دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ماری‌جوانا (حشیش) تا چه مدت در بدن قابل تشخیص است؟

ماری‌جوانا، حشیش، پنجره کشف، تتراهیدروکانابینول، THC، هپروت، سیگاری، حساسیت تست، دوز  THC، چربی بدن، جنسیت، دهیدراسیون، ورزش،  متابولیسم

تست‌های مواد مخدر THC را در ادرار، خون، و مو روزها پس از مصرف تشخیص می‌دهند

مقالات الکل / اعتیاد / مواد مخدر

• پنجره کشف (تشخیص) ماری‌جوانا
• برای رد شدن در تست ماده مخدر شخص چه مقدار باید دود کرده باشد؟
• عوامل تأثیرگذار بر تشخیص
• چگونه ماری‌جوانا را سریع‌تر از بدن دفع کنیم
• پیام همراهتتراهیدروکانابینول (THC)، ماده شیمیایی موجب پدیدآیی احساس "هپروت"، می‌تواند برای روزها یا حتی هفته‌ها در بدن باقی بماند.
طول مدت ماندگاری این ماده شیمیایی در بدن یا ادامه نشان داده شدن آن در تست مواد مخدر به عوامل متعددی شامل موارد زیر بستگی دارد:
• میزان چربی بدن شخص
• فاصله بین موارد مصرف ماده مخدر مورد بحث
• مقدار ماری‌جوانای (حشیش) دود شده
• حساسیت تست ماده مخدر
مواد مخدری مثل الکل ممکن است صرفاً در طول چند ساعت به طور کامل از بدن ناپدید شوند. در مقام مقایسه "علف" زمان بسیار طولانی‌تری در بدن باقی می‌ماند.
تست‌های مواد مخدر THC را در ادرار، خون، و مو روزها پس از مصرف تشخیص می‌دهند، حال آنکه تست‌های بزاقی برای مواد مخدر این اثر را فقط تا چند ساعت پس از مصرف می‌توانند کشف کنند. علت، روش متابولیزه کردن THC توسط بدن است.
THC یک ماده شیمیایی محلول در چربی است. این بدان معنی است که THC به سلول‌های چربی در بدن متصل می‌شود، که این باعث افزایش بازه زمانی می‌شود که نیاز است تا شخص THC را به طور کامل دفع کند.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
سم‌زدایی ماری‌جوانا یا حشیش


آیا کانابیس یا ماری‌جوانا سلول‌های مغزی را می‌کشد؟


پنجره کشف ماری‌جوانا
تحقیق در مورد مقدار زمانی که یک تست می‌تواند وجود ماری‌جوانا را در بدن نشان دهد دارای دامنه میانگین گسترده‌ای است. تحقیق انجام شده در سال 2017 تخمین می‌زند که پنجره کشف برای یک نخ سیگاری (ماری‌جوانا، حشیش) در حدود 3 روز است.
همان مطالعه تأکید دارد که پنجره‌های تشخیص متفاوت بوده و به تعداد سیگاری مصرف شده توسط فرد بستگی دارد.
• در مورد کسی که برای اولین بار ماری‌جوانا می‌کشد، تست‌ها می‌توانند آن را تا حدود 3 روز تشخیص دهند.
• در مورد افرادی که سه تا چهار بار در هفته ماری‌جوانا دود می‌کنند، پنجره کشف بین 5 تا 7 روز باز است.
• برای افرادی که روزانه 1 بار یا بیشتر ماری‌جوانا دود می‌کنند، تست‌ها می‌توانند آن را تا 30 روز یا بیشتر در بدن تشخیص دهند.
• پنجره‌های تشخیص همچنین به نوع تست مورد استفاده برای شخص بستگی دارند. تخمین کلی برای انواع مختلف تست‌های ماری‌جوانا به قرار زیر است:
• تست ادرار می‌تواند ماری‌جوانا در ادرار را تقریباً بین 3 تا 30 روز پس از مصرف تشخیص دهد.
• تست‌‍‌های بزاق می‌توانند ماری‌جوانا را تقریباً 24 ساعت پس از مصرف تشخیص دهند. برخی تست‌های بزاقی ماری‌جوانا را تا 72 ساعت پس از مصرف تشخیص داده‌اند.
• تست‌های مو بیشترین حساسیت را داشته و وجود THC را تا 90 روز پس از مصرف کشف می‌کنند. در هر حال، این تست‌ها روغن موجود در پوست را که به مو منتقل می‌شود تست می‌کنند، و بنابراین هر از گاه ممکن است نتیجه مثبت کاذب نشان دهند. شخصی که در تماس با مصرف کننده THC قرار دارد از لحاظ نظری تست مو در مورد او می‌تواند مثبت ‌شود.
• تست‌های خون فقط تا 3 یا 4 ساعت می‌توانند THC را کشف کنند.


برای رد شدن در تست ماده مخدر شخص چه مقدار باید دود کرده باشد؟
تست‌های مواد مخدر می‌توانند مقادیر نسبتاً کم THC را تشخیص دهند، و مقدار THC در هر سیگاری متفاوت است. به هر حال، تحقیقات کمی به بررسی دقیق این موضوع پرداخته‌اند که شخص چه مقدار باید دود کند تا در تست مواد مخدر رد شود.
مطالعات مداوماً در حال پی بردن به این موضوع هستند که مصرف کنندگان مداوم "علف" بیشتر محتمل است که در مقایسه با مصرف کنندگان گهگاهی در تست مواد رد شوند. یک مطالعه مربوط به سال 2012 در نشریه "شیمی بالینی" به بررسی مصرف کنندگان ماری‌جوانا که یک سیگاری حاوی 6.8 درصد THC دود کرده بودند می‌پردازد.
غلظت ادراری THC در فاصله 0.6 تا 7.4 ساعت پس از دود کردن سیگاری در بالاترین حد خود بود. با استفاده از یک تست ادراری با حساسیت بالا، محققان THC را در ادرار 100 نمونه‌های دارای مصرف مکرر و 60 تا 100 درصد مصرف کنندگان گهگاهی کشف کردند.
یک مطالعه مربوط به 2017 گزارش از تستی می‌دهد که در آن نمونه‌های گرفته شده از 136 مصرف کننده ماری‌جوانا دارای مصرف سنگین، سبک یا فقدان مصرف مورد بررسی قرار گرفتند. در این مطالعه محققان مو را به قطعات 1 سانتی‌متری تقسیم کردند تا آنها را برای مصرف مواد در طول یک ماه پیش بررسی کنند.
حدود 77 درصد مصرف کنندگان قهار و 39 درصد مصرف کنندگان سبک در تست مثبت شدند. هیچ غیر مصرف کننده نیز در تست نتایج مثبت نداشت که این عنوانگر آن است که نتیجه مثبت کاذب در تست‌های مو نسبتاً نادر است.


عوامل تأثیرگذار بر تشخیص
عوامل متعددی بر شامل موارد زیر بر تشخیص ماری‌جوانا مؤثرند:

حساسیت تست
تست‌های حساس‌تر می‌توانند دوزهای اندک ماری‌جوانا را کشف کنند. این تست‌ها شامل تست‌های خون، ادرار، مو، و بزاق هستند.

دوز THC
تست‌های ماده مخدر ماری‌جوانا THC را جستجو می‌کنند و نه ماری‌جوانا را. بنابراین مقدار THC مصرف شده توسط شخص عامل مهم است.
اثرات THC انباشته می‌شوند. این بدان معنی است که شخصی که چند بار در طول چند روز سیگاری دود کرده است در مقایسه با کسی که یک بار ماری‌جوانا دود کرده مقدار بیشتری THC در بدن خود دارد، و بنابراین بیشتر محتمل است که نتیجه تست در مورد وی مثبت باشد.
قدرت هر دوز THC نیز مهم است. در صورت فقدان ابزار آزمایشگاهی حساس شخص نمی‌تواند قدرت ماری‌جوانای مصرف شده خود را تعیین کند.
اینکه شخص چقدر دچار حس "هپروت" می‌شود نیز مقیاس قابل اعتمادی نیست، زیرا عوامل متعددی غیر از دوز THC می‌توانند حس مزبور را تشدید یا تضعیف کنند.

چربی بدن
از آنجا که چربی ماری‌جوانا را ذخیره می‌کند، شخص دارای توده چربی بیشتر ممکن است ماری‌جوانا را کُندتر از شخص دارای چربی کمتر متابولیزه کند.
شاخص توده بدن (BMI) یک راه برآورد چربی بدن است. به هر حال از آنجا که وزن، و بنابراین BMI، با توده عضلانی افزایش می‌یابد، BMI مقیاس کاملی برای اندازه‌گیری چربی بدن به شمار نمی‌رود.

جنسیت
به طور معمول، توده چربی در زنان بیش از مردان است. این بدان معنی است که زنان ماری‌جوانا را کُندتر از مردان متابولیزه می‌کنند.

سیراب بودن بدن
دهیدراسیون غلظت THC را در بدن افزایش می‌دهد. در حالی که نوشیدن مقادیر زیاد آب نامحتمل است که بر تست ماده مخدر تأثیر قابل ملاحظه‌ای داشته باشد، دهیدراسیون شدید می‌تواند چنین تأثیری ایجاد کند.

ورزش
ورزش نمی‌تواند به شکل قابل ملاحظه‌ای سرعت متابولیزه شدن THC را در بدن تغییر دهد. به هر حال ورزش کردن پیش از انجام تست می‌تواند چنین تأثیری داشته باشد.
یک مطالعه در مقیاس کوچک بر روی 14 مصرف کننده قهار ماری‌جوانا اثرات 35 دقیقه ورزش با استفاده از دوچرخه ثابت را ارزیابی کرده است. نتایج مطالعه به این جمع‌بندی منجر شده است که غلظت THC از نظر آماری افزایش قابل توجهی داشته که عنوانگر آن است که ورزش کردن درست پیش از انجام تست ماده مخدر می‌تواند احتمال مثبت شدن تست را افزایش دهد.
محققان معتقدند که ورزش کردن می‌تواند باعث شود تا سلول‌های چربی THC ترشح کنند. در نتایج خود، مردم دارای BMI بالاتر افزایش بیشتری را در سطح THC داشتند.

متابولیسم
برای اینکه نتیجه تست منفی باشد مردم باید THC و همچنین مواد شیمیایی متابولیک مرتبط به THC را از بدن خود خارج کرده باشند. مردم دارای متابولیسم سریع‌تر به طور معمول بیش از افراد دارای متابولیسم کُند THC را از بدن دفع می‌کنند.


چگونه ماری‌جوانا را سریع‌تر از بدن دفع کنیم
در نهایت فقط دو راهکار در این مورد کارآیی دارند و آنها کاهش غلظت THC در ماری‌جوانا و سرعت دادن به متابولیسم هستند.
سیراب بودن کامل بدن می‌تواند از نشان دادن مقادیر به شکل غیر معمول بالای غلظت THC در بدن پیشگیری کند. در مورد مردمی که نتیجه تست آنها در مرز بین مثبت و منفی قرار دارد، این بدان معنی است که سیراب نبودن بدن می‌تواند شانس نتیجه مثبت را در تست افزایش دهد.
راه قابل اعتمادی برای سرعت دادن به متابولیسم وجود ندارد. ورزش می‌تواند به بدن کمک کند تا THC بیشتری متابولیزه نماید اما ورزش کردن در فاصله کمی از زمان تست می‌تواند باعث مثبت شدن تست شود.
مهم‌ترین عامل منفرد زمان بین آخرین مصرف تا زمان انجام تست است.


پیام همراه
راهی برای پیش‌بینی دقیق مقدار زمانی که طول می‌کشد تا شخص ماری‌جوانا را در بدن خود متابولیزه و آن را دفع کند وجود ندارد. تست‌های خانگی می‌توانند کمک کنند تا مردم خود را برای وجود ماری‌جوانا در بدن خویش تست کنند.
در مورد بیشتر مردم، ماری‌جوانا باید در طول 30 روز از بدن ناپدید شده یا مقدار آن بسیار پایین بیاید. در مورد مصرف کنندگان گهگاهی 10 روز یا کمتر زمان نیاز است تا ماری‌جوانا از بدن خارج شود./


• دکتر زارا ریسولدی کوکران، زاون ویلینز
• ترجمه هامیک رادیان


Source:
Medical News Today
How long can you detect marijuana in the body?
Medically reviewed by Zara Risoldi Cochrane, Pharm.D., M.S., FASCP
On January 28, 2019 —
Written by Zawn Villines

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.