دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

میکرودوزینگ: کاربرد، مواد مورد مصرف، فواید و ریسک‌ها

 ان،ان-دی‌متیل‌تریپتامین, کتامین, کانابیس, متیل‌فنیدات, نیکوتین, سیلوسایبین

میکرودوزینگ عبارت از گرفتن دوز بسیار کم برخی مواد هالوسینوژنیک [توهم‌زا] عامه‌پسند است.

مقالات الکل / اعتیاد / مواد مخدر

میکرودوزینگ چیست؟
• چرا افراد چنین کاری را انجام می‌دهند؟
• چه موادی را افراد به صورت میکرودوز می‌گیرند؟
• فواید سلامت میکرودوزینگ چیست؟
• چه ریسک‌هایی در مورد میکرودوزینگ مطرح است؟
• خلاصهمیکرودوزینگ عبارت از گرفتن دوز بسیار کم برخی مواد هالوسینوژنیک [توهم‌زا] عامه‌پسند است. هواداران میکرودوزینگ معتقدند که این رویکرد برای ذهن، مفید است و اخیراً تحقیق در مورد این امکان آغاز شده است.
مردم باید بدانند که برخی ریسک‌ها شامل این واقعیت وجود دارد که بحث برنامه‌ریزی در مورد موادی است که در اختیار داشتن آنها غیر مجاز است.


میکرودوزینگ چیست؟
میکرودوزینگ یک پدیده نسبتاً جدید شامل گرفتن دوزهای بسیار کم برخی مواد توهم‌زای روانگردان یا دیگر مواد مخدر است.
نکته مهم آن است که این دوز بسیار کم ماده روانگردان برای ایجاد حالت "هپروت" یا توهم که اغلب با این مواد مخدر همراه است کافی نیست.
بر مبنای یک مطالعه در "ژورنال سایکوفارماکولوژی"، تعریف فنی میکرودوز عبارت از دوزی از ماده مخدر است که صرفاً 1 درصد دوز فعال محسوب می‌شود.
به هر حال، اصطلاح بیشتر رایج برای میکرودوزینگ - یعنی یک ذره از "دوز نرمال" - بیشتر سردرگم کننده است، زیرا یک مقدار عددی تعریف شده ندارد. بنابراین، تعریف متداول‌تر، دوز کمی است که باعث ایجاد هیچ گونه سمیت یا دگرگونی معنی‌دار در خودآگاهی نمی‌شود.
شواهد روایی عنوان می‌کنند که مردم گرایشی به گرفتن یک دوز کم دارند و سپس به شکل منظم یا نیمه منظم این دوز را برای یک دوره طولانی می‌گیرند. مدت مصرف از شخصی به شخص دیگر متفاوت است.


چرا افراد چنین کاری را انجام می‌دهند؟
مقصود میکرودوزینگ نیز از مصرف متعارف ماده روانگردان یا توهم‌زا متفاوت است. بسیاری از مردم روانگردان‌ها را در دوزهای بالا برای خودکاوی، تفنن، یا هدف‌های روحی می‌گیرند. در مقابل، میکرودوز-گیرنده‌ها گرایشی به گرفتن این دوزها برای بهبود سلامت یا تقویت وضعیت عاطفی یا روانی خود دارند.
در این دوزهای کم بسیاری از افراد تأثیراتی شبیه به زمان سفر روانگردانه را تجربه نمی‌کنند. بسیاری می‌گویند که حس آنان هیچ ارتباطی به تجربه مصرف مواد روانگردان ندارد.
هواداران میکرودوزینگ مدعی‌اند که گرفتن ماده روانگردان در دوزهای کم اندازه‌گیری شده برای ذهن مفید است، و ذهن را شفاف‌تر کرده یا برای سراسر روز گشاده‌تر نگه می‌دارد.


چه موادی را افراد به صورت میکرودوز می‌گیرند؟
روانگردان‌های محبوب برای میکرودوز شامل لیسرجیک اسید دی‌اتیلامید (LSD) و قارچ‌های سیلوسایبین (قارچ جادویی) است.
دیگران می‌گویند که از مواد دیگری مثل ان،ان-دی‌متیل‌تریپتامین (DMT) یا کاکتوس پیوتی، اگرچه این مواد به نظر کمتر محبوبند و ممکن است دسترسی به آنها دشوارتر باشد، برای میکرودوز استفاده می‌کنند.
مواد دیگری که افراد برای میکرودوز استفاده می‌کنند عبارتند از:
کتامین
• کانابیس
• متیلن‌دیوکسی‌آمفتامین (MDMA)
• متیل‌فنیدات (ریتالین)
نیکوتین
• آیبوگا
به هر حال توهم‌زاهای کلاسیک مثل LSD و سیلوسایبین بیشتر رواج را دارند و گزینه‌هایی هستند که به خوبی روی آنها تحقیق شده است.


فواید سلامت میکرودوزینگ چیست؟
مطالعات معدودی مستقیماً به بررسی اثرات میکرودوزینگ پرداخته‌اند. از این گذشته، کارشناسان آگاهی اندکی در مورد اثرات طولانی مدت این رویکرد دارند.
مشکل دیگر این است که تا به امروز بسیاری از مطالعات بر خودگزارش‌دهی متکی بوده‌اند. این روش اغلب بر پرسش از افرادی متکی است که از میکرودوزینگ استفاده می‌کرده یا پیشتر بدان علاقمند بوده‌اند. بر این مبنا، امکان بروز مقداری سوگیری در این مطالعات وجود دارد، زیرا مردم ممکن است توقع تجربه خوبی از میکرودوزینگ را داشته باشند.
تاکنون شواهد قوی کافی، شامل تحقیق مقایسه‌ای با استفاده از پلاسبو (دارونما) برای ایجاد یک مورد میکرودوزینگ در دست نیست.
به هر حال کاربران این روش خبر از برخی فواید مختلف می‌دهند که عموماً به سلامت روانی و به‌زیستن مرتبط است. یک مطالعه در "ژورنال کاهش ضرر" چند فایده محتمل را بر مبنای گزارش میکرودوز کنندگان دسته‌بندی کرده است. این فواید شامل موارد زیرند:
• بهبود تمرکز، توجه و ذهن‌آگاهی
• بهبود انرژی، بیداری و برانگیختگی
• فواید شناختی مثل تقویت قدرت حل مسائل
• فواید اجتماعی
• کاهش اضطراب
• خلاقیت
• کاهش علایمی مثل استرس
• بهبود خلق، خوش‌بینی و تقدیر از زندگی
• بهبود عملکرد بدن
• خودبسندگی، شامل بهبود آرزو، سازندگی و انگیزش
مردم همچنین خبر از دیگر فواید و لذت‌های میکرودوزینگ مثل توانایی کنترل دوز و فقدان کلی عوارض جانبی داده‌اند.

بهبود سلامت روانی
دلایل عمده استفاده از میکرودوز نزد افراد شامل برخی جنبه‌های سلامت روانی مثل کاهش استرس و اضطراب یا تخفیف علایم افسردگی است.
در یک مطالعه منتشر شده در "سایکوفارماکولوژی" پژوهشگران از مردم در مورد دلایل آنان برای میکرودوزینگ پرسیدند.
21 درصد افراد پاسخ دادند که دلیل اولیه آنان برای میکرودوزینگ استفاده از آن برای درمان افسردگی بوده است، در حالی که 7 درصد از میکرودوزینگ برای تخفیف اضطراب استفاده کرده بودند. در حدود 9 درصد افراد جواب دادند که میکرودوزینگ را برای کمک به دیگر اختلالات سلامت روانی استفاده می‌کرده‌اند.
در مجموع، 44 درصد پاسخ دهندگان بر این گمان بودند که سلامت روانی آنان در پی اقدام به میکرودوزینگ بسیار بهبود یافته است.
مطالعه دیگری در "مرزهای روان‌پزشکی" از یک پرسشنامه آنلاین برای پرسش از مردم میکرودوز کننده برای مقایسه اثرات آن با دیگر درمان‌ها در مورد علایمی مثل افسردگی و اضطراب استفاده کرد. پاسخ‌ها نشان دهنده آن بود که مردم میکرودوزینگ را مؤثرتر از دیگر اشکال درمان یافته‌اند اما اثربخشی آن کمتر از دوزهای بالای مواد روانگردان بوده است.
در یک مطالعه بر روی حیوانات، محققان نوشته‌اند که سطوح میکرودوز DMT به سوژه‌های مطالعه در غلبه بر ترس و اضطراب در تستی که دانشمندان عموماً برای مدلسازی مشکلاتی مثل اختلال استرس پس از ضربه (PTSD) و اضطراب کلی به کار می‌برند کمک کرده است.
برای حمایت از این شواهد مقدماتی به تحقیق بیشتر در انسان نیاز است.

بهبود عملکرد مغز
شواهد روایی نشان می‌دهد که برخی از مردم بر این باورند که میکرودوزینگ کمک می‌کند تا عملکرد مغز آنان با ایجاد امکان عمل در بالاترین حد پتانسیل خود یا بازتر کردن آن به روی ایده‌های تازه، بهبود یابد.
یک مطالعه در PLOS ONE پی برده است که میکرودوزینگ باعث می‌شود تا افراد خبر از عملکرد بهتر مغز در روزهای میکرودوز کردن بدهند اما این اثرات در روزهای دیگری که شخص میکرودوز انجام نمی‌دهد وجود ندارد.

خلاقیت
خلاقیت برای کیفیت‌سنجی و اعتباربخشی مفهوم دشواری است اما بسیاری از آنان که میکرودوز استفاده می‌کنند مدعی‌اند که از آن برای توانایی‌اش در راستای تقویت استعداد خلاقه بهره می‌گیرند. به هر حال ترکیبی از عوامل دیگر مثل کاهش استرس یا افزایش تمرکز ممکن است به فواید مزبور منجر گردد. در این مورد نیز شواهد روایی است و مطالعات علمی هنوز از این ادعاها پشتیبانی نمی‌کنند.

تمرکز
میکرودوزینگ ممکن است به تمرکز موقت نیز کمک کرده به شخص امکان کار بر روی یک پروژه بزرگ را بدون دچار شدن به پراکندگی ذهنی بدهد. یک مطالعه می‌گوید که میکرودوزینگ به کاهش سطوح حواس‌پرتی منجر می‌شود.

ترک عادات دیگر
ادعای دیگر این است که میکرودوزینگ به مردم در ترک عادت‌های دیگر مثل دود کردن سیگارت (سیگار) یا نوشیدن الکل کمک می‌کند. برخی از افراد حتی احساس می‌کنند که گویی در زمان استفاده از میکرودوزینگ نیازی به استفاده از محرک‌های ساده‌ای مثل قهوه نیز ندارند.
اگرچه برخی تحقیقات رسمی در امکان استفاده از روانگردان‌هایی مثل سیلوسایبین برای کمک به مردم در توقف استفاده از دیگر مواد مخدر کاوش کرده‌اند، تحقیقات علمی اندکی در این مورد انجام شده است. در هر حال، ادعاهی شفاهی این مورد را امیدوار کننده می‌کند.


چه ریسک‌هایی در مورد میکرودوزینگ مطرح است؟
میکرودوزینگ برای همه کس مناسب نیست. بسیاری از کسانی که آن را امتحان می‌کنند پی می‌برند که اثرات آن مطلوب آنان نبوده است. برخی از افراد ممکن است نسبت به ترکیبات موجود در توهم‌زاهای متداول بسیار حساس باشند. دیگران در مورد استفاده از میکرودوزینگ خبر از اثرات جانبی شامل موارد زیر می‌دهند:
• کاهش تمرکز
• کاهش انرژی
• افزایش اضطراب
• بدتر شدن خلق
• حس‌ها یا احساسات ناراحت کننده
برخی از افراد دچار اختلالات زمینه‌ای سلامت روانی نیز باید از میکرودوزینگ اجتناب نمایند. این گروه از افراد ممکن است آن را با اختلالات اضطرابی همراه کنند، که احتمال دارد متوجه شوند که این عمل اضطراب و روندهایی مثل نوروتیسیزم را بدتر می‌کند.
افراد دارای سابقه اختلالات روان‌پزشکی مثل اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی (شیزوفرنی)، یا اختلالات دیگر باید از میکرودوزینگ اجتناب کنند زیرا این عمل ممکن است بیش از حد تحریک کننده باشد و باعث تشدید اختلالات موجود گردد.
از اینها گذشته اکثر موادی که افراد برای میکرودوزینگ استفاده می‌کنند غیر مجاز هستند.
برای مثال، بر مبنای اعلام "اداره مبارزه با مواد مخدر" (DEA)، توهم‌زاهایی مثل LSD و پیوتی در جدول 1 داروهای مخدر قرار می‌گیرند، که به این معنی است که آنها "در حال حاضر به هیچ وجه کاربرد پزشکی ندارند و پتانسیل ایجاد سوءمصرف در آنها بالا است."
اگرچه بسیاری ممکن است این جدول‌بندی را به چالش بکشند، این واقعیت به قوت خود باقی است که داشتن یا مصرف این مواد در اکثر موارد غیر مجاز است. این واقعیت سطح تازه‌ای از ریسک به اقدام میکرودوزینگ اضافه می‌کند.
تست‌های مواد مخدر برای این مواد ممکن است بتوانند آنها را در ابعاد میکرودوز تشخیص دهند.


خلاصه
میکرودوزینگ به طور معمول شامل گرفتن دوز بسیار کم توهم‌زاهای کلاسیک مثل LSD یا قارچ جادویی است. این دوزهای کم سبب هیچ تغییر محسوسی در سطح آگاهی یا حس‌های شخص نمی‌شوند.
طرفداران این رویکرد می‌گویند این اقدام باعث بهبود سلامت روانی شده، اضطراب را کاهش می‌دهد، و ممکن است حتی به حفظ تمرکز در شخص یا خلاقیت او در طول روز کمک کند.
به هر حال تحقیق رسمی زیادی در مورد این اقدام هنوز در دست نیست، بخشاً به این علت که بیشتر مواد مورد استفاده برای میکرودوز غیر مجاز هستند و تحقیق در مورد آنها مشکل است.
میکرودوزینگ برای همه کس نیست، و افراد دچار اختلالات سلامت روانی یا علایم نباید این رویکرد را جایگزین هر درمانی کنند./میکرودوزینگ: کاربرد، مواد مورد مصرف، فواید و ریسک‌ها
الوئیز تیسن، جون جانسون
ترجمه هامیک رادیان

Source:
What to know about microdosing
Medical News Today
Medically reviewed by Eloise Theisen, RN, MSN, AGPCNP-BC —
Written by Jon Johnson
On July 14, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تأثیر فشار خون و ضربان قلب دوران نوجوانی بر سلامت روانی مردان در بزرگسالی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.