دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سرکه سیب و درمان پسوریازیس

سرکه سیب، پسوریازیس، آلوورا، نمک درای مرده، سولفات منیزیم، داءالصدف، بیماری خودایمنی، خارش یا سوزش، دردناک شدن پوست، ضخیم شدن ناخن انگشتان دست و پا،  تورم یا خشکی مفاصل

به دلیل داشتن ترکیبات ضد عفونی کننده، سرکة سیب می‌تواند در خلاص شدن از خارش یا سوزش ناشی از پسوریازیس مخصوصاً در ناحیة جمجمه مفید باشد.

مقالات اگزما / پسوریازیس

• نیکول گلن، دکتر دِبرا سولیوان
• ترجمة هستی فراست‌فر

پسوریازیس (داءالصدف) اختلالی است که باعث تغییرات پوستی شده و سبب ایجاد نواحی ضخیم، پوسته پوسته و قرمز رنگ بر روی پوست می‌شود. این تکه‌پاره‌های پوستی می‌توانند خارش‌آور، خشک و در برخی مواقع دردناک باشند.
پسوریازیس یک بیماری مزمن است و هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. برخی از مردم دستورالعمل‌های مداوای خانگی نظیر استفاده از سرکة سیب را برای تسکین علایم این بیماری به کار می‌برند.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:
• پسوریازیس چیست و علایم آن کدامند؟
• سرکة سیب چیست؟
• آیا سرکة سیب برای مداوای پسوریازیس مفید است؟
• دیگر مداوا‌های پسوریازیس

پسوریازیس چیست و علایم آن کدامند؟
به نظر می‌رسد هم عوامل ژنتیک و هم سیستم ایمنی در ایجاد پسوریازیس دخالت دارند.
افراد دچار پسوریازیس متوجه می‌شوند که به مرور زمان گاهی اوقات علایم کاهش پیدا کرده و بهتر می‌شوند. در دیگر اوقات این علایم عود کرده و شدت پیدا می‌کنند.
برخی محرک‌ها سبب عود علایم پسوریازیس می‌شوند، اما آنچه سبب تحریک این نشانگان در یک فرد می‌شود در مورد فرد دیگر چنین نتیجه‌ای را به دنبال ندارد.
علایم پسوریازیس عبارتند از:
- لکه‌های قرمز پوسته پوسته
- پوست خشک خش‌دار که ممکن است دچار خونریزی شود یا نشود
- خارش یا سوزش
- دردناک شدن پوست
- ضخیم شدن ناخن انگشتان دست و پا
- تورم یا خشکی مفاصل
شایع‌ترین نوع پسوریازیس نوع پلاک آن است. علایم پسوریازیس پلاک می‌تواند از نظر شدت متفاوت باشد و از تکه‌های کوچک تا سطح وسیعی از پوست را شامل شود.
درمان این بیماری بر کاهش علایم و نرم و صیقلی کردن تکه‌های پوسته پوسته شدة پوست تمرکز می‌کند.
کرم‌های استروئیدی موضعی یا دیگر کرم‌های موضعی معمولاً باعث کاهش علایم پسوریازیس می‌شوند. دیگر درمان‌ها شامل نوردرمانی و دارودرمانی است که بر سیستم ایمنی اثر می‌گذارند.

سرکة سیب چیست؟
سرکة سیب از طریق تخمیر سیب با باکتری‌های خاص برای تشکیل سرکه تولید می‌شود. در گذشته از سرکة سیب به عنوان مادة ضد عفونی و برای حفظ مواد غذایی استفاده می‌شد. اخیراً سرکة سیب برای فواید بالقوة خود مقبولیت عام پیدا کرده است.
اگرچه تحقیقات پزشکی فواید و ریسک‌های کاربرد سرکة سیب برای مصارف پزشکی را تأیید نکرده‌اند، بسیاری از مردم می‌گویند که سرکة سیب به طرق مختلف برای آنها مفید بوده است.
فواید برشمرده برای سرکة سیب عبارتند از:
- کمک به دستگاه گوارش
- تقویت سیستم ایمنی بدن
- کمک به بهتر شدن نمای پوست و مو
- کمک به تنظیم قند خون
بر مبنای اعلام بنیاد ملی پسوریازیس / National Psoriasis Foundation، برخی از مردم این‌گونه دریافته‌اند که سرکة سیب علایم خارش سطح پوسته پوسته شدة پوست را کاهش می‌دهد.
باور بر آن است که سرکة سیب خالص و تصفیه نشده بیشترین فواید را دارد. این نوع سرکه را در بسیاری از فروشگاه‌های خواربار می‌توان پیدا کرد.

آیا سرکة سیب برای مداوای پسوریازیس مفید است؟
به دلیل داشتن ترکیبات ضد عفونی کننده، سرکة سیب می‌تواند در خلاص شدن از خارش یا سوزش ناشی از پسوریازیس مخصوصاً در ناحیة جمجمه مفید باشد.
آنهایی که حامی مصرف سرکة سیب در مورد پسوریازیس هستند پیشنهاد می‌کنند که آن را باید برای ناحیة مورد آسیب پسوریازیس در جمجمه چندین بار در هفته باید مورد استفاده قرار داد. بر مبنای گفتة برخی افراد پس از گذشت چند هفته بهبود در علایم بیماری مشاهده می‌شود.
به علاوه، به نظر می‌رسد مصرف سرکة سیب در مورد پسوریازیس هیچ خطری در پی نداشته باشد.
در هر حال، اگر در ناحیة جمجمه زخم یا خونریزی یا زخم‌های سر باز وجود داشته باشد، سرکة سیب احتمالاً باعث آزار و درد بیشتر خواهد شد.
استفادة زیاد از سرکة سیب می‌تواند باعث ایجاد حس سوزش شود. رقیق کردن سرکة سیب با آب و پیش از مصرف آن، می‌تواند میزان سوزش و آزردگی ایجاد شده را کاهش دهد. شستن سر بعد از خشک شدن محلول سرکة سیب می‌تواند علایم مزبور را کاهش دهد.
هیچ تحقیقی که به طور مستقیم به موضوع استفاده از سرکة سیب برای درمان پسوریازیس پرداخته باشد وجود ندارد. در هر حال در مقاله‌ای که در نشریة تحقیقات دارویی / Journal of Pharmacy Research منتشر شده نقل قولی در این مورد آمده است.

دیگر درمان‌های غذایی برای پسوریازیس
بسیاری از افراد برای کمک به درمان پلاک‌های پسوریازیس خود به درمان‌های جایگزین و طبیعی روی آورده‌اند.
در کنار سرکة سیب چند محصول دست‌ساز و خانگی دیگر می‌توانند در مورد پسوریازیس مفید باشند.

آلوورا
ژل آلوورا درمان شناخته‌ شده‌ای برای برش‌ها، سوختگی‌ها و آزردگی‌های پوستی است.
ترکیبات مرطوب کنندة آن می‌توانند ناراحتی مرتبط به پسوریازیس را کاهش دهند.

کپسیسین
کپسیسین یک مادة شیمیایی است که باعث ایجاد طعم تند فلفل‌ها در انواع تند آنها می‌شود. تحقیقات نشان داده‌اند که اضافه کردن این ماده به کرم‌های موضعی می‌تواند به کاهش التهاب و ناراحتی مرتبط به پسوریازیس کمک کند.

نمک دریای مرده یا نمک سولفات منیزیم
افزودن این مواد به آب گرم وان حمام و دراز کشیدن در آن می‌تواند به تسکین خارش و ناراحتی کمک کند. نمک از طریق بیرون کشیدن مایعات از بافت‌ها و کاهش اِدم عمل می‌کند.
مرطوب کردن پوست پس از حمام آب نمک برای بازگرداندن رطوبت پوست به آن اهمیت دارد.

جو
جوها تسکین دهنده‌های طبیعی پوست هستند. جوها اغلب برای تسکیل خارش مرتبط به آبله مرغون یا دیگر اختلالات پوستی نظیر پسوریازیس مورد استفاده قرار می‌گیرند.
جوها را می‌توان مستقیماً درون حمام قرار داد. یک راه برای این کار ریختن جو درون جورابی است که زیر دوش محکم شده یا مالیدن پوست با استفاده از جو است. در عین حال می‌توان خمیر حاصل از جو را به طور مستقیم روی ناحیة آسیب دیده گذاشت.

کورکومین و زردچوبه
کورکومین مشتق از زردچوبه، ادویه‌ای غنی از مواد آنتی‌اکسیدان و ضد التهابی است. به نظر می‌رسد زردچوبه مانع فعالیت‌های التهابی می‌شود. تحقیقات عنوان کرده‌اند که این ماده می‌تواند در درمان بسیاری از اختلالات مؤثر باشد.
به عنوان مادة غذایی یا درمانی، زردچوبه را می‌توان به مواد درمانی و دیگر موارد سفارش شده اضافه کرد. در عین حال می‌توان از آن به عنوان مکمل استفاده کرد.
سرکة سیب و دیگر مکمل‌های غذایی ممکن است برای کمک به درمان پسوریازیس مفید باشند یا نباشند.
به نظر می‌رسد کاربرد آنها محدود به تسکین خارش و ناراحتی مرتبط به وضعیت است. آنها درمان نیستند.
اگر در نتیجة استفاده از هر یک از این مکمل‌ها احساس خارش یا ناراحتی ایجاد شود باید مصرف آنها را بلافاصله قطع و به پزشک مراجعه کرد.
بسیاری از درمان‌های جایگزین فاقد مطالعات علمی کافی در مورد تأیید کاربرد و ایمنی خود هستند. مکمل‌ها باید در کنار دیگر راه‌های درمان مورد استفاده قرار گیرند.
این موضوع اهمیت دارد که بیماران پزشک خود را در مورد مصرف هر گونه مکمل یا درمان‌های جایگزین باخبر کنند./ 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و تولید پوست مناسب برای پیوند در انسان

نفوذپذیر کردن پوست تحویل دارو را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.