دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

الکل می‌تواند از طریق دگرگون کردن تعداد، اندازه، شکل و حرکت‌پذیری اسپرم بر باروری مردان تأثیر منفی بگذارد

وقتی موضوع الکل و باروری در میان باشد، تمرکز اغلب به طور کامل متوجه زنان است. ما با اثرات مضر نوشیدن الکل در هنگام بارداری آشناییم اما در مورد این اثرات در زمان پیش از بارداری چطور؟ و نیز الکل بر باروری در مردان چه تأثیری دارد؟ آیا تأثیر بزرگی است؟ آیا باید در این مورد نگران بود؟ جواب، مثبت است. الکل، حتی در مقادیر کم و متوسط می‌تواند بر سلامت جنسی مردم تأثیر منفی داشته باشد. الکل می‌تواند هم در مردان و هم در زنان به از دست دادن شهوت جنسی و ناباروری منجر شود. مصرف الکل در سراسر جهان شایع است اما مصرف سنگین الکل دارای اثرات بد متعددی بر سلامت است.

اگرچه وازکتومی ایمن است برخی از مردان پس از انجام آن دچار درد و مشکلات دیگری می‌شوند

وِسِکتومی [وازکتومی] نوعی عقیم کردن دایمی است که با پیشگیری از ورود اسپرم به درون منی مانع از تحقق بارداری می‌شود. وازکتومی شامل بریدن یا انسداد مجرای وابران [مجرای خروج اسپرم] است، دو لوله‌ای که اسپرم‌ها را از بیضه‌ها به مجرای ادرار حمل می‌کنند. وازکتومی یک شکل بسیار مؤثر پیشگیری از بارداری به واسطه مرد است اما 100 درصد قابل اعتماد نیست. تقریباً 1 تا 2 زن از هر 1000 زن در سال پس از وازکتومی شریک زندگی خود کماکان باردار می‌شوند. اگرچه عمل وازکتومی ایمن است برخی از مردان پس از انجام آن دچار درد و مشکلات دیگری می‌شوند.

تخمین زده شده که 10 تا 18 درصد زوج‌ها در باردار شدن یا وضع حمل موفق دچار مشکل هستند

ناباروری به عنوان ناموفق بودن تلاش برای باردار شدن (علی‌رغم مقاربت جنسی مکرر) به مدت یک سال تعریف می‌شود. ناباروری زنان، ناباروری مردان یا ترکیبی از این دو مبتلابه میلیون‌ها زن و مرد در سطح جهان است. تخمین زده شده که 10 تا 18 درصد زوج‌ها در باردار شدن یا وضع حمل موفق دچار مشکل هستند. ناباروری در یک‌سوم موارد ناشی از عوامل مربوط به زن و در یک‌‌سوم موارد نتیجه عوامل مرتبط به مرد است. در مابقی موارد علت ناباروری یا ناشناخته بوده یا نتیجه ترکیبی از عوامل مربوط به زن و مرد است. تشخیص علل ناباروری زنان ممکن است دشوار باشد. درمان‌های متعددی در دسترس است، که استفاده از آنها به علت ناباروری بستگی دارد. 

اُلیگواسپرمیا اختلالی است که در آن تعداد اسپرم کمتر از 15 میلیون در هر میلی‌لیتر مایع منی است

اُلیگواسپرمیا [الیگواسپرمی] اختلالی است که در آن تعداد اسپرم کمتر از 15 میلیون در هر میلی‌لیتر مایع منی است. علل تناسلی و غیر تناسلی بسیاری برای این اختلال عنوان شده‌اند اما در اغلب موارد علت آن ناشناخته است. الیگواسپرمی علت ناباروی در تقریباً یک‌سوم زوج‌هایی است که برای تشکیل نطفه به دنبال استفاده از تکنیک‌های کمک باروری هستند.

درمان ناباروری به علت آن، سن زن، مدت زمان ناباروری شخص و ترجیحات شخصی بستگی دارد

درمان ناباروری به علت آن، سن زن، مدت زمان ناباروری شخص و ترجیحات شخصی بستگی دارد. از آنجا که ناباروری اختلال بغرنجی است، درمان مستلزم هزینه، نیروی جسمانی، و صرف زمان و جنبه‌های روان‌شناختی قابل ملاحظه‌ای است. اگرچه برخی زنان برای تجدید توان باروری به یک یا دو درمان نیاز دارند این احتمال وجود دارد که به چند نوع مختلف درمان در این مورد نیاز باشد. درمان را می‌توان یا از طریق تجدید باروری به واسطه مصرف دارو یا عمل جراحی پیگیری کرد یا به بارور شدن زن از طریق توسل به تکنیک‌های پیچیده این کار را انجام داد.

شواهد مربوط به امکان یا میزان کمک مکمل‌ها یا گیاهان دارویی برای افزایش ناباروری مردان هنوز محدود است

شواهد مربوط به امکان یا میزان کمک مکمل‌ها یا گیاهان دارویی برای افزایش ناباروری مردان هنوز محدود است. هیچ‌یک از این مکمل‌ها هیچ اختلال زیربنایی خاصی، مثل نقص مجرای اسپرم یا اختلال کروموزومی را درمان نمی‌کند. برخی مکمل‌ها ممکن است فقط در صورتی که شخص دچار کمبودی باشد مفید واقع شوند. مکمل‌های دارای پشتوانه تحقیق که نشان دهنده فواید بالقوه در بهبود تعداد یا کیفیت اسپرم بوده‌اند عبارتند از: دانه سیاه (نیگلا ساتیوا)، کوآنزیم Q10، فولیک اسید، شاه‌بلوط هندی (اِیسکین)، ال-کارنیتین، جینسنگ پاناکس، زینک.

در میان حدود 10 درصد موارد ناباروی پزشک قادر به تعیین علت ناباروری نیست. اصطلاح پزشکی مورد استفاده برای این مورد ناباروری با علت غیر قابل توضیح است.

داروهای باروری می‌توانند مشکلات بسیاری را برطرف کرده شانس لقاح و حفظ بچه تا زمان زایمان را افزایش دهند. این داروها مشکلات خاصی را رفع می‌کنند، بنابراین فرد باید آنها را صرفاً بر مبنای توصیه پزشک مورد استفاده قرار دهد. مصرف داروهای باروری بدون تشخیص نوع مشکل ضرورتاً باعث افزایش شانس بارداری نمی‌شود. بر مبنای اعلام CDC در سطح ایالات متحد آمریکا 12 درصد زنان سنین 15 تا 44 سال دچار مشکل در باردار شدن هستند. ناباروری ممکن است بر اثر وجود مشکلاتی در مرد یا زن ایجاد شود. اغلب پزشکان توصیه می‌کنند که اگر زنان نتوانند در طول 12 ماه یا بیشتر باردار شوند یا دچار سقط جنین ناخواسته گردند باید در پی درمان باشند.

مقالات دیگر...