دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی واژن و نقش حیاتی آن در باروری

 عادت ماهانه, پریود, آنتی‌هیستامین‌ها, داروهای خواب‌آور, عدم تعادل هورمونی

مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی نقشی حیاتی در باروری بازی می‌کند

مقالات باروری و ناباروری

در این مقاله:
مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی چیست؟
مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی چه کاری انجام می‌دهد؟
• مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی چه زمانی بروز می‌کند؟
• چگونه بدانید که مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی دارید؟
• دیگر انواع ترشح واژن
• در صورت فقدان مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی چه باید بکنید؟
•خلاصهترشح واژن کاملاً نرمال است و ممکن است در هر مقطعی در طول ماه بروز کند. ترشح واژن مخلوطی از مایع و سلول‌های واژن است و مایع سرویکال [مایع دهانه] رحم یا مخاط سرویکال [مخاط دهانه رحم] را شامل می‌شود.
زنان ممکن است در زمان برانگیختگ جنسی و هنگام تخمک‌گذاری متوجه ترشح شوند. اما در حالی که برخی زنان توجه زیادی به رنگ یا قوام ترشح مورد بحث ندارند، مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی نقشی حیاتی در باروری بازی می‌کند.


مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی چیست؟
مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی مایعی بارور کننده است و به اسپرم کمک می‌کند تا از واژن به رحم برسد. این ترشح "مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی" نامیده می‌شود زیرا در بررسی از نزدیک شبیه به سفیده تخم مرغ احساس شده و به نظر می‌رسد.
اگرچه ترشح واژن یک روند منظم در طول ماه است ناشایع نیست که مایع واژنی از نظر کمیت و قوام بسته به مرحله چرخه عادت ماهانه دچار تغییر شود.
مخاط سرویکال توسط غدد موجود در سرویکس [دهانه رحم] تولید می‌شود. سرویکس در انتهای واژن قرار دارد و رحم را به واژن متصل می‌کند. این ترشح از سرویکس گسترش می‌یابد و ممکن است داخل واژن و گاهی از اوقات در لباس زیر یا کاغذ توالت زنان در زمان پاک کردن خود مشاهده شود.
مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی مایعی شفاف و نشاسته‌ای است که شما به فاصله چند روز پیش از تخمک‌گذاری آن را به عنوان پاسخی به تغییرات هورمونی مشاهده می‌کنید. این نوع ترشح ممکن است به مدت 1 تا 2 روز پس از تخمک‌گذاری ادامه یابد. تخمک‌گذاری زمانی مطرح است که تخمدان‌ها یک تخمک قابل بارور شدن توسط اسپرم را رها می‌کنند.
در حالی که مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی در طول تخمک‌گذاری معمول است، این نوع ترشح در مقاطع دیگر نیز ممکن است بروز کند. برای مثال، شما ممکن است در طول بارداری با این نوع مخاط مواجه شوید و نیز ممکن است آن را درست در آستانه شروع مقاربت جنسی مشاهده کنید.


مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی چه کاری انجام می‌دهد؟
زنان متوجه وجود مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی در طول بخش اعظم زمان باروری خود در طول ماه می‌شوند. مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی نقش بزرگی در باروری بازی می‌کند. از آنجا که این ترشح نازک و چسبناک است محیطی ایده‌آل برای حرکت اسپرم از واژن به رحم ایجاد می‌کند.
اگر بدن زن مخاط سرویکال تولید نکند - یا اگر مخاط وی در طول تخمک‌گذاری بیش از حد انبسته باشد - اسپرم نخواهد توانست خود را به سهولت به رحم برساند. این بدان معنی نیست که زن نخواهد توانست باردار شور بلکه نشان دهنده مشکلی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.


مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی چه زمانی بروز می‌کند؟
مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی معمولاً به فاصله چند روز مانده به تخمک‌گذاری بروز می‌کند. مخاط سرویکال در طول این بازه زمانی رقیق است و این باعث تسهیل در لقاح می‌شود.
انبستگی و کمیت مخاط سرویکال پس از تخمک‌گذاری و پس از چرخه عادت ماهانه تغییر می‌کند. این ترشح پس از تخمک‌گذاری غلیظ می‌شود. و پس از پریود غدد سرویکال زنان تولید مخاط را تا زمان نوبت بعدی تخمک‌گذاری متوقف می‌کند.


مخاط سرویکال در طول چرخه عادت ماهانه
در یک چرخه 28 روزه موارد زیر نمایانگر زمان‌بندی تغییرات مخاط هستند. هر چرخه‌ای منحصر به فرد است و شما ممکن است دقیقاً وضعیت مورد بحث را نداشته باشید.
• روزهای 1 تا 5. پریود.
• روزهای 6 تا 9. مقدار کم مخاط سرویکال یا فقدان آن.
• روزهای 10 تا 12. مخاط سرویکال غلیظ.
• روزهای 13 تا 15. مخاط سرویکال رقیق‌تر، چسبناک‌تر شده و نمای شبیه به سفیده تخم مرغ پیدا می‌کند.
• روزهای 16 تا 21. مخاط سرویکال غلیظ.
• روزهای 22 تا 28. مخاط سرویکال کم یا فقدان آن.


چگونه بدانید که مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی دارید؟
اگر زنی در صدد باردار شدن باشد دنبال کردن تخمک‌گذاری نسبت موفقیت برای بارداری را افزایش می‌دهد.
برخی زنان پیگیری چرخه قاعدگی خود را دشوار می‌یابند. با وجود این، پایش ترشح خود می‌تواند سرنخ‌هایی در مورد روزهایی که زن دارای بیشترین توان باروری است به دست دهد. در بیشتر موارد ترشح مورد بحث در فاصله دو تا 3 روز مانده به تخمک‌گذاری نمای ظاهری سفیده تخم مرغ را به خود می‌گیرد.
شما ممکن است بر مبنای صرف مشاهده قوام مخاط سرویکال خود تخمک‌گذاری را تشخیص دهید. اگر نتوانید بر مبنای ظاهر مخاط این کار را انجام دهید می‌توانید برای شناسایی قوام مخاط آن را لمس کنید.

برای تست کردن مخاط سرویکال:
پس از شستن دست‌های خود یک انگشت خود را وارد واژن کنید و یک نمونه از مخاط آن بگیرید. گاهی از اوقات شما این مخاط را روی لباس زیر خود نیز می‌بینید.
• مخاط رقیق ممکن است فقط یک نقطه مرطوب ایجاد کند.
• مخاط سفیده تخم مرغی شفاف یا شیری به نظر می‌رسد و حسی نشاسته مانند ایجاد می‌کند.
• مخاط غلیظ ممکن است حالتی قلنبه یا اسفنجی داشته باشد.
وقتی مخاط سرویکال رقیق و نشاسته‌ای باشد به احتمال بسیار شما در حال تخمک‌گذاری هستید. این موضوع را بدانید که تحریک شدن به لحاظ جنسی باعث رقیق شدن مخاط سرویکال می‌شود بنابراین قوام مخاط را قبل و بعد از مقاربت جنسی امتحان نکنید.
در کنار بررسی وضعیت مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی عوامل دیگری نیز می‌توانند به ردگیری تخمک‌گذاری کمک کنند. یکی از ساده‌ترین راه‌ها پیگیری چرخه خونریزی عادت ماهانه است که در صورت برخورداری از پریود منظم می‌تواند آسان‌تر باشد.
اگر پریودهای شما سر موقع هر چهار هفته یا 28 برمی‌گردند، احتمالاً شما در روز 14 چرخه عادت ماهانه تخمک‌گذاری خواهید داشت. بنابراین ممکن است در فاصله روزهای 11 تا 15 این چرخه شاهد بروز مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی باشید.
اگر نخواهید چرخه خود را به شکلی دستی دنبال کنید می‌توانید برای این کار از کیت پیش‌بینی کننده تخمک‌گذاری استفاده نمایید. این کیت‌ها برای شناسایی هورمون لوتینزه کننده که بدن زنان به فاصله 24 تا 48 ساعت پیش از تخمک‌گذاری ترشح می‌کند طراحی شده‌اند.
شما در صورت داشتن پریود نامنظم می‌توانید از این کیت‌های تست استفاده کنید. فقط باید این را بدانید که برای مشخص کردن روزهای دارای بیشترین امکان باروری خود شما باید بیشتر روزهای ماه این تست را مورد استفاده قرار دهید.
شما در عین حال می‌توانید تخمک‌گذاری را با پایش دمای پایه بدن دنبال کنید. دمای بدن درست پیش از تخمک‌گذاری چند درجه افزایش می‌یابد.
به خاطر داشته باشید که داروها و بیماری‌ها می‌توانند بر کیفیت مخاط سرویکال شما تأثیر بگذارند. بنابراین حتی اگر شما هر ماه تخمک‌گذاری داشته باشید، تولید کم مخاط می‌تواند باعث دشوار شدن لقاح گردد.
داروهایی که می‌توانند باعث کاهش مقدار مخاط سرویکال شوند شامل موارد زیرند:
آنتی‌هیستامین‌ها
• داروهای سرماخوردگی
• داروهای مربوط به سینوس
• داروهای خواب‌آور
• برخی داروهای ضد افسردگی
شما در عین حال ممکن است بر اثر افزایش سن یا عدم تعادل هورمونی با کاهش تولید مخاط سرویکال مواجه شوید.


دیگر انواع ترشح واژن
مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی متفاوت از دیگر انواع ترشح واژن است. ترشح نرمال معمولاً به رنگ شفاف تا سفید و آبکی تا غلیظ است.
از سوی دیگر، ترشح همراه خارش یا تحریک می‌تواند نشان دهنده عفونت مخمری باشد. ترشح شبیه پنیر خامه‌ای می‌تواند پیامی از عفونت مخمری تلقی گردد. ترشح سبز یا زرد را می‌توان نشانه‌ای از عفونت باکتریایی قلمداد کرد.
برخی ترشحات واژن به ویژه‌ در انتهای پریود ممکن است قهوه‌ای باشد. اما ترشح قهوه‌ای در عین حال ممکن است نشانه‌ای از سرطان رحم یا سرطان سرویکال باشد. در صورت وجود هر گونه نگرانی در مورد ترشح واژن زنان باید به پزشک مراجعه کنند.
در عین حال به یاد داشته باشید که مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی بدون بو است. اگر ترشحات واژن شما بویناک باشد ممکن است دچار عفونت مخمری یا عفونت باکتریایی باشید.


در صورت فقدان مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی چه باید بکنید؟
اگر به مدت چند ماه پایش ترشحات واژن خود را پیگیری کرده، و موفق به شناسایی مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی نشده باشید، این امکان وجود دارد که بدن شما این مایع را تولید نکند یا میزان تولید آن کم باشد.
علی‌رغم رهش یک تخمک در طول ماه از سوی تخمدان‌ها قوام نامناسب مخاط به این معنی است که اسپرم برای طی کردن فاصله بین واژن و رحم کار دشوارتری پیش رو دارد.
این بدان معنی نیست که شما نمی‌توانید باردار شوید. امکان باردار شدن با مقدار کم مخاط یا فقدان آن وجود دارد اما این موضوعی است که با چالش بیشتری همراه است.
• در صورتی که دارویی مصرف می‌کنید با پزشک خود مشورت نمایید. داروی مورد استفاده ممکن است مانع از مخاط سرویکال "اسپرم-دوست" شود.
آب بیشتری بنوشید. بیشتر مخاط سرویکال آب است، بنابراین هر قدر بدن سیراب‌تر باشد کیفیت مخاط مزبور بهتر خواهد بود. دهیدراسیون روند تولید مخاط سرویکال را کند می‌کند.
• در مورد لوبریکانت‌های غیر اسپرم‌کش با پزشک خود مشورت کنید.
برخی مکمل‌ها مدعی تقویت تولد مخاط سرویکال هستند. این ادعاها به روغن گل پامچال، قاصدک، ریشه گل باتلاق، شیرین بیان و ال-آرژینین گره خورده‌اند. به هر حال برای حمایت از این ادعاها نیاز به تحقیق بیشتری هست. پیش از استفاده از مکمل‌ها با پزشک خود مشورت کنید.
عده دیگری بر آنند که مصرف آب گریپ‌فروت یک هفته پیش از تخمک‌گذاری کمیت و کیفیت آن و کیفیت مخاط سرویکال را بهبود می‌بخشد. مجدداً شواهد در این مورد روایی هستند و نه بالینی، و تحقیق بیشتری نیاز است.


خلاصه
باردار شدن برای برخی زنان ساده است و برای مابقی چنین نیست. گوشه چشمی به مخاط سرویکال خود داشتن می‌تواند به تعیین بهترین روزهای باروری در ماه کمک کند. این کار در کنار پیگیری تخمک‌گذاری می‌تواند بهترین وضعیت را برای لقاح ایجاد کند.
فقط به خاطر داشته باشید که کمیت و کیفیت مخاط سرویکال شما صرفاً بخشی از تصویر بزرگ‌تر مربوط به باروری شما است. بنابراین اگر در مورد باروری یا مخاط سرویکال خود دچار نگرانی هستید با پزشک خود مشورت کنید./مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی واژن و نقش حیاتی آن در باروری
دکتر دبرا رز ویلسون، والنسیا هیگوئرا
ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
Healthline
Identifying and Understanding Egg White Cervical Mucus
Medically reviewed by Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT —
Written by Valencia Higuera
On July 23, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

سرکوب آنتی‌اکسیدان‌، سلول‌‌های سرطان پانکراس را ریشه‌کن می‌کند

مکانیسم بیولوژیک حساسیت به گلوتن آشکار شد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.