دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ترک ماری‌جوانا یا کانابیس – آنچه دانستنش نیاز است

کانابیس، ماری‌جوانا، حشیش، علایم ترک، ماری‌جوانا، دلتا-9-تتراهایدروکانابینول، THC، سم‌زدایی، سرویس توان‎یابی،  درمان سرپایی، انستیتو ملی ترک مواد مخدر، گیاه شاهدانه

در مقایسه با مردان علایم ترک ماری‌جوانا در زنان ممکن است از نظر تعدد علایم بیشتر و از نظر شدت بالاتر باشد.

مقالات الکل / اعتیاد / مواد مخدر

چه موضوع مصرف تفننی ماری‌جوانا [یا حشیش*] باشد چه مقاصد پزشکی، مردم در هنگام کنار گذاشتن مصرف ماری‌جوانا دچار علایم ترک می‌شوند.
بنا به اعلام CDC، ماری‌جوانا یا کانابیس "رایج‌ترین ماده مخدر غیر قانونی در سطح ایالات متحد آمریکا است".
در طول سالیان اخیر بیشتر ایالات آمریکا مصارف تفننی و پزشکی ماری‌جوانا را قانونی کرده‎اند. به هر حال بر مبنای نظرسنجی انجام شده در سال 2018 از سوی ایالت واشینگتن به نظر نمی‎رسد که قانونی کردن مصرف ماری‌جوانا باعث افزایش قابل ملاحظه مصرف آن شده باشد. گفته می‌شود کاربردهای ماری‌جوانا توجهات زیادی را به خود جلب کرده است.
باورهای غلط متعددی در مورد امکان اعتیاد به ماری‌جوانا مطرح است. حقیقت آن است که احتمال وابستگی به ماری‌جوانا یا حتی اعتیاد به آن بر اثر مصرف منظم وجود دارد.
هر ساله بیش از 300.000 نفر از مردم درمان اختلالات مصرف ماری‌جوانا را در ایالات متحد آمریکا شروع می‌کنند. یک تحقیق مربوط به سال 2012 عنوان می‌کند که 30.6 درصد مصرف کنندگان ماری‌جوانا در سال 2013-2012 دچار اختلال مصرف ماری‌جوانا بودند.


[در این مقاله:]
• علایم ترک ماری‌جوانا
• چرا ماری‌جوانا باعث ایجاد علایم ترک می‎شود؟
• زمان‌بندی ترک ماری‌جوانا
• از کجا باید کمک گرفت
• درمان ترک ماری‌جوانا
• راهنمای برای ترک
• اثرات منفی ماری‌جوانا
• دورنما


علایم ترک ماری‌جوانا
مردمی که به شکل منظم ماری‌جوانا مصرف می‌کنند و بعد به شکل ناگهانی به ترک این ماده مخدر اقدام می‎نمایند ممکن است به برخی علایم ترک دچار شوند.
اگرچه بسیاری از مردم ماری‌جوانا را بدون ابتلاء به اثرات ترک مصرف می‌کنند، مصرف منظم این ماده مخدر می‎تواند به اختلال مصرف ماری‌جوانا منجر شود. در موارد شدید، این وضعیت ممکن است به شکل اعتیاد درآید.
کارشناسان اعتیاد را به عنوان مصرف ادامه‎دار ماری‌جوانا علی‌رغم عواقب منفی این کار بر زندگی شخصی، مثل مشکلات مرتبط به خانواده، کار، یا ارتباطات شخصی تعریف می‌کنند.
علایم ترک ماری‌جوانا در طول هفته نخست پس از قطع مصرف آن به اوج می‎رسد و ممکن است تا دو هفته ادامه یابد.
علایم ترک ماری‌جوانا شامل موارد زیر است:
• بی‌قراری
• مشکلات خواب
• کاهش میزان اشتها
• ناآرامی
• ولع ماری‌جوانا
تهوع
درد شکم
برخی تحقیقات عنوان می‎کنند که در مقایسه با مردان علایم ترک ماری‌جوانا در زنان ممکن است از نظر تعدد علایم بیشتر و از نظر شدت بالاتر باشد. به هر جهت، در این مورد تحقیق بیشتری نیاز است.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
آیا روغن ریک سیمپسون سرطان را معالجه می‌کند؟

آیا کانابیس یا ماری‌جوانا سلول‌های مغزی را می‌کشد؟


چرا ماری‌جوانا باعث ایجاد علایم ترک می‎شود؟
ماری‌جوانا نام عصاره خشک شده مشتق از کانابیس ساتیوا است. این گیاه حاوی دلتا-9-تتراهایدروکانابینول (THC) است، که همان ماده‌ای است که حامل اثرات روانگردان مرتبط به مصرف ماری‌جوانا است.
THC تعریف کننده قدرت ماری‌جوانا محسوب می‎شود. هر قدر ماری‌جوانا حاوی THC بیشتری باشد، اثرات آن بر روی مغز بیشتر خواهد بود.
مصرف منظم ماری‌جوانا به این معنی است که مغز و بدن به دریافت منظم THC عادت می‌کنند. وقتی این دریافت متوقف شود، برای بدن مدتی طول می‌کشد تا با شرایط فقدان ماده مزبور عادت کند. این وضعیت باعث ایجاد علایم فیزیکی و روان‌شناختی ترک این ماده مخدر می‌شود.
وقتی مغز و بدن خود را با شرایط عدم دریافت THC عادت دهند، علایم فیزیکی ترک متوقف می‌شود. به هر حال علایم روان‌شناختی مربوط به ترک ماری‌جوانا تا مدتی ادامه خواهد داشت.
در طول سالیان، بر مبنای نمونه‌های ضبط شده ماری‌جوانا، قدرت آنها به شکل پایدار افزایش داشته است. محتوی THC از حدود 3.8 درصد در سال‌های 1990 به 12.2 درصد در سال 2014 رسیده است.
این نشان می‌دهد که اثرات کنونی ماری‌جوانا، شامل علایم ترک، باید در مقایسه با اثرات مزبور در دهه‌های پیشین به مراتب افزایش یافته باشد.


زمان‌بندی ترک ماری‌جوانا
مشکلات خُلقی و ناراحتی‎های فیزیکی ناشی از ترک در طول هفته اول آن به اوج می‎رسد و ممکن است تا 2 هفته ادامه یابد.
با وجودی که اثرات فیزیکی ترک ماری‌جوانا پس از خروج تتمه دارو از بدن متوقف می‎شود علایم روان‌شناختی می‎تواند زمان بیشتری ادامه یابد.
تحقیقات عنوان می‌کنند که گیرنده‎های مغزی موسوم به گیرنده‌های کانابینوئید 1 دو روز پس از علایم ترک روند بازگشت به حالت نرمال را آغاز می‌کنند، و پس از 4 هفته از آغاز ترک عملکرد عادی خود را از سر می‌گیرند.
مردم ممکن است پس از توقف مصرف ماری‌جوانا دچار ولع ماری‌جوانا شوند، به ویژه در محیط‎ها و زمینه‌هایی که عادت به مصرف این ماده مخدر در آنها را داشته‌اند.


از کجا باید کمک گرفت
هر ساله در سطح ایالات متحد آمریکا بیش از 300.000 نفر وارد تنظیمات مربوط به درمان اختلالات مصرف ماری‌جوانا می‌شوند. در این کشور جاهای زیادی وجود دارد که برای این کار مردم می‌توانند به آنها مراجعه کرده برای ترک ماری‌جوانا و مقابله با علایم ترک کمک بگیرند.
مردم در عین حال می‌توانند با یک پزشک یا یک کلینیک ترک اعتیاد در محدوده محل زندگی خود برای این کار تماس بگیرند. متخصصان ممکن است منابع محلی شامل مراکز سم‌زدایی و گروه‌های حمایتی را توصیه کنند.
بر مبنای برخی منابع میانگین افراد بزرگسالی که در صدد ترک اختلال مصرف ماری‌جوانا هستند به شکل روزانه در طول ده سال اخیر این ماده را مصرف کرده و دستکم شش بار در صدد ترک آن برآمده‌اند.


درمان ترک ماری‌جوانا
نوع درمان ممکن است به این موضوع که فرد در صدد ترک دچار اختلالات همراه مثل مشکلات روان‌شناختی یا اعتیاد به سایر مواد مخدر است، بستگی داشته باشد.
برخی گزینه‌های درمانی کنونی شامل موارد زیر است:
• مراکز توان‌یابی یا سم‌زدایی. اگرچه بسیاری از مردم نیاز به استفاده از سرویس توان‎یابی بیمارستانی را ندارند، افراد دچار اختلال مصرف ماری‌جوانای شدید، عملکرد اجتماعی ضعیف، یا اختلالات روان‌شناختی همراه ممکن است از این سرویس‌ها سود ببرند.
• درمان سرپایی. برنامه‌های توان‌یابی مجدد سرپایی شامل کار با یک روان‎درمانگر یا دیگر متخصصان سلامت روانی و حضور در جلسات درمانی بر مبنای یک روال منظم است.
• گروه‌های حمایتی. مردم ممکن است بتوانند گروه‌های حمایتی محلی یا آنلاین را برای ارتباط یا دیگر افراد دچار اختلال مصرف ماری‌جوانا بیابند.


راهنمای ترک ماری‌جوانا
علایم ترک در مورد هر کسی متفاوت است. این علایم بر مبنای طول مدتی که فرد ماری‌جوانا مصرف می‎کرده است نیز تفاوت دارند.
در حالی که علایم ترک ممکن است ناراحت کننده باشند، این علایم در مقایسه با علایم ترک الکل یا مخدرها که می‎توانند کشنده باشند، معمولاً خطرناک نیستند.
برای کسی که روزانه ماری‌جوانا مصرف می‌کند شاید کاهش تدریجی میزان مصرف آسان‌تر باشد. اگر کسی صرفاً به صورت گهگاهی ماری‌جوانا مصرف می‌کند وی باید مصرف این ماده را به یکباره متوقف کند.
اگر کسی آماده ترک ماری‌جوانا باشد، باید در طول یک هفته اول پس از توقف مصرف ماری‌جوانا یعنی زمانی که علایم در اوج شدت خود قرار دارند، مراقبت لازم از بدن خود را به عمل آورد.
مردم می‌توانند از طریق به کار بردن روش‌های زیر علایم ترک ماری‌جوانا را در خود کاهش دهند:
• خوردن غذای سالم حاوی مقدار زیادی میوه و سبزیجات. قند و غذاهای بی‌ارزش می‌توانند باعث بدتر شدن علایم ترک شوند.
• نوشیدن مقدار فراوان آب برای سیراب نگه داشتن بدن. نوشابه‌های کافئین‎دار باعث بدتر شدن علایم ترک می‎شوند.
• خواب فراوان برای ایجاد امکان استراحت برای بدن.
• ورزش روزانه برای فعال نگه داشتن بدن.
• برخورداری از حمایت خانواده و دوستان برای ایجاد انگیزش و حس مسؤولیت.
با وجودی که متخصصان در حال حاضر مصرف دارو برای کمک به ترک ماری‌جوانا را رویکرد فاقد برچسب قلمداد می‎کنند، "انستیتو ملی ترک مواد مخدر" می‌گوید که برخی داروها می‌توانند به رفع علایم ترک ماری‌جوانا کمک کنند. این داروها شامل آن دسته از داروهایی است که مردم برای اختلالات خواب یا اضطراب به کار می‌برند.


اثرات منفی ماری‌جوانا
بر مبنای اعلام CDC، تحقیقات مصرف ماری‌جوانا را با تعداد قابل توجهی از عواقب منفی برای سلامت مرتبط کرده‌اند. این اختلالات شامل مشکلات حافظه، افزایش خطر استروک، و بیماری قلبی، مشکلات ریه ناشی از دود کردن ماری‌جوانا و علایم مربوط به سلامت روانی مثل موارد مرتبط به اضطراب و پارانویا است.
"انستیتو ملی سوء مصرف مواد مخدر" می‌گوید، شواهد اساسی هم در مورد حیوانات و هم در پیوند با انسان وجود دارد که قرار گرفتن در معرض ماری‌جوانا در اوایل زندگی به اختلالات شناختی مثل مشکلات مرتبط به حافظه، یادگیری و دگرگون شدن سیستم پاداش در مغز منجر می‎شود.


دورنما
مردم ممکن است به ماری‌جوانا وابسته یا حتی به آن معتاد شوند. این وضعیت می‌تواند در هنگام توقف مصرف ماری‌جوانا به بروز علایم ترک منجر گردد.
فرد ممکن است بر اثر علایم مورد اشاره دچار فقر خواب، اعوجاج خلقی یا مشکلات معده شود.
منابعی برای کمک به افراد در صدد ترک ماری‌جوانا در دسترس است./


*ماری‌جوانا و حشیش اگرچه هر دو از گیاه شاهدانه به دست می‌آیند، به معنای دقیق کلمه یکی نیستند، اما ما در این مقاله همچون موارد متعدد دیگر آنها را به یک معنی و مواد مخدر مشابه در نظر گرفته‌ایم. توضیح م.


• شانون جانسون، دکتر دنا وستفالن
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
What to know about marijuana withdrawal
Last reviewed Mon 28 January 2019
By Shannon Johnson
Reviewed by Dena Westphalen, PharmD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بستن در‌ به روی بیماران روانی از میزان خودکشی کم نمی‌کند

وابستگی به الکل در درازمدت به توانایی‌های شناختی آسیب می‌زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.