیت می‎تواند به تسکین در مورد عضلات عضلات دچار تنش و رنجوری کمک کند. اگرچه اثربخشی ماساژ هنوز توسط تحقیقات اثبات نشده، یک مطالعه در سال 2014 پی برده است که ماساژ برای بهبود مردم دچار درد ناشی از ارتریت گردن مفید است.
تحقیق دیگری که در نشریه "درمان‎های مکمل در عمل بالینی" پی برده است که استفاده از ماساژ حرفه‎ای می‎تواند به کاهش استرس منجر شود، که می‎تواند به صورت غیر مستقیم در مورد گرفتگی گردن مفید باشد.

مدیریت استرس
هیچ راهی برای اجتناب کامل از استرس وجود ندارد. به هر حال، فراگیری روش‎های مدیریت استرس می‎تواند میزان تنش در گردن را کاهش دهد.
مردم دچار سطوح بالای استرس مزمن می‎توانند در این مورد با یک متخصص مراقبت‎های پزشکی در مورد راه‎های مفید مدیریت استرس مشورت کنند.

پیشگیری
برخی از موازین زیر می‎توانند به پیشگیری از بروز گرفتگی گردن کمک کنند:
• برای صحبت با تلفن همراه از بلندگوی گوشی استفاده کنید. از نگاه داشتن گوشی تلفن بین شانه و گوش خودداری کنید.
• سعی کنید برای نگاه کردن به صفحه گوشی همراه یا تبلت به صورت طولانی مدت به طرف پایین خم نشوید. در صورت امکان دستگاه را همتراز سطح چشم نگه دارید و در این کار مرتب وقفه ایجاد کنید.
• برای کار از محیط کاملاً ارگونومیک استفاده کنید. این کار می‎تواند شامل نگه داشتن صفحه نمایش در سطح چشم، صاف قرار دادن پا روی کف محیط، و اطمینان از تحت حمایت قرار داشتن دست‎ها باشد. همچنین مردم باید بر این موضوع تمرکز کنند که سر به حالت مستقیم روی گردن قرار گیرد بدون اینکه به سمت جلو خم شده باشد.
• در هنگام حمل ساک و کیف آگاهانه عمل کنید. حمل کیف یا چمدان سنگین می‎تواند بر شانه‌ها فشار آورده و عضلات گردن را دچار کشیدگی کند. در صورت امکان باید از ساک چرخدار یا کوله پشتی استفاده شود.
• درنگ کنید. نشستن یا رانندگی در طولانی مدت می‎تواند باعث فشار آوردن بر گردن شود. دستکم هر یک ساعت یک بار باید در این کارها وقفه ایجاد کرد و به راه رفتن، بلند شدن و حرکات کششی پرداخت.
• بالش مناسب و باکیفیت به کار ببرید. برای خواب و استراحت باید از بالش مناسب و باکیفیت استفاده شود.
• به طور منظم در فعالیت‎های کاهش دهنده استرس مشارکت کنید. برخی مثال‌ها در این مورد گوش دادن به موسیقی آرام‌بخش، حمام کردن، مدیتیشن یا تنفس عمیق و لذت بردن از حضور در کلاس یا فعالیت‎های لذت‌بخش است.
• بر مبنای توصیه انجام شده به متخصص مراقبت‎های پزشکی مراجعه کنید. با این متخصصان در مورد درد، سطح استرس، کیفیت خواب، و سلامت کلی خود مشورت نمایید.
• منظماً ورزش کنید. حرکت دادن بدن می‎تواندبه کاهش تنش عضلانی و خشکی عضلات کمک کند. ورزش در عین حال یک مُسکن طبیعی استرس است. ورزش‎های با شدت کم مثل پیاده‌روی، شنا، دوچرخه‎سواری، یا یوگا می‎توانند مفید باشند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
گرفتگی گردن به طور معمول علامت هشدار نیست. در صورت مواجهه با موارد زیر مردم باید به پزشک مراجعه کنند:
• گرفتگی گردن با دیگر علایم مثل تب، سردرد یا حالت تحریک‌پذیری همراه باشد.
• گرفتگی گردن در طول چند روز برطرف نشود و پس از استفاده از درمان‎های خانگی و داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی و حرکات کششی ملایم کماکان ادامه داشته باشد.
• درد شدید باشد.

خلاصه
گرفتگی گردن یک معضل شایع است که مردم می‎تـوانند آن را با استفاده از درمان‎های خانگی و راهکارهای خانگی درمان کنند. گرفتگی گردن به طور معمول بر اثر آسیب دیدگی به علت حرکات شلا‎ق‎وار سر و گردن، خوابیدن به حالت نادرست، عدم رعایت حالت درست قرارگیری بدن یا استرس رخ می‎دهد.
درد گردن به طور معمول نشانه‎ای از یک مشکل جدی‎تر محسوب نمی‎شود. به هر حال اگر گرفتگی گردن به طور ناگهانی بروز کند و با علایم دیگر همراه باشد، مردم نباید موضوع را نادیده بگیرند./


Source:
Medical News Today
What to know about a stiff neck
Last reviewed Wed 2 January 2019
By Jennifer Berry
Reviewed by Gregory Minnis, DPT 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

آیا فیبرومیالژی واقعیت دارد؟ باورهای غلط رایج در مورد این بیماری

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.