دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

همارتروزیس (همارتروز) یا خونریزی درون مفصل - علل و درمان

همارتروزیس، همارتروز، خونریزی درون مفصل، تروما، اختلالات خونریزی دهنده، هموفیلی، داروهای رقیق کننده خون، آسپیرین، استئوارتریت، نئوپلاسم، آسپیراسیون مفصل

رمان همارتروزیس ضروری است زیرا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض خون می‌تواند به غضروف مفاصل آسیب برساند

مقالات استخوان / اُرتوپدی

• علل همارتروزیس
• علایم همارتروزیس
• عوارض همارتروزیس
• تشخیص همارتروزیس
• درمان و پیشگیری از همارتروزیس
• خلاصههمارتروسیس [همارتروزیس، همارتروز] خونریزی درون مفصل بر اثر اختلالاتی مثل هموفیلیا (هموفیلی)، ترومای فیزیکی یا عوامل دیگر است. شک نسبت به وجود این اختلال اغلب بر اثر درد، ورم، و خشکی مفصل ناشی از آن ایجاد می‌شود، و ممکن است رفع آن به هفته‌ها یا ماه‌ها زمان نیاز داشته باشد. درمان همارتروزیس ضروری است زیرا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض خون می‌تواند به غضروف مفاصل آسیب برساند.

علل همارتروزیس
طیفی از عوامل می‌توانند باعث ایجاد همارتروزیس شوند. همارتروزیس ممکن است پس از آسیب دیدن مفصل یا به شکل خود به خودی در صورت ضعف در برابر خونریزی بروز کند.
علل شایع همارتروزیس شامل موارد زیرند:
تروما، مثل موارد آسیب دیدن مفصل، فرسایش یا پارگی. هر یک از این موارد می‌تواند باعث ایجاد خونریزی در داخل یکی از مفاصل یا تعداد بیشتری از آنها شود.
• اختلالات خونریزی دهنده مثل هموفیلی، که یک بیماری ارثی است که در آن فرآیند لخته شدن خون به شکل کامل صورت نمی‌گیرد. اگرچه هموفیلی شایع‌ترین اختلال خونریزی دهنده است، چندین اختلال خونریزی دهنده وجود دارد که هر یک از آنها می‌تواند شخص را در برابر خونریزی بیش از حد آسیب‌پذیر کند.
• داروهای رقیق کننده خون مثل آسپیرین، یا داروهای ضد انعقادی مثل وارفارین، می‌توانند مردم را در برابر خونریزی در هر قسمتی از بدن شامل مفصل‌ها آسیب‌پذیر کنند. شخص ممکن است به شکل خود به خودی دچار خونریزی شود اما به طور معمول خونریزی بر اثر یک مورد ترومای خفیف یا متوسط ایجاد می‌شود.
استئوارتریت، اغلب با پارگی انحطاطی فلاپ مینیسک (که یک پوشش محافظ در مفصل است) می‌تواند به خونریزی داخل مفصلی منجر شود.
• عمل جراحی در برخی از مواقع به عوارضی مثل خونریزی داخل مفصل منجر می‌شود.
• نئوپلاسم (سرطان) می‌تواند باعث ایجاد اختلال در رگ‌های موجود در مفصل شود. به علاوه، تومور ممکن است خونرسانی مخصوص به خود را ایجاد کند، که این می‌توان شامل رگ‌های خونی شکننده‌ای باشد که به سهولت پاره شده یا خونریزی می‌کنند و به همارتروزیس منجر می‌شوند.

علایم همارتروزیس
نشانه‌ها و علایم همارتروزیس می‌تواند طیفی از خفیف تا شدید را شامل شود، و به طور معمول اگر مقدار زیادی خونریزی ایجاد شده باشد، بدتر خواهد شد.
علایم شامل ورم مفصل، کبودی مفصل، خشکی مفصل، درد مفصل یا گرمی مفصل است.
اگرچه عاقلانه آن است که هر یک از علایم مزبور توسط پزشک بررسی شود، این موضوع به ویژه زمانی که شخص در ریسک ابتلاء به چنین اختلالی باشد اهمیت دارد.

عوارض همارتروزیس
در صورت تداوم و پیشرفت، همارتروزیس می‌تواند باعث التهاب و باریک شدن غضروف شود، که این به ایجاد درد، ضعف، ارتریت انحطاطی، یا خونریزی بیشتر داخل مفصل منجر خواهد شد. در موارد شدید یا طولانی مدت، این اختلال به تغییرات دایمی در ساختار و عملکرد مفصل منجر می‌شود.

تشخیص همارتروزیس
پزشک به طور معمول می‌تواند با بررسی چشمی مفاصل اختلال مورد بحث را شناسایی کند. وقتی شخص فقط در یک مفصل دچار درد و ورم باشد (مونوارتیکیولر)، همارتروزیس یک علت محتمل تلقی می‌شود. تست‌های تصویربرداری نیز می‌توانند در شناسایی خون جمع شده در مفصل و اطراف آن مفید باشند.
آسپیراسیون مفصل (ارتروسنتز) می‌تواند امکان تشخیص قطعی را ایجاد کند. در این اقدام پزشک یک سوزن را وارد مفصل می‌کند، و نمونه‌‌ای از مایع درون مفصل می‌گیرد. مایع مزبور در مرحله بعد توسط پزشک بررسی می‌شود و ممکن است برای آنالیز کامل به آزمایشگاه ارسال شود.
مایع مفصلی مرتبط به همارتروزیس معمولاً رنگ قرمز، صورتی یا قهوه‌ای دارد. دیگر مشخصات مایع مفصلی نیز می‌توانند به شناسایی علت زیربنایی همارتروزیس کمک کنند.

درمان و پیشگیری از همارتروزیس
درمان همارتروزیس به علت آن بستگی دارد و می‌تواند شامل مداواهای ساده خانگی، دارو برای تسکین درد و ورم، خارج کردن خون از مفصل، و / یا دارو برای پیشگیری از خونریزی باشد.
گزینه‌های درمانی پیشنهادی پزشک می‌تواند موارد زیرا را شامل شود:
• استراحت و استفاده از سرمادرمانی (یخ)، کمپرس، و در ارتفاع قرار دادن مفصل، اغلب برای مدیریت درد و ورم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
• اجتناب از مصرف داروهای رقیق کننده خون به سرعت التیام کمک می‌کند. بسیاری از داروهای غیر نسخه‌ای برای درد مثل ایبوپروفن و ناپروکسن در عین حال داروهای رقیق کننده خون هستند و می‌توانند به تشدید خونریزی منجر شوند. مردم باید در شرایط مزبور از مصرف داروهای ضد درد خودداری کنند مگر اینکه این کار به توصیه یا تجویز پزشک صورت گیرد.
• در مورد خونریزی گسترده ممکن است به فاصله دو روز از آغاز خونریزی آسپیراسیون مفصل صورت گیرد تا از خونریزی‌های ایجاد شده در مفصل بر اثر وجود خون پیشگیری شود.
• اعمال جراحی مثل سینووکتومی (خارج کردن جدار مفصل)، مینیسکتومی، و استئوتومی برای درمان همارتروزیس مورد استفاده قرار گرفته‌اند. تکنیک دیگری به نام ابلیشن، باعث ایجاد دبریدمان (پاکسازی دقیق) محدوده بافت مرده می‌شود.
• فیزیوتراپی متناسب شده، طراحی شده برای کاربرد مفاصل در عین اجتناب از کاربرد بیش از حد آنها یا آسیب دیدگی حرکتی، می‌تواند به بهبود شخص و پیشگیری از بروز دگرشکلی (دفورمیتی) کمک کند. این نوع فیزیوتراپی ممکن است تنها مداخله درمانی مورد نیاز شخص باشد یا ممکن است این تکنیک با آسپیراسیون مفصل یا عمل جراحی تلفیق شود. درمان الکتریکی با تحریک الکتریکی عصب ترانسکوتانئوس (TENS) برای کنترل درد ناشی از اختلال مورد بحث موفقیت محدودی داشته است.
به عنوان یک مقیاس پیشگیرانه، در صورتی که شخص در ریسک همارتروزیس بر اثر ابتلاء به هموفیلی باشد ممکن است داروهای لخته کننده خون (عوامل پروفیلاکتیک لخته شدن خون) توصیه شوند. در مجموع داروهای لخته کننده خون ممکن است خطرناک باشند، و به شکل بالقوه ایجادگر لخته‌های خون شوند که می‌توانند به استروک یا حمله قلبی منجر گردند. این داروها می‌توانند از خونریزی پیشگیری کنند اما قادر به خارج کردن خون نیستند. شخص فقط در صورتی که دچار یک اختلال خونریزی دهنده باشد داروهای لخته کننده خون دریافت می‌کند و در صورت گرفتن این درمان برای بررسی وضعیت عوارض محتمل از نزدیک پایش خواهد شد.

خلاصه
همارتروزیس اختلال شایعی نیست اما آگاهی از عوارض بالقوه آن مهم است. موارد خفیف تا متوسط خونریزی مفصل باید به مرور زمان برطرف شوند. درمان می‌تواند به تخفیف درد و ناراحتی و ورم همراه اختلال مزبور منجر شود، و به پیشگیری از عوارض درازمدت و آسیب دیدگی مفصل کمک کند. اگر کسی در یک مفصل یا تعداد بیشتری از آن دچار ورم باشد باید به دکتر مراجعه کند. اگر کسی سریعاً دچار ورم شدید می‌شود باید مورد بررسی کامل پزشکی قرار گیرد./


• کارول ایوستیس، دکتر گرانت هیوز
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Very Well Health
Overview and Treatment of Hemarthrosis
By Carol Eustice
Updated June 23, 2019
Medically reviewed by Grant Hughes, MD
On September 20, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

دکتر فریدون علا: انگیزه‎ای بالاتر از عشق نیست!

افزایش میزان بیلی‎روبین: علایم و آزمایش‎ها

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.