دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا الکل خطر سرطان پستان را افزایش می‌دهد؟

ADH1C*1, ژن‌های BRCA1, BRCA2, غربالگری سرطان, ماموگرام, سونوگرام پستان

قطع مصرف الکل یا کاهش مقدار مصرف می‌تواند ریسک کلی ابتلاء به سرطان را کاهش دهد.

مقالات الکل / اعتیاد / مواد مخدر

در این مقاله:
• ارتباط بین الکل و سرطان پستان
• آیا مقدار یا نوع الکل مهم است؟
• برای کاهش خطر ابتلاء به سرطان پستان چه می‌توان کرد؟
• خلاصهتحولات بزرگی در درمان و شناسایی زودهنگام سرطان پستان صورت گرفته است. با وجود این، هر ساله 400.000 نفر مبتلاء به این نوع سرطان در ایالات متحد آمریکا تشخیص داده می‌شوند.
در صدها مطالعه به این نتیجه رسیده‌اند که الکل خطر سرطان پستان و نیز سرطان‌های دیگر شامل موارد زیر را افزایش می‌دهد:
سرطان کولورکتال
• سرطان کبد
سرطان گلو
سرطان دهان
• سرطان مری
این بدان معنی نیست که تمامی کسانی که مشروب الکلی می‌نوشند دچار سرطان پستان خواهند شد. بر این مبنا کاهش مصرف الکل یا قطع مصرف آن به طور کامل می‌تواند خطر ایجاد سرطان پستان و دیگر سرطان‌ها را کاهش دهد.


ارتباط بین الکل و سرطان پستان
الکل یک کارسینوژن (ماده سرطان‌زا) شناخته شده است، که بدین معنی است که تأثیری منفی بر سطح هورمون‌ها داشته و به DNA سلول‌ها آسیب می‌‌زند.
افراد دارای یک ژن خاص به نام آلل دی‌هیدروژناز الکل 1C*1 (ADH1C*1)، شاید در معرض افزایش ریسک دچار شدن به سرطان پستان به علت مصرف الکل باشند.
بیشترین جهش ژنی با تاریخچه خانوادگی سرطان پستان را ژن‌های BRCA1 و BRCA2 دارند. حتی با وجودی که مصرف مشروب الکلی یک ریسک فاکتور اثبات شده برای سرطان پستان محسوب می‌شود، به شکل قطعی نشان داده نشده است که باعث افزایش ریسک سرطان پستان در بین افرادی که دارای این جهش‌های ژنی مشخص هستند، می‌شود.

تأثیر هورمونی
اغلب نوشیدنی‌های الکلی مقدمتاً دارای آب و اتانول هستند، که یک عامل سرطان‌زا محسوب می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که اتانول میزان استروژن را به شکلی قابل ملاحظه در زنان پیش‌یائسه و مشخصاً در میانه چرخه عادت ماهانه افزایش می‌دهد. حتی میزان کم مصرف الکل می‌تواند چنین تأثیری داشته باشد.
با افزایش مزان استروژن، الکل می‌تواند خطر سرطان‌های حساس به استروژن شامل سرطان پستان گیرنده استروژن مثبت (ER-Positive) را افزایش دهد. این نوع سرطان پستان شایع‌ترین شکل این بیماری است.

صدمه سلولی
وقتی الکل به شکل خوراکی مصرف می‌شود اتانول به استالدئید متابولیزه می‌گردد، که کارسینوژنی است که به شکل افزایش یابنده در بدن ذخیره می‌شود.
استالدئید یک ماده سمی است که به DNA و پروتئین‌های سلول‌ها آسیب می‌زند. این ماده همچنین باعث منع سلول‌ها در ترمیم آسیب می‌گردد. این وضعیت به سلول امکان رشد خارج از کنترل را می‌دهد که باعث شکل‌گیری تومور سرطانی می‌شود.


آیا مقدار یا نوع الکل مهم است؟
تحقیق نشان داده است که هر قدر مقدار الکل مصرفی در روز به شکل منظم بیشتر باشد خطر سرطان پستان برای شخص بالاتر خواهد بود. پرنوشی و مصرف طولانی مدت الکل نیز این ریسک را افزایش می‌دهد.
بر مبنای اعلام CDC، هر قدر میزان تماس با استالدئید بیشتر باشد خطر ابتلاء به سرطان، شامل سرطان پستان بیشتر خواهد بود.
مهم نیست که شخص آبجو، شراب، لیکورهایی مثل ودکا یا جین می‌نوشد. یک پیمانه الکلی استاندارد از هر نوع حاوی حدود 14 گرم الکل خالص است.
داده‌های برگرفته از 118 مطالعه به موارد زیر رسیده است:
• کم‌نوش‌ها در معرض ریسکی جزئی (1.04 برابر بیشتر) از ننوشنده‌ها هستند.
• نوشندگان متعادل با ریسکی 1.23 برابر در مقایسه با ننوشنده‌ها مواجهند.
• پرنوش‌ها در مقایسه با ننوشنده‌ها با ریسکی معادل 1.6 برابر بیشتر روبرو هستند.


برای کاهش خطر ابتلاء به سرطان پستان چه می‌توان کرد؟
بر مبنای تاریخچه مصرف الکل شخص، ممکن است قطع مصرف آن در مد نظر قرار گیرد. اتخاذ رویکردی بر مبنای عقل سلیم در مورد نوشیدن الکل نیز می‌تواند در مورد برخی افراد خطر سرطان پستان را کاهش دهد.
اگر کسی از نوشیدن گهگاهی لذت می‌برد، احتمالاً این وضعیت باعث افرایش خطر ابتلاء به سرطان پستان نمی‌شود. به هر حال اگر کسی هر روزه بنوشد یا جزء نوشندگان قهار باشد، از قطع مصرف الکل سود خواهد برد.
افراد باید میزان مصرف الکل خود را به کمتر از یک پیمانه در روز کاهش دهند که می‌تواند مفید باشد.
دیگر تغییرات سبک زندگی که ممکن است خطر سرطان را کاهش دهد
• ترک مصرف دخانیات. سیگارت (سیگار)، ویپ و مصرف فرآورده‌های تنباکو از هر نوع می‌تواند خطر سرطان پستان را به شکلی قابل ملاحظه افزایش دهد. ترک دخانیات ممکن است دشوار باشد، بنابراین مشورت با پزشک یا یک گروه حمایتی در صورت نیاز به کمک باید در دستور کار قرار گیرد.
• حفظ وزن در محدوده سالم. اگر کسی چاق یا دچار اضافه وزن باشد، کاهش حتی مقداری از وزن می‌تواند باعث کاهش خطر ابتلاء به سرطان شود.
• ورزش منظم. فیزیوتراپی می‌تواند با تنظیم استروژن، به کاهش خطر سرطان پستان کمک کند. این کار در عین حال به حفظ وزن در محدوده سالم کمک نماید.
• چک شدن. افراد باید توصیه‌های پزشک خود را در مورد غربالگری سرطان پستان، مثل ماموگرام و سونوگرام پستان، را انجام دهند. خودبازبینی پستان بر یک روال ماهانه نیز می‌تواند به شناسایی برآمدگی‌ها و دیگر تغییرات بافت پستان به صورت بهنگام کمک کند.


خلاصه
نوشیدن مشروب الکلی یک ریسک غیر قابل چشم‌پوشی در مورد ابتلاء به سرطان پستان است.
افراد کم‌نوش، معتدل در نوشیدن و پرنوش‌ها همگی در مقایسه با کسانی که گهگاه الکل مصرف می‌کنند در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان پستان قرار دارند.
تمامی انواع مشروب الکلی شامل آبجو، شراب، و کوکتل‌ها حاوی مقدار الکل تقریباً مشابهی هستند. به همین دلیل، نوع الکلی که شخص می‌نوشد، بر میزان ریسک متوجه وی مؤثر نخواهد بود.
قطع مصرف الکل یا کاهش مقدار مصرف می‌تواند ریسک کلی ابتلاء به سرطان را کاهش دهد. به همین ترتیب تغییرات سبک زندگی مثل قطع مصرف دخانیات و پرداختن به فعالیت جسمانی مفیدند./آیا الکل خطر سرطان پستان را افزایش می‌دهد؟
ایمی تیرستن، کوری ویلان
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
Can Alcohol Increase Your Risk for Breast Cancer?
Medically reviewed by Amy Tiersten, MD —
Written by Corey Whelan
On April 15, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.