دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

روش شتلس - پسر می‌خواهید یا دختر؟

روش شتلس، پوزیشن جنسی، اسیدیته، کروموزوم X، کروموزوم Y، سکس، اسپرم نر، اسپرم ماده، دخول عمقی، دوش واژینال،  تعادل میکربی واژن، حالت میسیونری، مخاط بارور، تشخیص ژنتیکی پیشاپیوند

امتحان روش شتلس ضرری نخواهد داشت

مقالات بارداری / زنان

روش شتلس چیست؟
• چگونه جنس فرزند در طول آبستن شدن تعیین می‌شود
• چگونه بر مبنای روش شتلس برای پسردار شدن تلاش کنیم
• چگونه بر مبنای روش شتلس برای دختردار شدن تلاش کنیم
• آیا روش شتلس کارآیی دارد؟
• خلاصهشاید شنیده باشید که نسبت آبستن پسر یا دختر شدن در حدود 50-50 است. اما آیا هرگز از شنیدن اینکه امکان تأثیرگذاری بر این نسبت وقتی پای جنس نوزاد در میان است وجود دارد شگفت‌زده شده‌اید؟
این کار ممکن است و تا حدودی پشتوانه علمی نیز برای این ایده وجود دارد. برخی زوج‌ها در مورد آنچه روش شتلس / the Shettles method نامیده می‌شود قسم می‌خورند. این روش زمان و چگونگی مقاربت جنسی را با هدف بستن نطفه پسر یا دختر با جزئیات تشریح می‌کند.

روش شتلس چیست؟
روش شتلس از سال‌های حدود 1960 مطرح شد. این روش توسط لاندروم بی. شِتِلس / Landrum B. Shettles ، یک پزشک اهل ایالات متحد آمریکا توسعه داده شد.
با هدف تعیین آنچه ممکن است بر اینکه کدام اسپرم ابتدا به تخمک برسد تأثیر بگذارد، شتلس اسپرم، زمان‌بندی مقاربت جنسی، و عوامل دیگری مثل پوزیشن جنسی و میزان اسیدیته (pH) مایعات بدن را مورد بررسی قرار داد. از همه اینها گذشته اسپرمی که تخمک را بارور می‌کند در نهایت چیزی است که جنس نوزاد را تعیین می‌کند.
بر مبنای تحقیق خود شتلس روشی را توسعه داد که تمامی فاکتورهای مزبور را در مد نظر قرار می‌دهد. همان گونه که می‌توانید تصور کنید این اطلاعات خواهان بسیاری داشت.

چگونه جنس فرزند در طول آبستن شدن تعیین می‌شود
جنس نوزاد شما در نگاه غایی در لحظه‌ای تعیین می‌شود که اسپرم به تخمک می‌رسد. تخمک‌های زن به شکل ژنتیکی با کروموزوم X زنانه کدگذاری می‌شود. از سوی دیگر مرد در طول انزال میلیون‌ها اسپرم تولید می‌کند. تقریباً نیمی از این اسپرم ممکن است با کروموزوم X رمزنگاری شده باشد در حالی که مابقی حامل کروموزوم Y هستند.
اگر اسپرمی که تخمک را بارور می‌کند حامل کروموزوم Y باشد نتیجه نوزادی خواهد بود که احتمالاً XY را به ارث می‌برد، که ما آن را با جنس پسر مرتبط می‌دانیم. اگر اسپرمی که تخمک را بارور می‌کند حامل کروموزوم X باشد، نوزادی که متولد می‌شود احتمالاً XX را به ارث می‌برد که به معنی دختر بودن نوزاد است.
البته این موضوع به درک عام ما از سکس و چگونگی تعریف آن بستگی پیدا می‌کند.

اسپرم نر و ماده
شتلس سلول‌های اسپرم را برای مشاهده تفاوت‌های آنها مورد مطالعه قرار داد. آنچه وی بر مبنای مشاهدات خود تئوریزه کرد این بود که اسپرم Y (نر) روشن‌تر و کوچک‌تر بوده و دارای سر گرد است. در نقطه مقابل اسپرم X (ماده) سنگین‌تر و بزرگ‌تر بوده و دارای سر بیضی شکل است.
جالب توجه این است که وی همچنین اسپرم را در موارد نادری مود مطالعه قرار داد که در آن مردان پدر فرزندانی غالباً پسر یا غالباً دختر شده بودند. در مواردی که در آنها مردان غالباً پسردار شده بودند، شتلس کشف کرد که تعداد اسپرم Y در مردان بسیار بیشتر از اسپرم X بوده است؛ و عکس این در مورد مردانی که غالباً دختردار شده بودند مصداق داشت.

وضعیت‌های ایده‌آل پسر / دختر
در کنار تفاوت‌های فیزیکی، شتلس بر این اعتقاد بود که اسپرم نر گرایشی به شناور شدن سریع‌تر در محیط قلیایی مثل محیط دهانه رحم و رحم دارد؛ و اسپرم ماده گرایشی به بقاء بیشتر در محیط‌های اسیدی کانال واژن از خود نشان می‌دهد.
و در نتیجه روش عملی برای القاء دختر یا پسر بر مبنای روش شتلس دیکته کردن آن بر مبنای زمان‌بندی و وضعیت‌های محیطی است که مطلوب اسپرم نر یا ماده است.

چگونه بر مبنای روش شتلس برای پسردار شدن تلاش کنیم
بر مبنای روش شتلس، زمان‌بندی برای سکس در زمان نزدیک به تخمک‌گذاری یا حتی پس از آن نکته کلیدی برای پسردار شدن است. شتلس توضیح می‌دهد که زوج‌های خواستار فرزند پسر باید از سکس در فاصله بین خونریزی عادت ماهانه و روزهای پیش از تخمک‌گذاری خودداری کنند. در عوض، آنان باید در اکثر روزهای نزدیک به تخمک‌گذاری و دو سه روز پس از آن سکس داشته باشند.
این روش مدعی است که وضعیت ایده‌آل برای ایجاد نطفه پسر پوزیشنی است که امکان می‌دهد تا اسپرم در حد امکان نزدیک به گردن رحم جمع شود. حالت پیشنهاد شده توسط شتلس دخول عمقی در زن از پشت است که امکان عمیق‌ترین شکل دخول را ایجاد می‌کند.
دوش واژینال پیشنهاد دیگر شتلس بود. از آنجا که نظریه وی می‌گوید که اسپرم نر به محیط قلیایی بیشتر علاقمند است، دوش واژن با 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط با یک چارک آب ممکن است مفید باشد. به هر حال شتلس توضیح می‌دهد که دوش گرفتن پیش از هر مورد مقاربت جنسی باید صورت گیرد.
زنان باید پیش از استفاده از دوش واژینال با پزشک مشورت کنند، زیرا عموماً از سوی بسیاری از پزشکان و "کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان" توصیه نمی‌شود. دوش واژن باعث تغییر تعادل میکربی واژن و به عفونت منجر می‌شود. دوش واژن همچنین به مشکلات جدی‌تری برای سلامت مثل بیماری التهابی لگن که یکی از عوارض آن ناباروری است، منجر می‌گردد.
حتی زمان‌بندی ارگاسم نیز یکی از ملاحظات محسوب می‌شود. در نظریه شتلس، زوج‌ها تشویق می‌شوند که ارگاسم در زن زودتر صورت گیرد. چرا این موضوع مهم است؟ این قضیه نیز به قلیایی بودن برمی‌گردد.
اسپرم به شکل طبیعی قلیایی‌تر از محیط اسیدی واژن است. بنابراین اگر زن زودتر ارگاسم شود، این ایده مطرح است که ترشحات زن بیشتر قلیایی خواهد شد و ممکن است به اسپرم نر برای شنا کردن به سمت تخمک زن کمک کند.

چگونه بر مبنای روش شتلس برای دختردار شدن تلاش کنیم
تلاش برای دختردار شدن؟ توصیه در این مورد اساساً نقطه مقابل توصیه مربوط به پسردار شدن است.
شتلس می‌گوید در تلاش برای دختردار شدن، زمان انجام سکس اوایل چرخه عادت ماهانه و اجتناب از آن در روزهای نزدیک به تخمک‌گذاری و پس از آن است. این بدان معنی است که زوج‌ها باید سکس را در روزهای پس از خونریزی عادت ماهانه شروع کرده و این کار را دستکم 3 روز پیش از تخمک‌گذاری متوقف کنند.
بر مبنای نظر شتلس بهترین پوزیشن جنسی برای بسته شدن نطفه دختر حالتی است که در آن دخول سطحی صورت می‌گیرد. این به معنی حالت میسیونری یا سکس چهره به چهره است، که شتلس می‌گوید باعث می‌شود تا اسپرم ناچار باشد راه طولانی‌تری را در محیط اسیدی واژن طی کند، که مطلوب اسپرم زنانه است.
برای افزایش محیط اسیدی مطلوب اسپرم زنانه، شتلس استفاده از دوش واژن تهیه شده با 2 قاشق غذاخوری سرکه سفید و 1 چارک آب را توصیه می‌کند. مشابه مورد پیشین استفاده از یک بار دوش پیش از هر بار سکس دارای بیشترین اثربخشی خواهد بود. (و مشابهاً زنان باید پیش از کاربرد دوش واژینال با پزشک خود مشورت کنند.)
در مورد ارگاسم چه می‌توان گفت؟ برای پیشگیری از قلیایی‌تر شدن محیط مورد بحث، روش شتلس می‌گوید که زن باید تا زمان خاتمه انزال مرد از رسیدن به ارگاسم پیشگیری کند.

آیا روش شتلس کارآیی دارد؟
شما ممکن است مردمان بسیاری را بیابید که می‌گویند این روش برای آنان کار کرده است، اما آیا روش مزبور از پشتوانه علمی نیز برخودار است؟
وبلاگ‌نویس ژنویو هاولند در "مامان طبیعی" یکی از کسانی است که می‌گوید روش شتلس به او برای دختردار شدن در بارداری دوم وی کمک کرده است. وی و شوهرش برای 3 روز سکس پیش از تخمک‌گذاری برنامه‌ریزی کردند و نتیجه باردار شدن او یک دختر بود. هاولند در ادامه توضیح خود می‌گوید که در بارداری اولش، وی و شوهر او درست در روز تخمک‌گذاری مقاربت کرده بودند که نتیجه آن یک پسر بود.
گذشته از این مطالعه موردی منفرد، شتلس در چاپ تازه کتاب خود ادعا می‌کند که روش ابداعی وی در بیش از 75 درصد موارد موفق عمکل کرده است.
به هر حال تمامی محققان موافق نیستند که موضوع آنقدر شسته و روفته است.
در واقع، یک مرور بر مطالعات ادعاهای شتلس را رد می‌کند. در مطالعات مورد اشاره محققان مواردی چون زمان‌بندی مقاربت جنسی، و همچنین نشانگرهای تخمک‌گذاری مثل چرخش دمای پایه بدن و اوج مخاط سرویکال (مخاط بارور) را نیز در مد نظر قرار داده‌اند.
این مطالعات به این جمع‌بندی رسیده‌اند که در طول اوج تخمک‌گذاری نطفه تعداد کمتری نوزاد پسر بسته شده است. در عوض نطفه نوزادان پسر بیشتر گرایشی به بسته شدن در 3 تا 4 روز "مازاد" پیش از تخمک‌گذاری و در برخی موارد 2 تا 3 روز پس از آن از خود نشان می‌دهد.
یک مطالعه اخیر مربوط به سال 2001 این ایده را رد می‌کند که اسپرم حامل X- و Y- دارای اشکال مختلفی هستند، که این مورد مستقیماً متضاد با تحقیق شتلس است. و یک مطالعه قدیمی‌تر مربوط به سال 1995 توضیح می‌دهد که اساساً سکس به فاصله 2 یا 3 روز پس از تخمک‌گذاری لزوماً به باردار شدن زن منجر نمی‌شود.
نمای علم در این مورد اندکی تیره و تار است. در حال حاضر تنها راه تضمین شده برای انتخاب جنس فرزند عمل بر مبنای روش تشخیص ژنتیکی پیشاپیوند (PGD) است، تستی که گاهی از اوقات به عنوان بخشی از چرخه بارورسازی آزمایشگاهی (IVF) انجام می‌شود.

خلاصه
اگر شما در صدد باردار شدن هستید کارشناسان مقاربت جنسی را به شکل یک روز در میان و مشخصاً در اطراف زمان تخمک‌گذاری توصیه می‌کنند. در صورتی که تلاش‌های شما در این مورد پس از یک سال (در صورتی که زن زیر 35 سال باشد کمتر) به نتیجه نرسیده باشد باید به پزشک مراجعه کنید.
اگر شما دل در گرو فرزند پس یا دختر داشته باشید امتحان روش شتلس ضرری نخواهد داشت اما این روش ممکن است زمان باردار شدن را کمی طولانی‌تر کند. زنان باید در مورد زمان تخمک‌گذاری خود هشیار باشند و مهم‌تر از همه آمادگی ذهنی و روانی برای رودررو شدن با نتیجه ناخواسته بر اثر این کوشش است./


• دکتر دِبرا رُز ویلسون، اشلی مرسین
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Healthline
Can You Choose the Sex of Your Baby? Understanding the Shettles Method
Medically reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT
On March 13, 2020
New —
Written by Ashley Marcin

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.