دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هورمون‌های موجود در قرص‌های کنترل بارداری می‌توانند سبب تهوع شوند

برخی زنان مصرف کننده قرص‌های پیشگیری از بارداری [قرص‌های کنترل بارداری] دچار هیچ عارضه جانبی نمی‌شوند. به هر حال در مورد دیگران ایجاد تهوع شایع است. پزشکان معتقدند که هورمون‌های موجود در قرص‌های کنترل بارداری می‌توانند سبب تهوع شوند. برای مثال، در حالی که هورمون استروژن موجود در قرص‌های کنترل بارداری، به کنترل خونریزی عادت ماهانه کمک می‌کند، همچنین می‌تواند سبب ایجاد تهوع و دیگر عوارض جانبی شود. استروژن می‌تواند باعث تحریک و آزردگی جدار داخلی معده شود و هر قدر دوز استروژن در قرص پیشگیری از بارداری بالاتر باشد احتمال اینکه مصرف کننده آن دچار تهوع شود بیشتر خواهد بود.

برخی زنان در زمان تخمک‌گذاری دچار افزایش میل جنسی می‌شوند

تخمک‌گذاری قسمتی از چرخه عادت ماهانه زنان است. تخمک‌گذاری زمانی بروز می‌کند که یک تخمک از تخمدان رها می‌شود. وقتی تخمک رها می‌شود، ممکن است توسط اسپرم بارور شود یا نشود. اگر تخمک بارور گردد، ممکن است به رحم وارد شده و برای ایجاد بارداری کاشته شود. اگر تخمک بارور نشود متلاشی شده و در طول پریود از جدار رحم ریزش می‌کند. درک چگونگی انجام تخمک‌گذاری و زمان شکل‌گیری این عمل می‎تواند در تحقق بارداری یا پیشگیری از آن کمک کند. این آگاهی در عین حال می‌تواند در مورد تشخیص برخی اختلالات پزشکی مفید باشد. اگر زنی تخمک‌گذاری را از یک ماه به ماه بعدی پیگیری کند، ممکن است متوجه شود که یا دارای تخمک‌گذاری منظم نیست یا - در برخی موارد - اساساً تخمک‌گذاری صورت نمی‌گیرد.

علت کلستاز بارداری ناروشن است. ژن‌ها ممکن است در این مورد نقشی داشته باشند

کلستیسیس اینتراهپاتیک بارداری که عموماً زیر عنوان کلستیسیس بارداری [کلستاز بارداری] شناخته می‌شود، نوعی اختلال کبدی است که در اواخر بارداری بروز می‌کند. این اختلال به خارش شدید، اما بدون بروز راش، منجر می‌شود. خارش به طور معمول در دست‌ها و پاها ظاهر می‌گردد اما در عین حال می‌تواند دیگر قسمت‌های بدن را نیز درگیر کند.
کلستاز بارداری بارداری می‌تواند مادر باردار را دچار عدم آرامش بیش از حد کند. اما موضوع نگران کننده‌تر عوارض بالقوه آن برای نوزاد است. بر اثر وجود خطر عوارض پزشک ممکن است زایمان زودرس را توصیه کند.

سندرم هلپ یکی از عوارض تهدید کننده زندگی در بارداری است که معمولاً یکی از شاخه‌های پره‌اکلامپسی تلقی می‌شود

سندرم هلپ یکی از عوارض تهدید کننده زندگی در بارداری است که معمولاً یکی از شاخه‌های پره‌اکلامپسی تلقی می‌شود. هر دو اختلال به طور معمول در طول مراحل آخر بارداری، و گاهی از اوقات پس از زایمان بروز می‌کنند. سندرم هلپ بر مبنای مشخصات آن در سال 1982 میلادی توسط دکتر لوئیس واینستین نامگذاری شد: H، معرف همولیز، که تجزیه سلول‌های قرمز خون است؛ EL، معرف افزایش آنزیم‌های کبدی؛ LP، معرف کاهش تعداد پلاکت. تشخیص سندرم هلپ، به ویژه زمانی که فشار خون بالا بوده و در ادرار پروتئین وجود دارد، ممکن است دشوار باشد. علایم سندرم هلپ برخی از مواقع با علایم گاستریت، آنفولانزا، هپاتیت حاد، بیماری کیسه صفرا یا بعضی اختلالات دیگر اشتباه گرفته می‌شود.

خونریزی تخمک‌گذاری، خونریزی واژن در طول تخمک‌گذاری یا بلافاصله پیش و پس از آن است، که تقریباً در میانه چرخه عادت ماهانه رخ می‌دهد

خونریزی تخمک‌گذاری، خونریزی واژن در طول تخمک‌گذاری یا بلافاصله پیش و پس از آن است، که تقریباً در میانه چرخه عادت ماهانه رخ می‌دهد. تغییرات سطح استروژن اغلب علت این نوع خونریزی است و لکه‌بینی در حوالی تخمک‌گذاری به طور معمول علامت وجود یک مشکل جدی نیست. برخی از مردم از خونریزی تخمک‌گذاری زیر عنوان "خونریزی غیر منتطره استروژن" نام می‌برند. خونریزی بین پریودها عمومیت داشته و 9 تا 14 درصد زنان در فاصله بین اولین قاعدگی و یائسگی دچار آن می‌شوند.

پره‎اکلامپسی به طور معمول در طول سه ماهه سوم بارداری رخ می‌دهد و مبتلابه حدود 1 مورد از هر 20 مورد بارداری است

پره‎اکلامپسی اختلالی در طول بارداری است که در آن افزایشی ناگهانی در فشار خون و ورم، اغلب در ناحیه صورت، دست و پا ایجاد می‌شود. پره‎اکلامپسی شایع‌ترین عارضه‌ای است که در طول بارداری ایجاد می‌شود. پره‎اکلامپسی به طور معمول در طول سه ماهه سوم بارداری رخ می‌دهد و مبتلابه حدود 1 مورد از هر 20 مورد بارداری است. در صورت عدم درمان پره‎اکلامپسی به اکلامپسی تبدیل می‌شود که در آن مادر ممکن است دچار تشنج، کما، و حتی مرگ شود. به هر جهت، عوارض ناشی از پره‎اکلامپسی در صورتی که ویزیت‌های دوران بارداری مادر به شکل منظم انجام شود بسیار نادر است.

علل بیشتر شایع درد دنده در طول بارداری بر پایه سه ماهه بارداری متفاوتند

زنان ممکن است در طول دوره بارداری طیف گسترده‌ای از علایم ناخوشایند را تجربه کنند. یک شکایت شایع در این مورد درد دنده است، که بر مبنای سه ماهه بارداری علل مختلفی می‌تواند داشته باشد. در اغلب موارد علت درد دنده بی‌ضرر است. جنین در حال رشد اغلب سبب ایجاد درد و ناراحتی در اطراف دنده‌ها می‌شود که علت آن وضعیت قرارگیری جنین در رحم است. با شیوع کمتر، عوارض پزشکی می‌توانند سبب درد دنده شوند، بنابراین شناخت نشانه‌های هشدار دهنده مهم است. علل بیشتر شایع درد دنده در طول بارداری بر پایه سه ماهه بارداری متفاوتند. در این بخش به علل ممکن و چرایی بروز آنها پرداخته خواهد شد.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.