plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

ارگاسم زنان: زنان چه می‌خواهند؟

سکس دهانی، سکس مقعدی، دستمالی کردن، فیلم پورنو، پورنوگرافی، پورن، استرس

انتظارات اجتماعی پیرامون ارگاسم زنان ممکن است مشخصاً برای زنانی که همیشه چنین چیزی را تجربه نمی‎کنند پریشانی‌آور باشد

مقالات بهداشت جنسی / بیماری‌های واگیردار جنسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

دکتر ییلا هیووینگ - مارتین
ترجمه هستی فراست‌فر

هنجارهای اجتماعی و رسانه‌ها هر دو تأثیرات تعیین کننده‌ای در مورد چگونگی چشم‌انداز ما در بارۀ ارگاسم زنان دارند، اما تحقیقات نشان می‌دهند که ترجیحات فعالیت جنسی و تجارب زنان در مورد ارگاسم طیف و تفاوت گسترده‌ای دارد.
اُرگاسم زنان اغلب اوقات به عنوان مرکز و محور رضایت جنسی زنان و هدف نهایی رابطۀ جنسی تصویر شده است. اما بسیاری از زنان تا سال‌های دهۀ 20 یا حتی 30 زندگی خود هیچ ارگاسمی را در طول مقاربت جنسی تجربه نمی‌کنند، و شمار زنانی که می‌گویند همیشه یا تقریباً همیشه یک مورد از آن را در خلال رابطۀ جنسی تجربه کرده‌اند رو به کاهش است.
انتظارات اجتماعی پیرامون ارگاسم زنان ممکن است مشخصاً برای زنانی که همیشه چنین چیزی را تجربه نمی‌کنند پریشانی‌آور باشد. و وقتی ترسیم رابطۀ جنسی در رسانه‌ها به این مخلوط اضافه شود، شکاف میان انتظارات و واقعیت حتی گسترده‌تر می‌شود.
لئا جی. سگوئین / Léa J. Séguin از "دپارتمان سکسولوژی دانشگاه کبک" در مونترال کانادا، به بررسی این موضوع پرداخته است که ارگاسم زنان چگونه در جریان اصلی پورنوگرافی یا هرزه‌نمایی عرضه می‌شود.
در 50 ویدیو کلیپ عامه‌پسند مورد بررسی در مطالعه فقط 18.3 زنان در حال رسیدن به ارگاسم تصویر می‌شوند، و تحریک کلیتوریس یا والوا فقط در 25 درصد این موارد نقش ویژه‌ای دارد.
در یک نظرسنجی اخیر 35 درصد مردان و 25 درصد زنان در ایالات متحد آمریکا گفته‌اند که در طول سال منتهی به نظرسنجی فیلم‌های پورنوگرافی تماشا کرده‌اند.
چگونگی به ارگاسم رسیدن زنان در پورنوگرافی با یافته‌های تحقیقات سازگاری ندارد، و بر مبنای نوشتۀ سگوئین "جریان اصلی پورنوگرافی بسیاری توقعات غیر واقعی را در مورد ارگاسم زنان حمایت و نهادینه می‏‌کند."
اگر لکۀ سیاه توقعات اجتماعی و دنیای خیالی پورنوگرافی را کنار بگذاریم، آنگاه تحقیقات علمی در بارۀ ارگاسم زنان به ما چه می‌گویند؟ کلیتوریس در این میان چه نقشی بازی می‌کند، و نکتۀی بسیار مهم‌تر اینکه وقتی پای تحقق خشنودی و رضایت جنسی در میان باشد زنان چه می‌خواهند؟

ارگاسم زنان در چشم‌انداز تحقیق
یک مطالعه توسط پروفسور اُزما کانتولا / Osmo Kontula، از انستیتو تحقیق جمعیت در فدراسیون خانواده فنلاند در هلسینکی - از 8000 زن فنلاندی در مورد تجربه‌های جنسی آنان سؤال کرد.
اکثریت زنان زیر سن 35 که در مطالعه شرکت داشتند نخستین ارگاسم خود را در خلال عادت ماهانه تجربه کرده بودند. برای حدود یک‌چهارم این زنان، اولین ارگاسم پیش از سن 13 سالگی رخ داده بود و برای یک‌دهم آنان پیش از رسیدن به ده سالگی.
اما میانگین سنی برای اولین مقاربت جنسی سن 17 سالگی بود. اغلب زنان در این زمان هیچ‌گونه ارگاسمی را تجربه نکرده بودند - در واقع فقط یک‌چهارم زنان حاضر در نظرسنجی در طول یک سال اول داشتن ارتباط جنسی با شرکای زندگی خود به ارگاسم رسیده بودند.
برای بقیۀ زنان این موضوع بسیار دیرتر تحقق پیدا کرده بود و داشتن رابطۀ جنسی ضمانتی در رسیدن به ارگاسم برای همه‌کس ارائه نمی‌دهد.
پروفسور کانتولا پی برد که در طول سال 2015 فقط 6 درصد زنان خبر از این موضوع می‌دادند که از طریق رابطۀ جنسی واژینال به ارگاسم رسیده‌اند، 40 درصد گفتند که تقریباً همیشه یک مورد ارگاسم داشته‌اند، 16 درصد از زنان در نیمی از موارد یک ارگاسم داشتند و 38 درصد یک مورد از آن را به صورت نامکرر تجربه کرده بودند. 14 درصد از زنان زیر 35 سال هرگز از طریق مقاربت جنسی به ارگاسم نرسیده بودند.
از سال 1999 تعداد زنانی که در طول مقاربت جنسی همیشه یا تقریباً همیشه به ارگاسم رسیده‌اند از 56 درصد به 46 درصد کاهش یافته است.
بنابراین برای پی بردن به عوامل تقویت کنندۀ توانایی زنان برای رسیدن به ارگاسم و عوامل بازدارندۀ آن پروفسور کانتولا به بررسی دقیق‌تری دست زد.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
انزال زنان - آنچه دانستنش نیاز است


دستورالعمل ارگاسم
بر مبنای نظر پروفسور کانتولا، "در این مطالعه مشخص شد که کلید تحقق ارگاسم‌های مکررتر در زنان در ذهن و در ارتباط قرار دارد."
وی توضیح می‌دهد، "این عوامل و ظرفیت‌ها شامل این است که ارگاسم‌ها تا چه حد شخصی تلقی می‌شوند؛ اشتیاق جنسی تا چه حد زیاد بوده است؛ عزت نفس جنسی به چه میزان بالا بوده؛ و ارتباط جنسی با شریک جنسی زن به چه میزان خودمانی و آزاد بوده است."
پروفسور ازما کانتولا می‌گوید:
"عزت نفس جنسی شامل میزان مهارت در ارتباط جنسی است و اینکه زن خود را در رختخواب چقدر خوب تلقی می‌کند. دیگر عوامل مثبت برای ظرفیت یا قابلیت ارگاسم توانایی تمرکز در لحظه هستند؛ آغاز بلوغ یافتۀ ارتباط جنسی؛ و تکنیک‌های جنسی مناسب مورد استفاده از سوی شریک جنسی."
نکتۀ جالب توجه این است، در حالی که 50 درصد زنان دارای ارتباط می‌گویند که معمولاً در طول مقاربت جنسی به ارگاسم می‌رسند، این رقم در مورد زنان مجرد در حد 40 درصد است.
پروفسور کاندولا به برجسته کردن اهمیت تنوع تجارب جنسی و ترجیحات زنان ادامه می‌دهد. وی می‌نویسد، "یافته‌های این مطالعه خاطرنشان می‌کند که زنان در قاموس تمایل و قابلیت خود برای تجربۀ ارگاسم تفاوت بسیاری دارند."
شایع‌ترین علل مستند شده برای پیشگیری از دستیابی به ارگاسم در نمونه‌ها "خستگی مزمن" و "استرس" و "دشواری در تمرکز" بود. پروفسور کاندولا در عین حال مدعی است که زنان به شکل روزافزون سکس را در نتیجۀ انتظارات اجتماعی و تصورات رسانه‌ها به موضوعی عقلانی تبدیل می‌کنند."
پروفسور کاندولا می‌گوید، "واقع‌گرایی بیش از حد بزرگ‌ترین دشمن ارگاسم است. نگران نباشید، تفکر می‌تواند میل را ترغیب کند اما ارگاسم زمانی از راه می‌رسد که فکر کردن متوقف شده باشد."

قدرت ذهن
اینکه چگونه افکار بر لذت جنسی تأثیر منفی می‌گذارند اخیراً در یک نظرسنجی از 926 زن مورد تحقیق قرار گرفت. مطالعه آشکار کرد که وقتی زنان دچار افکار "شکست جنسی" یا "فاقد افکار اروتیک در خلال رابطۀ جنسی" باشند، این موضوع بر ارگاسم در آنان تأثیر منفی دارد.
در نقطۀ مقابل این موضوع را می‌دانیم که افکار اروتیک به شکل قابل ملاحظه‌ای برانگیختگی جنسی را تقویت می‌کند.
دکتر نان جی. وایز / Nan J. Wise - از دپارتمان روان‌شناسی دانشگاه راتگرز در نیوارک - در این مورد تحقیق کرده است که کدام بخش‌های مغز به افکار اروتیک پاسخ می‌دهند.
با استفاده از MRI عملکردی خانم دکتر وایز پی برد که تحریک تصویری کلیتوریس و نوک پستان در مقابل تحریک این نواحی توسط خود فرد بر سطوح مختلفی از مغز تأثیر می‌گذارد.
دکتر وایز توضیح می‌دهد، به علاوه هنگامی که نمونه‌ها تحریک شدن توسط آلت مصنوعی را تجسم کردند، برخی نواحی مغز برانگیخته شد که "پیشتر نشان داده شده است که در فرآیند تحریک تناسلی منجر به ارگاسم و شامل آن" فعال می‌شوند.
ذهن به روشنی یک تقویت کنندۀ قدرتمند برانگیختگی جنسی است - اما تنها نیروی دخیل در این مورد نیست.

تحریک کلیتوریس و ارگاسم
مناقشه در مورد نقش کلیتوریس در ارگاسم زنان ادامه دارد. اینکه ارگاسم توسط تحریک واژن بدون دخالت کلیتوریس قابل تحقق است در مرکز این مناقشۀ علمی قرار گرفته است.
آنچه روشن می‌نماید این است که فارغ از مسیرهای بیولوژیکی و جزئیات آناتومیک، زنان خود می‌دانند که کلیتوریس به چه میزان با تجارب شخصی ارگاسم در آنها مناسبت دارد.
یک مطالعه در سال 2017 توسط پروفسور دبی هربنیک / Debby Herbenick - از "مرکز ارتقاء سلامت جنسی" دانشگاه ایندیانا در بلومینگتن - و همکارانش پی بردند که 36.6 درصد زنان برای رسیدن به ارگاسم در طول مقاربت جنسی نیاز به تحریک کلیتوریس دارند.
همچنین 36 درصد زنان گفتند که آنها نیازی به تحریک کلیتوریس خود ندارند اما در عین حال اذعان داشتند که تحریک آن باعث تقویت امکان ارگاسم در آنان می‌شوند، و 18.4 درصد زنان گفتند که دخول واژینال برای آنان کافی است.
پروفسور هربنیک در مطالعۀ خویش یک گام پیشتر رفت و از زنان پرسید که کدام نوع تحریک کلیتوریس را ترجیح می‌دهند، فارغ از اینکه این تحریک برای رسیدن به ارگاسم ضروری باشد یا نباشد.
دوسوم زنـان گفتند که تحریک مستقیم کلیتوریس را ترجیح می‌دهند، و محبوب‌ترین حرکت در این مورد حرکت از بالا به پایین، حرکت دورانی و حرکت در طرفین بود. از هر 10 زن یک نفر فشار محکم را ترجیح می‌داد حال آنکه اغلب فشار ملایم یا لمس متعادل والوا را ارجح می‌دانستند.
آشکارا هیچ پاسخ واحدی که برای تمامی موارد ارگاسم زنان مناسب باشد وجود ندارد. تنوع ترجیحات جنسی زنان در مطالعۀ دیگری از سوی پروفسور هربنیک مورد تأکید قرار گرفته است.

زنان چه می‌خواهند
به عنوان بخشی از تحقیق پروفسور هربنیک، به 1064 زن و 975 مرد از سراسر ایالات متحد آمریکا که به عنوان نمونه در مطالعه حضور داشتند، فهرستی از رفتارهای جنسی ارائه و از نمونه‌ها درخواست شد تا حس خود را نسبت به آنها بر مبنای زیر اعلام کنند: "بسیار خواستنی"، "به نحوی خواستنی"، "ناخواستنی"، "کاملاً ناخواستنی".
ده رفتار جنسی که از سوی زنان به عنوان "بسیار خواستنی" تعیین شد شامل فهرست زیر بود:
• مقاربت واژنی - 69.9 درصد
• در آغوش گرفتن و نوازش بیشتر - 62.8 درصد
• بوسیدن بیشتر در طول مقاربت - 49.3 درصد
• بر زبان آوردن کلمات شیرین، و عاشقانه در طول رابطۀ جنسی - 46.6 درصد
• پیام دادن و پیام گرفتن قبل از شروع ارتباط جنسی - 45.9 درصد
• رفتار ملایم در مقاربت - 45.4 درصد
• استفاده از رابطۀ جنسی دهانی - 43.3 درصد
• تماشای یک فیلم‌ رمانتیک - 41.9 درصد
• ایجاد فضای رمانتیک‌تر در اتاق خواب - 41.3 درصد
• پوشیدن لباس زیر یا زیرپوش تحریک کننده - 41.2 درصد
به علاوه، 40.4 درصد زنان گفتند که رابطۀ جنسی اغلب اوقات بسیار جذاب است.
اما مهم است که به این نکته توجه کنیم که مطلقاً هیچ گزینه‌ای نبود که هیچ زنی آن را خواستنی ندانسته باشد. برای مثال، اگرچه مطالعه پی برد که اکثریت زنان تماشای فیلم‌های ویدیویی اروتیک را خیلی خواستنی نمی‌یابند، 11.4 درصد زنان نظری خلاف این داشتند و این فیلم‌ها را خواستنی تلقی می‌کردند.
اگرچه هیچ تفاوتی در چگونگی نمرده‌دهی مردان و زنان به بسیاری از گزینه‌ها وجود نداشت، آشکارا برخی از آنها در نزد مردان خواستنی‌تر از زنان بود.
برای مثال مردان رفتارهای جنسی مقعدی (شامل مقاربت مقعدی، اسباب‌بازی‌های مقعدی و دست کشیدن به مقعد) را بیش از زنان خواستار بودند. همین وضعیت در مورد رابطۀ جنسی دهانی (چه فاعل و چه مفعول آن بودن)، تماشای برهنه شدن شریک جنسی، و تماشای استمناء وی، واقعیت داشت.
بنابراین آن سُس سری برای ایجاد سازگاری میان تفاوت‏‌های ذائقۀ شرکای جنسی چیست؟

ارتباط در قلب مسأله جا دارد
چنین به نظر می‌رسد که راه حل آشکاری وجود دارد، اما در هنگام بررسی تحقیقات مربوط به رفتار جنسی و خشنودی جنسی، مشکل ارتباط باز و باز خود را به رخ می‌کشد.
وقتی پای صحبت در مورد تمایلات جنسی، ترجیحات یا مشکلات به میان می‌آید، آنهایی که می‌‏توانند در این موارد با شریک جنسی خود بی‌پرده حرف بزنند کمتر از کمبود توان جنسی و کمبود ارگاسم خبر می‌دهند.
رابطۀ جنسی به شکلی نیرومند به خوشبختی مرتبط است. راحت بودن با ترجیحات جنسی فرد و داشتن شریکی در زندگی که این موارد را به اشتراک گذاشته و برای آنها ارزش قائل می‌شود ترکیبات کلیدی دستورالعمل ایجاد رضایت جنسی محسوب می‌گردد.

در همین زمینه مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‌شود:
چرا زنان ارگاسم می‌شوند؟

Source:
The female orgasm: What do women want?
By Yella Hewings-Martin PhD
Published

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بستن در‌ به روی بیماران روانی از میزان خودکشی کم نمی‌کند

وابستگی به الکل در درازمدت به توانایی‌های شناختی آسیب می‌زند

نظرات (1)

  1. دوست

سلام
ممنون از مطلب خوبی که ارائه کردید.
در جهت ارتقاء سطح اطلاعات و آگاهی هموطنان عزیزمان، در حال گردآوری مجموعه ای از اطلاعات و آموزش ها در خصوص مسائل جنسی هستیم.
اظهار نظر شما اساتید و بزرگواران می تواند، راهنمای ما در این راه باشد.
خواهشمند...

سلام
ممنون از مطلب خوبی که ارائه کردید.
در جهت ارتقاء سطح اطلاعات و آگاهی هموطنان عزیزمان، در حال گردآوری مجموعه ای از اطلاعات و آموزش ها در خصوص مسائل جنسی هستیم.
اظهار نظر شما اساتید و بزرگواران می تواند، راهنمای ما در این راه باشد.
خواهشمندیم، مطالب را مطالعه و اظهار نظر فرمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده