دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

درد مفصل در بارداری: علل و درمان

درد زانو, درد مفصل پوبیک سیمفیسیس, بزرگ شدن رحم, افزایش وزن, هورمون‌های بارداری, فیزیوتراپی, ماساژ,

بارداری باعث انواع درد و رنج در بدن زنان می‌شود

مقالات بارداری / زنان

در این مقاله:
• نواحی شایع درد مفصل در بارداری
• علل درد مفصل در دوره بارداری
• تخفیف درد مفصل در زمان بارداری
• نکاتی در مورد ورزش برای کمک به پیشگیری از درد مفصل در بارداری
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیمبارداری باعث انواع درد و رنج در بدن زنان می‌شود. این علت نامتداول بودن دیدن آن است که بسیاری از ما در وضعیت بدنام "دست به کمر" ورزش می‌کنیم. و در حالی که درد مفصل می‌تواند در هر نقطه‌ای در طول بارداری اتفاق بیفتد یا شروع شود، احتمال بیشتری هست که این درد در برخی نقاط و در طول سه ماهه دوم و سوم ایجاد گردد.


نواحی شایع درد مفصل در بارداری
در حالی که ممکن است شما در تمامی نقاط احساس درد کنید برخی نواحی بدن در طول بارداری بیشتر با درد مفصل مواجه می‌شوند.
• درد مفصل ساکروایلیاک / مفصل ران. مفاصل ساکروایلیاک در جایی قرار دارند که ساکروم به ایلیوم می‌رسد. (به زبان ساده: مفاصل بین استخوان ناحیه دنبالچه و لگن.) این مفصل‌ها نقشی حیاتی در حمایت وزن بدن و توزیع آن در لگن ایفاء می‌کنند.
• درد لومبار یا کمر. درد لومبار یا کمر بر اثر نرم شدن رباط‌های ناحیه لگن ایجاد می‌شود.
درد زانو. برخی زنان بر اثر وزن گرفتن در مفاصل زانو دچار درد می‌شوند.
• درد مفصل پوبیک سیمفیسیس / لگن. شما ممکن است در ناحیه لگن در قسمت مرکز استخوان شرمگاهی، در کمر، یا ناحیه میاندوراه (درد میاندوراه) دچار درد شوید. این وضعیت می‌تواند به وضعیتی جدی‌تر به نام اختلال عملکرد سیمفیسیس پوبیس منجر گردد.


علل درد مفصل در دوره بارداری
بر مبنای نظر دکتر کارولاین کاکس / Carolyn Cokes متخصص زنان و زنان در "مرکز پزشکی مرسی" درد مفصل در بارداری ترکیبی از چند عامل شامل موارد زیر است:
• شل شدن رباط به علت هورمون ریلاکسین
افزایش وزن در اندام‌های تحتانی
• تغییر حالت که برای پذیرش وضعیت بارداری صورت می‌گیرد
در ادامه چند علل بیشتر متداول درد مفصل در بارداری تشریح شده‌اند.

بزرگ شدن رحم
بر مبنای اعلام "کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان" (ACOG)، وقتی رحم باز می‌شود، باعث تغییر مرکز ثقل بدن می‌گردد در حالی که اتساع و تضعیف عضلات شکمی را نیز در پی دارد.
به علاوه، دکتر توماس رویز / Thomas Ruiz، متخصص زنان و زایمان در مرکز پزشکی مموریال ‌کر ارنج کاست، می‌گوید این چرخش در مرکز ثقل بدن فشار بیشتر و درد کمر در نقطه متفاوتی از آن که پپیش از بارداری متوجه آن می‌شدید ایجاد می‌کند.

افزایش وزن
افزایش وزن فقط در شکم بروز نمی‌کند. وقتی رحم متسع می‌شود، همین اتفاق در دیگر قسمت‌های بدن نیز رخ می‌دهد. وزن‌گیری به ویژه در اطراف مفاصل ران، فشار بیشتری بر استخوان‌ها و مفصل‌ها وارد کرده باعث درد در این نواحی در زمان خوابیدن، نشستن یا راه راه رفتن می‌شود.

هورمون‌های بارداری
علل اولیه درد یا نرمی مفاصل رباط‌ها به علت هورمون‌های بارداری ریلاکسین و پروژسترون است. ریلاکسین یک هورمون است که بدن در طول بارداری آزاد می‌کند، که باعث افزایش لاکسیتی (شل شدن رباط‌ها) می‌گردد.
وقتی این اتفاق رخ می‌دهد برخی مفاصل پایداری نرمال خود را از دست داده باعث می‌شوند تا شما در طول فعالیت‌های روزمره دچار سستی شوید.
برای مثال، شما ممکن است وقتی بدن برای باز شدن لگن ریلاکسین آزاد می‌کند دچار درد گردید. این باعث می‌شود تا مفاصل ساکروایلیاک انعطاف‌پذیرتر شده به درد در این نواحی منجر شوند.
دکتر رویز می‌گوید نرمی رباط‌های لگن امکان چرخش کمربند لگنی را برای ایجاد امکان عبور بچه از کانال زایمانی ایجاد می‌کند.

مشکلات حالت قرارگیری بدن
حمل وزن اضافی در قسمت جلو بدن باعث تغییر حالت بدن می‌شود. وقتی بچه در رحم رشد می‌کند، شما متوجه نوعی توزیع مجدد وزن در اطراف شکم خود می‌شوید. این موضوع می‌تواند به درد مفاصل ران و درد کمر منجر شود. به علاوه، حمل بچه‌ای که هنوز بر مفاصل ران سوار است می‌تواند باعث شود تا مشکلات حالت قرارگیری بدن به درد مفصل در مفاصل ران و کمر منجر شود.

مسائل دیگر
دکتر کاکس می‌گوید مسأله کمتر شایع اما نگران کننده‌تر دیاستازیس پوبیک سیمفیس است. وی می‌گوید، "وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد استخوان شرمگاهی یا در طول بارداری یا در موقع وضع حمل جدا می‌شود، که این می‌تواند به دردی قابل توجه و همچنین مشکلات راه رفتن منجر گردد."


تخفیف درد مفصل در زمان بارداری
درد مفصل به ویژه در طول بارداری بدترین آنها است. اما خبر خوب این است که چند راه ایمن برای تخفیف این درد وجود دارد.

تصحیح اختلالات عملکرد حالت
دکتر هیزر جفکات / Heather Jeffcoat، صاحب "فیزیوتراپی زنان"، می‌گوید، دو نقطه برای شروع وجود دارد:
• تصحیح اختلالا عملکرد وضعیتی برای کاهش فشار بر مفصل
• ایجاد اطمینان از مناسب بودن انعطاف‌پذیری و قدرت محدوده مفاصل آسیب دیده
گذشته از تصحیح وضعیتی وی مراقبت در مورد مفاصل تحت فشار و ایجاد یک برنامه اختصاصی توان‌یابی بر مبنای نیازهای فرد را تتوصیه می‌کند.

استفاده از شکم‌بند
دکتر کاکس می‌گوید استفاده از کمربند شکم، از میانه تا انتهای سه ماهه سوم باعث تقویت شکم می‌شود. وی می‌گوید، "این کار می‌تواند باعث تخفیف کمردرد و همچنین درد رباط گرد شود که لزوماً به مفصل مرتبط نیست اما در عین حال یک شکوه شایع محسوب می‌شود."
درد رباط گرد زمانی اتفاق می‌افتد که رباط‌های تقویت کننده شکم دچار کشیدگی می‌شوند. این وضعیت می‌تواند به درد شدید شکم یا درد مفصل ران منجر گردد.

ورزش منظم
ورزش منظم در طول بارداری می‌تواند به شما در حفظ تناسب بدنی کمک کرده، عضلات شما را قوی نگه دارد و درد مفصل را تخفیف دهد.
دکتر کاکس می‌گوید، هر قدر در طول بارداری حرمت بیشتری داشته باشید درد مفصل کمتری را تجربه خواهید کرد." او در مورد تمامی انواع درد مفصل وی یوگای بارداری، پیلاتس بارداری و شنا را توصیه می‌کند، مخصوصاً به این دلیل که شما می‌توانید تمامی اشکال سه ورزش مزبور را در طول بارداری انجام دهید.

تغییر حالت خوابیدن
اگر کمر باعث درد شما باشد دکتر کاکس خوابیدن به پهلو را با استفاده از بالشی که بین پاها قرار می‌گیرد توصیه می‌کند.

استفاده از گرما برای ناحیه
حمام گرم با استفاده از نمک ایپسون می‌تواند باعث تخفیف درد شود و همین نتیجه با استفاده از قرار دادن یک پد گرم روی مفاصل ران، زانوها یا کمر به دست می‌آید (از گرم کردن مستقیم ناحیه شکم در مورد زن باردار باید پرهیز کرد).
کاکس همچنین در مورد مراقبت از سوختگی با استفاده از پد گرم هشدار می‌دهد.

ماساژ دوره بارداری
استفاده از ماساژ ملایم می‌تواند باعث تخفیف رنجوری عضلات بر اثر درد مفصل شود. حالت ایده‌آل آن است که زنان از یک ماساژور خبره در ماساژ دوره بارداری استفاده کنند.

داروهای غیر نسخه‌ای ضد درد
دکتر شما ممکن است استفاده کوتاه مدت از داروهای غیر نسخه‌ای ضد درد مثل استامینوفن را برای مدیریت درد مفصل در بارداری توصیه کند.
در هر حال دکتر رویز می‌گوید زنان نباید در طول سه ماهه سوم بارداری از داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی استفاده کنند زیرا این داروها می‌تواند دارای اثرات جانبی منفی بر روی نوزاد باشند.
شما همیشه باید پیش از استفاده از داروهای غیر نسخه‌ای در طول بارداری با پزشک خود مشورت کنید.


نکاتی در مورد ورزش برای کمک به پیشگیری از درد مفصل در بارداری
برنامه‌ریزی ورزش بر مبنای سه ماهه‌های بارداری و اوج میزان ریلاکسین یک راه عالی برای مدیریت درد مفصل است.

سه ماهه اول بارداری
دکتر جفکات می‌گوید، در طول سه ماهه اول بارداری نخستین اوجگیری ریلاکسین در اطراف هفته 8 تا 12 بارداری رخ می‌دهد و این بازه زمانی را به یک دوره به ویژه آسیب‌پذیر برای مفاصل زن باردار و رباط‌های حمایت کننده آنها تبدیل می‌کند. دکتر جفکات می‌گوید برای کمک به این وضعیت ورزش‌های قدرتی و کاردیو باید به روالی کنترل شده که از اتساع بیش از حد مفاصل با هدف کاهش ریسک آسیب دیدگی انجام می‌شود استفاده کرد. وی همچنین آماده کردن بدن خود را برای تغییرات حالت، شروع کار با کف لگن و تقویت هسته عمقی توصیه می‌کند. سه ماهه نخست بارداری زمانی ایده‌آل برای یادگیری چگونگی استفاده از کمربند لگن محسوب می‌شود، که زنان می‌توانند آن را پیش از اقدام به هر گونه ورزش در طول بارداری به کار ببرند.
1. به پشت دراز بکشید و در حالتی که زانوها را خم کرده‌اید کف پاها را روی زمین بگذارید، و پاها را هم-عرض لگن باز کنید. لگن و کمر را در حالت "خنثی" قرار دهید. برای رسیدن به حالت خنثی مطمئن شوید در حالتی که روی پشت لگن استراحت می‌کنید یک فضای بسیار کوچک در کمر خود ایجاد می‌کنید (پشت شما نباید بر کف زمین فشار وارد کند).
2. برای آماده شدن عمل دم را انجام دهید سپس هوا را از ریه‌ها خارج کنید و یک حرکت کیگل انجام دهید.
3. اندکی قسمت پایین شکم را با یک حرکت کیگل بکشید. عمل دم انجام دهید و پایین شکم و کف لگن را ریلکس کنید. بازدم کنید و عمل انقباض را تکرار نمایید.

سه ماهه دوم بارداری
تغییرات حالت بروز کرده در طول بارداری می‌تواند یک عامل تقویت کننده درد مفصل در بارداری باشد. دکتر جفکات می‌گوید این مشکل در طول سه ماهه دوم بارداری بیشتر خود را نشان می‌دهد.
وی می‌گوید، "با پشت سر گذاشتن تقویت هسته در سه ماهه اول، شما می‌توانید حرکات عملکردی مثل حالت چمباتمه را برای پاها و حرکات پارو زدن را برای دست‌ها اضافه کنید."

سه ماهه سوم بارداری
در مورد سه ماهه سوم بارداری جفکات می‌گوید تمرکز بر افزایش قدرت عملکردی برای کمک به نیازهای مادری و حفظ قدرت و تناسب خاص اهداف پس از زایمان است. قدرت هسته همیشه ستون این برنامه محسوب می‌شود.
وی توضیح می‌دهد، "از آنجا که اوج‌گیری ثانوی ریلاکسین در اواخر این سه ماهه بروز می‌کند، خودداری از فعالیت‌هایی که باعث اعمال نیروی برشی در مفصل پوبیک سیمفیسیس می‌شوند باعث کاهش درد در این ناحیه شده یا به اجتناب از آن کمک خواهد کرد."
این کار را از طریق توزیع متعادل وزن بر روی هر دو پای خود پیگیری کنید. از تکیه دادن بر یک پا برای انحراف مفصل ران به بیرون و نیز انداختن پاها روی همدیگر خودداری کنید.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در حالی که درد مفصل در بارداری نرمال است شما می‌توانید در صورتی که درد دارای مشخصات زیر باشد با پزشک خود مشورت کنید:
• اگر درد تشدید شونده باشد
• اگر درد مانع از انجام فعالیت‌های منظم شود
• اگر درد به عوارض دیگری منجر گردد
اما اگر درد مزبور شدید نیز نباشد کماکان مفید خواهد بود که در ویزیت بعدی موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک می‌تواند راه‌هایی بکر برای کاهش درد و احتمالاً پیشگیری از آن در وهله نخست ارائه دهد./درد مفصل در بارداری: علل و درمان
دکتر دِبرا رُز ویلسون، سارا لیندبرگ
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
All About Joint Pain During Pregnancy (and Getting Relief)
Medically reviewed by Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT —
Written by Sara Lindberg
On November 23, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

شیرین کننده‌های صنعتی: جانشین سالم قند یا راه میان‌بر چاقی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.