دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

انگشت چخماقی و انگشت چکشی

انگشت چخماقی، انگشت چکشی، کفش‌، تروما، سن، طول انگشت پا، ارتریت، وراثت،  عکسبرداری اشعه X

زنان بیش از مردان محتمل است که دچار انگشت چخماقی و انگشت چکشی شوند

مقالات استخوان / اُرتوپدی

• علایم انگشت چخماقی و انگشت چکشی
• علل انگشت چخماقی و انگشت چکشی
• ریسک فاکتورهای انگشت چخماقی و انگشت چکشی
• عوارض انگشت چخماقی و انگشت چکشی
• پیشگیری از انگشت چخماقی و انگشت چکشی
• تشخیص انگشت چخماقی و انگشت چکشی
• درمان انگشت چخماقی و انگشت چکشی
• سبک زندگی و مداوای خانگیانگشت چخماقی و انگشت چکشی دگرشکلی‌هایی (دفورمیته‌هایی) هستند که به علت عدم تعادل در عضلات، تاندون‌ها و رباط‌هایی که به طور معمول انگشت پا را راست نگه می‌دارند، ایجاد می‌شود. نوع کفشی که شخص می‌پوشد، ساختار پا، و برخی فرآیندهای بیماری می‌توانند باعث تقویت ایجاد این دگرشکلی‌ها شوند.
انگشت چخماقی دچار یک خمیدگی غیر نرمال در مفصل میانی انگشت پا است. انگشت چکشی به نزدیک‌ترین مفصل به ناخن انگشت پا آسیب می‌زند. انگشت چخماقی و چکشی به طور معمول در انگشت‌های دوم، سوم و چهارم پا ایجاد می‌شوند.
تخفیف درد و فشار ناشی از این اختلالات ممکن است به تغییرات کفش و پوشیدن کفی‌های داخل کفش بستگی نیاز داشته باشد. اگر کسی به اشکال شدید این اختلالات دچار باشد ممکن است برای کاهش مشکل به عمل جراحی نیاز پیدا کند.

علایم انگشت چخماقی و انگشت چکشی
انگشت چخماقی و انگشت چکشی نوعی خمیدگی غیر نرمال در مفاصل یکی از انگشتان پا یا تعداد بیشتری از آنها ایجاد می‌کنند. حرکت دادن این انگشتان ممکن است مشکل یا دردناک باشد. کبره و پینه ممکن است بر اثر سایش انگشت با داخل کفش ایجاد شود.

علل انگشت چخماقی و انگشت چکشی
اختلالات مزبور با موارد زیر مرتبط شده‌اند:
• برخی کفش‌ها. کفش‌های پاشنه بلند یا انواع پوزه تنگ می‌توانند انگشتان پا را در شرایطی قرار دهند که نتوانند کنار هم قرار بگیرند. این وضعیت به هم پیچیده انگشت پا در نهایت می‌تواند در شرایطی که فرد پابرهنه است نیز حالت دایمی به خود بگیرد.
تروما. صدماتی که در آنها انگشت پا خرد، فشرده یا شکسته می‌شود می‎توانند احتمال ایجاد انگشت چخماقی یا چکشی را ایجاد کنند.
• تعادل غیر نرمال عضلات انگشت پا. این عدم تعادل به ناپایداری منجر می‌شود که این می‌تواند سبب جمع شدن انگشت گردد.

ریسک فاکتورهای انگشت چخماقی و انگشت چکشی
عوامل افزایش دهنده ریسک انگشت چخماقی و انگشت چکشی عبارتند از:
• سن. با افزایش سن ریسک دچار شدن به انگشت چخماقی و انگشت چکشی افزایش پیدا می‌کند.
• جنس. زنان بیش از مردان محتمل است که دچار انگشت چخماقی و انگشت چکشی شوند.
• طول انگشت پا. اگر انگشت دوم پا بلندتر از انگشت شست باشد این وضعیت ریسک بالایی برای انگشت چخماقی و انگشت چکشی ایجاد خواهد کرد.
• برخی بیماری‌ها. ارتریت و دیابت باعث آسیب‌پذیری بیشتر در مورد دگرشکلی‌های پا می‌شوند. وراثت نیز ممکن است در این مورد نقش داشته باشد.

عوارض انگشت چخماقی و انگشت چکشی
در وهله اول انگشت چخماقی و انگشت چکشی ممکن است انعطاف‌پذیری خود را حفظ کند. اما در نهایت، تاندون‎های انگشت ممکن است منقبض و سفت شده باعث شود تا انگشت پا به شکل دایمی حالت خمیده پیدا کند. کفش‌های شخص ممکن است به قسمت برآمده انگشتان برخورد کند که این سبب ایجاد پینه‌ یا کبره‌های دردناک می‌شود.

پیشگیری از انگشت چخماقی و انگشت چکشی
در صورت استفاده از کفش مناسب مردم می‌توانند از بسیاری از مشکلات مربوط به پاها، پاشنه‌ها و قوزک پا مصون بمانند. در اینجا به چند نکته که باید در موقع خرید کفش به آنها دقت شود اشاره خواهد شد:
• فضای کافی برای انگشت پا. مردم باید از پوشیدن کفش‌های تنگ اجتناب کنند.
• کفش پاشنه کوتاه. اجتناب از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند باعث مصون ماندن از مشکلات پشت می‌شود.
• تنظیم‌پذیری. کفش‌های بنددار یا زیپ‌دار فضای داخلی بیشتری دارند و تنظیم پذیرند.
نکات اضافی که می‌توانند در مورد خرید کفش کمک کننده باشند عبارتند از:
• کفش را در انتهای روز خریداری کنید. پای انسان در طول روز دچار ورم می‌شود.
• سایز پای خود را اندازه‌گیری کنید. بر مبنای سن، سایز کفش به ویژه عرض آن تغییر می‌کند. سایز پاها را اندازه‌گیری کرده و کفش را بر مبنای سایز پای بزرگ‌تر خریداری کنید.
• کفش مناسب خود را بخرید. پیش از خرید کفش در مورد راحت بودن آن اطمینان پیدا کنید. در صورت لزوم کفاشی‌ها می‌توانند کفش‌ها را در نقاط مورد لزوم باز کنند؛ اما بهتر آن است که کفش در زمان خرید مناسب پاها باشد.

تشخیص انگشت چخماقی و انگشت چکشی
پزشک می‌تواند با معاینه پاها مشکل انگشت چخماقی و انگشت چکشی را تشخیص دهد. این احتمال وجود دارد که پزشک برای ارزیابی استخوان‌ها و مفاصل پاها و انگشتان پا از عکسبرداری اشعه X استفاده نماید.

درمان انگشت چخماقی و انگشت چکشی
اگر انگشت پا کماکان انعطاف‌پذیری خود را حفظ کرده باشد، پزشک ممکن است استفاده از کفش گشادتر و راحت‌تر را توصیه کرده و نیز استفاده از کفی‌های طبی را تجویز کند. این کفی‌ها باعث تجدید وضعیت قرارگیری انگشت پا می‌شوند و فشار و درد را کاهش می‌دهند.
به علاوه پزشک ممکن است ورزش توصیه کند که در این مورد شامل بلند کردن تیله با انگشتان پا یا تا کردن حوله با آنها است تا عضلات انگشت پا کش آمده و تقویت شوند.
اگر درمان‌های محافظه‌کارانه کمک کننده نباشند دکتر ممکن است عمل جراحی را برای کاهش فشار بر تاندون و پیشگیری از قرار گرفتن انگشت پا در حالت تخت توصیه کند. در برخی موارد جراح ممکن است برای ایجاد حالت راست در انگشت یک تکه استخوان آن را از بدن خارج کند.

سبک زندگی و مداوای خانگی
استفاده از کفش مناسب ممکن است به فروکش درد پا منجر شود. کفش‌های پاشنه کوتاه با جای عمیق برای انگشت و مواد انعطاف‌پذیر پوشش دهنده انگشتان می‌توانند کمک کننده باشند. مردم باید یک فاصله 1.27 سانتی‌متری را به عنوان فضای آزاد بین بزرگ‌ترین انگشت و قسمت درونی نوک کفش لحاظ کنند. در نظر گرفتن فضای مناسب برای انگشتان پا به تخفیف درد و فشار کمک می‌کند.
مردم باید از استفاده از محصولات پینه‌زدای غیر نسخه‌ای خودداری کنند زیرا بسیاری از این محصولات حاوی اسید هستند که می‌تواند به تحریک شدید پوست منجر شود. همچنین اصلاح یا پاک‌تراش کردن پینه‌های ناخوشایند انگشت پا کاری پرخطر محسوب می‌شود. زخم‌های پا به سهولت عفونی می‌شوند و درمان این عفونت‌ها به ویژه در مورد مردم دچار دیابت یا مشکلات گردش خون اغلب اوقات کار دشواری است./


مایو کلینیک
• ترجمه هامیک رادیان


Source:
Mayo Clinic
Hammertoe and mallet toe
Dec. 20, 2018

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.