دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سقط جنین در هر زمان از نیمة اول بارداری می‌تواند رخ دهد. اما در اكثر اوقات در 13 هفتة اول بارداری و در 20-15% بارداری‌ها پیش می‌آید

خونریزی واژینال در دوران بارداری علت‌های بسیاری دارد كه بعضی از آنها جدی محسوب می‎شوند. امكان دارد خونریزی در اوایل و یا اواخر بارداری رخ دهد. موارد خفیف خونریزی معمولاً خود به خود برطرف می‌شود، اما گاه خونریزی برای زن و فرزند وی خطرآفرین است. از این‌رو، هر زمان دچار خونریزی شدید، باید با دكتر تماس بگیرید یا به دنبال چاره باشید. اگر در اوایل بارداری دچار خونریزی شوید، پزشك ممكن است شما را معاینه كرده، در مورد میزان خون دفع شده، مدت خونریزی، ‌وجود درد، محل و شدت درد سؤال كند. ممكن است دکتر برای شما آزمایش HCG درخواست كند.

دیابت بارداری در 10-2 درصد بارداری‎ها بروز می‌کند

دیابت ملیتوس (دیابت) نوعی بیماری است که موجب افزایش گلوکز خون می‌شود. گلوکز قندی است که منبع اصلی انرژی بدن به شمار می‌رود. افزایش قند خون می‌تواند مشکل‌آفرین باشد. «دیابت ملیتوس پیش از بارداری» دیابتی است که قبل از بارداری وجود داشته است. هنگامی که دیابت در دوران بارداری شروع می‌شود، "دیابت بارداری" نام دارد. هر دو نوع دیابت به مراقبت‌های ویژه در دوران بارداری نیاز دارند.

به نظر می‎رسد روند تمایل به بارداری در سنین بالاتر ادامه دارد، و اکنون زنان در سال‎های 30 زندگی خود بیش از سال‎های 20 زندگی صاحب فرزند می‎شوند. آیا بارداری و زایمان در سنین بالاتر با خطرات بیشتری برای مادران مسن‎تر همراه است؟ در اینجا آخرین شواهد در این مورد بررسی می‌شود.

افسردگی پريناتال نوعی افسردگی گستردة توأم با احساس عمیق اندوه، اضطراب و خستگی است. این بیماری می‌تواند مراقبت از خود و بچه‌اش را برای زن باردار پس از تولد فرزند دشوار کند.

هر انسانی تجربة احساس اندوه را دارد. اندوه پاسخی طبیعی به دوره‌ها و وقایع دشوار زندگی است و آنها معمولاً به مرور زمان کاهش می‌یابند. افسردگی بالینی چیزی ورای احساس اندوه است و نوعی بیماری واقعی با پیامدهای بالقوه جدی است. افسردگی یک اختلال خُلقی است و بر کیفیت زندگی فرد تأثیر می‌گذارد. افراد دچار افسردگی با زندگی روزمره درگیرند زیرا افسردگی بر نوع عملکرد آدمی تأثیر می‌گذارد. افسردگی به ارتباطات، عزت نفس، کار، عواطف، اشتها و بسیاری موارد دیگر آسیب می‌زند. افسردگی ضعف نیست بلکه یک اختلال پزشکی است که نیازمند درمان توسط متخصصان مراقبت‌های بهداشتی است.

زمانی که افزایش فشار خون اوّلین بار در نیمة دوم بارداری پدیدار شود به آن هیپرتانسیون بارداری می‌گویند

فشار خون نرمال کلید سلامتی است. افزایش فشار خون هیپرتانسیون نام دارد. وقوع این حالت در هر زمانی می‌تواند سلامتی انسان را به خطر بیندازد. هیپرتانسیون در دوران بارداری حتی می‌تواند با مشکلات بیشتری همراه باشد. در برخی موارد ممکن است پره‌اکلامپسی به وجود آید (نوعی اختلال جدی که تأثیر خطرناکی بر بارداری دارد). اگر زنی باردار بوده و دچار هر یک از ریسک‌فاکتورهای ابتلا به افزایش فشار خون است به مراقبت‌های ویژه نیاز دارد.

بسیاری از بارداری‌های آسیب دیده توسط اکلامپسی یا پره‌اکلامپسی بارداری‌های اول زنان هستند. در حدود 70 درصد موارد این بیماری‌ها در ایالات متحد آمریکا مربوط به بارداری‌های اول زنان است.

اکلامپسی نوعی بیماری است که فقط در دوران بارداری بروز می‌کند و به ویژه در اواخر حاملگی سبب تشنج می‌شود. اکلامپسی بیماری نادری است که سالانه به 1 مورد از هر 3000-2000 مورد بارداری آسیب می‌زند. این بیماری در پی نوعی از اختلالات فشار خون موسوم به پره‌اکلامپسی ایجاد می‌شود. در پره‌اکلامپسی میزان بالای فشار خون در مادر سبب کاهش خونرسانی به جنین می‌شود. این بدان معنی است که جنین قادر به دریافت میزان کافی اکسیژن و مواد مغذی نخواهد بود. چه چیز سبب اکلامپسی می‌شود و ریسک‌فاکتورهای این بیماری کدامند؟ مردم در طول بارداری به دنبال دیدن کدام نشانه‌ها باید باشند که نشانگر توسعة اکلامپسی هستند؟