دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بیماری‌های مرتبط به مشروب الکلی

 سندرم ورنیکه – کورساکف, مغز خیس, انسفالوپاتی هپاتیک, بیماری قلبی, پانکراتیت

هر قسمتی از بدن اثرات کوتاه و طولانی مدت الکل را تجربه می‌کند

مقالات الکل / اعتیاد / مواد مخدر

بیماری کبد
• بیماری کبد چرب
هپاتیت الکلی
سیروز کبد
• صدمات مغزی
سندرم ورنیکه – کورساکف (مغز خیس)
انسفالوپاتی هپاتیک
• اختلالات جنینی ناشی از الکل
• بیماری قلبی
پانکراتیت
سرطانتقریباً تمامی قسمت‌های بدن تحت تأثیر الکل قرار می‌گیرند. وقتی کسی مشروب می‌خورد، الکل راهی معده می‌شود که در آنجا مقداری از آن جذب می‌گردد. کبد این مایع را پردازش می‌کند. الکل راه خود را به مغز، قلب و کلیه‌ها ادامه می‌دهد. الکل موجود در خون از ریه‌ها می‌گذرد.
هر قسمتی از بدن اثرات کوتاه و طولانی مدت الکل را تجربه می‌کند. بدن در طول چند ساعت از دست اثرات کوتاه مدت خلاص می‌شود اما ارگان‌های بدن نمی‌توانند خود را از اثرات طولانی مدت الکل رها کنند. این اثرات هر بار که شخص الکل می‌نوشد بدتر می‌شوند. ریسک صدمات دایمی در صورتی که مصرف الکل با مواد مخدر همراه شود افزایش خواهد یافت.
در بیشتر افراد کبد بیشترین صدمه را متحمل می‌شود. الکلی‌ها برای مشکلات کبد شناخته شده‌اند و چند بیماری کبد صرفاً بر اثر سوءمصرف الکل ایجاد می‌شود.
مشخصاً مغز در برابر الکل آسیب‌پذیر است. الکل باعث ربایش مدارهای مغزی شده شخص را دچار ولع الکل می‌کند. الکل باعث اختلال در عملکردهای مغز شده برخی اختلالات سایکوتریک ایجاد می‌کند.
فهرستی از بیماری‌هایی که صرفاً بر مبنای سوء مصرف الکل امکان ایجاد آنها وجود دارد:
• اختلال مصرف الکل، که به نام الکلیسم نیز شناخته می‌شود
• پلی‌نوروپاتی الکلی (بیماری عصب‌های محیطی)
میوپاتی الکلی (بیماری بافت عضله)
کاردیومیوپاتی الکلی (بیماری قلبی)
گاستریت الکلی (التهاب معده)
• بیماری کبد الکلی
• پانکراتیت ناشی از الکل (التهاب لوزالمعده)
• سندرم جنین الکی (نقایص مادرزادی)
ریسک‌های الکل شامل پتانسیل ایجاد بیماری‌های دیگر شامل موارد زیر است:
• سرطان
• اختلالات افسردگی
صرع
فشار خون بالا
استروک
الکلیسم یکی از شناخته‌شده‌ترین بیماری‌های ناشی از مصرف طولانی مدت الکل است. این بیماری منحصر به فرد است زیرا بدن را دچار ولع الکل می‌کند که به نوبه خود باعث بدتر شدن بیماری می‌شود. اعتیاد به الکل نوعی بیماری است که در عین حال به بیماری‌های دیگری منجر می‌شود. شخص الزاماً نباید ابتدا الکلی شود تا بیماری‌های مرتبط به سوءمصرف الکل را تجربه کند اما الکلیسم به شکلی چشمگیر ریسک بیماری‌های مرتبط به الکل را در شخص افزایش می‌دهد.


بیماری کبد
خلاف بسیاری از مشکلات سلامت مرتبط به الکل مثل مسمومیت الکل، مختل شدن قوه داوری یا خمودی، شخص لزوماً نباید در هر نشست مقدار زیادی الکل بنوشد تا دچار بیماری‌های کبد شود. بر مبنای اعلام "آرشیو ملی پزشکی ایالات متحد آمریکا" بیماری‌های الکلی کبد ممکن است پس از مصرف معتدل و درازمدت الکل بروز کنند.
ژنتیک در ایجاد بیماری کبد نقش بزرگی دارد. برخی الکل‌نوشان قهار هرگز دچار مشکلات کبد نمی‌شوند اما افزایش مصرف الکل ریسک بیماری کبد را افزایش می‌دهد. ترکیب دارو با الکل می‌تواند ریسک مشکلات کبد را افزایش دهد. زنان ممکن است در برابر مشکلات کبدی مرتبط به الکل آسیب‌پذیرتر از مردان باشند اما این بیماری هم در زنان و هم در مردان شایع است.
علایم اولیه مشکلات کبدی مرتبط به الکل عبارتند از:
• کمبود انرژی
• از دست دادن اشتها
درد معده
تهوع
• بروز رگ‌های کوچک با نمای شبه عنکبوتی روی پوست
علایم بیماری شدید کبد شامل موارد زیر است:
• انباشت مایع در پاها و شکم
یرقان
• سرخی کف دست
کبودی
• مشکل تفکر
• ناتوانی یا کوچک شدن بیضه مردان
بسته به میزان سلامت کبد علایم ممکن است به شکل ناگهانی یا تدریجی بروز کنند. این علایم گرایشی به تشدید پس از جلسات مصرف سنگین الکل از خود نشان می‌دهند. بیماری کبد معمولاً با بیماری کبد چرب شروع می‌شود. پس از مصرف درازمدت، امکان بروز هپاتیت الکلی وجود دارد. سیروز الکلی مرحله نهایی بیماری کبد الکلی است.


بیماری کبد چرب
بیماری کبد چرب به انباشت چربی روی کبد اشاره دارد. این بیماری ممکن است پس از یک دوره کوتاه پرنوشی الکل، مثلاً برای چند روز یا در یک پایان هفته مصرف مداوم الکل بروز کند. تشخیص این بیماری مشکل است زیرا معمولاً علایم قابل توجهی ایجاد نمی‌کند. کبد چرب را می‌توان با متوقف کردن نوشیدن الکل برای روزها یا هفته‌های متوالی درمان کرد.


هپاتیت الکلی
هپاتیت الکلی زمانی بروز می‌کند که شخص نوشیدن الکل را در زمانی طولانی ادامه می‌دهد. این بیماری اغلب با پرنوشی الکل مرتبط است اما در مردمی که هرگز مست نمی‌کنند نیز ایجاد می‌شود. هپاتیت الکلی ممکن است از لحاظ شدت متفاوت باشد. برخی از مبتلایان دچار علامتی نمی‌شوند. در دیگران این بیماری می‌تواند به نارسایی کبد منجر گردد.
در بیشتر افراد علایم اولیه شامل کاهش وزن، درد معده یا تهوع است. هپاتیت الکلی از طریق اجتناب طولانی مدت از نوشیدن الکل قابل معکوس کردن است. در موارد شدید دکترها ممکن است اجتناب عُمرانه را توصیه کنند. برخی راه‌های دیگر مثل تغذیه سالم و ورزش نیز برای مهار و متوقف کردن بیماری در راستای بهبود از بیماری کبد الکلی مفیدند.


سیروز کبد
مرحله نهایی بیماری کبدی مربوط به الکل سیروز کبد است. در این نقطه، کبد دچار جراحت می‌شود. سیروز علایم متعددی دارد که شبیه به هپاتیت الکلی هستند. جراحت کبد قابل درمان یا معکوس کردن نیست. در اکثریت موارد افراد باید نوشیدن الکل را متوقف کرده یا ریسک نارسایی دایمی کبد را بپذیرند.


صدمات مغزی
مصرف طولانی مدت الکل باعث مشکلات قابل توجهی در مغز می‌شود. بر مبنای اعلام "انستیتو ملی الکلیسم و سوءمصرف الکل" در کنار ولع الکل افرادی که منظماً الکل مصرف می‌کنند ممکن است با مشکلات حافظه کوتاه مدت روبرو شده یا مشکلاتی در مورد پردازش اطلاعات بصری داشت باشند.
اسکن مغزی کوچک شدن مغز افراد دچار پرنوشی الکل را نشان می‌دهد. الکل باعث مرگ سلول‌های خاکستری مغز که مسؤول پردازش فضایی هستند می‌شود. الکل در عین حال سلول‌های سفید مغز را که به پردازش سرنخ‌های دیداری کمک می‌کند از بین می‌برد.
بیشتر مشکلات مزبور را می‌توان با دوری از الکل برطرف کرد. با این اجتناب مغز اندازه نرمال خود را بازیافته و فعالیت معمول خود را از سر می‌گیرد. در موارد کمتر شدید، یک دوره مصرف کم تا متوسط الکل می‌تواند باعث برگشت اندازه و کارکرد مغز به شرایط نرمال شود. در مورد مصرف توأمان الکل و مواد دیگر مثل الکل و زاناکس ممکن است دوره ترمیم صدمات طولانی‌تر باشد.
برخی بیماری‌های مغزی ناشی از الکل دایمی هستند.


سندرم ورنیکه – کورساکف (مغز خیس)
یکی از ناتوان کننده‌ترین بیماری‌های مغزی در مورد الکلی‌ها نتیجه تأثیر مستقیم الکل نیست. مصرف طولانی مدت الکل می‌تواند باعث کمبود تیامین (ویتامین B-1) شود.
انسفالوپاتی ورنیکه بر اثر کمبود تیامین در مغز ایجاد می‌شود. این بیماری سبب گیجی، ناهماهنگی عضلانی و مشکلات بینایی می‌شود. بیشتر افراد مبتلاء به انسفالوپاتی ورنیکه وقتی علایم انسفالوپاتی ورنیکه برطرف می‌گردد به سایکوز کورساکوف مبتلاء می‌شوند.
علایم سایکوز کورساکوف شامل مشکلات یادگیری، از دست دادن حافظه و توهم است. سندرم ورنیکه-کورساکوف گاهی از اوقات مغز خیس نامیده می‌شود. این سندرم به بروز متداول روان‌پریشی کورساکوف پس از انسفالوپاتی ورنیکه اشاره دارد. علایم قابل معکوس شدن نیستند اما اجتناب از الکل و درمان پزشکی ممکن است از بدتر شدن علایم پیشگیری کند.


انسفالوپاتی هپاتیک
انسفالوپاتی هپاتیک دیگر نتیجه غیر مستقیم مصرف الکل است. کبد مسؤول فیلتر کردن مواد سمی از جریان خون است. وقتی الکل به مغز صدمه می‌زند، برخی مواد سمی در جریان گردش خون می‌مانند و آن را به مغز می‌سانند. انسفالوپاتی هپاتیک زمانی بروز می‌کند که مغز توسط مواد سمی موجود در خون صدمه می‌بیند. علایم شامل حالت خواب‌آلودگی و مشکل تکلم است. آسیب مغزی شدید ممکن است به کما منجر گردد.


اختلالات جنینی ناشی از الکل
مغز در زمان رشد در برابر الکل آسیب‌پذیرتر است. نوجوانانی که مشروب الکلی مصرف می‌کنند در مقایسه با نوجوانان فاقد این عادت بیشتر محتمل است که در دوره‌های بعدی زندگی دچار مضرات ناشی از مصرف الکل شوند. آسیب‌پذیرترین مغزها مربوط به نازادگان است.
وقتی زنان در دوره بارداری الکل مصرف می‌کنند، این ماده می‌تواند توسعه مغز نوزاد را دچار اختلال کند. نوزادان متولد شده از مادرانی که در دوره بارداری الکل مصرف می‌کرده‌اند اغلب دچار اختلالات طیف جنینی الکل می‌شوند. این اختلالات طیفی از نقایص بدو تولد بر اثر الکل، مثل کوچک بودن اندازه مغز، کاهش تعداد سلول‌های مغزی، و مشکلات یادگیری و رفتاری را شامل می‌شوند.


بیماری قلبی
الکل تقویت کننده چند ریسک فاکتور بیماری قلبی است. برای مثال عوارض جانبی مصرف مزمن الکل شامل بالا رفتن فشار خون، ریسک دیابت و چاقی را افزایش می‌دهد. افراد دچار پرنوشی الکل در عین حال بیشتر محتمل است که بیشتر غذاهای ناسالم بخورند و کمتر دنبال ورزش باشند. بنا به نظر "انستیتو ملی قلب، ریه، و خون" هر یک از عوارض جنابی مزبور یک ریسک فاکتور بیماری قلبی است.
الکل همچنین باعث آسیب مستقیم به قلب می‌شود. وقتی الکل از قلب می‌گذرد صدمه کوچکی به سلول‌های عضلانی وارد می‌کند. نوشیدن مقادیر زیاد الکل در طولانی مدت می‌تواند یه تضعیف قلب، و دشوارتر شدن کار پمپاژ برای آن منجر گردد. مخلوط کردن نوشیدنی‌های انرژی‌زا و الکل یا دیگر محصولات کافئین‌دار دارای الکل، می‌تواند باعث افزایش مشکلات قلبی گردد.
کاردیومیوپاتی الکلی، که به نام بیماری الکلی قلب نیز شناخته می‌شود، زمانی بروز می‌کند که قلب بزرگ و باریک می‌شود. این وضعیت ریسک نارسایی قلبی را بالا می‌برد. علایم معمولاً تا زمان که نارسایی قلبی شروع می‌شود بروز نمی‌کنند.
علایم نارسایی قلبی بر اثر بیماری الکلی قلب عبارتند از:
ورم پا و ورم مچ پا
تنگی نفس
• کاهش سطح هشیاری
• کاهش برون‌ده ادرار
خستگی مفرط
• بی‌نظمی ضربان قلب (آریتمی)
برخی مطالعات عنوان می‌کنند که نوشیدن مقادیر کم شراب قرمز ریسک بیماری قلبی را کاهش می‌دهد. محققان همچنین در حال بررسی تأثیر مقادیر کم الکل در افزایش کلسترول سالم هستند. به هر حال، هیچ تحقیقی اثبات نکرده است که الکل فوایدی برای سلامت دارد.
"انجمن آمریکایی قلب" نوشیدن الکل را برای کاهش کلسترول یا کاستن از ریسک بیماری قلبی توصیه نمی‌کند. این انجمن رژیم غذایی سالم و ورزش با شدت متوسط را برای تحقق همان فواید مورد اشاره توصیه می‌کند.


پانکراتیت
بر مبنای نظر "کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحد آمریکا" الکل‌نوشی زیاد می‌تواند باعث التهاب پانکراس شود که در نهایت به جراحت لوزالمعده منجر می‌گردد.
پانکراتیت معمولاً با یک اختلال موقتی به نام پانکراتیت حاد آغاز می‌شود. علایم شامل درد معده، تهوع و استفراغ است. پانکراتیت حاد یک دوره منفرد التهاب پانکراس است، اما می‌تواند برگشت کند. دوره‌های مکرر پانکراتیت حاد می‌تواند باعث تقویت اختلالات دیگری مثل دیابت شود.
پانکراتیت مزمن زمانی بروز می‌کند که التهاب کاهش یافته اما لوزالمعده آسیب دیده باقی می‌ماند. علایم شامل مشکلات گوارشی و دیابت است.
برخی از مردم پس از نوشیدن چند نوشیدنی الکلی در روز در درازمدت دچار پانکراتیت مرتبط به الکل می‌شوند. دیگران صرفاً با پرنوشی الکل، مثلاً نوشیدن 5 یا شش نوشیدنی در طول چند هفته به این مشکل دچار می‌گردند. اجتناب از الکل می‌تواند احتمال دوره‌های بعدی پانکراتیت حاد را افزایش دهد، و می‌تواند علایم پانکراتیت مزمن را قابل کنترل‌تر کند.


سرطان
بر مبنای اعلام "انستیتو ملی سرطان" الکل با تقویت احتمال ایجاد برخی انواع سرطان مرتبط شده است. هر قدر کسی بیشتر بنوشد، احتمال ایجاد برخی انواع سرطان در مورد او بیشتر خواهد بود.
کارشناسان بر این باورند که الکل باعث تقویت ریسک سرطان‌های زیر از طرق می‌شود:
• ایجاد مولکول‌ها و مواد شیمیایی مضر برای DNA، پروتئین‌ها و چربی‌ها
• مختل کردن طرق جذب مواد مغذی پیشگیری کننده از سرطان توسط بدن
• افزایش میزان استروژن (مرتبط به سرطان پستان)
برخی نوشابه‌های الکلی ممکن است حامل مواد سمی باعث سرطان باشند که در طول فرآیند تخمیر اضافه می‌گردند.
شایع‌ترین انواع سرطان مرتبط به الکل شامل موارد زیرند:
• سرطان سر و گردن
• سرطان مری (سرطان ازوفاژیال)
• سرطان کبد
• سرطان پستان
سرطان کولورکتال
کارشناسان در مورد ارتباط بین الکل و سرطان‌ لوزالمعده، سرطان مثانه، سرطان پروستات، سرطان معده، سرطان رحم و سرطان تخمدان تحقیق کرده‌اند. به هر حال، آنان به شواهد قطعی در مورد اینکه الکل باعث تقویت سرطان‌های مزبور می‌شود دست نیافته‌اند.
کارشناسان به شواهدی در مورد کاهش ریسک سرطان کلیه و لنفوم غیر هاجکین توسط الکل دست یافته‌اند. کارشناسان در مورد مقدار الکلی که باعث این کاهش ریسک می‌شود مطمئن نیستند. علی‌رغم شواهدی دال بر آنکه یک ماده شیمیایی موجود در شراب قرمز به نام رسوراترول دارای ترکیبات ضد سرطان است، هیچ مطالعه‌ای به این نتیجه نرسیده است که رسوراترول در عمل از سرطان پیشگیری می‌کند.
در مجموع ریسک سرطان با توقف مصرف الکل کاهش پیدا می‌کند. در مورد افرادی که دارای تاریخچه طولانی مصرف الکل هستند اجتناب از مصرف الکل باید چند سال ادامه یابد تا نتایج مثبت آن خود را نشان دهد.
مصرف مداوم و زیاد الکل ریسک چند بیماری مختلف را افزایش می‌دهد. شخص قطعاً نیابد الکلی باشد تا دچار بیماری‌های مرتبط به الکل شود. افراد معروف به "عمل سنگین" و کسانی که منظماً مقادیر متعادلی الکل می‌نوشند ممکن است به بیماری‌های ناشی از الکل دچار شوند.
بسیاری از بیماری‌های مرتبط به الکل ناتوانی‌آورند و برخی از آنها تهدیدی برای زندگی محسوب می‌شوند.
اجتناب از الکل درمان متداول برای تمامی بیماری‌های ناشی از الکل به شمار می‌رود. در بیشتر موارد اجتناب از الکل می‌تواند باعث تخفیف علایم یا پیشگیری از وخامت آنها شود. بهترین راه پیشگیری از بیماری‌های مرتبط به الکل اجتناب از الکل یا مصرف محدود آن به صورت متناوب است./بیماری‌های مرتبط به مشروب الکلی
دکتر اشرف علی، کریس الکینس
ترجمۀ فرهنگ راد

Source:
Alcohol Related Diseases & Disorders
Medical Reviewer: Ashraf Ali, MD
Author: Chris Elkins, MA

Last Updated: 2/28/20

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.