دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

وقتی که اگزما و تبخال به هم می‎رسند

هرپس، تبخال، اگزما، اگزما هرپتیکوم، تبخال تناسلی، تبخال دهان

اگزما هرپتیکوم یک عارضۀ نادر اما جدی است، که موقعی بروز می‎کند که پوست دچار اگزما در تماس با ویروس هرپس قرار می‎گیرد

مقالات اگزما / پسوریازیس

• جنیفر بِری، دکتر دبرا سولیوان
• ترجمۀ فرهنگ راد

وقتی پوست فرد دچار اگزما با ویروس تبخال تماس پیدا می‎کند، وی ممکن است دچار اگزما هرپتیکوم شود.
بیماری نادر و جدی اگزما هرپتیکوم می‎تواند سبب بروز علایمی شود که بیمار را نیازمند به کمک‎های اورژانسی پزشکی کند.
این مقاله مروری اجمالی بر اگزما و هرپس (تبخال) خواهد داشت و به جستجوی علل، علایم و درمان اگزما هرپتیکوم خواهد پرداخت، عفونتی که نتیجۀ امتزاج دو وضعیت نام برده است.

مطالب این مقاله:
• اگزما چیست؟
• ویروس هرپس سیمپلکس چیست؟
• اگزما هرپتیکوم: وقتی که هرپس و اگزما به هم می‎رسند
• درمان و پیشگیری

اگزما چیست؟
اگزما نوعی راش است که سبب خشکی، تحریک پذیری، سرخی، و خارش بخش‎های مختلف پوست می‎شود. در اغلب موارد اگزما زیر عنوان درماتیت اتوپیک مورد اشاره قرار می‎گیرد که نوعی واکنش حساسیت است که به پوست لطمه می‎زند.
اگزما ممکن است در دوره‎هایی رو به التیام بگذارد که به عنوان دورۀ بهبود شناخته می‎شوند، و در آنها تقریباً هیچ اثری از علایم بیماری به جا نمی‎ماند.
در هر حال در زمان‎های دیگر، اگزما ممکن است به شکل تهاجمی‎تر برگردد و علایم بیماری تشدید شود. این به عنوان عود اگزما شناخته می‎شود.
به‌افراد دچار اگزما اکثراً توصیه می‌شود که از عوامل محرک یا چیزهایی که سبب عود اگزما می‎شود، دوری کنند. محرک‎های این بیماری برای افراد مختلف متفاوتند و می‎توانند شامل موارد زیر باشند:
• برخی شوینده‌ها
• برخی بوها و عطرها
• مواد حساسیت‎زا
استرس
• برخی غذاها
• دیگر مواد تحریک کننده یا آلرژی‎زا
در مجموع، اگزما می‎تواند آزاردهنده باشد اما عوارض جدی در پی ندارد.
در اغلب موارد عود اگزما بدون مشکلات درازمدت شفا پیدا می‎کند. در هر حال، یک ویروس شایع، یعنی ویروس هرپس سیمپلکس، می‎تواند مسأله‌ای جدی و حتی در پیوند با افراد دچار اگزما کشنده باشد.

ویروس هرپس سیمپلکس چیست؟
ویروس‎های هرپس سیمپلکس عموماً "هرپس" نامیده می‎شوند. آنها از فردی به فرد دیگر منتقل می‎شوند و می‎توانند سبب بروز تاول‎های دردناک یا خارش‎دار یا زخم‎های باز شوند.
وقتی زخم یا تاول ظاهر می‎شود، آن را شیوع تبخال می‎نامند. بسیاری از مردم دارای ویروس هرپس هستند اما تبخال ندارند، بنابراین از ابتلاء خود به ویروس هرپس بی‎خبر هستند.
دو نوع بسیار شایع ویروس هرپس شامل موارد زیرند:
• ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 یا HSV-1 :HSV-1 عموماً سبب تاول‎های تبخالی می‎شود، که به عنوان تبخال دهان شناخته می‎شوند. HSV-1 بسیار مُسری است و بسیاری از مردم از راه‌های غیر ارتباط جنسی مثل بوسیدن افراد یا استفادۀ مشترک از اقلامی مثل رُژ لب یا ظروف نیز دچار این نوع تبخال می‌شوند. بر مبنای تخمین WHO تقریباً 67 درصد مردم زیر پنجاه سال در سطح جهان دچار HSV-1 هستند. HSV-1 می‎تواند از طریق تماس جنسی از دهان به ناحیۀ تناسلی منتقل شود اما لزوماً این بیماری از انواع بیماری‎های واگیردار مقاربتی نیست.
•  ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (HSV-2): این نوع هرپس از طریق تماس جنسی با فرد آلوده انتقال پیدا می‎کند. HSV-2 می‎تواند سبب بروز تاول در ناحیۀ تناسلی شود که تحت عنوان تبخال تناسلی شناخته می‎شود. HSV-2 در عین حال قادر است در صورت آلوده بودن مادر در هنگام زایمان به بچه منتقل شود.
HSV-1 و HSV-2 عفونت‎های غیر قابل درمان محسوب می‎شوند. وقتی فرد به آنها آلوده شود، ویروس برای تمام عمر در بدن فرد باقی می‎ماند.
فرد دچار هرپس در زمان بروز تاول‎ها احتمال بیشتری دارد که ویروس را به دیگران انتقال دهد. در هر حال، هرپس می‎تواند حتی در شرایط عدم وجود هر گونه علامت از فردی به فرد دیگر منتقل شود.
داروهای ضد ویروسی تعداد و شدت موارد شیوع تبخال را کاهش می‎دهند. اما آنها قادر به پیشگیری از هرپس یا ممانعت از انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر نیستند.

اگزما هرپتیکوم: وقتی هرپس و اگزما به هم می‎رسند
هرپس برای افراد دارای سیستم ایمنی سالم مشکلات جدی ایجاد نمی‌کند. در هر حال، اگر فرد دچار اگزما به HSV-1 یا HSV-2 مبتلا شود، وی ممکن است دچار اگزما هرپتیکوم گردد.
اگزما هرپتیکوم یک عارضۀ نادر اما جدی است، که موقعی بروز می‎کند که پوست دچار اگزما در تماس با ویروس هرپس قرار می‎گیرد. این عارضه اغلب بر اثر تماس با HSV-1 ایجاد می‎شود و معمولاً در نواحی زیر ظاهر می‎شود:
• سر
• گردن
• شکم
علایم اگزما هرپتیکوم بلافاصله پس از تماس با تبخال دهانی یا تبخال تناسلی ظاهر نمی‎شود. معمولاً این اتفاق پس از 5 تا 12 بروز می‎کند و ممکن است شامل موارد زیر باشد:
• راشی که سبب بروز تاول می‎شود: تاول‎ها به صورت خوشه‎ای ظاهر می‌شوند و ممکن است ناحیۀ وسیعی را بپوشانند. آنها ممکن است سر باز کنند و خارش‎آور یا دردناک باشند، یا دارای چرکی به رنگ زرد باشند.
• احساس ناخوشی، تورم گره‎های لنفی، تب، لرز، و خستگی مفرط: این علایم معمولاً در هنگام بروز راش ظاهر می‎شوند.
اگزما هرپتیکوم یک فوریت پزشکی است زیرا می‎تواند سبب بروز عوارض جدی شود. این بیماری می‎تواند در برخی موارد معدود کشنده باشد. عوارض بیماری می‎توانند موارد زیر را شامل شوند:
• جراحات درازمدت ناشی از تاول‌ها
• عفونت هرپس قرنیۀ چشم که زیر عنوان کراتیت هرپتیک شناخته می‎شود. در صورت عدم درمان کراتیت هرپتیک می‏تواند به کوری منجر شود.
• نارسایی ارگان‎ها و مرگ بیمار در صورت گسترش حضور ویروس به مغز، ریه‎ها و کبد.
اگزما هرپتیکوم می‎تواند در همۀ افراد دچار صدمات پوستی نظیر موارد مندرج در زیر بروز کند:
درماتیت تماسی
سوختگی
• درماتیت سبوریک
این بیماری در کودکان خردسال و نوزادان بیشترین میزان شیوع را دارد. در هر حال، افراد دارای سیستم ایمنی توسعه نیافته در مقابل این عفونت آسیب‌پذیرتر هستند.

درمان و پیشگیری
اگزما هرپتیکوم با داروهای ضد ویروسی مداوا می‎شود و می‎تواند به بستری شدن فرد در بیمارستان منجر گردد.
باکتری سبب اگزما هرپتیکوم نمی‎شود، بنابراین این عارضه با آنتی‎بیوتیک درمان نمی‌گردد.
ممکن است به معاینۀ بیمار از سوی چشم‌پزشک نیاز باشد تا عفونت‎های احتمالی در قرنیۀ چشم بررسی شود. درمان زودرس برای اجتناب از عوارض جدی و توقف توسعۀ بیماری به دستگاه‎های حیاتی بدن ضروری است.
بهترین راه پیشگیری از اگزما هرپتیکوم زیر کنترل نگه داشتن مناسب علایم اگزما و رعایت موازین لازم برای پیشگیری از ابتلاء به HSV-1 یا HSV-2 است.
راهنمایی‎های زیر می‎توانند مفید باشند:
• شناخت محرک‎های اگزما: در حد امکان از آنها اجتناب کنید.
• در صـورت نیاز پوست را پس از استحمام و در سراسر روز مرطوب نگه دارید. از خراشیدن پوست خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث ایجاد ترک‎ها و شکاف‎هایی در آن شود که پوست را در مقابل صدمات آسیب‌پذیرتر می‎کنند.
• از داروهای اگزما که توسط دکتر تجویز می‎شود استفاده کنید: این داروها در اشکال مختلف خوراکی یا کرم برای پوست وجود دارند.
• علایم اگزما را پیگیری کنید: در صورت تشدید علایم اگزما به دکتر مراجعه کنید.
• از ابتلاء به تبخال دهانی اجتناب کنید: از بوسیدن افراد دچار تبخال فعال یا استفادۀ مشترک از نوشابه‎ها، ظروف یا اقلام شخصی با آنها خودداری کنید.
• از پوست آسیب دیده محافظت کنید: دست‎ها را مکرراً بشویید و از لمس سطوح آسیب دیده با اگزما در حد امکان خودداری کنید.
• از برقراری ارتباط جنسی با افراد دچار تبخال تناسلی خودداری کنید: از شریک جنسی خویش بپرسید که آیا در مورد بیماری‎های مسری تناسلی شامل تبخال مورد بررسی قرار گرفته است یا خیر.
• در صورت لزوم برای مقاربت جنسی از کاندوم استفاده کنید: کاندوم در مقابل بیماری‎های واگیردار جنسی شامل تبخال تناسلی یک سد حائل ایجاد می‎کند.
در صورت بروز راش تاولی بر روی پوست بلافاصله به دکتر مراجعه کنید، به ویژه اگر دیگر علایم نظیر تب وجود داشته باشد. والدین اطفال و نوزادان باید اگزمای فرزندانشان را زیر کنترل داشته باشند و در صورت بروز تاول بلافاصله آنها را به دکتر ارجاع دهند.
مدیریت اگزما فقط برای ایجاد احساس آرامش نیست، بلکه این کار گامی برای پیشگیری از عفونت‎های جدی پوستی است. سالم نگه داشتن پوست به بدن در ممانعت از ورود ناخواستۀ باکتری‎ها و ویروس‎های بیماریزا کمک می‎کند.

برای مطالعۀ دقیق اگزما لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‎شود:
اگزما یا درماتیت اتوپیک - آنچه دانستنش نیاز است

Source:
Eczema herpeticum: Symptoms, diagnosis, and treatment
Written by Jennifer BerryReviewed by Debra Sullivan, PhD, MSN, CNE, COI
Last reviewed: Sat 27 May 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و تولید پوست مناسب برای پیوند در انسان

نفوذپذیر کردن پوست تحویل دارو را بهبود می‌بخشد

نظرات (1)

  1. غفار

من نمیدونم اسم این بیماری چیه.تا بحال هر کاری کردم نتونستم بفهمم دلیلش چیه دو بار فک کنم متوجه شدم که بعد از تب خال در میان خیلی خارش داره و بعد از یک هفته که خارشش با دارو رفع میشه جاش میمونه و خیلیییییییییییی لک میزنه. لطف کنید کمکم کنید...

جو...

من نمیدونم اسم این بیماری چیه.تا بحال هر کاری کردم نتونستم بفهمم دلیلش چیه دو بار فک کنم متوجه شدم که بعد از تب خال در میان خیلی خارش داره و بعد از یک هفته که خارشش با دارو رفع میشه جاش میمونه و خیلیییییییییییی لک میزنه. لطف کنید کمکم کنید...

جواب. با سلام. لطفاً به یک متخصص پوست مراجعه بفرمایید و هرگز به اطلاعات عمومی، هر چند هم دقیق که در فضای مجازی عرضه می‌شوند تکیه نفرمایید. تشخیص و درمان بیماری فرآیند دقیقی است که باید به شکل شایسته آن صورت گیرد. اطلاعات ارائه شده از سوی ما علی‌رغم دقت و صحت آنها جایگزینی برای تشخیص و درمان انجام شده از سوی پزشک محسوب نمی‌شوند.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.