دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آنچه نیاز دارید در مورد انجماد تخمک بدانید

مقالات باروری / ناباروری

• زاؤن ویلینز، دکتر سوزان فالک
• ترجمه فرهنگ راد

امروزه زنان بیش از هر زمان دیگری مایلند تا در حد امکان دیرتر بچه‎دار شوند. فریز کردن تخمک (انجماد تخمک) می‎تواند زن را قادر سازد تا بارداری را به مراحل بعدی زندگی خود موکول کند.
در 1980، متوسط سن زنان آمریکایی در هنگام تولد اولین بچة آنها 22 سال بود. در سال 2000، این رقم به 25 سال افزایش یافت و در 2014 میانگین سن انتظار برای تولد اولین بچه در زنان به 26 سال رسید.
در بریتانیا، تعداد زنانی که در سنین بعد از 40 سالگی صاحب اولین فرزند خود می‎شوند از سال 1980 سه برابر شده است. در سال 2016، تعداد زنان بریتانیایی که در سنین بعد از 40 سالگی صاحب اولین فرزند خود می‎شوند بیشتر از زنان 20 ساله است. در ایالات متحد آمریکا 2.3 درصد تمامی زایمان‌ها متعلق به زنان 40 تا 44 ساله است.
جامعه امکان تغییر دارد اما واقعیت‎های بیولوژیک یکسان باقی می‎مانند. اغلب زنان در اواخر دهة چهل یا اوایل دهة 50 زندگی خود وارد مرحلة یائسگی می‎شوند. در سال‎های پیش از یائسگی توان باروری در زنان کاهش می‎یابد. اگرچه تجارب زنان مُسن‎تر ممکن است به این معنی باشد که آنان مادران بهتری خواهند بود، تحقق باروری در آنان به آسانی انجام آن در زنان جوان‎تر نیست.
زنانی که انجماد تخمک را در مد نظر دارند باید آگاه باشند که شانس بارداری موفق با تخمک منجمد شده کمتر از بارداری با تخمک تازه است. در هر حال، کاربرد تخمک منجمد می‎تواند امیدی برای بارداری در آینده باشد، چیزی که در گذشته ناممکن می‎نمود.
آنچه در این مقاله می‎خوانید:
1. انجماد تخمک چیست؟
2. چه کسی باید انجماد تخمک را در مد نظر داشته باشد؟
3. هزینه‎ها و عوارض جانبی
4. آیا تخمک منجمد به بارداری زنان کمک می‎کند؟

انجماد تخمک چیست؟
همچنان که زن پا به سن می‎گذارد کیفیت تخمک‎ها در او رو به نزول می‎رود. تخمک‎ها ممکن است دارای ناهنجاری‎های بیشتری شوند و پس از یائسگی تخمک‎گذاری در زنان متوقف می‎شود.
اگر زنی خواهان بچه باشد اما نتواند یا آمادگی‎اش را نداشته باشد، می‎تواند تخمک‎های خود را برای استفاده در آینده منجمد کند.
پیش از آغاز فرآیند انجماد تخمک، پزشک تاریخچة باروری کاملی را تهیه می‎کند، چرخة عادت ماهانة زن را مورد ارزیابی قرار می‎دهد و برای ارزیابی میزان هورمون‎ها از تستهای خونی لازم استفاده می‎کند.
تخمدان زن معمولاً در طول هر ماه فقط یک تخمک آزاد می‎کند. هر قدر تعداد تخمک در دسترس برای منجمد کردن کمتر باشد، شانس بارداری موفق با تخمک منجمد شده کمتر خواهد بود.
برای دستیابی به حداکثر تخمک‎های در دسترس، زن برای تحریک تخمدان به تولید بیشتر تخمک، مورد هورمون درمانی قرار می‎گیرد. این درمان معمولاً نیازمند آن است که زن در محیط خانه روزانه 1 تا 3 بار به خود هورمون تزریق کند.
اکثر زنان حداقل یک ماه پیش از تزریق هورمونی قرص‎های ضد بارداری مصرف می‎کنند. این داروها سبب سرکوب چرخة عادت ماهانه می‎شوند و این وضعیت احتمال موفقیت کارکرد هورمون‎ها را افزایش می‎دهد.
تعداد و نوع هورمون‎هایی که به زن داده می‎شود از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است.
درمان به صورت معمول شامل موارد زیر است:
- در حدود 2 هفته تزریق هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون جسم زرد، که محرک تخمدان برای تولید تخمک بیشتر می‎شود.
- یک تزریق هورمون آزاد کنندة گونادوتروپین (GnRH) در حدود اواسط عادت ماهانه، که مانع از بروز تخمک‎گذاری در اوایل عادت ماهانه می‎شود
- یک تزریق گونادوتروپین کوریونیک انسانی (hCG) برای تحریک تخمک‎گذاری
پزشک کار بر روی نمونة خون را برای ارزیابی اثرات هورمون درمانی به صورت منظم دنبال می‎کند. زن همچنین دستکم یک آزمایش اولتراسوند برای کشف تخمک‎گذاری و ارزیابی رشد تخمک انجام می‎دهد.
وقتی تخمک‎ها رسیده یا بالغ می‎شوند، پزشک برای به دست آوردن آنها سوزنی را به درون فولیکول‎های تخمدان داخل می‎کند. پزشک معمولاً برای هدایت این عمل از اولتراسوند استفاده می‎کند، اما اگر تخمک‎ها از طریق اولتراسوند قابل مشاهده نباشند، ممکن است پزشک برای دستیابی به تخمک عمل جراحی شکم را بر روی زن انجام دهد.
با این رویکرد تهاجمی‎تر، پزشک شکاف کوچکی در ناحیة شکم زن ایجاد و برای استخراج تخمک‎ها سوزن را به درون فولیکول‎ها داخل می‎کند.
پس از استخراج تخمک‎ها ضروری است که آنها در اولین فرصت ممکن منجمد شوند. تخمک‎ها پر از آب هستند که می‎تواند در صورت انجماد فوری تخمک‎ها به کریستال‎های آسیب زننده تبدیل شود. برای پیشگیری از این مشکل، پزشک محلول خاصی را پیش از منجمد کردن تخمک‎ها به درون آنها تزریق می‎کند.
زمانی که زن آمادة استفاده از تخمک‎های خود باشد، تحت باروری در محیط آزمایشگاهی (IVF) قرار می‎گیرد.
در روش IVF با استفاده از اسپرم شریک جنسی زن یا اسپرم اهدایی، تخمک در محیط آزمایشگاهی بارور می‎شود. اگر این فرآیند کارآیی نشان دهد، تخمک و اسپرم جنینی به وجود می‎آورند که پس از چند روز در زهدان زن کاشته می‎شود. اغلب کلینیک‎های باروری سعی می‎کنند در یک زمان چندین جنین را رشد دهند تا شانس بارداری موفق افزایش یابد.

چه کسی باید انجماد تخمک را در مد نظر داشته باشد؟
در زنان جوان‎تر به شکل قابل ملاحظه‎ای نرخ موفقیت تخمک‎گذاری بالاتر از زنان مسن‎تر است. زنانی که مایل به داشتن تخمک‎های منجمد شده هستند باید در حد امکان هرچه زودتر این کار را انجام دهند. بیشتر کلینیک‎های باروری با زنان زیر 40 سال کار می‎کنند. برخی کلینیک‎ها محدودیت‎هایی را در مورد زنان در دهة چهل زندگی قایل می‎شوند، و کلینیک‎های معدودی برای زنان بالای 45 سال امکان انجماد تخمک را محفوظ نگه می‌دارند.
هیچ نوع ضمانتی برای منتج شدن فرزند زنده از تخمک منجمد شده وجود ندارد. شانس هر تخمک منجمد برای تبدیل به نوزاد زنده در حدود 2 تا 12 درصد است. عواملی نظیر سلامت رحم، سن، و سلامت عمومی بر شانس زن در مورد بارداری تأثیرگذار هستند.
برخی از دلایلی که زنان تخمک‎های خود را منجمد می‎کنند عبارتند از:
- برنامه‎های کاری و تحصیلی: زنانی که مایلند تحصیلات عالی یا الزامات شغلی خود را دنبال کنند ممکن است در سال‎های جوانی برای اطمینان از دسترسی به تخمک سالم در سال‎های بالاتر عمر به انجماد تخمک مبادرت ورزند.
- تأخیر رمانتیک: زنانی که مایلند از همسر خود باردار شوند، اما هنوز فردی را به این منظور در دسترس ندارند، ممکن است تخمک خود را برای استفاده در آینده منجمد کنند.
- سرطان: شیمی‎درمانی و دیگر درمان‎های سرطان معمولاً باعث نابودی باروری می‎شود. باروری سرطان ممکن است به معنی برداشتن تخمدان زن باشد.
- عفونت‎ها، نارسایی ارگان و دیگر نگرانی‎های مرتبط به سلامت: طیف گسترده‎ای از مشکلات سلامت می‎توانند برای کیفیت تخمک مضر باشند.
- انجماد تخمک می‎تواند برای زنانی که بر اثر ابتلاء به بیماری‎های جدی که باروری را کاهش می‎دهند تحت درمان قرار دارند، امیدی برای آینده باشد.

هزینه‎ها و عوارض جانبی
منجمد کردن تخمک ممکن است هزینه‎بر و گران باشد و اغلب بیمه‎ها هزینة مربوط به این اقدام را پوشش نمی‎دهند.
یک چرخة واحد در انجماد تخمک تا 10000 دلار هزینه در بر دارد. دیگر هزینه‎ها شامل نگهداری تخمک‎ها و انجام IVF است که می‎تواند تا 5000 دلار دیگر هزینه ایجاد کند.
- پس از استخراج تخمک زن ممکن دچار گرفتگی، نفخ، و لکه‌بینی شود. دیگر عوارض جانبی ناخواسته شامل افزایش وزن، نفخ، نوسان خُلقی و انواع سردرد است، که علت بروز آنها انجام هورمون درمانی اضافی بر روی زنان است.
در موارد نادر، تحریک تخمک می‎تواند باعث اختلالی شود که تحت عنوان سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (HSS) شناخته می‎شود. اثرات HSS می‎تواند شامل درد، تهوع، و افزایش وزن قابل توجهی به میزان 12 تا 16 کیلوگرم در طول چند روز باشد. در موارد بسیار نادر، HSS می‎تواند سبب ایجاد لختة خونی در ناحیة ساق پا و تنگی نفس شود.
بر مبنای برخی مطالعات، عوارض درازمدت می‎تواند شامل ریسک بالاتر ابتلاء به سرطان تخمدان باشد.

آیا تخمک منجمد به بارداری زنان کمک می‎کند؟
داده‎های مربوط به فرجام بارداری با استفاده از تخمک منجمد مخدوش است. یک مرور کوچک مقیاس بر داده‎های ذوب تخمک دریافته است که از 414 تخمک ذوب شده در سال 2013 تعداد 99 تولد منجر به نوزاد زنده به دست آمد که بدین معنی است که اندکی بیش از 1 مورد از هر 4 مورد موفقیت‎آمیز بوده است. تحقیق مزبور همچنین نشان می‎دهد که احتمال ایجاد بارداری با استفاده از تخمک منجمد کمتر از تخمک تازه است.
این نشان می‎دهد که زنان باید برای باردار شدن چند بار تحت انجام IVF قرار گیرند.
عواملی که بر موفقیت انجماد تخمک و عمل ذوب آن تأثیرگذار هستند شامل موارد زیر می‎شوند:
- سن زن در هنگام منجمد کردن تخمک وی: زنان جوان‎تر تخمک‎های بیشتری تولید می‎کنند که احتمال آسیب دیدن آنها کمتر است
- سن زن در هنگام ذوب تخمک منجمد و انجام IVF: زنان جوان‎تر دارای شانس بیشتری برای باردار شدن هستند
- کیفیت اسپرم: احتمال ایجاد جنین سالم و بارداری موفق با استفاده از اسپرم سالم بیشتر است
- کلینیک: میزان موفقیت انجماد تخمک و ذوب آن در کلینیک‎های مختلف تفاوت دارد
- تعداد تخمک‎های منجمد شده: تعداد زیاد تخمک امکان بیشتری برای موفقیت چرخة IVF ایجاد می‎کند

تخمک‎های منجمد شده چقدر دوام می‎آورند؟
منجمد کردن تخمک مانع پیر شدن آن می‎شود. یک تخمک منجمد چند ساله معمولاً از تخمک تازة برگرفته از زنان مسن‎تر سالم‎تر است.
اغلب مطالعات مربوط به تخمک‎های منجمد شده به آن دسته از این تخمک‎ها پرداخته‎اند که فقط چند ماه از عمرشان می‎گذشته است.
اغلب مطالعات عنوان می‎کنند که زنان باید تخمک‎های خود را در اواسط تا اواخر دهة بیست زندگی برای استفاده در دهة 30 آن منجمد کنند.
بر مبنای نظر کلینیک باروری دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، در حدود 75 درصد تخمک‌ها در طول فرآیند ذوب باقی می‎مانند.
احتمال بقاء جنین هم از تخمک‎های منجمد و هم از تخمک‎های ذوب شده بیشتر است، و آنها به احتمال بیشتری به یک بارداری موفقیت‎آمیز منجر می‎شوند. اگر زنی دارای همسر یا شریک جنسی است، یا قصد استفاده از اسپرم اهدایی را دارد، بهتر است بیش از انجماد تخمک در اندیشة انجماد جنین باشد./

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

فشار خون زنان پیش از بارداری جنسیت فرزند را پیش‌بینی می‌کند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.