دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

افسردگی چگونه به بدن آسیب می‎زند؟

افسردگی، مشکلات جسمانی، مشکلات خواب، اختلال استرس پس از ضربه، تروما، مشکلات جنسی، اختلال عملکرد جنسی، التهاب، احساس غم و اندوه، استرس، اضطراب، درد مزمن، سندرم روده تحریک پذیر، دیابت نوع 2، ارتریت، "راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی" (DSM-5)

مردم مبتلاء به افسردگی ممکن است درد و رنج غیر قابل توضیح شامل درد مفاصل یا عضلات، افتادگی و حساسیت پستان و انواع سردرد را تجربه کنند

مقالات افسردگی

• دکتر زاون ویلینز، تیموتی جی. لگ
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

اثرات افسردگی می‌تواند به ورای احساسات و روان فرد مبتلاء گسترش پیدا کند. افسردگی در عین حال قادر است تا به سلامت جسمانی فرد افسرده آسیب برساند. در این مقاله اثرات جسمانی افسردگی شامل درد مزمن، تغییرات وزن و افزایش میزان التهاب بررسی خواهد شد. 

[مطالب این مقاله:]
• افسردگی چیست؟
• علایم
• دورنما

افسردگی چیست؟
افسردگی نوعی اختلال روانی پیچیده است که باعث می‌شود تا فرد دچار افت وضعیت خُلقی شود و می‌تواند فرد افسرده را در موقعیتی قرار دهد که مداوماً با احساس غم و اندوه و ناامیدی دست به گریبان باشد.
علایم افسردگی ممکن است یک تجربۀ موقتی و گذرا در پاسخ به نوعی احساس دریغ و ضربه یا تروما باشد. اما وقتی علایم مزبور بیش از دو هفته ادامه داشته باشند، این وضعیت را می‌توان نشانه‌ای از اختلال افسردگی اساسی یا جدی تلقی کرد.
علایم مزبور محتمل است که نشانه‌ای از دیگر اختلالات سلامت روانی مثل اختلال دوقطبی یا اختلال استرس پس از ضربه (PTSD) باشند.
"راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی" (DSM-5) علایم زیر را در تشریح افسردگی فهرست کرده است:
• خُلق افسرده در طول اغلب روزها، شامل احساس غم و اندوه یا تهی بودن
• از دست رفتن احساس لذت نسبت به فعالیت‌هایی که زمانی برای فرد خشنود کننده بودند
• خوابیدن به میزان بیش از حد زیاد یا خوابیدن به میزان بیش از حد کم در اغلب روزها
کاهش وزن یا افزایش وزن به شکل ناخواسته یا تغییرات اشتها
• تلاطم جسمانی یا احساس بی‌قراری و ناآرامی
• کمبود انرژی یا خستگی مفرط
• احساس بی‌ارزش بودن یا گناه
• دشواری در تمرکز یا تصمیم‌گیری
• افکار سرزده و ناگهانی در مورد مرگ و خودکشی
علایم در میان بیماران متفاوت است و امکان تغییر آنها در گذر زمان وجود دارد. برای آنکه پزشک بر ابتلاء فرد به افسردگی صحه بگذارد فرد مزبور باید 5 مورد یا بیشتر از علایم را در طول دو هفته از خود بروز داده باشد.

علایم جسمانی افسردگی
تحقیقات راه‌های متفاوتی را که از طریق آنها افسردگی می‌تواند بر سلامت جسمانی تأثیر منفی بگذارد مستند کرده‌اند، که از جملۀ این راه‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

کاهش وزن یا افزایش وزن
مردم دچار افسردگی ممکن است تغییراتی در میزان اشتها را تجربه کنند که این می‌تواند به کاهش وزن یا افزایش ناخواسته در فرد افسرده منجر گردد.
متخصصان پزشکی افزایش وزن بیش از حد را با بسیاری از مشکلات سلامت شامل دیابت و بیماری قلبی مرتبط دانسته‌اند. کمبود وزن می‌تواند برای قلب مضر باشد، بر قدرت باروری تأثیر منفی بگذارد و سبب ایجاد خستگی مفرط شود.

درد مزمن
مردم مبتلاء به افسردگی ممکن است درد و رنج غیر قابل توضیح شامل درد مفاصل یا عضلات، افتادگی و حساسیت پستان و انواع سردرد را تجربه کنند.
علایم افسردگی در فرد ممکن است بر اثر درد مزمن تشدید گردد.

بیماری قلبی
افسردگی می‌تواند انگیزش فرد را در انتخاب گزینه‌های مثبت سبک زندگی برای خود کاهش دهد. مردم افسرده بر اثر پیگیری برنامۀ غذایی ضعیف و داشتن سبک زندگی فاقد تحرک در معرض ریسک بالاتری برای ابتلاء به بیماری قلبی قرار خواهند داشت.
افسردگی در عین حال می‏تواند یک ریسک فاکتور مستقل برای مشکلات سلامت قلب باشد. بر مبنای تحقیقی منتشر شده در سال 2015، یک نفر از هر 5 نفر مردم دچار نارسایی قلبی یا بیماری شریان کرونری در عین حال دچار افسردگی است.

التهاب
تحقیق خاطرنشان می‌کند که استرس و افسردگی مزمن با التهاب مرتبط است و می‌تواند باعث ایجاد تغییرات در سیستم ایمنی گردد. تحقیق دیگری عنوان می‌کند که افسردگی می‌تواند بر اثر التهاب مزمن ایجاد شود.
مردم مبتلاء به افسردگی بیشتر محتمل است که دچار اختلالات التهابی یا اختلالات خودایمنی مثل سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)، دیابت نوع 2 و ارتریت باشند.
در هر حال هنوز این موضوع روشن نشده است که آیا افسردگی باعث بروز التهاب می‌شود یا التهاب مزمن فرد را در برابر افسردگی آسیب‌پذیرتر می‌سازد. برای درک ارتباط میان افسردگی و التهاب مزمن به تحقیق بیشتری نیاز است.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

اثرات اضطراب بر بدن - علایم، عوارض، و درمان

مشکلات سلامت جنسی
مردم مبتلاء به افسردگی ممکن است با کاهش میزان شهوت جنسی روبرو بوده و با مشکلاتی در زمینه برانگیختگی جنسی مواجه باشند، دیگر به ارگاسم نرسند یا ارگاسم احتمالی برای آنان با لذت کمتری همراه باشد.
برخی از مردم همچنین بر اثر افسردگی با مشکلات ارتباطی مواجه می‌شوند، که به نوبۀ خود می‌تواند تأثیری منفی بر فعالیت جنسی داشته باشد.

تشدید اختلالات مزمن سلامت
مردمی که پیشتر دچار یک اختلال مزمن مرتبط به سلامت خود شده‌اند در صورت افسردگی ممکن است متوجه این نکته گردند که اختلال مورد اشاره در آنها رو به وخامت گذاشته است.
بیماری‏های مزمن ممکن است باعث ایجاد احساس تنهایی یا استرس‌زا باشند و افسردگی می‌تواند به تشدید چنین احساساتی منجر گردد.
فرد مبتلاء به افسردگی در عین حال ممکن است در تقلا باشد تا برنامه‌ای درمانی را برای ناخوشی مزمن خود به پیش ببرد، که این به نوبۀ خود می‌تواند باعث وخامت بیشتر علایم گردد.
مردمی که در عین ابتلاء به افسردگی به یک بیماری مزمن نیز دچار هستند باید با پزشک برای یافتن راهکارهایی برای مخاطب گرفتن هر دو مشکل مشورت کنند. حفظ سلامت روانی می‏تواند به بهبود سلامت جسمانی منجر شود و مدیریت اختلالات مزمن را برای بیمار آسان‌تر سازد.

مشکلات خواب
مردم دچار افسردگی ممکن است به اینسومنیا یا مشکلات خواب مبتلا شوند.
این اختلال ممکن است مردم را دچار احساس خستگی کرده، به نوبۀ خود باعث دشوارتر شدن مدیریت افسردگی و نیز اختلال جسمانی شود.
پزشکان محرومیت از خواب را به عنوان درگاهی برای ورود مشکلات سلامت می‌شناسند. مشابهاً پژوهش‌ها محرومیت درازمدت از خواب را با افزایش فشار خون (هیپرتانسیون)، دیابت، مشکلات مرتبط به وزن، و برخی انواع سرطان مرتبط دانسته‌اند.

مشکلات گوارشی
مردم مبتلا به افسردگی اغلب از مشکلات مربوط به معده یا گوارش غذا مثل اسهال، استفراغ، تهوع، یا یبوست شکایت دارند. برخی از مردم دچار افسردگی در عین حال به اختلالات مزمنی مثل سندرم روده تحریک‌پذیر مبتلاء هستند.
بر مبنای یک تحقیق منتشر شده به سال 2016 این ممکن است به آن علت باشد که افسردگی از طریق سرکوب فعالیت هیپوتالاموس، غده هیپوفیز و غدد فوق کلیوی، باعث ایجاد تغییر در نوع پاسخ‌دهی مغز به استرس می‌گردد.

دورنما
دانستن این موضوع که افسردگی می‌تواند سبب ایجاد مشکلات سلامت در جسم فرد افسرده شود کمک می‌کند تا مردم در جستجوی درمان‌هایی باشند که تغییراتی را در راستای کمک به مدیریت علایم در آنها ایجاد می‌نماید.
افسردگی قابل درمان است. پزشک ممکن است برای درمان آن رویکردی مرکب از مصرف دارو، درمان، و تغییرات سبک زندگی را توصیه کند. در صورت برخورداری از حمایت صحیح، مردم افسرده می‌توانند هم علایم مرتبط به سلامت روانی و هم علایم مربوط به سلامت جسمانی را مدیریت کنند./

Source:
How does depression affect the body?
Last reviewed Mon 9 July 2018
By Zawn Villines
Reviewed by Timothy J. Legg, PhD, CRNP

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

آیا فیبرومیالژی واقعیت دارد؟ باورهای غلط رایج در مورد این بیماری

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.