دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

واقعیاتی که باید در مورد سلامت و طول عمر اسپرم بدانیم

اسپرم، تخمک، تخمک‎گذاری، طول عمر اسپرم، روش بیرون کشیدن، کاندوم، باروری، بارداری، خنک نگه داشتن بیضه، ترک سیگار، مشروب الکلی، سلامت اسپرم، واژن، سرویسک، گردن رحم، جکوزی، حمام گرم، محیط انجماد

میزان ادامۀ حیات اسپرم در خارج از بدن از نظر زمانی متفاوت است و بستگی به محیطی دارد که اسپرم در آن رها می‎شود

مقالات باروری و ناباروری

• نیکول گلن، دکتر جودیت مرسین
• ترجمۀ فرهنگ راد

اسپرم‌ها در صورت قرار گرفتن در جریان هوای بیرون از بدن مدت زیادی زنده نمی‎مانند.
اینکه دقیقاً اسپرم‎ها چه مدت به بقای خود ادامه می‏‌دهند به محیطی که در آن رها می‎شوند و سرعت خشک شدن مایع پیرامون اسپرم‎ها بستگی دارد. در این مقاله به برخی پرسش‎های مطرح در مورد اسپرم و بقاء آن پاسخ داده خواهد شد.
مطالب این مقاله:
• اسپرم تا چه مدت در بدن جنس ماده زنده می‎ماند
• آیا امکان بارداری با استفاده از روش‎ "بیرون کشیدن" وجود دارد؟
• اسپرم در محیط جکوزی یا حمام داغ چقدر زنده می‌ماند؟
• اسپرم در محیط یخ‎زده چقدر زنده می‎ماند؟
• سلول‎های اسپرم چطور ساخته می‎شوند؟
• چه عواملی بر سلامت اسپرم مؤثر هستند؟
• چگونه سلامت اسپرم را بهبود ببخشیم؟
• دورنما

اسپرم تا چه مدت در بدن جنس ماده زنده می‎ماند
پس از انزال، اسپرم می‎تواند حدود 5 روز درون بدن زن به زندگی خود ادامه دهد. مایع موجود در دستگاه تناسلی زنانه تمامی مواد مغذی مورد نیاز برای ادامۀ حیات اسپرم در طول مدت مزبور را در خود دارد.
وقتی اسپرم وارد دستگاه تناسلی زنانه می‎شود، باید شناکنان از طریق سرویکس وارد رحم شود و به لوله‌های فالوپ و تخمک‌های زن برسد. این سفری طولانی برای سلول‎های اسپرم محسوب می‎شود و تعداد قلیلی از آنها در کوران آن زنده می‎مانند.

آیا امکان بارداری با استفاده از روش‎ "بیرون کشیدن" وجود دارد؟
روش انصراف یا زمانی که مرد پیش از انزال "بیرون می‎کشد" بدبختانه غیر قابل اعتماد است.
پیش از بروز انزال مقدار کمی از منی که به نام "پیشاتقدیر" یا پری – کام" شناخته می‎شود از آلت تناسلی مرد خارج می‎شود.
مناقشاتی در مورد اینکه این مایع حاوی سلول‎های اسپرم است جریان دارد. تا آنجا که محققان اطمینان دارند بهترین فرض آن است که حاملگی در صورت ورود این ماده به واژن زن امکان‌پذیر است.
بر مبنای اعلام "پدر شدن با برنامه" اگر روش انصراف یا بیرون کشیدن در 100 درصد موارد به طور صحیح انجام گیرد، در حدود 96 درصد در پیشگیری از بارداری مؤثر است.
به هر جهت اغلب مردان قادر به اجراء صحیح این روش در همۀ موارد نیستند که این اثربخشی واقعی روش مزبور را تا حدود 78 درصد کاهش می‎دهد. این بدان معنی است که هر ساله 22 زن از 100 زن در صورت استفاده از این روش باردار می‎شوند، و این یعنی حدود 1 زن از هر 5 زن.
روش انصراف وقتی مؤثرتر است که با دیگر روش‌های پیشگیری از بارداری مثل استفاده از کاندوم‎های زنانه یا مردانه یا اسپرم‎کش‎ها ترکیب شود.
در هنگام استفاده از این روش، این موضوع نیز دارای اهمیت اساسی است که انزال در جایی دور از دهانۀ واژن زن انجام شود. امکان باردار شدن زن در صورت سرریز اسپرم روی واژن یا والو کماکان وجود دارد.

اسپرم تا چه مدت در محیط داغ به زندگی ادامه می‎دهد؟
در چنین محیطی عمر اسپرم اصلاً طولانی نخواهد بود. اسپرم پس از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی یا آب داغ بیش از چند ثانیه زنده نمی‎ماند.
بارداری از انزال فرد در محیط جکوزی و سونا بسیار نادر محسوب می‎شود و احتمالاً غیر ممکن است.
در محیط حمام گرم و نه چندان داغ، احتمالاً سلول‎های اسپرم می‎توانند چند دقیقه‎ای زنده بمانند. به هر جهت بسیار نامحتمل است که اسپرم قادر باشد راهش را از میان آب داغ ادامه دهد و خود را به درون واژن زن برساند.
بروز بارداری در این وضعیت نیز بسیار مشکل است اما غیر ممکن محسوب نمی‎شود.
به هر جهت در صورتی که زن و مرد درون آب مقاربت جنسی داشته باشند، هنوز بارداری محتمل است زیرا اسپرم می‎تواند به طور مستقیم وارد دستگاه تناسلی زن شود. در این وضعیت دمای هوای بیرون و محیط فیزیکی تأثیری بر بقاء اسپرم نخواهند داشت.

اسپرم در شرایط انجماد تا چه مدت زنده می‌ماند؟
دانشمندان معتقدند که اسپرم‏‌ها قادرند تا در شرایط انجماد و در صورتی که سرما شکل پایدار داشته باشد، به شکل نامحدود زنده بمانند.
در دمای بسیار پایین (196- درجه سانتی‎گراد) سلول‌های اسپرم در حالت نوعی حیات تعلیقی قرار می‎گیرند، که بدین معنی است که تمامی عملکردهای حیاتی آنها به طور کامل متوقف می‎شود.
مردان اسپرم خود را به دلایل مختلفی منجمد می‎کنند. بسیاری از آنان این کار را بدین خاطر انجام می‎دهند که تحت درمان ناباروری قرار دارند یا دچار سرطان و یا دیگر اختلالات پزشکی هستند که به طور بالقوه بر توان باروری آنان تأثیر می‎گذارد.
منجمد کردن اسپرم به مردان امکان بچه‎دار شدن می‎دهد حتی اگر توان باروری در آنا بر اثر سرطان یا درمان آن از بین رفته باشد.

سلول‌های اسپرم چطور ساخته می‎شود؟
به طور معمول هر روزه میلیون‎ها سلول اسپرم در بیضه‎ها تولید می‎شود. در خلال این مدت سلول‎هایی که اسپرم را تشکیل می‎دهند تقسیم شده و تغییر می‎کنند.
سلول‎های ایجاد شده به این طریق راه خود را به درون اپیدیدیمیس ادامه می‎دهند که در آنجا توسعۀ آنها به کمال می‎رسد، و این فرآیندی است که ممکن است به چند هفته زمان نیاز داشته باشد.
اسپرم در نهایت صاحب یک سر و یک دم می‎شود، به طوری که اسپرم‎ها شبیه به بچه قورباغه می‎شوند. سر اسپرم حاوی تمام مادۀ ژنتیکی آن است و اسپرم از دم برای کمک به حرکت کردن خود استفاده می‎کند.

چه عواملی بر سلامت اسپرم مؤثر است؟
عوامل بسیاری می‎توانند بر فرآیند شکل‎گیری اسپرم تأثیر بگذارند. برخی از عوامل که می‎توانند سبب کاهش تعداد اسپرم یا ضعف عملکردی آن شوند عبارتند از:

عوامل مربوط به سلامت و سبک زندگی
• مصرف مواد مخدر یا مشروبات الکلی
• شغل یا پیشه
• مصرف سیگار
استرس
• دمای بیش از حد بیضه‌ها
• وزن

علل محیطی
• قرار داشتن در معرض تماس با مواد شیمیایی
• فلزات سنگین
• پرتو یا اشعه ایکس

دلایل پزشکی
عفونت بیضه‌ها
سرطان بیضه
• تورم وریدها و تخلیۀ خون از بیضه
عدم تعادل هورمونی
• مشکلات فیزیکی در لوله‎های حامل اسپرم از طریق سیستم تولید مثل
• اختلالات ژنتیکی یا کروموزومی
• برخی داروها
• جراحی در ناحیۀ لگن، شکم، یا ارگان‎های تولید مثل
اگر زن و مردی قادر به تشکیل نطفه نباشند و مرد مظنون به ابتلا به یکی از ریسک فاکتورها یا تعداد بیشتری از آنها باشد، وی باید انجام یک تست شمارش اسپرم را در دستور کار قرار دهد. دکتر نیز ممکن است انجام این اقدام پزشکی را در صورت عدم وقوع بارداری پس از 6 ماه توصیه کند.
اگر مردی دچار هر یک از ریسک فاکتورهای مورد اشاره باشد باید 2 تا 3 ماه پیش از تلاش برای تشکیل نطفه نسبت به تغییر آنها اقدام کند زیرا این زمانی است که برای بلوغ کامل اسپرم مورد نیاز است.

چگونه سلامت اسپرم را بهبود ببخشیم
کاهش ریسک فاکتورهای مورد اشاره در بالا در حد امکان به سلامت سلول‎های اسپرم کمک می‎کند به ویژه اگر این کار پیش لقاح صورت گیرد.
چند کار هست که یک مرد می‎تواند برای بهبود سلامت اسپرم خویش انجام دهد:
• حفظ وزن در محدودۀ سالم: اضافه وزن یا چاقی می‎تواند به طور مستقیم بر تولید اسپرم و هورمون‎های مورد نیاز برای حمایت این فرآیند تأثیر بگذارد.
• ترک سیگار: کشیدن سیگار با کاهش تعداد اسپرم در مردان سیگاری و در مقایسه با مردان غیر سیگاری مرتبط شده است.
• قطع مصرف مشروبات الکلی: مصرف الکل می‎تواند بر سطح تستوسترون تأثیر بگذارد که این به نوبۀ خود تعداد اسپرم را کاهش می‎دهد.
• قطع مصرف مواد مخدر: استروئیدهای آنابولیک، حشیش، و کوکایین همگی با کاهش تولید اسپرم مرتبط دانسته شده‎اند.
• مصرف ویتامین: مصرف منظم ویتامین‎ها می‎تواند مرد را از تأمین مواد مغذی حیاتی برای اسپرم وی مطمئن سازد. مردان باید مصرف ویتامین‎ها را دستکم سه ماه پیش از تشکیل نطفه آغاز کنند.
• خنک نگه داشتن بیضه‎ها: گذراندن وقت در سونا یا جکوزی، پوشیدن زیرجامه‏های تنگ و گذاشتن کامپیوتر لپ‌تاپ روی ران پا همگی می‎توانند دمای کیسۀ بیضه را بالا برده و تولید اسپرم را کاهش دهند.

دورنما
میزان ادامۀ حیات اسپرم در خارج از بدن از نظر زمانی متفاوت است و بستگی به محیطی دارد که اسپرم در آن رها می‎شود.
مگر در وضعیتی که آنها در دستگاه تناسلی زنان جمع می‎شوند، امکان آسیب دیدن سلول‎های اسپرم به سادگی امکان‎پذیر است و در این حالت آنها فقط برای چند ثانیه تا چند دقیقه قادرند که در فضای خارج از بدن به زندگی ادامه دهند.

Source:
Facts about sperm health and lifespan
Last reviewed Thu 12 October 2017
By Nicole Galan
Reviewed by Judith Marcin, MD 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تفاوت خطر مرگ بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان و مردان

آیا مکمل‌های جنسی مردان ایمن هستند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.