plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

عفونت انگلی یوریپلاسما، باروری، ناباروری و نوزادان - آنچه دانستنش نیاز است

یوریپلاسما، اورتریت، پروستاتیت، سرطان پروستات، ناباروری، باروری، نوزادان نارس، عفونت مجرای ادرار، همخوابه‌های متعدد، عفونت انگلی، باکتری‎های فرصت‎طلب، آنتی‌بیوتیک، اریترومایسین، پنی‎سیاین، دکسی‎سایکلین، ماکرولبد، واژینوزیس باکتریایی، مرده‌زایی،  اندومترایتیس، اندومتریت

یوریپلاسما با بیماری‎ها و اختلالاتی مرتبط شده است که بر سیستم تولید مثل مردان و زنان تأثیر منفی می‌گذارند. یوریپلاسما همچنین اگر در طول بارداری باکتری از مادر باردار به جنین منتقل شود، می‎تواند باعث عفونی شدن نوزادان گردد

مقالات باروری / ناباروری
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• جنیفر بِری، دکتر دانیل میورل
• ترجمۀ فرهنگ راد


یوریپلاسما نوعی باکتری است که معمولاً در دستگاه ادراری یا تناسلی انسان یافت می‎شود. یوریپلاسما انگلی است، بدین معنی است که برای بقاء نیاز به وجود میزبانی - انسان یا حیوان - دارد.
باکتری‎های یوریپلاسما بخشی از جمعیت باکتریایی بدن هستند و در اغلب موارد در حالت متعادل و بدون ایجاد مشکل در بدن انسان زندگی می‎کنند. در هر حال، گاهی از اوقات آنها ممکن است از نظر تعداد افزایش یابند که این سبب بروز عفونت و مشکلاتی برای سلامت می‎شود.


[مطالب این مقاله:]
• انتقال
• علایم
• تشخیص
• درمان
• پیشگیری
• دورنما


یوریپلاسما به یک کلاس باکتریایی موسوم به میکوپلاسما تعلق دارد. نژاد میکوپلاسما ریزترین ارگانیسم‎های نوع خود شناخته می‎شود که می‎تواند یک نسخه از خود را بازتولید کند.
یوریپلاسما فاقد دیوارۀ سلولی است، که این موضوع آن را در میان باکتری‎ها در موقعیتی منحصر به فرد قرار می‎دهد. فقدان دیوارۀ سلولی باعث می‎شود تا یوریپلاسما در برابر برخی آنتی‎بیوتیک‎های شایع شامل پنی‎سیلین مقاوم باشد. در هر حال یوریپلاسما را می‎توان با استفاده از برخی آنتی‎بیوتیک‎ها درمان کرد.
اغلب مردم در بدن خود یوریپلاسما دارند و هرگـز از این موضوع باخبر نمی‎شوند. اما یوریپلاسما با بیماری‎ها و اختلالاتی مرتبط شده است که بر سیستم تولید مثل مردان و زنان تأثیر منفی می‌گذارند. یوریپلاسما همچنین اگر در طول بارداری باکتری از مادر باردار به جنین منتقل شود، می‎تواند باعث عفونی شدن نوزادان گردد.

انتقال
یوریپلاسما می‎تواند در کوران تماس جنسی منتقل شود. یک مطالعه پی برده است که عفونت واژن با یوریپلاسما در میان زنان دارای همخوابه‎های متعدد بیشتر است.
این باکتری‎ها در عین حال اگر مادر باردار دچار یوریپلاسما شود، می‎توانند به جنین یا نوزاد منتقل شوند.
بر مبنای یک مطالعۀ دیگر یوریپلاسما همچنین ممکن است در زنانی که هرگز دارای فعالیت جنسی نبوده‎اند نیز بروز کند.
بر این اساس علت یوریپلاسما ممکن است در برخی موارد قابل تشخیص نباشد.

علایم
یوریپلاسما در صورتی که با حفظ تعادل باکتریایی در کنار دیگر باکتری‎ها به بقاء خود ادامه دهد فاقد علامت است. سیستم ایمنی سالم به طور معمول می‎تواند باکتری را زیر نظر گرفته مانع از عفونت‎زایی آن شود.
اگر جمعیت یوریپلاسما افزایش یابد، احتمال بروز برخی مشکلات سلامت وجود دارد و باکتری باعث ایجاد علامت می‎شود.
علایم فهرست زیر می‎توانند نشانه‎های محتمل عفونت یوریپلاسما باشند و باید توسط دکتر مورد بررسی قرار گیرند:
مردم باید بدانند که یوریپلاسما ممکن است تنها علت بروز مشکلات زیر نباشد.

دشواری باردار شدن
یوریپلاسما با مشکلات باروری، هم در مردان و هم در زنان، مرتبط شده است. ناباوری به عنوان 12 ماه کوشش بدون موفقیت برای تشکیل نطفه تعریف می‎شود.
باکتری مورد بحث می‎تواند بر تعداد اسپرم و توانایی تحرک و جابجایی آنها در مردان تأثیر منفی بگذارد. در زنان، این باکتری می‎تواند تحقق بارداری را با مشکلات بیشتری همراه سازد.
یک مطالعه پی برده است که یک نوع مشخص یوریپلاسما به نام یوریپلاسما یوریلیتیکوم در زنان دچار مشکل ناباروری غیر قابل توضیح بیشتر دیده می‎شود. در نتیجه نویسندگان مطالعه عنوان می‎کنند که زنان دچار ناباروی غیر قابل توضیح باید در مورد وجود این باکتری تست شوند.
عفونت دستگاه تناسلی می‎تواند مسبب تا 15 درصد تمامی موارد ناباروی در مردان باشد، اما تمامی این موارد به یوریپلاسما مرتبط نیستند. بسیاری از موارد مزبور نتیجۀ عفونت‎های واگیردار جنسی مثل کلامیدیا و سوزاک هستند.
مروری بر تحقیقات پی برده است که یو. یوریلیتیکوم با ریسک بالاتر ناباروری در مردان مرتبط است. نوع دیگری از این باکتری به نام یوریپلاسما پارووم با ناباروی در مردان مرتبط نیست.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:

انگل یا پارازیت - آنچه باید بدانیم

عفونت کرمک 


درد، ترشح، و خارش ناحیه تناسلی
عفونت یوریپلاسما می‎تواند به برخی اختلالات حامل درد و ناراحتی در ناحیۀ تناسلی منجر شود که از جمله عبارتند از:
• یورترایتیس (اورتریت)*: اورتریت التهاب اورترا (مجرای ادرار) یا لوله‎ای است که ادرار توسط آن از بدن خارج می‎شود. اورتریت می‎تواند در هنگام ادرار کردن سبب بروز درد یا سوزش، خارش اطراف مجرای ادرار و بروز ترشحات دارای بوی زننده شود.
واژینوزیس باکتریایی: این نوعی عفونت واژن است. واژینوزیس باکتریایی می‎تواند باعث ایجاد ترشحات نامعمول یا ترشحات با بوی نامطبوع از واژن و خارش نواحی اطراف واژن و حس سوزش در هنگام ادرار کردن شود.

درد ناحیۀ لگن یا درد شکم
یوریپلاسما با چند مشکل مختلف سلامت مرتبط شده است که می‎توانند باعث ایجاد درد در ناحیۀ لگن، شکم یا ناحیۀ کشالۀ ران گردند. این اختلالات عبارتند از:
پروستاتیت: پروستاتیت التهاب غده پروستات است. ایــن بیماری می‎تواند باعث ایجاد درد در هنگام ادرار کردن، کف‎آلود یا خونی شدن ادرار، بروز مشکل در ادرار کردن، درد ناحیۀ تناسلی و نیاز عاجل به ادرار کردن شود.
• اندومترایتیس (اندومتریت): التهاب دیوارۀ داخلی رحم است. اندومتریت می‎تواند سبب درد لگن، خونریزی یا ترشحات غیر نرمال واژن، و تب شود. اندومتریت ممکن است بر اثر باکتری‎های مختلفی ایجاد گردد اما عفونت یوریپلاسما در گذشته با این اختلال مرتبط شده است.
سنگ کلیه: یوریپلاسما ممکن است در برخی از مردم نقشی در تشکیل سنگ کلیه بازی کند. سنگ‎های کلیه می‎توانند سبب بروز درد شدید در ناحیۀ لگن، پایین کمر، شکم، تب، مشکلات ادراری، و ادرار کف‎آلود، خونی یا دارای بوی زننده شوند.

یوریپلاسما در زنان باردار و نوزادان
کودکان نارس به ویژه آنهایی که در حدود 1 کیلوگرم یا کمتر وزن دارند، ممکن است به میزان بیشتری مستعد ابتلا به عفونت یوریپلاسما باشند.
نوزادان ممکن است دچار اختلالات زیر شوند:
پنومونی
مننژیت و جراحت مغز
• جراحت ریه و مشکلات تنفسی
همچنین امکان ابتلاء جنین به یوریپلاسما وجود دارد که به بروز موارد زیر منجر می‎شود:
• پارگی زودهنگام غشاءها
• از دست دادن بارداری (سقط ناخواسته جنین)
تولد زودرس
مرده‎زایی
زنان باردار را می‎توان برای عفونت‌های یوریپلاسما تحت درمان قرار دارد، که به میزان زیادی شانس عوارض مزبور را کاهش می‎دهد.

تشخیص یوریپلاسما
یک بیوپسی یا سواب که در آزمایشگاه تست می‎شود برای تشخیص یوریپلاسما مورد استفاده قرار می‎گیرد. بیوپسی یا سواب مزبور باید از واژن، دیوارۀ رحم، مجرای ادرار یا نمونۀ ادرار تهیه شود.
به علت اندازۀ کوچک آن، دیدن یوریپلاسما زیر میکروسکپ تقریباً ناممکن است. شناسایی یوریپلاسما نیازمند تست‎های تخصصی و تسهیلات خاص آزمایشگاهی است.

درمان
برای درمان عفونت‌های یوریپلاسما از آنتی‎بیوتیک استفاده می‎شود. به هر حال فقط برخی انواع خاص آنتی‎بیوتیک در مورد این باکتری‎ها مؤثر هستند.
انتخاب آنتی‎بیوتیک به مشکلات سلامت فرد تحت درمان بستگی دارد. برخی انواع آنتی‎بیوتیک برای استفاده در مورد زنان باردار یا نوزادان ایمن نیستند.
عفونت‌های دستگاه ادراری یا تناسلی ناشی از یوریپلاسما باید با ازیترومایسین یا دکسی‌سایکلین درمان شود.
اگر باکتری به داروهای مزبور جواب ندهد اریترومایسین یا فلوروکینولون‎ها مورد استفاده قرار می‎گیرند.
نوزادان دچار مشکلات ریوی بر اثر یوریپلاسما ممکن است با اریترومایسین درمان شوند.
زنان بادرار دچار پارگی زودهنگام غشاءها را می‎توان با آنتی‎بیوتیک‏‌های ماکرولید درمان کرد. این شامل کلاریترومایسین، ازیترومایسین، و اریترومایسین می‎شود.
درمان با آنتی‎بیوتیک می‎تواند خطر عفونت یوریپلاسما در نوزاد را کاهش دهد.

پیشگیری از یوریپلاسما
فقط با اجتناب از ارتباط جنسی می‎توان از انتقال یوریپلاسما پیشگیری کرد. اما امکان ابتلاء برخی از مردم به یوریپلاسما حتی در شرایط عدم وجود ارتباط جنسی مطرح است.
یوریپلاسما یک باکتری فرصت‌طلب تلقی می‎شود، که بدین معنی است که هم در مردم سالم و هم در افراد دچار برخی بیماری‎ها یافت می‎شود.
باکتری‎های فرصت‌طلب قادرند تا فرد را در هنگام ناخوشی، استرس، یا دیگر فرصت‎های ایجاد شده بر اثر تضعیف سیستم ایمنی بیمار کنند و امکان تکثیر و هجوم گسترده‌تر به بدن را فراهم سازند.
تحت درمان قرار گرفتن برای اختلالات پزشکی و چکاپ منظم توسط پزشک به پیشگیری از بروز باکتری‎های فرصت‌طلب کمک می‌کند.

دورنما
دورنما در عفونت یوریپلاسما به مشکلات سلامت ایجاد شده توسط آن و شدت اختلال بستگی دارد. خوشبختانه برخی آنتی‎بیوتیک‎ها در برابر این باکتری کارآیی دارند و در صورت استفادۀ درست عفونت مورد بحث را از بین می‎برند.
زنان باردار باید چکاپ‌های دوره بارداری خود را منظماً انجام دهند و با متخصص بیماری‎های زنان در مورد هر گونه علایم نامعمول مشورت کنند. این کار به اجتناب از بروز هر گونه عوارض برای مادر یا بچه کمک می‎کند./


*همان گونه که در برخی مقالات دیگر نیز توضیح داده‌ایم در منابع و مقالات فارسی زبان برای بسیاری از کلمات تخصصی برگرفته از زبان‎های دیگر معادل واحد و مشخصی وجود ندارد. بسته به زبان مبدأ کلمات با تلفظ‎های مختلفی تلفظ و نوشته شده‎اند. از سوی دیگر نبود حروف صدادار و برخی کاستی‎های دیگر در خط فارسی در بسیاری از موارد تلفظ درست یا به عبارت دیگر تلفظ کلمه با ضربآهنگ صوتی آن در زبان مبدأ را تقریباً محال جلوه می‎دهد. سردرگمی مهرین - اخبار سلامت نیز در این مورد در نهایت دستکمی از دیگر جریان‎های درگیر در این حیطه ندارد. در هر صورت در این وبسایت کوشش می‎شود تا در کنار معادل‎های متعارف در متن‎های فارسی و در حد امکان از کلمات خاص تلفظی نزدیک به اصل آن در زبان مبدأ به دست داده شد. توضیح م.


Source:
What is Ureaplasma?
Last reviewed Thu 26 April 2018
By Jennifer Berry
Reviewed by Daniel Murrell, MD

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده