دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هر داروی ضد افسردگی به شکل متفاوتی در بدن عمل می‎کند. تمامی انواع اصلی داروهای ضد افسردگی با عوارض جانبی جنسی مرتبط شده‎اند. به هر جهت میزان شیوع این عوارض بر مبنای مطالعات مختلف و نوع دارو متفاوت است.

تا همین اواخر عوارض جانبی جنسی ناشی از داروهای ضد افسردگی پیش از تجویز این داروها به بیماران با آنها مطرح نمی‎شد. علایم اختلال جنسی ناشی از مصرف داروهای ضد افسردگی در یک مطالعۀ اخیراً منتشر شده در "دارو، مراقبت بهداشتی و ایمنی بیمار" برجسته شده است. علایمی که به طور شایع در این مورد گزارش شده‎اند عبارتند از: کاهش میل جنسی، از دست دادن شور و هیجان جنسی، از بین رفتن یا به تأخیر افتادن ارگاسم، فقدان حس و حال، تحریک تناسلی مداوم.

کارشناسان به طور کامل از این موضوع آگاهی ندارند که چرا داروهای ضد افسردگی در برخی مردم به افزایش وزن منجر می‎شوند. یک نظریه این است که هم متابولیسم و هم میزان گرسنگی ممکن است تحت تأثیر مصرف این داروها قرار گیرد.

اگرچه واکنش‌های مربوط به داروهای ضد افسردگی خاص در میان افراد متفاوت است، برخی داروهای مزبور بیش از دیگر داروها ممکن است به افزایش وزن منجر شوند. کارشناسان به طور کامل از این موضوع آگاهی ندارند که چرا داروهای ضد افسردگی در برخی مردم به افزایش وزن منجر می‎شوند. یک نظریه این است که هم متابولیسم و هم میزان گرسنگی ممکن است تحت تأثیر مصرف این داروها قرار گیرد. همچنین خود افسردگی می‎تواند در برخی مردم سبب افزایش وزن و در دیگران باعث کاهش وزن گردد.

محرک این نوع افسردگی می‌تواند طلاق، از دست دادن شغل، مرگ یکی از دوستان یا خویشان نزدیک، یک تصادف جدی، و دیگر تغییرات بزرگ در زندگی نظیر بازنشستگی باشد.

هر کسی گهگاه در زندگی دچار غم و اندوه می‌شود که از احساسات طبیعی برای نوع انسان است. اما افسردگی یک اختلال جدی است که می‌تواند به تمامی جنبه‌های زندگی فرد لطمه وارد کند. افسردگی موقعیتی و بالینی به هم شبیه هستند اما یکی نیستند. شناسایی علایم افسردگی موقعیتی و بالینی نخستین قدم برای کمک گرفتن مناسب است. افسردگی موقعیتی اغلب اوقات به مرور زمان از بین می‌رود، و صحبت در مورد مشکل می‌تواند باعث تسهیل فرآیند بهبود شود. اگر بهبود حاصل نشود، اختلال جدی‌تر افسردگی بالینی ممکن است توسعه پیدا کند. حل و رفع افسردگی بالینی دشوارتر است و فرد دچار این بیماری باید در جستجوی کمک‌های مناسب پزشکی باشد.

ارتباط میان رژیم غذایی و افسردگی تا همین اواخر دستخوش کژفهمی بوده است. بسیاری از عوامل باعث تقویت علایم افسردگی می‎شوند، و رژیم غذایی یکی از این عوامل تلقی می‎گردد. یک مطالعۀ اخیراً ارسال شده برای "BMC پزشکی" عنوان می‎کند که گروهی از مردم دچار افسردگی متوسط تا شدید با رعایت رژیم غذایی سالم موفق به بهبود خُلق و نشانه‎های افسردگی خود شده‎اند. این مطالعه نخستین تحقیقی بوده است که اثبات می‎کند رژیم غذایی به تنهایی باعث کاهش علایم افسردگی می‎شود.

یکی از بدفهمی‌های رایج در مورد افسردگی این است که آن را شبیه به احساس اندوه یا غم تلقی می‌کنند. اگرچه بسیاری از مردم دچار افسردگی احساس اندوه دارند، افسردگی بسیار شدیدتر از احساساتی است که در پاسخ به اتفاقات زندگی می‌آیند و می‌روند.

افسردگی نوعی بیماری روانی جدی است که می‌تواند زندگی فرد افسرده را دچار اختلال کند. افسردگی می‌تواند سبب احساس اندوه شدید و پایدار، ناامیدی و احساس عدم علاقه به تحرک و فعالیت شود. این بیماری در عین حال می‌تواند باعث بروز نشانگان جسمانی مانند درد، تغییرات اشتها و مشکلات خواب گردد. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) در طول مطالعه‌ای که بیش از 3 سال ادامه داشت چنین دریافت که نزدیک به 10 درصد کل افراد 40 تا 59 ساله دچار افسردگی بوده‌اند. اما علی‌رغم شیوع افسردگی، شناسایی آن همیشة اوقات کار آسانی نیست. نشانگان و علل افسردگی می‌تواند به شکلی بسیار گسترده از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. جنسیت نیز ممکن است نقشی مهم در اینکه چرا فردی دچار افسردگی می‌شود و این بیماری در او چه حسی پدید می‌‌آورد، نقش مهمی داشته باشد.

افسردگی ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت به نظر بیاید، اما این به این معنی نیست که برای یک نفر جدی‎تر از دیگری است. برای درمان افسردگی و اثراتش بر ارتباط، فهم خود افسردگی اهمیت حیاتی دارد.

وجود و ادامه ارتباط سالم به عوامل بسیاری وابسته است. در مورد انسان، سلامت جسمانی و روانی نقش بزرگی در یک پیوند شاد و موفقیت‎آمیز ایفا می‎کند. از آنجا که افسردگی قادر است هم بر جسم و هم بر روان فرد تأثیر بگذارد، می‎تواند به توانایی فرد برای ادامه ارتباط نیز تأثیرگذار باشد. تحقیقات نشان داده‎اند که افسردگی می‎تواند تأثیرات ادواری یا دور‎ه‎ای بر ارتباطات فرد داشته باشد. این بدان معنی است که فرد افسرده ممکن است دچار تغییر، کمبود یا حتی فقدان احساسات شود و نتواند انتظارات شریک زندگی خود را برآورده کند. در کنار سنگینی بار خود افسردگی، این وضعیت می‎تواند باعث ایجاد استرس اضافی در یک ارتباط هم‎اکنون دچار مشکل شده و بالقوه منجر به جدایی یا طلاق شود.