دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آلپرازولام (زاناکس) - آنچه دانستنش نیاز است

زاناکس، آلپرازولام، عوارض جانبی، حملات پانیک، اضطراب، خواب‎آلودگی، کدئین، هیدروکودون، (مثل ایتراکونازول، کتوکونازول)، سایمتیدین، برخی داروهای ضد افسردگی (مثل فلوکستین، فلووکسامین، نفازودن)، داروهای درمان HIV (دلاویریدین، مهار کننده‎های پروتئاز مثل ایندیناویر)، آنتی‎بیوتیک‎های ماکرولید (مثل اریترومایسین)، ریفامایسین (مثل ریفابوتین)، مخمر سنت جان، داروهای مخصوص تشنج (مثل فنی‎توئین)

مصرف آلپرازولام در دوران بارداری و شیردهی مجاز نیست

مقالات الکل / اعتیاد / مواد مخدر

• وب‎ام‎دی
• ترجمه هامیک رادیان

آلپرازولام برای درمان اضطراب و اختلالات پانیک به کار می‎رود. آلپرازولام متعلق به یک کلاس دارویی به نام بنزودیازپین‎ها است که روی مغز و اعصاب (سیستم عصبی مرکزی) برای ایجاد اثرات آرام‌بخش به کار می‎روند. آلپرازولام از طریق تقویت اثرات یک ماده شیمایی طبیعی بدن (GABA) عمل می‎کند.

[در این مقاله می‎خوانیم:]
• چگونگی مصرف آلپرازولام
• عوارض جانبی آلپرازولام
• پرهیزها
• فعل و انفعال‎های دارویی
اوردوز آلپرازولام
• دوز فراموش شده
• نگهداری آلپرازولام

چگونگی مصرف آلپرازولام
مردم باید پیش از آغاز مصرف آلپرازولام و هر بار که این کار را از سر نو شروع می‎کنند دستورات پزشک داروساز را مراعات کنند. اگر سؤالی در این مورد مطرح باشد باید با پزشک یا داروساز مطرح گردد.
مردم باید آلپرازولام را بر مبنای دستور پزشک مصرف کنند. دوز دارو بر اساس وضعیت پزشکی، سن، و پاسخ فرد به درمان تعیین می‎شود. دوز دارو ممکن است به تدریج افزایش داده شود تا به دوز - پاسخ مناسب برسد.
این دارو باعث بروز علایم ترک می‎شود به ویژه اگر در درازمدت یا در دوزهای بالا مصرف شده باشد. در چنین مواردی علایم ترک (مثل تشنج) در صورت توقف ناگهانی مصرف دارو امکان بروز دارد. برای پیشگیری از واکنش‌های مرتبط به ترک دارو، پزشک دوز مصرف را به تدریج کاهش می‌دهد. هر گونه علایم مربوط به ترک باید بلافاصله به پزشک اطلاع داده شود.
اگرچه این دارو به بسیاری از مردم کمک می‎کند، در عین حال احتمال ایجاد اعتیاد بر اثر مصرف آن مطرح است. این خطر هنگامی بیشتر است که فرد دچار یک اختلال مصرف مواد (مثل مصرف بیش از حد مشروب الکلی یا اعتیاد به مواد مخدر) باشد. برای کاهش خطر مورد بحث مردم باید داروی مزبور را دقیقاً بر مبنای تجویز انجام شده از سوی پزشک مصرف کنند.
وقتی آلپرازولام برای یک دوره طولانی مصرف می‎شود ممکن است کارآیی خود را از دست بدهد. در صورتی که کارآیی مناسب دارو از بین رفته باشد باید با پزشک مشورت کرد.
در صورت مداومت این وضعیت یا وخامت آن با پزشک مشورت کنید.

عوارض جانبی آلپرازولام
در صورت مصرف آلپرازولام احتمال بروز خواب‎آلودگی، سرگیجه، افزایش تولید بزاق دهان یا تغییر در میل / توانایی جنسی مطرح است. اگر هر یک از این اثرات بروز کرده یا تشدید شود مردم باید بلافاصله با پزشک یا داروساز مشورت کنند.
برای به حداقل رساندن سرگیجه و سبکی سر، مردم مصرف کننده آلپرازولام باید به آرامی از جای خود بلند شوند یا از حالت نشسته به حالت درازکش تغییر وضعیت دهند.
مردم باید به خاطر داشته باشند که پزشک این دارو را به این دلیل برای فرد تجویز کرده است که به نظر او فواید مصرف آن بیشتر از خطر عوارض جانبی ناشی از مصرف این دارو بوده است. بسیاری از مصرف کنندگان آلپرازولام دچار عوارض جانبی جدی نمی‎شوند.

پرهیزها
در صورت آلرژی نسبت به آلپرازولام یا دیگر بنزودیازپین‎ها (مثل دیازپام، لورازپام) یا در صورت ابتلاء به انواع دیگر آلرژی، پیش از آغاز مصرف این دارو پزشک را از این موضوع مطلع کنید. این دارو ممکن است دارای ترکیبات غیر فعال دارویی باشد که می‎توانند سبب ایجاد واکنش‎های آلرژیک یا مشکلات دیگری شوند.
پیش از مصرف دارو در مورد تاریخچۀ پزشکی خود دکتر یا داروساز را مطلع کنید، به ویژه اگر موارد زیر در مورد شما مطرح باشد: مشکلات ریوی / تنفسی شدید (مثل COPD، آپنه خواب)، بیماری کلیوی، بیماری کبد، تاریخچه فردی یا خانوادگی اختلال مصرف مواد (مثل مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / مشروب الکلی)، گلوکوما (گلوکوم).
آلپرازولام می‎تواند فرد را گیج یا خواب‎آلود کند. تأثیر الکل یا ماری‎جوانا (حشیش) در این مورد بیشتر است. مردم در صورت مصرف آلپرازولام باید تا هنگام اطمینان از ایمن بودن وضعیت از کارهای نیازمند هشیاری بالا مثل رانندگی یا کار با ماشین آلات خودداری کنند. از نوشیدن نوشابه‌های الکلی پرهیز کنید. در صورت مصرف ماری‎ جوانا با پزشک مشورت کنید
پیش از عمل جراحی با پزشک یا دندان‌پزشک در مورد داروهای مصرفی خود (شامل داروهای نسخه‎ای، داروهای غیر نسخه‌ای، و گیاهان دارویی) صحبت کنید.
سالمندان به ویژه در صورت داشتن مشکلات تعادل و خواب‎آلودگی ممکن است نسبت به اثرات جانبی این دارو حساس‌تر باشند. این اثرات جانبی ممکن است خطر سقوط یا افتادن را در مورد فرد افزایش دهد.
آلپرازولام به علت ضرر بالقوه برای نوزاد نازاده در مورد زنان باردار توصیه نمی‎شود.
آلپرازولام وارد شیر پستان می‎شود و ممکن است دارای اثرات ناخواسته برای نوزاد شیرخوار باشد. بنابراین مصرف این دارو در دوران شیردهی از پستان برای زنان توصیه نمی‎شود.

فعل و انفعال‎های دارویی
فعل و انفعالات دارویی ممکن است نحوه کارکرد داروی مصرفی شما را تغییر دهد یا باعث افزایش خطر بروز عوارض جانبی شود. این مقاله حاوی تمامی فعل و انفعال‎های دارویی محتمل نیست. مردم باید فهرستی از تمامی داروهای مصرفی خود ( شامل انواع نسخه‎ای / غیر نسخه‌ای و گیاهان دارویی) تهیه کرده و این فهرست را در اختیار پزشک یا داروساز قرار دهند. مردم باید از شروع به مصرف، قطع مصرف و تغییر دوز داروهای مصرفی خود بدون تأیید پزشک خودداری کنند.
برخی داروهایی که ممکن است با آلپرازولام فعل و انفعال ایجاد کنند عبارتند از: کاوا، سدیم اکسی‌بیت
داروهای دیگری می‎توانند بر خروج آلپرازولام از بدن شما تأثیر بگذارند که این بر عملکرد آلپرازولام تأثیر منفی دارد. مثال‎هایی در این مورد شامل ضد قارچ‎ها (مثل ایتراکونازول، کتوکونازول)، سایمتیدین، برخی داروهای ضد افسردگی (مثل فلوکستین، فلووکسامین، نفازودن)، داروهای درمان HIV (دلاویریدین، مهار کننده‎های پروتئاز مثل ایندیناویر)، آنتی‎بیوتیک‎های ماکرولید (مثل اریترومایسین)، ریفامایسین (مثل ریفابوتین)، مخمر سنت جان، داروهای مخصوص تشنج (مثل فنی‎توئین) و برخی داروهای دیگر است.
خطر بروز عوارض جانبی (مثل سطحی / کند شدن تنفس، خواب‎آلودگی / سرگیجه شدید) ممکن است در صورت استفاده از آلپرازولام با داروهای مسبب خواب‎آلودگی یا مشکلات تنفسی تشدید شود. در صورتی که از داروهای ضد درد مخدری یا داروهای مسکن سرفه (مثل کدئین، هیدروکودون)، الکل، ماری‎جوانا یا دیگر داروها برای خواب یا اضطراب (مثل دیازپام، لورازپام، زولپیدم)، داروهای شل کننده عضلانی (مثل کارسوپرادول، سیکلوبنزاپرین) یا داروهای آنتی‎هیستامین (مثل سیتریزین، دیفن‎هیدرامین) استفاده می‎کنید موضوع را با پزشک در میان بگذارید.
برچسب تمامی داروها را در مورد آلرژی، سرفه و سرماخوردگی بررسی کنید زیرا داروهای مزبور ممکن است حامل ترکیبات خواب‌آلودگی‎آور باشند. در مرود شیوه ایمن مصرف دارو با داروساز مشورت کنید.
دود سیگار سطح آلپرازولام در خون را کاهش می‎دهد. در صورتی که اهل مصرف دخانیات هستید یا به تازگی آن را ترک کرده‌اید با پزشک مشورت کنید.

اوردوز آلپرازولام
اگر کسی دچار اوردوز آلپرازولام شده است و علایمی جدی مثل غش کردن و از حال رفتن یا مشکلات تنفسی دارد اورژانس خبر کنید. از سوی دیگر تماس با مراکز مربوط به مسمومیت‌ها ضروری است. علایم اوردوز آلپرازولام عبارتند از: خواب‎آلودگی شدید، کاهش یا کند شدن واکنش‎ها، کند شدن تنفس، کاهش سطح هشیاری.

یادداشت کنید
از دادن آلپرازولام به دیگران خودداری کنید. این کار غیر قانونی است.
برای پایش پیشرفت یا بررسی اثرات جانبی مصرف آلپرازولام انجام تست‎های آزمایشگاهی یا پزشکی به صورت گهگاهی نیاز است.

دوز فراموش شده
اگر مصرف یک دوز دارو را سر وقت انجام نداده‎اید به محض به یاد آوردن موضوع دارو را مصرف کنید. اگر مصرف دوز از یاد رفته نزدیک به مصرف دوز بعدی دارو است از مصرف دوز فراموش شده خودداری کرده و زمان‎بندی معمول برای مصرف آلپرازولام را ادامه دهید. از دو برابر کردن دوز مصرف آلپرازولام برای جبران دوز فراموش شده خودداری کنید.

نگهداری آلپرازولام
آلپرازولام را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. آن را در محیط دستشویی و داخل جعبه کمک‌های اولیه قرار ندهید. این دارو را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
از ریختن داروها درون کاسه توالت یا دستگاه تخلیه خودداری کنید مگر اینکه چنین دستورالعملی از سوی پزشک توصیه شده باشد. در صورت عدم نیاز به دارو یا تاریخ مصرف گذشته بودن آن دارو را به طور کامل از بین ببرید. در صورت نیاز به گرفتن توصیه‌ای در این مورد با داروساز مشورت کنید./


Source:
Alprazolam
webmd.com
Information last revised March 2018. 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ایبوپروفن و کاهش مرگ ناشی از سرطان ریه

داروهای مورد تایید FDA در سال 2015

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.