دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

خلاف غذا که ممکن است هضم آن ساعت‎ها طول بکشد، الکل به سرعت و مدت‎ها پیش از دیگر مواد خوردنی توسط بدن جذب می‎شود.

مسمومیت الکل یک عارضه جدی و بعضاً کشنده ناشی از مصرف مقدار زیادی الکل در یک فاصله زمانی کوتاه است. نوشیدن مقدار زیادی الکل به سرعت زیاد می‎تواند بر سیستم تنفسی، ضربان قلب، دمای بدن و رفلکس گاگ تأثیر منفی بگذارد و پتانسیل ایجاد کما و مرگ را دارد. مسمومیت الکل در عین حال ممکن است بر اثر مصرف تصادفی یا ناخواستۀ محصولات خانگی حاوی الکل رخ دهد. فرد دچار مسمومیت الکل نیاز به مراقبت فوری پزشک دارد. اگر ظن مسمومیت الکل در مورد کسی مطرح باشد باید بلافاصله اورژانس خبر کرد.

بسته به داروی تجویزی و کاربرد آن، سم‎زدایی ممکن است به عنوان بخشی از درمان مورد نیاز باشد. ترک ممکن است کار خطرناکی باشد و باید تحت مراقبت پزشک انجام شود.

سوء مصرف داروهای نسخه‎ای در مردمی بروز می‎کند که به داروهای ضد درد، آرام‎بخش‎ها یا داروهای محرک برای درمان اختلالات پزشکی خود نیاز دارند. سوء مصرف داروهای نسخه‎ای کاربرد دارو به روشی است که منظور نظر پزشک تجویز کننده دارو نیست. سوء مصرف دارو ممکن است علی‌رغم پیامدهای منفی این کار ادامه‎دار شده و شکل ناگزیر به خود بگیرد. مشکل افزایش یابنده سوء مصرف داروهای نسخه‎ای می‎تواند به تمامی گروه‎های سنی لطمه بزند اما این مشکل بیشتر بین افراد جوان عمومیت دارد. بیشترین سوء مصرف داروهای تجویزی اغلب شامل ضد دردهای مخدری، آرام‎بخش‎ها، داروهای ضد اضطراب و داروهای محرک است.

چنین به نظر می‎رسد که حشیش در درمان درد تأثیری همانند کدیین دارد.

حشیش [حشیش با ماری‎جوانا یکسان نیست، به این معنی که حشیش از صمغ گیاه شاهدانه و ماری‌جوانا از برگ و گل خشک شدۀ این گیاه به دست می‌آید، اما از آنجا که مواد تشکیل دهندۀ هر دو یکی بوده و خصوصیات آنها نیز از نظر کیفی کم و بیش یکسان است ما هر دو کلمه را در یک معنی واحد به کار برده‎ایم. توضیح م.] یا ماری‌جوانا نام‎های متعددی شامل موارد زیر دارد: آناشکا، بنگی، بنگ، بلانت، باد، کانابیس، کانابیس ساتیوا، چرس، دوپ، اسرار، گاگا، گنگا، گراس، علف، حشیش، حش، دارو، هیو ما رن، وصل، کیف، ماری‎هوانا، مری جین، پات، ساوی، سینسمیلا و... حشیش یک گیاه دارویی است و دارای موادی شیمیایی به نام کانابینوئیدها است که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‎گذارند. کانابینوئیدها به بیشترین غلظت و مقدار خود در برگ و گل حشیش یافت می‎شود، یعنی قسمت‎هایی از این گیاه که برای مصارف پزشکی به کار می‎روند.

شواهدی دال بر مضرات و از سوی دیگر فواید حشیش برای سلامت انسان وجود دارد. علی‎رغم همۀ آنچه در طول سال‎های اخیر روشن شده است مرورهای به روز مطالعات علمی که به ارزیابی فواید و مضرات حشیش پرداخته‎اند، روشن کرده‎اند که برای تصمیم‎گیری در مورد پیامدهای سلامت مصرف روزافزون حشیش به مطالعات بیشتری نیاز است.

بر مبنای اعلام "انستیــتوهای ملی سلامت" مردم دستکم از 3000 سال پیش از حشیش یا ماری‎جوانا برای درمان ناخوشی‎های خود استفاده کرده‎اند. به هر جهت FDA حشیش را برای درمان هیچ‎کدام از اختلالات پزشکی مؤثر یا ایمن قلمداد نکرده است. این تنش، میان باور گسترده در این مورد که حشیش درمان مؤثری برای طیف گسترده‎ای از ناخوشی‌ها است و از سوی دیگر فقدان دانش علمی در مورد اثرات آن، به نوعی بر اثر حرکت به سوی قانونی شدن مصرف حشیش در سال‎های اخیر تشدید پیدا کرده است. در حال حاضر 29 ایالت در ایالات متحد آمریکا و نیز بخش کلمبیا مصرف حشیش را برای مقاصد پزشکی و در برخی موارد مصارف تفننی قانونی اعلام کرده‎اند.

هذیان یا جنون الکلی می‎تواند تهدیدی برای حیات باشد. در موارد شدید مغز در تنظیم تنفس و گردش خون دچار مشکل می‎شود. تغییرات فاحش در فشار خون و ضربان قلب نیز ممکن است بروز نمایند، که می‎توانند به استروک یا حمله قلبی منجر شوند.

سندرم ترک الکل گروهی از علایم است که امکان بروز آنها در هنگامی وجود دارد که فرد مبتلاء به اختلال مصرف الکل به شکل ناگهانی نوشیدن مشروب الکلی را متوقف می‎کند. سندرم ترک الکل پیشتر زیر عنوان اعتیاد به الکل یا الکلیسم شناخته می‎شد. اگر فردی عادت به نوشیدن الکل به مقدار زیاد و به شکل منظم داشته باشد بدن وی ممکن است به این ماده مخدر دچار وابستگی شود. الکل یک ماده افسردگی‎آور است. اختلال مصرف الکل یا مصرف زیاد آن در یک دوره طولانی می‌‏تواند باعث دگرگونی شیمی مغز به علت تماس مداوم با مواد شیمیایی موجود در الکل شود. مصرف مزمن الکل می‎‏تواند باعث ایجاد تغییراتی پیچیده در مغز شود که از جملۀ این تغییرات می‎توان به انتقال دهنده‎های عصبی (نوروترانسمیترها) دوپامین و گاما امینوبوتیریک اسید (GABA) اشاره کرد که به احساس هیجان و حس پاداش در فرد لطمه می‎زنند.

از دهۀ 1930 میلادی، آمفتامین برای درمان اختلالات عاطفی، اختلال وسواس و اسکیزوفرنی مورد استفاده قرار ‎گرفت

آمفتامین یک محرک نیرومند سیستم عصبی مرکزی است. آمفتامین برای درمان برخی اختلالات پزشکی به کار می‎رود اما در صورت سوء مصرف همچنین بسیار اعتیادآور است. داروهای محرک مثل آمفتامین (ادرال) و متیل‎فنیدیت (ریتالین و کنسرتا) برای درمان اختلال بیش‎فعالی کمبود توجه (ADHD) به کار می‎روند. این داروها در صورت مصرف بر اساس تجویز پزشک داروهای محرک می‎توانند سالم و ایمن باشند. آمفتامین سولفات، یا سریع، برای مقاصد تنفننی و غیر پزشکی نیز به کار می‎رود. این دارو می‎تواند به ایجاد نشئه منجر شود و قادر است تا اشتها را سرکوب کند که خود می‎تواند به کاهش وزن منجر گردد. در صورت مصرف در خارج از متن پزشکی خود، داروهای محرک می‎توانند به بروز عوارض جانبی شدید منجر شوند.

اعتیاد جنسی می‎تواند همان سیستم‎های پاداش و مدارهای مرتبط به اعتیاد به مواد مخدر را در مغز فعال کند

اعتیاد جنسی اختلالی است که در آن فرد قادر نیست رفتار جنسی خود را مدیریت کند. پایداری افکار جنسی به توانایی کار کردن، حفظ روابط و تحقق فعالیت‎های فرد لطمه می‎زند. دیگر اصطلاحات مورد استفاده برای اعتیاد جنسی شامل وابستگی جنسی، بیش‌فعالی جنسی، و رفتار جنسی تکانشی است. این اختلال همچنین در زنان زیر عنوان حشری‎ بودن و در مردان به عنوان ساتیریازیس شناخته می‌شود. اگرچه اعتیاد جنسی دارای برخی ویژگی‎های مشترک با اعتیاد به مواد مخدر است، فرد در این اختلال به یک عمل یا فعالیت اعتیاد دارد و نه به یک ماده. درمان ممکن است کمک کننده باشد اما در صورت عدم درمان، امکان تشدید اختلال وجود دارد. در حدود 12 تا 30 میلیون نفر در ایالات متحد آمریکا دچار اعتیاد جنسی هستند. این اعتیاد هم در مردان و هم در زنان بروز می‎کند.

مقالات دیگر...