دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علت بروز سندرم تحریک بیش از حد تخمدان به طور کامل درک شده نیست، اگرچه ورود میزان بالایی از گونادوتروپین جفتی انسان (HCG) - نوعی هورمون که معمولاً در طول بارداری تولید می‎شود - به درون بدن نقشی در این مورد بازی می‎کند

سندرم تحریک بیش از حد تخمدان به زنانی لطمه می‎زند که داروهایی هورمونی تزریقی برای تحریک توسعه تخمک در تخمدان‎های خود دریافت می‎کنند. این سندرم ممکن است در زنانی که تحت بارورسازی در محیط آزمایشگاهی (IVF)، القاء تخمک‎گذاری یا تلقیح داخل رحمی قرار دارند، رخ دهد. وجود هورمون به میزان بیش از حد در بدن می‎تواند به سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS) منتهی شود، که در آن تخمدان‎ها متورم و دردناک می‎شوند. شمار اندکی از زنان ممکن است به اشکال شدید سندرم تحریک بیش از حد تخمدان مبتلا شوند که می‎تواند سبب افزایش وزن سریع، درد در ناحیه شکم، استفراغ و تنگی نفس گردد. با شیوع کمتر، سندرم تحریک بیش از حد تخمدان در طول درمان باروری با استفاده از داروهای خوراکی مثل کلومیفن (کلومید، سروفن) رخ می‎دهد. گاهی از اوقات نیز سندرم تحریک بیش از حد تخمدان به شکل خود به خودی و بدون ارتباط به درمان‎های باروری ایجاد می‎شود.

مردان مسؤول 20 تا 30 درصد موارد ناباروری بوده و "در پنجاه درصد کل موارد ناباروری نقش دارند."

ناباروری مشکلی است که می‎تواند تأثیری عمیق بر شخص و روابط وی داشته باشد. توصیه‎ها اغلب متمرکز بر زنان بوده‎اند، اما در این متن خاص ما بر ناباروری در مردان متمرکز خواهیم شد و برخی نکات مبتنی بر پایۀ علمی را برای مقابله با آن ارائه خواهیم داد. وقتی کلمۀ "ناباروری" به گوش می‎رسد اغلب مردم به اولین چیزی که فکر می‎کنند ناباروری زنان است. به هر جهت، مردان مسؤول 20 تا 30 درصد موارد ناباروری بوده و "در پنجاه درصد کل موارد ناباروری نقش دارند."

میزان ادامۀ حیات اسپرم در خارج از بدن از نظر زمانی متفاوت است و بستگی به محیطی دارد که اسپرم در آن رها می‎شود

اسپرم‌ها در صورت قرار گرفتن در جریان هوای بیرون از بدن مدت زیادی زنده نمی‎مانند. اینکه دقیقاً اسپرم‎ها چه مدت به‌بقای خود ادامه می‏‌دهند به محیطی که در آن رها می‎شوند و سرعت خشک شدن مایع پیرامون اسپرم‎ها بستگی دارد. در این مقاله به‌برخی پرسش‎های مطرح در مورد اسپرم و بقاء آن پاسخ داده خواهد شد. پس از انزال، اسپرم می‎تواند حدود 5 روز درون بدن زن به‌زندگی خود ادامه دهد. مایع موجود در دستگاه تناسلی زنانه تمامی مواد مغذی مورد نیاز برای ادامۀ حیات اسپرم در طول مدت مزبور را در خود دارد.

در زنان دچار سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، عدم تعادلی در هورمون‌های جنسی زنانه وجود دارد. این عدم تعادل ممکن است مانع از بلوغ تخمک و رشد و رهایی آن شود. بدون وجود تخمک بالغ، تخمک‌گذاری انجام نمی‌گیرد و منجر به ناباروری می‌شود.

سندرم تخمدان پلی‌کیسیتیک (PCOS) اختلالی است که سبب به هم خوردن تعادل هورمون‌های جنسی زنان می‌شود. این برهم خوردن تعادل هورمونی می‌تواند منتج به انواع علایم شود و همچنین به توان باروری زنان آسیب برساند. برای درک PCOS و چگونگی آسیب زدنش به زنان، مفید خواهد بود که اندکی در مورد چگونگی کارکرد تخمدان بدانیم. در زنان دچار سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، عدم تعادلی در هورمون‌های جنسی زنانه وجود دارد. این عدم تعادل ممکن است مانع از بلوغ تخمک و رشد و رهایی آن شود. بدون وجود تخمک بالغ، تخمک‌گذاری انجام نمی‌گیرد و منجر به ناباروری می‌شود.