دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هذیان یا جنون الکلی می‎تواند تهدیدی برای حیات باشد. در موارد شدید مغز در تنظیم تنفس و گردش خون دچار مشکل می‎شود. تغییرات فاحش در فشار خون و ضربان قلب نیز ممکن است بروز نمایند، که می‎توانند به استروک یا حمله قلبی منجر شوند.

سندرم ترک الکل گروهی از علایم است که امکان بروز آنها در هنگامی وجود دارد که فرد مبتلاء به اختلال مصرف الکل به شکل ناگهانی نوشیدن مشروب الکلی را متوقف می‎کند. سندرم ترک الکل پیشتر زیر عنوان اعتیاد به الکل یا الکلیسم شناخته می‎شد. اگر فردی عادت به نوشیدن الکل به مقدار زیاد و به شکل منظم داشته باشد بدن وی ممکن است به این ماده مخدر دچار وابستگی شود. الکل یک ماده افسردگی‎آور است. اختلال مصرف الکل یا مصرف زیاد آن در یک دوره طولانی می‌‏تواند باعث دگرگونی شیمی مغز به علت تماس مداوم با مواد شیمیایی موجود در الکل شود. مصرف مزمن الکل می‎‏تواند باعث ایجاد تغییراتی پیچیده در مغز شود که از جملۀ این تغییرات می‎توان به انتقال دهنده‎های عصبی (نوروترانسمیترها) دوپامین و گاما امینوبوتیریک اسید (GABA) اشاره کرد که به احساس هیجان و حس پاداش در فرد لطمه می‎زنند.

چنین به نظر می‎رسد که حشیش در درمان درد تأثیری همانند کدیین دارد.

حشیش [حشیش با ماری‎جوانا یکسان نیست، به این معنی که حشیش از صمغ گیاه شاهدانه و ماری‌جوانا از برگ و گل خشک شدۀ این گیاه به دست می‌آید، اما از آنجا که مواد تشکیل دهندۀ هر دو یکی بوده و خصوصیات آنها نیز از نظر کیفی کم و بیش یکسان است ما هر دو کلمه را در یک معنی واحد به کار برده‎ایم. توضیح م.] یا ماری‌جوانا نام‎های متعددی شامل موارد زیر دارد: آناشکا، بنگی، بنگ، بلانت، باد، کانابیس، کانابیس ساتیوا، چرس، دوپ، اسرار، گاگا، گنگا، گراس، علف، حشیش، حش، دارو، هیو ما رن، وصل، کیف، ماری‎هوانا، مری جین، پات، ساوی، سینسمیلا و... حشیش یک گیاه دارویی است و دارای موادی شیمیایی به نام کانابینوئیدها است که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‎گذارند. کانابینوئیدها به بیشترین غلظت و مقدار خود در برگ و گل حشیش یافت می‎شود، یعنی قسمت‎هایی از این گیاه که برای مصارف پزشکی به کار می‎روند.

شواهدی دال بر مضرات و از سوی دیگر فواید حشیش برای سلامت انسان وجود دارد. علی‎رغم همۀ آنچه در طول سال‎های اخیر روشن شده است مرورهای به روز مطالعات علمی که به ارزیابی فواید و مضرات حشیش پرداخته‎اند، روشن کرده‎اند که برای تصمیم‎گیری در مورد پیامدهای سلامت مصرف روزافزون حشیش به مطالعات بیشتری نیاز است.

بر مبنای اعلام "انستیــتوهای ملی سلامت" مردم دستکم از 3000 سال پیش از حشیش یا ماری‎جوانا برای درمان ناخوشی‎های خود استفاده کرده‎اند. به هر جهت FDA حشیش را برای درمان هیچ‎کدام از اختلالات پزشکی مؤثر یا ایمن قلمداد نکرده است. این تنش، میان باور گسترده در این مورد که حشیش درمان مؤثری برای طیف گسترده‎ای از ناخوشی‌ها است و از سوی دیگر فقدان دانش علمی در مورد اثرات آن، به نوعی بر اثر حرکت به سوی قانونی شدن مصرف حشیش در سال‎های اخیر تشدید پیدا کرده است. در حال حاضر 29 ایالت در ایالات متحد آمریکا و نیز بخش کلمبیا مصرف حشیش را برای مقاصد پزشکی و در برخی موارد مصارف تفننی قانونی اعلام کرده‎اند.

انسان الکل را بسیار سریع‎تر از غذا جذب می‎کند - و الکل بسیار سریع‎تر از مواد مغذی وارد جریان خون می‎شود. کبد فقط می‎تواند مقدار اندکی از الکل را پردازش کند؛ که این میزان حدود یک پیک استاندارد الکل در هر ساعت است

وقتی کسی نوشیدنی الکلی مـصرف می‎کند، کبد وی ناچار است الکل را که یک مادۀ سمی است از خون وی فیلتر کند. انسان الکل را بسیار سریع‎تر از غذا جذب می‎کند - و الکل بسیار سریع‎تر از مواد مغذی وارد جریان خون می‎شود. به هر جهت کبد فقط می‎تواند مقدار اندکی از الکل را پردازش کند؛ که این میزان حدود یک پیک استاندارد الکل در هر ساعت است. اگر فردی در طول یک ساعت دو پیک مشروب الکلی مصرف کند، مقدار زیادی الکل وارد جریان خون فرد خواهد شد. اگر در طول ساعت بعدی فرد دو پیک یا گیلاس دیگر مصرف کند، دو ساعت پس از آغاز باده‎گساری دو گیلاس الکل در جریان خون وی شناور خواهد بود.

از دهۀ 1930 میلادی، آمفتامین برای درمان اختلالات عاطفی، اختلال وسواس و اسکیزوفرنی مورد استفاده قرار ‎گرفت

آمفتامین یک محرک نیرومند سیستم عصبی مرکزی است. آمفتامین برای درمان برخی اختلالات پزشکی به کار می‎رود اما در صورت سوء مصرف همچنین بسیار اعتیادآور است. داروهای محرک مثل آمفتامین (ادرال) و متیل‎فنیدیت (ریتالین و کنسرتا) برای درمان اختلال بیش‎فعالی کمبود توجه (ADHD) به کار می‎روند. این داروها در صورت مصرف بر اساس تجویز پزشک داروهای محرک می‎توانند سالم و ایمن باشند. آمفتامین سولفات، یا سریع، برای مقاصد تنفننی و غیر پزشکی نیز به کار می‎رود. این دارو می‎تواند به ایجاد نشئه منجر شود و قادر است تا اشتها را سرکوب کند که خود می‎تواند به کاهش وزن منجر گردد. در صورت مصرف در خارج از متن پزشکی خود، داروهای محرک می‎توانند به بروز عوارض جانبی شدید منجر شوند.

اعتیاد جنسی می‎تواند همان سیستم‎های پاداش و مدارهای مرتبط به اعتیاد به مواد مخدر را در مغز فعال کند

اعتیاد جنسی اختلالی است که در آن فرد قادر نیست رفتار جنسی خود را مدیریت کند. پایداری افکار جنسی به توانایی کار کردن، حفظ روابط و تحقق فعالیت‎های فرد لطمه می‎زند. دیگر اصطلاحات مورد استفاده برای اعتیاد جنسی شامل وابستگی جنسی، بیش‌فعالی جنسی، و رفتار جنسی تکانشی است. این اختلال همچنین در زنان زیر عنوان حشری‎ بودن و در مردان به عنوان ساتیریازیس شناخته می‌شود. اگرچه اعتیاد جنسی دارای برخی ویژگی‎های مشترک با اعتیاد به مواد مخدر است، فرد در این اختلال به یک عمل یا فعالیت اعتیاد دارد و نه به یک ماده. درمان ممکن است کمک کننده باشد اما در صورت عدم درمان، امکان تشدید اختلال وجود دارد. در حدود 12 تا 30 میلیون نفر در ایالات متحد آمریکا دچار اعتیاد جنسی هستند. این اعتیاد هم در مردان و هم در زنان بروز می‎کند.

اگرچه این موضوع در مورد همه کس مصداق ندارد، الکل گرایشی به ماندگاری بیشتر در بدن زنان در مقایسه با مردان نشان می‎دهد

در حدود 20 درصد الکلی که فرد مصرف می‌کند به سرعت و از طریق معده جذب جریان خون می‎شود. بیش از تقریباً 80 درصد باقی مانده توسط رودۀ‎ کوچک جذب می‎شود. هر مقداری از الکل که متابولیزه نشده باشد از راه تعریق، ادرار و بزاق از بدن خارج می‎شود. وقتی الکل به جریان خون وارد می‎شود برای پردازش یا متابولیزه شدن به کبد می‎رود. کبد آنزیم‎هایی تولید می‎کند که مولکول‎های الکل را خرد و ریز می‎کنند. وقتی فردی مشخصاً به سرعت زیاد مشروب الکلی صرف می‎کند، کبد دیگر قادر نخواهد بود به همان سرعت پردازش الکل را ادامه دهد، بنابراین الکل در بدن باقی می‎ماند.
هر قدر میزان غلظت الکل خون (BAC) بالاتر باشد، اثرات ظاهر شده بیشتر خواهد بود.

مقالات دیگر...